Кожен куточок Івано-Франківської області є по-своєму принадним для мандрівників регіоном, в якому обов’язково знайдуться власні родзинки, пов’язані з історією, культурою, етнічним колоритом та місцевими звичаями.
Ця стаття розповість, які має дивовижні місця для туристів Рогатин – мала батьківщина легендарної Роксолани, що змогла підкорити серце самого володаря Османської імперії.
У тексті містяться описи локацій цього містечка, що справлять незабутнє враження на його допитливих гостей, поціновувачів місцевих пам’яток та претендентів на повноцінний відпочинок із користю для розуму, тіла й душі.
Старовинні храми
Храм Зішестя Святого Духа
Як не дивно, церква, в якій проводив богослужіння батько Насті Лісовської, майбутньої дружини султана Сулеймана, збереглася до нашого часу.

Цей побудований без жодного цвяху храм Зішестя Святого Духа, що вважається шедевром сакрального зодчества XVI-XIX століть, має статус об’єкту світової спадщини ЮНЕСКО. У даній дерев’яній церкві, що, ймовірно, була звела ще в 1481 році, зберігається один із найстарших в Україні іконостас. Адреса відповідної святині – вул. Роксолани, 10.
Собор Різдва Пресвятої Богородиці
Не залишить байдужими гостей містечка і собор Різдва Пресвятої Богородиці, що подивитись у Рогатині можна на вулиці Галицькій, 18. За даними джерел, уперше на цьому місті церква була зведена ще в ХІІ столітті, але з часом кілька разів вона переживала руйнацію та відбудову. Зараз цей величний храмовий комплекс, що демонструє симбіоз барокового та готичного стилю, є обителлю греко-католиків.
Костел святого Миколая та Анни

У самому центрі міста привертає увагу костел святого Миколая та Анни, збудований з елементами ренесансу та готики. Завершене було спорудження цієї римо-католицької святині фортечного типу в 1666 році. Нині даний рогатинський храм, монументальний та витончений водночас, є чинним. Знаходиться він на вул. Галицькій, 60.
Михайлівська церква
А буквально за околицею містечка Рогатин, поруч із селом Пуків, що 5 км від нього, в маленькому населеному пункті Чесники можна побачити давню Михайлівську церкву з нестандартною для культових споруд архітектурою. Її відзнакою є перекриття храму трьома куполами напівсферичної форми без барабанів, покриття гонтовим скатним дахом бокових прибудов та зведення на фасадах із північного та південного боку могутніх контрфорсів.
Музейні заклади
Розповідаючи про визначні місця Рогатина, варто згадати його музеї, яких у даному місті налічується два.
Історично-краєзнавчий музей «Опілля»
Однією із відповідних інституцій є місцевий історично-краєзнавчий музей «Опілля». Після першого свого заснування, що відбулося 1941 року, цей заклад діяв недовго.

Відродити й примножити його фонд вдалося за часів Незалежної України, в 2018 році. Експозиція музею «Опілля», що розташовується в п’яти кімнатах-залах, відтворює факти історії відповідного куточку Івано-Франківщини від епохи сивої давнини до першої половини минулого століття. Особливо цікавими є зібрання старовинного керамічного посуду, предметів опільського вбрання, зокрема вишиванок, та давньоруських ювелірний виробів. Це локація, куди піти з дітьми в Рогатині можна з понеділка по п’ятницю, з 9.00 до 17.00 години.
Працює цей заклад на вулиці Галицькій, 52-л,. Його контактні телефони – +38 098 541 4009 та +38 097 896 2140. Офіційна плата за вхід до відповідного музею та екскурсії в ньому не передбачена, проте відвідувачі можуть зробити добровільне пожертвування на його розвиток.
Меморіальний художньо-краєзнавчий музей-садиба Миколи Угрина-Безгрішного
Іншим цікавим закладом у містечку є Меморіальний художньо-краєзнавчий музей-садиба Миколи Угрина-Безгрішного, в якому можна подивитися речі цього видатного літератора, що свого часу був активним громадським діячем та займався видавницькою діяльністю. Тут також експонуються документи, фотогалерея, присвячена життю Миколи Угрина-Безгрішного в Рогатині, а ще полотна місцевих художників, майстрів живопису та графіки

Окрема музейна колекція розповідає про постать Насті Лісовської, що увійшла в світову історію під ім’ям Роксолана. Адреса даної локації – вулиця Миколи Угрина-Безгрішного, 14. Графік роботи музею – з 10.00 до 17.00 (з перервою на обід від 13.00 до 14.00) із вівторка по неділю (понеділок є вихідним днем). Ціна повних квитків сюди становить 40 гривень, дитячих – 10 гривень, а для студентів – 20 гривень. Вартість екскурсійного обслуговування – 50 гривень. Телефони музею – +38 3435 21 731 та +38 050 373 01 83.
Пам’ятники та меморіали
Є цікаві місця в Рогатині, присвячені Роксолані, замордованим фашистами представників єврейської спільноти та бійцям, що захищали це місто у роки воєн.

Візитівкою містечка вважається висока монументальна гранітна скульптура, що зображує історичну особистість, уродженку Рогатина Настю Лісовську. Встановлена кам’яна скульптура легендарної жінки на кількаметровий фігурний постамент із декором у вигляді бронзових птахів у польоті була в 1999 році. Вона є своєрідним символом Рогатина та окрасою його центрального міського майдану.
У північній частині містечка знаходяться меморіали. Вони вшановують пам’ять тисяч місцевих євреїв, що стали жертвами Голокосту в роки Другої світової війни.
Інші меморіальні знаки, один із яких є гранітним, а інший зображує чорну квадратну таблицю з написом, який засвідчує факт руйнування фашистами старого єврейського кладовища, можна побачити на території колишнього цвинтаря, який був зруйнований нацистами.
А на вулиці Галущинського, на кладовищі в центрі міста є пам’ятник стрільцям УГА, загиблим в роки польсько-української війни в боях за місто, а також братські могили вояків УПА та воїнів австро-угорської армії.
Де погуляти в Рогатині?
Парк імені Романа Шухевича
Зеленою оазою містечка, що дає можливість відпочити від буденних справ, став рогатинський міський парк імені Романа Шухевича з мальовничим озером.

Тут просто чарівна природа, а паркова флора включає не лише типові для Івано-Франківщини дерева й чагарники, а й екзотичні для даного краю насадження, в тому числі тюльпанове дерево та платани.
У теплу пору року дана локація стає місцем проведення спортивних та відпочинкових заходів, свят та просто тихим затишним куточком для приємного усамітнення на природі поодаль гамору й суєти.
Знаходиться парк Шухевича в Рогатині на виїзді з міста (вул. Галицька). Ще одна невеличка паркова зона розташовується на вулиці Лесі Українки.
Чортова гора

Унікальною природною локацією є Чортова гора в селі Пуків, що віддалене від міста на 4 км. Висота цього природного об’єкту становить 350 метрів над рівнем моря. А ще на цьому пагорбі зростає унікальна реліктова рослинність. Дане місце офіційно визнане ботанічною пам’яткою та заповідною територією, на якій зустрічається чимало червонокнижних лучно-степових рослин.
Де зупинитись в м.Рогатин?
Мандрівники, що бажають оглянути все, що цікавого є в Рогатині, можуть зупинитися на ночівлю в готелі «Бельведер Рогатин», розташованому в парі кілометрах від міського центру. Цей заклад (вул. Молодіжна, 8) тел. пропонує постояльцям комфортні номери з Wi-Fi та безкоштовним паркінгом. Інфраструктура даного комплексу включає цілодобово працюючий ресторан, телефон якого +38 068 301 6010.
Інші гідні ресторанчики цього містечка – «Прованс» (вул. Маркіяна Шашкевича, 22, тел. +38 096 141 1536), що працює з 11.00 до 22.00, та «Авалон» (вулиця Угрина Безгрішного, 1).