Любителі подорожей, в тому числі мешканці столиці, можуть знайти чимало привабливих історико-культурних, визначних архітектурних на природних пам’яток на території Київської області.
Ця стаття розповість про місця для туристів Фастова – одного з найбільших райцентрів Київщини. Він віддалений від Києва на 70 км і розташований в північно-західному напрямку від головного міста України.
Текст містить інформацію про найпопулярніші локації даного населеного пункту – його музеї, храми, культові відпочинкові зони та інші об’єкти міської інфраструктури, актуальні для мандрівників.
Історична довідка
Відомо, що початкова назва відповідного поселення звучала як Хвастів. Саме під таким найменуванням воно згадується вперше в літописі від 1390 року. Інші версії назви міста, згадані в джерелах пізніше – Фастов та Хвостів.
Про походження відповідної назви єдиної та чіткої думки дослідників нема. Але якщо вірити народній легенді, так називати стали місце кровопролитного бою, в якому війська київських князів здобули перемогу над загарбниками – кочівниками півдня. Останні нібито, втікаючи та масово гинучи під час битви, залишили тут свої військові відзнаки – хвости.
Сучасні цікаві місця Фастова не можуть розповісти про життя цього поселення в епоху Середньовіччя, але з джерел відомо, що в XVI столітті воно було знищене татарами, а в 1601 році здобуло магдебурзьке право. Пізніше це поселення входило до складу Польського королівства, потім перебувало під владою московської імперії. А напередодні здобуття Україною Незалежності воно стало важливим осередком національно-демократичного руху.
Наразі відповідний райцентр має статус важливого залізничного вузла з великим потенціалом та амбітними планами.
Музейні заклади в м. Фастів
Вони наочно висвітлюють ключові віхи розвитку міста за минулих часів. Місцеві музеї – це однозначно визначні місця Фастова, які варто відвідати допитливим туристам.
Фастівський краєзнавчий музей
Знайти відповідний об’єкт, заснований в 1995 році, можна на вулиці Івана Ступака, 9. Графік роботи цієї відомої інституції – з вівторка по суботу, з 8.00 до 17.00 (в суботу й неділю тут вихідні). Контактний номер – +38 044 65 61 184.

У цьому музеї, розташованому в старовинному будинку кінця ХІХ століття, експонуються знахідки, виявлені в результаті етнографічних досліджень та археологічних розкопок. Окреме місце в його фонді відведене рідкісним архівним документам. А ще тут експонується діюча модель залізниці й інші речі, що мають безпосереднє відношення до розвитку міста як залізничного вузла впродовж останніх 150 років. Вартість квитків сюди є суто символічною, як і екскурсійного обслуговування.
Музей-вагон Злуки УНР та ЗУНР
Це нестандартний музейний заклад, який можна відвідати за попереднього домовленістю (тел. +38 067 404 00 68). Його адреса – вулиця Тараса Шевченка, залізнична станція.

Доступною для відвідувачів, які хочуть знати, що цікавого є в Фастові, ця локація стала з 2001 року. Зібрання даного музею включає документацію та світлини, що розповідають про підписання «передвступного» договору про об’єднання територій УНР та ЗУНР в єдину державу.
Інші оригінальні експонати Фастівського музею-вагону, вхід до якого безкоштовний, – нумізматична колекція, зібрання поштових марок минулих часів та кімната, яка точно відтворює штабний вагон Петлюри.
Музей-садиба композитора Кирила Стеценка
Приблизно в 12 км від райцентру знаходиться село Веприк. У ньому можна відвідати ще один музейний заклад – меморіальний музей Кирила Стеценка. Він присвячений людині, що стала відомим учнем легендарного композитора Миколи Лисенка.

У музеї-садибі зберігаються автентичні речі й меблі талановитого музиканта, а ще тут можна ознайомитися з колекцією творів іконопису та особистою бібліотекою Стеценка. Працює даний музей-садиба з понеділка по п’ятницю з 9.30 до 17.30, в суботу він зачиняється на годину раніше, а неділя для нього є вихідним днем. Повний квиток до нього коштує 15 гривень, дитячий – 10 гривень, екскурсія – 50 гривень.
Пам’ятки сакральної архітектури
У містечку височіє два храми, кожен із яких є архітектурною перлиною – це римо-католицька та православна церква.
Церква Покрова Пресвятої Богородиці
Побудована відповідна святиня, що подивитись у Фастові можна на вул. Івана Огієнка, 1, в далекому 1740 році. Цей величний стародавній храм є взірцем українського дерев’яного зодчества. Його фундатором став фастівський полковник Семен Палій.

Дзвіниця на церкві Покрови з’явилася в 1781 році. Це діючий православний храм, що вражає особливою колоритністю, гармонійністю пропорцій та досконалістю форм. Його телефон – +38 096 157 10 47.
Костел Воздвиження Святого Хреста
Сакральна будівля, виконана у вишуканому неготичному стилі. Її адреса – в. Ярослава Мудрого, 4-а (т. +38 093 580 49 35). Проект даного храму створений архітектором Владиславом Домбровським, а фінансувала відповідне будівництво графиня Браницька.
Даний дбайливо відреставрований у 1990-х роках храм, куди сходити в Фастові варто не тільки вірянам-католикам, вражає оригінальністю архітектурної концепції. Його асиметричний фасад увінчаний двома гостроверхими вежами, а вище входу розташовується характерне для готики вікно форми троянди. Інтер’єр святині, що є одним із атрибутів міста, вражає розкішшю декору.
Собор Святого Миколая
Новий православний храм, спорудження якого було завершене в 2012 році. Відомо, що фінансувався відповідний проект багатьма відомими людьми, зокрема, шоуменом Михайлом Поплавським та політичною діячкою Юлією Тимошенко.

Виглядає Свято-Миколаївська церква, що привертає увагу блакитними куполами з золотавими хрестами, видовженими вікнами аркової форми, високою вежею-дзвіницею та білосніжним фасадом, надзвичайно велично.
Адреса цього храму ПЦУ, який нетривіально поєднує традиції українського бароко з візантійськими сакральними мотивами, – вул. Соборна, 15, а його телефон для зв’язку – +38 097 816 10 75.
Монументальні скульптури
У центрі Фастівського району знаходиться багато пам’ятників та монументів, що мають символічне значення та вшановують видатних людей краю.

Одних із таких скульптурних об’єктів – пам’ятник полковнику Семену Палію (Гурко). Височіє він поруч із міським Палацом культури (площа Соборна). Цей відомий громадський та військовий діяч ХVIІ століття відіграв у економічному й політичному розвитку містечка важливу роль. Завдяки йому, козацький устрій на Правобережжі набув ознак державності.
Неподалік храму Святого Миколая, на майдані Перемоги, встановлений пам’ятник воїнам-Захисникам України. Автором відповідного проекту, що зображує воїна ЗСУ, за спиною якого знаходиться меморіальна дошка з викарбуваними прізвищами загиблих до 2022 року на російсько-українській війні фастівчан, став львівський скульптор Володимир Цісарик.
Ще одна популярна міська локація, куди піти з дітьми (Фастів) варто для створення ефектних фотографій, – це монумент Соборності, встановлений на однойменній площі. Елементи цієї сучасної інсталяції – символічна чаша у вигляді пшеничних колосків, на верхівці якої зображене лелече гніздо з його крилатими мешканцями.
Інші цікаві локації містечка – пам’ятник Миколі Бенардосу, фонтан на площі Соборній та так званий П’ятачок Демократії, що після глобальної реконструкції став улюбленою відпочинковою зоною містян і туристів.
Місця для прогулянок
Культова фотозона райцентру – яскрава, різнокольорова інсталяція «Фастів – місто з серцем», що розташована на його центральному майдані та була встановлена в 2016 році.

Фанати унікальних природних об’єктів у захваті від дуба Семена Палія, який нібито був власноруч посаджений державним діячем в урочищі Унава (це територія Фастівського лісництва). Теоретично така легенда може бути реальністю. За оцінкою фахівців, вік даного дерева, що заввишки 25 м та має обхват стовбура 4 м, налічує понад 3,5 століття.
Зелена зона, де погуляти в Фастові приємно на самоті або всією родиною, – це сквер Сонячний. Його інфраструктура включає зручні лавочки, великий ігровий комплекс для малечі та оригінальний фонтан з різнобарвним підсвічуванням.
Заслуговує на увагу відпочивальників і міський парк «Європейський» (вул. Братів Сидоренків, 12). На його тінистій території, крім класичних лавок та стежок, є бювет із питною водою й обладнане мотузкове містечко й інші атракціони для дітей. А ще в цьому парку відвідувачів стрічає міні-зоопарк.
Ще один Фастівський парковий заклад, який щороку стає красивішим, – «Молодіжний». Його фішки – чисті мальовничі озерця та джерела, майданчики з тренажерами для ворк-ауту та багато гойдалок і гірок для дітей. Містяни вважають цю локацію, відкриту восени 2000 року, місцем енергетичної сили й відновлення.
Де поїсти в Фастові?
Закладів громадського харчування в цьому райцентрі не бракує. Найбільше позитивних відгуків серед них здобули такі ресторани та кафе.
«Бункер»

Популярний у містечку ресторан із кухнею, наближеною до фаст-фуду, знаходиться на вулиці Івана Ступака, 23 (т. +38 093 381 79 02). Відчинений він з 10.00 до 22.00. Містяни вважають цю точку атмосферною, відзначають оригінальність її інтер’єру та великий обсяг порцій страв. Ціни в «Бункері» нижчі від середніх по місту. Готують тут смачно, а для курців передбачена спеціальна зона.
«Сита миша»
Ресторанчик на Соборній, 31, доступний гурманам щодня з 10.00 до 22.00. Його переваги – апетитна подача й високі смакові якості страв, приязність персоналу та різноманітність меню, в якому чимало авторських шедеврів кулінарного мистецтва. Наприклад, тут можна скуштувати кармонадлі або картопляний гратен з мітболами. Середній цінник повноцінного обіду в «Ситій миші» (т. +38 073 380 45 65) – від 500 до 600 гривень.
EZID
Це назва культового ресторану на в. Симона Петлюри, 10, що працює з 11.00 до 23.00. Замовити в ньому столик завчасно можна, зателефонувавши +38 063 881 7513. Страви, що подаються в EZID, смакують усім, бо вони свіжі та якісні. Ціни, з погляду клієнтів-киян, тут є прийнятними, а сервіс відповідає найвищим стандартам Європи.

Інші фастівські заклади громадського харчування з гідною репутацією – це кафе «Колиба» (Привокзальна площа,18, т. +38 068-77-89-323), «Українські страви» (вул. Зиґмунда Козара, 3, т. +38 050 331 65 01) та кафе-бар «Шедевр» (Київська, 22, т. +38 093 035 30 55).
Любителям італійської кухні варто відвідати в райцентрі пі церії «Наталіно» (Козара, 11) або сімейну ресторацію «Чіполіно» (Андрія Саєнка, 3).
Де зупинитися на ночівлю?
Мандрівникам, що планують кількаденне перебування в Фастові, можна запропонувати заміський готельний комплекс «Діброва клуб», що на вулиці Василя Портяка, 98. Тут є можливість забронювати номер або котедж для проживання.
Інфраструктура Dibrova Club, від якого до міського центру близько 3 км, включає ресторан з великою банкетною залою. Корпуси даного закладу, де відпочити в Фастові можна з комфортом, знаходяться в оточенні соснового бору.
Ближче до центру міста можна орендувати квартиру або кімнату, звернувшись до місцевих агенцій з нерухомості.
Ще один варіант для туристів – Hotelʹ Fastiv на в. Житомирській, 108.
Загалом Київщина має багато колоритних містечок, відвідування яких залишить у мандрівників немало гарних вражень. Фастів – одне з таких міст.