Горохів – одне з найдавніших міст Волині. Воно досить компактне та симпатичне. Воно розташоване в долині і тому люди могли тут ховатися від набігів. Тому містечко і має назву Горохів, адже дослідники вважають, що назва походить від слів «гори» і «ховатися». Це найвище місто Волині, адже знаходиться на висоті 275 метрів над рівнем моря, тому воно має досить цікаве та незвичне для Волині розташування вулиць. До Луцька – 50 кілометрів, до Радехова – 28 кілометрів, до Львова – 100 кілометрів.
Цікаві місця Горохова
Вже у 1571 році Горохів був містечком. А вже у 1600 році було отримано Магдебурзьке право. Після Визвольної війни місто потрапляє під владу Польщі. У міському парку був замок, де були античні скульптури, які вважалися унікальними. Це були скульптури з білого мармуру. У містечку проводилися ярмарки, а ремісники продавали свої товари далеко за межі Волині.
Через давню історію і різноманітні події визначні місця Горохова приваблюють туристів. Наприклад, існує пішохідний маршрут містом протяжністю 3 кілометри.
У місті є кілька красивих храмів.
1. Храм святого Миколая
Вперше про цю церкву згадується у 1814 році. Неподалік знаходилася парафіяльна школа. У 1999 році розпочалося спорудження сучасного храму, який має дзвіницю і всі інші атрибути церкви. Знаходиться на вулиці Козацькій, 81. Дізнатися розклад богослужінь можна за номером 0984016980.
2. Храм Різдва Христового
Величний храм, який освятили у 2000 році. Це красива культова споруда, яка привертає увагу зовнішнім виглядом. Знаходиться на вулиці Парковій, 9.
3. Вознесенська церква
Що подивитись у Горохові, якщо хочеться доторкнутися до прекрасного? Це центральний храм містечка. Храм був зведений у 1844 році. Тоді відбувався культурний ріст міста і процвітання православних святинь. Будівля дуже добре збережена. Територія храму така ж як і була у 19 столітті. Тут навіть під час радянської окупації проводилися богослужіння.
Внутрішнє оздоблення храму недоторканне. Тут дуже багато ікон і лампадок. Є дзвіниця, зведена в одному стилі із храмом. Знаходиться на вулиці Гетьманській, 9а.
Де погуляти в Горохові?
Насправді, містечко пропонує не надто багато місць для прогулянок. Але все ж тут є де провести час з користю для фізичного і духовного здоров’я.
1. Горохівський парк
Це пам’ятка садово-паркового мистецтва. Знаходиться на вулиці Зелена. Має площу 12 гектарів, а статус парку отримав у 1972 році. Його заклали ще на початку 19 століття. Він розташовується на високому пагорбі. Раніше парк належав землевласникам Тарнавським. Під час війн 20 століття значна частина парку була знищена. Тут росте приблизно 80 видів рослин. У північній частині парку є дерева поважного віку: дуб і тополя. У центрі парку росте бук, який має вік 200 років. Тут багато фруктових дерев, є також екзотичні види.
2. Сидоруків парк
Це пам’ятка садового мистецтва, розміщений на вулиці Берестецькій, 2. Має площу 1,2 га, статус парку отримав у 2018 році. Парк заснували у 60-х роках минулого століття. Зробив це лісник Сидорчук. Тут росте 107 видів дерев і кущів. Трапляються і екзотичні рослини. Парк розміщений у горохові, тому багато людей можуть насолодитися красою, відпочити.
3. Горохівський народний історичний музей
Місця для туристів у Горохові не можуть обійтися без цього музею. Він був заснований у 1967 році. Спочатку він був створений як музей бойової слави. Зараз знаходиться у двоповерховому будинку і розповідає про історію України, роль Горохівщини у війнах і формуванні національної ідентичності. Тут постійно діють виставки, проводяться майстер-класи.
Знаходиться на вулиці Незалежності, 2а. Працює з 09.00 до 18.00, вихідний у суботу і неділю. Детальнішу інформацію можна дізнатися за номерами 0681388610.
Проте, колишній Горохівський район відомий не лише містом Горохів, а й тим, що тут відбулася важлива козацька битва. Сталося це під Берестечком, куди зараз з’їжджається велика кількість туристів.
4. Берестечко
Тут є досить багато пам’яток:
- «Козацькі могили» – був створений у 1967 році. Ансамбль розташований на острові Журавлиха. Саме тут на початку 20-го століття був побудований меморіал пам’яті козаків і селян, які загинули під Берестечком у 17 столітті. Головною спорудою є Свято-Георгіївська церква, яку збудували у 1910-1914 роках у стилі українського бароко. Цей храм не має аналогів у світі. Складається із трьох ярусів. Також є дерев’яна церква 17 століття, яку перенесли у Журавлиху у 1912 році із села Острів. Кажуть, що тут молився Богдан Хмельницький перед битвою. Іконостас 17 століття. Також є підземний перехід, який з’єднує дві церкви.
Крім того, тут є історичні пам’ятки: козацький цвинтар, озерце Козакова яма, острів Гайок, де загинули 300 козаків Берестейської битви, місця ставок Хмельницького та кримського хана. У музеї знаходяться унікальні експонати 17 століття.
- Свято-Троїцький собор – місцеві жителі завжди хотіли збудувати храм у пам’ять про загиблих козаків. У 1910 році розпочалося спорудження святині. Частково закінченим храм був у 1938 році. У радянські часи тут був склад. З 1991 року тут відбуваються богослужіння. У 2001 році були виділені кошти і проведена реконструкція храму. Це один з найбільших храмів України. Це діючий храм, знаходиться на вулиці Богуна, 20.
- Костел святої Трійці – був побудований у 18 столітті за сприянням Томаша Карчевського. У 1711 році розпочалося будівництво костелу. Завершили будівництво у 1865 році. Освятили у 1801 році. У храму був величний вигляд, збудований у стилі бароко. У костелі була картина «Берестецька битва» Йозефа Прехтля. Але у 1853 році царська влада наказала її замалювати. Був великий підвал і підземна дзвіниця. У 1831 році храм було зачинено. Пізніше його використовували як в’язницю. У 1889 році була здійснена реставрація. У 1920 році костел було пограбовано, але він функціонував до 1941. Після Другої світової війни основні реліквії вивезли, частина колекції знаходиться в Олеському замку. Спочатку тут був склад зерна, а потім сирзавод. Храм має напівзруйнований вигляд. Знаходиться на вулиці Парковій, 2.
Якщо шукаєте куди піти з дітьми в Горохові, то можна відвідати парки, музей, де завжди проводять цікаві заходи, розвиваючі центри або ж просто прогулятися містом, помилуватися його вуличками та Стиром.
Горохів – приємне містечко, що точно зачарує своїм спокоєм та автентичністю.