Важливим фактором, який впливає на затишок та комфорт в оселі є опалення. Серед найпоширеніших варіантів є газове та електричне. Актуальним питанням для багатьох українців є вигода та зручність обігріву, ціни на газ нині є високими, а також недоліком є і те, що провести його до заміських будинків влетить у копієчку, тому зручним способом опалення для людей залишається електрика. Далі у статті спробуємо відповісти наскільки цей варіант є вигідним та доцільним, види і як оформити електроопалення.
Визначення та актуальність
Електричне опалення – це обігрів приміщень за допомогою електричної енергії. Здійснюється за сприяння конвекторів, інфрачервоних обігрівачів, теплових насосів тощо. Опалення такими приладами є зручними у використанні, так як не потребує відповідних паливних систем і продуктів згоряння, проте зважаючи на високі тарифи на електроенергію можуть бути затратними та інколи неефективними.
Види електроопалення
Серед основних приладів, які виділяють тепло завдяки електриці виділяють:

- електрокотли (з контуром водяного опалення)
- теплові насоси
- конвектори (нагрів повітря)
- інфрачервоні, масляні обігрівачі
- підігрів підлоги
- тепловентилятори з відкритими спіралями, які нагріваються.
Розглянемо детальніше деякі з них
Електрокотли. Дані пристрої мають різні нагрівальні частини: тени та електроди.
В першому випадку нагрівання відбувається всередині, де встановлені 2-4 нагрівача,а при електродних – тепло переносить струм, який проходить через рідину один до одного, тут носієм тепла є пропіленгліколь.

Теплові насоси. Вважається економним варіантом, сама енергія від світла потрібна лише для нормального функціонування насоса і компресора, їх встановлюють у системах водяного і повітряного опалення. Зручністю є економічність, основним недоліком висока ціна обладнання та його встановлення.
Конвектори. Являє собою пристрій, який прогріває повітря всередині конструкції, циркуляція проходить завдяки природному підняттю теплого повітря вгору. Кріпляться на стінах або ставлять на підлогах. Нагріває житлові приміщення швидко не пересушуючи повітря.
Інфрачервоні, масляні обігрівачі. Функціонує внаслідок перетворення випромінювачем з кварцу електричної енергії в промені інфрачервоного випромінювання, що нагрівають предмети, які знаходяться перед ним, тобто певні потрібні частини кімнати, що значно економить витрати, потужність можна регулювати самостійно на обігрівачі.

Підігрів підлоги. Підігрівання підлогових поверхонь плівкою, має вигляд спеціального тонкого матеріалу у який вбудовано металевий провідник з електричним опором, що і дає тепло, нагріваючи підлогу окремо у кожному приміщенні.
Тепловентилятори. Дані варіанти обладнання служать для тимчасового використання. так як вони сприяють високому рівню витрат енергії та дуже пересушують повітря, що негативно впливає на загальний стан організму.
Умови встановлення
Для встановлення електричного опалення квартири є ряд чинників чинного законодавства, які необхідно дотримуватись та враховувати:

- Перш за все необхідно оцінити потребу, вигідність електроопалення, визначити необхідну потужність для обігріву вашого житла (зважати на кількість кімнат та їхні розміри).
- Визначитись з типом обігрівача, дослідити переваги та недоліки кожного з них
- Підготовка території для встановлення обладнання
- Скористатися допомогою професійних спеціалістів, які розуміються в цій справі та дотримуються всіх норм та стандартів, що визначені у нашій країні.
- Після встановлення необхідно виконати реєстрацію у місцевих органах влади ( це можуть бути і підприємства, які постачають електроенергію)
- Заповнення необхідної документації ( реєстраційна заява, технічні характеристики устаткування, яке встановлювали, а також документи права власності на житло)
- Перевірка інспекцією самої системи і чи дотримані всі вимоги та стандарти.
Отримання дозволу
Щоб отримати добро на встановлення такого виду опалення у своїй оселі потрібно:
- звернутись до органів місцевого самоврядування, який повинен дати згоду на підключення до електромережі, також таке право має надати і компанія, яка постачає світло до будинків
- виконати монтажні роботи системи обігріву дотримуючись будівельних норм та правил
- державна адміністрація та енергопостачальна організація мають погодити і видати дозвіл на експлуатацію такої системи
- підключити устрій до мережі згідно технічної умови
- здійснити оплату за підключення та використання енергії
Головним при встановленні є суворе дотримання стандартів та норм, які визначені у будівельній сфері України та щоб уникнути неполадок і бути впевненим у безпечній експлуатації рекомендовано звернутися до спеціалізованих фірм.
Вартість встановлення та тариф на електроенергію
Постановою кабінету Міністрів України від 31.05.2024 року для всіх українців встановлено фіксовану ціну на електроенергію 4.32 грн/кВТ*год. Для власників електроопалювальної установки діють пільги, тариф на яку становить 2.64 грн/кВТ*год, якщо протягом місяця використано не більше 2000 кВТ*год.

Цінова політика даної послуги залежить від квадратури будинку, кількості кімнат, типу системи обігріву, її потужність та вартість монтажних робіт. Проаналізувавши дані спеціалістів, які займаються встановленням подібного обладнання, вартість може коливатись від 16 до 25 тисяч гривень. Сам проект електроопалювальної системи вартуватиме приблизно від 3-х до 15 тисяч гривень, впливають на це такі фактори як: рівень складності проекту, площа оселі, обсяг роботи та рівень професіоналізму найманої організації для монтажу. У будь-якому разі перед встановленням необхідно розрахувати приблизні витрати, допомогти можуть спеціальні компанії, які підбирають оптимальні варіанти та проводять розрахунок.
Переваги електроопалення
Серед головних козирів можна виділити такі як:
- екологічно безпечніше при використанні ( немає викидів у навколишнє середовище вихлопних газів)
- легке управління та регуляція
- не потрібне підключення до газової мережі
- монтаж обладнання є дешевшим ніж газове
- тривалий термін служби
- сучасний дизайн, який підійде практично для кожного інтер’єру.

Недоліки електроопалення
- пересушує повітря у приміщенні
- якщо відсутній терморегулятор- споживання буде великим
- слабка напруга у загальній електромережі призводить до неполадок устаткування
- обмеження у подачі кіловат, дізнатися кількість яких можна під час теплотехнічного розрахунку
- значна ціна на електрику
- мереживне навантаження
- тени повинні проходити заміну, так як служать до 7-ми років
- залежить від наявності подачі електроенергії
Економічність електричного опалення (поради)
- Утеплення житлового приміщення (доведено, що економія становить близько 50% )
- Раціональне налаштування системи електричного опалення (у приміщеннях, які рідко використовуються для побутових потреб можна налаштувати і відрегулювати режим мінімальної потужності)
- Встановлення термостату (являє собою пристрій, який здатний регулювати подачу тепла, вмикати та вимикати обладнання і змінювати режими) заощаджує близько 15% фінансів.
- Оформлення пільгового тарифу на електроенергію
- Встановлення багатотарифного лічильника (розрізняють двотарифний – з 07:00 до 23:00 оплачується повна вартість “денного тарифу”, а з 23:00 до 07:00 лише 70% від діючого тарифу, це означає, що саме у цей період по-максимуму можна застосовувати електроенергію з мінімальної оплатою або тритарифний).
Підводячи підсумок, можна зробити висновок, що порівнюючи ціни на газ та електрику вигіднішим, безпечнішим варіантом буде електричне опалення. Перш за все потрібно обдумати очікування, свої потреби, чи готові ви будете відмовитись від централізованого опалення та зробити значні вкладення у комфорт свого будинку вирішувати вам самостійно, але дуже важливим є зважування всіх переваг та недоліків, врахування відгуків та порад спеціалістів.