Візитівкою міста Луцьк є всім відомий Замок Любарта, архітектурна пам’ятка входить до семи чудес України, вважається одним із найстаріших оборонних пам’яток. Архітектура є лаконічною, складалась фортеця з 5-ти веж. Дана стаття присвячена безпосередньо одній із споруд – Окольний замок, отож далі розповімо про історію, легенди, як дістатися до Окольного замку.
Історичні факти
Історія Окольного замку починається у Х столітті, вважається надійною оборонною спорудою, яка захищала фортецю від загарбників. У 1366 році Луцьк було визнано столицею Волинського князівства, що дало поштовх для активного розвитку міста, виділення коштів на будівництво споруди з дерева, яка мала свої вежі та огороджена була валами.
Із зростанням нападів турецько-татарських військ, постала нагальна потреба зміцнити Окольний Замок (Луцьк), згодом розпочалась заготівля всіх необхідних матеріалів, місцеве населення власними силами будували приміщення та цегляні мури.
За наказам старости Альбрехта-Станіслава Радзивілла розпочалось зведення келійного корпусу, який являв собою частину зовнішнього укріплення, а біля В’їзної брами будували єзуїтський корпус.
З наступними роками існування оборонна споруда почала занепадати, розпочалась реконструкція веж Верхнього замку та перебудова Окольного, саме там змінювали архітектурні елементи.
Значну роль у будівництві відіграли монахи католицького ордену, за яких оборонний рівень замкової системи знижувався, останню крапку в існуванні фортеці поставила велика пожежа, яка охопила дерев’яні конструкції, повністю зруйнувала їх, котрі не підлягали відновленню. Вціліла лише вежа Чарторийських із прилеглими до неї частинами колегіуму з високою цегляною огорожею, у 2000-х роках проводилась реконструкція біля стін в’їзної брами Високого замку, завдяки чому вдалось доповнити картину величі, яка тут раніше розташовувалась.
Екстер’єр
Архітектура Окольного замку мала доволі простий вигляд, побудований з дерева та цегляних огорож, мав вісім веж, з яких 4 кам’яні, а чотири дерев’яні. Омивався водами річки Стир, між земляними валами.
Стіни будували з каменю, на яких були зубці-мерлони та бойові пояси на консолях. З часом їх замінять стіни келійних корпусів монастирів католиків. Вежа Чарторийських, яка збереглася до нашого часу, має вигляд триярусного прямокутника з цегляною кладкою у стилі готики. До цього ж поверхня споруди мала багато бійниць та віконні прорізи. Стіни, які прилягали до будівлі зводились з цегли та вапняку, а гнізда балок нагадують про існування бойових поясів, зубці залишились на зображеннях та картинках.
Сучасний стан
Після багатьох років наполегливої роботи, у 2023 році вдалось відкрити новий та цікавий музейний простір “Окольний замок”, до якого входить вежа князя Чарторийського, залишки оборонного муру та підземелля єзуїтів. Підземелля вежі та колегіуму з’єднувались між собою, знайдені підземні кімнати розчистили, привели у безпечний стан, вважались найбільшим археологічним відкриттям Волинської області.
Нині це великий простір з 22-х приміщень, загальною площею близько 700 метрів квадратних, завдяки сучасним технологіям вдалось зберегти історичну та культурну спадщину, де відвідувачі матимуть можливість почути історію замку, переглянути на інтерактивних екранах, ознайомитись з експонатами середньовічних обладунків, а за допомогою віртуальної реальності туристи можуть відчути себе справжніми лицарями, які захищають своє місто. Все це дає можливість розширити кругозір та знання про історія Луцька і Волині в цілому.
Варті увазі також і відновленні фрагменти оборонної споруди, яка мала особливий аркадний фундамент, кладка цегли у готичному стилі та оздоблена ромбоподібним орнаментом. У підземеллі історія ніби оживає, надихає та викликає цікавість у всіх, хто сюди потрапляє, також зважаючи на теперішні умови життя слугує і укриттям, де можна перебувати під час повітряної тривоги.
Графік роботи, адреса
Окольний Замок для туристів працює кожного дня, в літній період з 10:00 до 19:00, зимовий час з 10:00 до 18:00. Знаходиться за адресою місто Луцьк, вулиця Кафедральна 6. Детальнішу інформацію про відвідування Окольного Замку можна дізнатись за номером телефону 067 26 94 342.
Вартість квитків
Кожен понеділок/вівторок екскурсійний огляд проводять за попереднім записом, вартість якої для дорослих становить 120 грн, для дітей та пенсіонерів від 80 гривень. Екскурсії Окольним Замком із супроводом досвідченого гіда для групи з 5-ти осіб стартує від 500 грн, до 10-1000, до 30-ти людей 1800 гривень. За мандрівку віртуальною реальністю доведеться додатково заплатити 100 гривень, інші послуги, такі як переклад розповіді на іноземні мови оплачується додатково, ціна від 300 грн. Військовослужбовцям, учасникам бойових дій вхід безкоштовний, пенсіонери можуть вільно потрапити у музей щовівторка.
Маршрут
Дістатися до культурної пам’ятки можна власним авто по трасі М19, Н17 та Н22, варто рухатись по вулицях Ковельська-Данила Галицького, а потім повернути на Кафедральну де і розташована збережена ділянка Окольного замку. Також є варіант добратись громадським транспортом до луцького вокзалу, звідти у Старе місто, де і буде розташовуватись вежа Чарторийських та прилеглі до неї стіни.
Цікаві факти про Окольний Замок
- Підземеллям, які знаходяться у замку більше 500 років
- Музейний комплекс має робота-єзуїта, з яким можлива взаємодія
- Завдяки віртуальній реальності можна відчути себе справжнім лицарем
- За рік свого існування Окольний замок відвідали більше 20 тисяч відвідувачів не лише з України, але і Європи
- На стінах підземель проектуються зображення привидів, серед яких і постать Анни Войцехівської.
- Нині підземне приміщення слугує укриттям при повітряній тривозі.
Легенди про Окольний Замок
Кожне історичне місто, серед яких і Луцьк має свої цікаві перекази та легенди, привидів має і Окольний замок, яких показують на стінах музейного комплексу.
Серед відомих легенд можна виділити про:
- Гріховне кохання, згідно якої дружину луцького ремісника уподобав Королівський підданий Станіслав Хрустель, між ними зав’язалось кохання, яке було невдовзі викрито ремісником. За тодішніми законами зрада каралась стратою, їх стратили мечем, проте Станіславу вдалось вижити, бо кат промахнувся.
- За повір’ями у стінах замку досі блукають привиди, які відгукуються відвідувачам: “Hello”, їх називають добрими Касперами привидами. Назва ймовірно пішла від імені Каспер, яке було популярним і в приміщенні навчалось багато хлопців з таким іменем.
- Перекази вказують на те, що у підземеллях зберігаються скарби єпископа Бернарда Мацейовського, також зібрана колекція унікальних книг про місто, яким дуже цікавився єпископ, однак скарби під пильною охороною привидів єзуїтів.
Підсумуємо
Волинь є багатою на визначні культурні та історичні місця, які мають значну роль та вплив на нашу історію та культуру. Адже завдяки пам’яткам архітектури, звичаям, традиціям та обрядам український народ зберігає духовні цінності та культуру, що у свою чергу впливатиме на наше майбутнє. Вивчайте історію, розширюйте кругозір, передавайте нащадкам знання та досвід, задля їхнього кращого майбутнього та творення нового сучасного історичного періоду з пам’яттю про наше минуле.