Закарпатський край відомий не лише своєю мальовничою природою, численними курортами, давніми традиціями та неповторним місцевим колоритом.
У цьому західноукраїнському регіоні можна познайомитися з багатьма дивовижними пам’ятками сакральної архітектури дуже поважного віку.
До таких об’єктів відноситься Горянська ротонда, що подивитися варто кожному допитливому туристу, який відвідує Ужгород.
У чому унікальність та цінність відповідної споруди з репутацією легенди, чим вона відома та як виглядає, розповість подальший текст.
Багатовікове минуле
Найближче передмістя обласного центру Закарпаття, відоме під назвою «Горяни», є одним з мікрорайонів Ужгорода, що давно й успішно вивчається археологами.
Активізувався цей науковий процес на початку минулого століття угорськими вченими. Адже на той час місто територіально відносилося до складу Австро-Угорської імперії.

У результаті такої дослідницької роботи тут були знайдені рештки поселень найдавніших епох. Вони, на думку науковців, датуються кам’яним віком, періодом неоліту й епохою бронзи.
Дослідникам удалося довести, що відповідна територія була заселена в прадавні часи давньоруськими й давньослов’янськими племенами.
Проте щодо того, коли розпочалася історія Горянської ротонди, єдиної думки серед фахівців нема.
Відомо, що вивченням даного об’єкту в дорадянський період займалися відомі історики М. Новаківський, Ф.Заплетал, І. Крал, дослідник-літературознавець В. Пачовський та видатний знавець сакральної архітектури В. Січинський.
Одні з цих науковців стверджували, що цей стародавній храм був закладений на рубежі Х-ХІ століть. Інші називали вірогідним часом його забудови ХІІ чи ХІІІ століття.
Проте в будь-якому випаду ця релігійна будівля є найдавнішою святинею закарпатського краю. Саме тому даний об’єкт внесений до реєстру світової спадщини пам’яток культової архітектури ЮНЕСКО.
Ця споруда не тільки найстаріша в Західній Україні, але й приховує багато нерозгаданих таємниць, що робить її надзвичайно принадною для мандрівників.

Вона офіційно включена до переліку найбільш давніх храмів в Україні, що поступається віком хіба що Кирилівській церкві та Софійському собору в Києві.
Особливості фасаду
Саме найменування даної локації засвідчує її круглу форму (слово «rotunda» дослівно перекладається з італійської мови як «кругла будівля»).
З одного боку, така конфігурація, яку демонструє Горянська ротонда в Ужгороді, для епохи романтизму є досить типовою. Водночас вона має власну особливість – побудували такий храм у вигляді заокругленого многокутника з шістьма кутами.

Фасад древньої святині отримав звужені, характерні для бійниць оборонних укріплень, вікна, що врізані в напівкруглі ніші, та могутні стіни, товщина яких сягає 2,5 метри.
Така специфіка даного архітектурного дива наштовхує науковців на висновок, що первісно в стінах даної будівлі розташовувалася замкова каплиця. А сама споруда виконувала функцію цитаделі, фортеці, неприступної для ворогів.
Новішою її частиною, прибудованою за часів ХІV століття, вважають неф прямокутної форми. У загальному й цілому архітектура Горянської ротонди (Ужгород) демонструє романо-візантійський стиль, але для її прибудови є характерними ознаки готики.
За даними деяких писемних джерел, такі зміни були зумовлені тим, що ця святиня постраждала від пожежі.
На всій планеті подібний фасад має лише кілька храмів – у цьому його унікальність. Так церкви знаходяться на території сучасної Угорщини.
Є думка науковців, що спочатку даний об’єкт звели в пізньому античному стилі, потім йому надали рис візантійського традиційного зодчества, а ознак романтизму й готичного стилю святиня набула пізніше.
Інтер’єр
Приміщення відповідної стародавньої святині-форту також має чим здивувати та вразити допитливого туриста.
Усередині ротонди незрозуміло яким дивом вдалося дотепер зберегтися автентичним фрескам, створеним понад сім сторіч тому. Історики довели, що авторами цих образотворчих шедеврів були митці з Італії. Вони представляли художню, проторенесансну школу Джотто. Такі майстри прибули в Закарпаття за запрошенням володарів цього краю в епоху Середньовіччя – династії Другетів.

Ці розписи не схожі на традиційний іконопис, що зображав обличчя святих без емоцій. Фрески Горянської ротонди зображують твори іконопису, на яких відповідні лики виглядають емоційними – на них можна побачити скорботу, радість, суворість та інші почуття.
Такі давні картини є сюжетними, відповідними різним епізодам священного біблійного писання.
На них італійські художники відтворили картини з життя Ісуса Христа, про які розповідає Новий Завіт. Тематика цих творів – «Благовіщення», «Різдво Христове», «Дари волхвів». Серед них є також картини, що зображають втечу в Єгипет та Воскресіння Христа.
Східна стіна приміщення ротонди прикрашена розписами XV століття. На думку фахівців, цей декор був створений представниками чеської та тірольської шкіл живопису. Даний факт засвідчує його манера та техніка «по сухому тиньку», яку мистецтвознавці називають «саль секо».
Цікаві факти
Ужгородська Горянська ротонда, адреса якої провулок Музейний, 2, перебувала кілька століть у забутті. Виявили цей історичний пам’ятник випадково, під час ремонтних робіт.
Деякі дослідники висловлюють припущення, що первісно дана локація була приватною церквою одного з місцевих заможних землевласників.

Фрескові розписи майстри знайшли під шаром старої шпаклівки. Незабаром після такого дивовижного відкриття ця непоказна церковиця стала відомою майже на всьому Європейському континенті.
Дослідження кольорових фресок у відповідному храмі довело виконання їх в особливій, нині неіснуючій технології. Вона передбачала вбирання в стіну шару фарби товщиною в 10 см після її мокрого, свіжого нанесення.
Останні зміни фасаду цієї ужгородської церкви-фортеці відбулися вже за часів минулого століття.
У 1912 році вище її західної частини надбудували невеличку дзвіницю. Даний елемент був зроблений із дерева та увінчаний мініатюрною банею, виконаною в стилі псевдо-бароко.
1927 року ґонтову покрівлю храму замінили металевою.
У середині ХХ століття в цю сакральну споруду влучила блискавка, що призвело її на багато років до аварійного стану.
Роботи з реставрації фресок проводилися в 1932 році. Востаннє фахівці-реставратори працювали в ротонді у 1960-х роках.

Статус архітектурної пам’ятки національного значення Горянська ротонда, екскурсії до якої обов’язково включає програма огляду визначних місць Закарпаття, цій локації був присвоєний в 1963 році.
Зараз зазначена прадавня святиня є діючим греко-католицьким храмом. Донедавна вона носила назву церкви Святої Анни, потім була перейменована на Горянську церкву Покрови.
У володінні місцевої громади греко-католиків вона перебуває відносно недавно, з початку 1980-х років.
Остання визначна подія в житті відповідного храму відбулася в червні 2012 року. Тоді його урочисто проголосили малою базилікою, що споріднена з Папською базилікою Santa Maria Maggiore – святинею, яка є культовим місцем паломництва в Італії, у Римі.
Актуальна інформація для туристів
Горянська ротонда є доступною для відвідувачів щодня з 8.00 до 18.00.
Контактний телефон цього храму +380 66 492 72 85.
Громадським транспортом до даної пам’ятки можна дістатися із ужгородського залізничного вокзалу маршруткою №10. Зійти слід на запинці «Горяни», а далі прямувати вулицею Горянською до того місця, де дорога повертає вправо. Горянська церква Покрови знаходиться неподалік, на невеликому пагорбі.
Поширена легенда про Горянську ротонду в Ужгороді розповідає, що цей унікальний храм, завдяки своїй незвичайній шестигранній формі здатен очищувати кожного, хто його відвідає, від негативу, злих духів та демонічних сил. Таке магічне повір’я додає цій локації популярності.