Луцький Замок Любарта є унікальною історичною та культурною пам’яткою
XIII – XIV століття, візитівка обласного центру Волинської області, є частиною заповідника “Старий Луцьк”. Чому варто відвідати замок Любарта, як дістатися, цікаві факти, про все це розповімо далі у даному дописі.
Історичні факти про Луцький Замок
Історія замку Любарта розпочинається у Х столітті, згадується в Іпатіївському літописі 1085 року. За роки існування Галицько-Волинської держави, місто було під керівництвом брата Данила Галицького-Василька, при якому монголи зруйнували фортецю, проте у XIV столітті полку литовського князя Гедиміна вдалось відбити навалу татар. Через декілька років вся власність переходить до сина Любарта, який розпочав будівництво кам’яної фортеці та веж (Стиртову, Владичу, В’їзну) всі інші частини будівлі були дерев’яними.
Столиця з Володимира до Луцька була перенесена князем у 1366 році, це стало поштовхом для активного розвитку регіону, який став по суті останньою резиденцією глави держави, у тому ж році почали розбудову Окольного або як ще його називали Нижній замок, який приєднувався до вже існуючого Верхнього. За правління Любарта на території оборонної фортеці зводили храм св. Іоанна Богослова, де хоронили князів, єпископів тощо.
Наступним правителем був Вітовт, при якому у 1429 році на території Луцького замку проходила зустріч дипломатів, монархів Центральної і Східної Європи, метою якої було знайти спільне вирішення протидії навалам турецьких військ, захід був помпезний, тривалістю 7 тижнів, приблизна кількість людей досягала 15-ти тисяч.
Після смерті Вітовта до влади приходить його брат Свидригайло, який проводив військові дії проти Польщі аби здобути трон, одна з таких сутичок відбулась у 1431 році, споруда була оточена, але не взята польськими військами. Згодом місто отримує магдебурзьке право, тобто можливість мати незалежне внутрішнє правління.
Після підписання Люблінської унії між Польщею та Литвою у 1569 році, замок втрачає статус резиденції, визначною спорудою стає будинок єпископа, а Луцький замок стає духовним та судовим центром Волині. На території розміщувались кафедри для таких віросповідань як: латинська – Кафедра Святої Трійці та православна – Іоанна Богослова, також діяв трибунал.
З часом замок перестав мати оборонне значення, а опісля поділу Речі посполитої Волинська область відходить до російської імперії, і будівля слугувала у ролі архіву, канцелярії тощо. В’їзна вежа була виставлена на аукціон у ХІХ столітті, проте такі дії вищого керівництва були призупинені комісією.
Реставрація замку Любарта розпочалось завдяки архітектору Єжи Сеніцькому після переходу земель до Польщі. Статус пам’ятки архітектури було отримано у 1945 році, з роками проведення реставраційних робіт створили історико-культурний заповідник “Старий Луцьк”. У період Незалежності побудували стіну до В’їзної вежі, перед входом розміщений макет звичайними літерами та шрифтом Брайля.
Екстер’єр Замку Любарта
Архітектура замку Любарта є досить лаконічною серед інших історичних пам’яток. Має форму рівностороннього трикутника у якого витягнуті сторони. Висота стін складає 12 метрів, товщина до 1-го метра, в них вбудовані бойові галереї з бійницями. Далі детальніше розглянемо екстер’єр кожної із веж.
В’їзна
Споруда у формі паралелепіпеда висотою 28 метрів, має 5 поверхів, південна частина будівлі за допомогою сходів з’єднується з князівською резиденцією. Знизу вежа підтримується контрфорсами між якими розташовується на вході арка. Вежа має яруси, 2 з яких оснащені хрещатим склепінням, цим самим змінює асиметрію головного фасаду будівлі, середня частина якого має зубці над проміжним карнизом.
Верхній оточує вежу по периметру під яким знаходиться два отвори. Задній фасад має вихід у подвір’я замку.
Стиртова
Споруда тримається на контрфорсах, містить два розгалуження: східне (довше) та південне (коротке), що є залишком Окольної фортеці. Два входи оздоблені білим каменем, сполучається з верхнім ярусом за допомогою сходинок. На 3-му поверсі є бойові майданчики, а у стінах вмонтовані бійниці з готичним та ренесансним оформленням.
Владича
Висота вежі близько 14-ти метрів, не має ніякого оздоблення, вкрита гонтовим шатровим дахом, де міститься металеві фігура “Кликун”.
Вежа Чарторийського Окольного замку
Споруджена у формі прямокутного паралелепіпеда з гостроверхим дахом. Має бійницю та вихід на територію з бойовим приладдям. На даний час вхід замурований у вигляді вікна, серед збережених частин залишилась арка та орнаментна кладка з цегли різного кольору. У 2009 році проводили реставрування муру, котрий був наближений до В’їзної вежі.
Що подивитись в Замку Любарта?
Замок Любарта (Луцьк) щорічно відвідує велика кількість людей. Відвідувачі мають можливість самостійно або за допомогою гіда ознайомитись з цікавими місцями:
- На ІІ ярусі можна спостерігати експозицію “Плитниця” де розміщені археологічні знахідки під час розкопок на прилеглій території замку та “Замкова сторожа”.
- Владича вежа здивує виставками “В’язниця” (в основі якої показано побут та діяльність ув’язнених у середньовіччі)
- “Замкова зброя”- представленні експонати зброї XV-XVII століть
- Музей дзвонів – єдиний в Україні у якому зібрана колекція таких експонатів з різних куточків нашої держави. Серед об’єктів до огляду доступні церковні, залізничні, корабельні.
Пам’ятки замку Любарта викликають особливу цікавість серед туристів, де кожен може зануритись у свою культуру та історію. Серед таких є і підземелля, відвідуючи які можна поринути у минуле та дізнатись більше про середньовічне життя. Доступні для огляду катакомби, криниці, які служили як оборонні споруди при облогах. Саме там знаходяться фрагменти залишків храму святого Іоанна Богослова, де раніше хоронили заможних містян, князів.
Знаходячись на території фортеці є можливість відвідати цікаві культурні заклади:
- Музей книги – саме там зібрані старовинні видання, збірники, а також друкарські верстати.
- Луцький художній музей – розташований у приміщенні колишньої канцелярії, де представленні картини італійських, німецьких, австрійських та сучасних митців.
Старий замок в Луцьку є місцем де часто проводять фестивалі, турніри, ярмарки, театральні постановки, всі ці заходи показують середньовічне життя у всій його красі, серед таких:
- дзвонарного, флористичного мистецтва
- вогняні шоу тощо
Адреса, графік роботи та вартість входу
Знаходиться фортеця у Луцьку на вулиці Кафедральній 1А.
Замок Любарта для туристів відкритий кожного дня з 10:00 до 19:00 у літній період, у зимовий до 17:00 (вказаний час актуальний на сьогоднішній день).
Детальну інформацію можна дізнатись за номером 38 0332 724 588.
Відвідування замку Любарта для дітей та студентів вартуватиме від 50, дорослим від 60 гривень, вартість групової екскурсії стартує від 100 грн і не залежить від кількості людей. У ціну вхідного квитка входить можливість відвідати музей книги, територію самої фортеці, похід на інші локації, серед яких і В’їзна вежа оплачується додатково.
Як дістатися до Луцького Замку?
Розташована історична пам’ятка в самому центрі міста, доїхати до замку Любарта можна маршрутним таксі № 17-№17-а, які відправляються із залізничного вокзалу. Вийти слід на зупинці “Медичний коледж” та пройти повз ринку.
Дістатися з іншого міста можна як автобусами, так і власним авто. Поряд розміщена зручна парковка, а втамувати голод можна у ресторані “Корона Вітовта”.
Цікаві легенди та факти про Замок Любарта
Фортеця оповита багатьма легендами, серед яких:
- На території зберігаються скарби, знайти їх можна, але винести не вийде, адже власник їх прокляв
- Споруда зводилась у якості подарунка князя Любарта своїй коханій, яка на жаль не дожила до завершення будівництва
- Оборонна споруда має назву “Замок трьох князів”, так як розпочав зведення Любарт, згодом його брат Вітовт, а продовжив Свидригайло
- Якщо вибратись на вежу разом з коханою людиною та помолитись, то кохання буде вічним.
Цікаві факти про замок Любарта:
На купюрі 200 гривень зображено В’їзну вежу
- Під час будівництва у суміш цементу добавляли курячі яйця, що робило стіни міцнішими, подейкують, що саме це допомогло зберегти такий стан до нашого часу
- Луцький замок входить до “Сім чудес України”
- На території розміщено унікальний литий дзвін 1647 року
- Замок є одним з найстаріших в Україні
- Канцелярія, яка розміщена була у приміщенні фортеці зберегла багато історичної документації, у ній працював гетьман Іван Виговський
- На цеглині муру можна побачити підпис Ольги Косач
Унікальну пам’ятку варто відвідати, щоб перенестись в історичний час могутніх лицарів та прекрасних дам, пізнати свою культурну та історичну спадщину. Подорожуйте, розширюйте кругозір та відкривайте красиві місця, у які хочеться повертатись не один раз.