Кросовери Ford перевершують себе в усіх аспектах: маючи характеристики позашляховика, поєднуючись із маневреністю компактного автомобіля та оснащуючись інноваційними технологіями, такими як Pre-Collision Assist, ці повнопривідні кросовери Ford створені для ідеального повсякденного життя.
У сьогоднішній статті пропонуємо розглянути які є Форди повнопривідні, і які з них є найпопулярнішими. Ми охопимо ТОП найкращих варіантів, розкажемо про їх переваги та особливості, а також назвемо їх орієнтовну вартість. Поїхали!
1. Ford Explorer – електричний джип
Explorer — це на 100% електрична модель. Це напрямок, в якому рухається автомобільний світ, подобається нам це чи ні. Ford Explorer має довжину 4,47 метра, тобто на 16 см менше, ніж Ford Kuga. Це видатний показник для автомобіля довжиною менше 4,5 метрів і більше, ніж пропонує Kuga, незважаючи на свою меншу довжину.
Форд Explorer є у двох варіантах:
- з двигуном на кожну вісь (отже, повний привід) і потужністю 340 к.с.,
- а також із заднім розташуванням двигуна і потужністю 286 к.с.
В обох випадках максимальна швидкість становить 180 км/год, але якщо 6,4 секунди, необхідні для розгону від 0 до 100 км/год у базовій версії, вже є чудовими, то ми вважаємо, що 5,3 секунди, необхідні для 340-сильного варіанту, є ще більш вражаючими, що дозволить йому перевершити Focus ST в плані прискорення.
Одномоторна версія має батарею ємністю 77 кВт-год, а двомоторна – 79 кВт-год, але головна відмінність полягає в тому, що остання може заряджатися постійним струмом до 185 кВт (вона може зарядитися з 10 до 80 відсотків за 26 хвилин), в той час як першій версії доводиться задовольнятися 135 кВт як максимум.
Тим не менш, ті, кому життєво важливий останній ват енергії, щоб дістатися до місця призначення без підзарядки, ймовірно, віддадуть перевагу версії на 286 к.с., оскільки вона заявляє про запас ходу в 602 км, в той час як модель на 79 кВт/год має запас ходу лише 566 км.
Ціни на Ford (Форд) Explorer повнопривідний стартують від 55 000 доларів США.
2. Ford Kuga – надпотужний кросовер
Ця модель з довжиною у 4 614 мм, ширину 1 883 мм і висоту 1 675 мм (з колісною базою 2 710 мм), має свої переваги. 2,5-літровий чотирициліндровий двигун потужністю 152 к.с., а також електродвигун потужністю 125 к.с. і 230 Нм. Іншими словами, електромотор має достатньо потужності, щоб самостійно рухати 1,7-тонний автомобіль. Як довго або на скільки метрів він може це робити — це вже інше питання, оскільки батарея ємністю 1,1 кВт/год використовується для просування автомобіля на перші кілька метрів і забезпечує додаткову енергію, необхідну для підтримання енергійності Kuga.
Трансмісія оснащена безступінчатим варіатором, звичайно, без підрульових пелюсток і з кнопкою «L» на кермі для поліпшення рекуперації при включенні, а також муфтою повного приводу cv6z4a232a яка забезпечує відмінну прохідність на нерівних дорогах. Загалом Kuga FHEV видає 190 к.с., що дозволяє йому розвивати максимальну швидкість 196 км/год і розганятися до 100 км/год за 9,1 секунди — більш ніж достатньо для більшості водіїв.
Витрата пального також на його користь — офіційний середній показник становить 5,5 л/100 км, якщо ви обираєте повнопривідну версію (є також версія 4х4, яка в середньому витрачає 5,7). І, звичайно ж, екологічна етикетка на лобовому склі — це етикетка DGT «Eco».
На повнопривідну версію Ford Kuga ціна становить 30 500 доларів.
3. Ford F-150 – “не такий як всі” кросовери
Форд кросовер повний привід, довжиною 5,91 метра візуально відрізняється від решти модельного ряду F-150. Ще одним плюсом є 1014 кілограмів, які можна перевозити (між переднім багажником, кабіною і коробкою), що майже на 450 кілограмів більше, ніж у Hummer EV і на 225 кілограмів більше, ніж у Rivian RT1.
«Звір на батарейках» у початковій версії Pro використовує батарею ємністю 98 кВт-год, що дозволяє йому пройти сертифікацію на запас ходу 370 км, а силова установка 4WD (по одному двигуну на кожну вісь) здатна генерувати максимальну потужність у 452 к.с. Але в перші кілька місяців більша частина виробництва припала на вищу версію. У цьому випадку батарея становить 131 кВт-год, запас ходу збільшується до 482 км (515 з 20-дюймовими колесами), а стандартне оснащення практично нічого не залишає поза увагою.
Ціна Ford F-150: від $90 000
4. Ford Mustang Mach-E – перший позашляховик Форд
Позашляховики повний привід розширили сімейство Mustang за рахунок Mach-E, першого позашляховика компанії. І на це є причина. Mustang Mach-E GT важить 2 200 кг, але має характеристики справжнього спортивного автомобіля.
Завдяки двом потужним електродвигунам, по одному на кожну вісь, які разом розвивають до 487 к.с. потужності та вражаючий 860 Нм, задоволення гарантовано. З такими показниками потужності Mach-E GT розганяється від 0-100 км/год за 3,7 секунди, що лише на секунду повільніше, ніж найшвидші суперкари світу, такі як McLaren Speedtail, Ferrari 812 SuperFast або Mercedes-AMG One.
І це дуже багато для позашляховика, довжиною 4 712 мм, ширину 1 881 мм, висоту 1 597 мм і, що найважливіше, важить колосальні 2 218 кг. Це означає, що Mach-E GT повинен переміщати майже на 400 кг більше, ніж Ford Mustang Mach 1, найпотужніша версія «справжнього» Мустанга. У стандартній комплектації він оснащений батареєю підвищеної ємності 98,7 кВт-год, яка забезпечує запас ходу до 500 км за комбінованим циклом WLTP. Більше ніяких турбот! З Mach-E GT можна безтурботно вирушати у довгі подорожі. Він також підтримує швидку зарядку потужністю до 150 кВт, тому ви можете відновити 100 км запасу ходу за 10 хвилин зарядки або зарядити його з 10% до 80% за 45 хвилин.
Вартість Ford Mustang Mach-E коливається в межах від 47 848 USD – до 72 614 USD
5. Ford Puma – кращий позашляховик міського розміру
Він позашляховик B-сегменту (в даному випадку довжиною 4,18 метра), з зірковим двигуном Puma є 1,0-літровий EcoBoost з мікро-гібридизацією, який не має версій з можливістю підключення до електромережі, і, звичайно, не є на 100% електричним. Це трициліндровий двигун, який у найскромнішій конфігурації видає 125 к.с. і 200 Нм (є варіант цього ж двигуна з 155 к.с. і 240 Нм).
Для такого автомобіля, як цей, щоб розігнатися з місця до 100 км/год за 10,2 секунди та досягти 187 км/год, зазвичай більш ніж достатньо, що в даному випадку працює в парі з 7-ступінчастою АКП з підрульовими перемикачами за кермом. Але також приємно бачити символ на 12,3-дюймовому дисплеї, який нагадує нам, що 48-вольтовий акумулятор заряджається за інерцією кожного разу, коли ми знімаємо ногу з педалі акселератора.
Підвіска, яка не ставить під загрозу комфорт, але відчувається досить жорсткою з перших кілометрів. А на бездоріжжі ця чеснота спонукає вас натиснути на його двигун і відчути, що ви обрали 125-сильний 1.0 Puma не просто тому, що вам потрібен позашляховик міського розміру. Більше того, без жодного збільшення витрати пального, яка, поєднуючи міську та позаміську їзду, вийшла на рівні 6,2 л/100 км.
Офіційна ціна Ford Puma – від 26 876 доларів США.
6. Ford EcoSport Active – ідеальний кросовер на “кожен день”
Позашляховики форд мають Ford EcoSport Active, більш заміську версію американського міського позашляховика, призначену для тих клієнтів, які живуть і працюють у місті, але також люблять виїжджати на вихідні та насолоджуватися активним відпочинком на свіжому повітрі.
Щоб спростити механічну пропозицію, він оснащений EcoSport Active одним бензиновим двигуном 1.0 EcoBoost потужністю 125 к.с. (92 кВт) з викидами CO2 137 г/км згідно з комбінованим циклом WLTP (відповідає стандарту Євро 6.2). Також для простоти цей двигун поєднується з шестиступінчастою механічною коробкою передач, яка передає цю потужність на передню вісь.
Вартість Ford EcoSport Active від 37 860 дол.
7. Ford Bronco – позашляховик із двома бензиновими двигунами
Це повнопривідний позашляховик. Він доступний у двох варіантах кузова: дводверний, як оригінальний Bronco, і чотиридверний, призначений для конкуренції з більшими моделями, такими як новий Land Rover Defender, легендарний Mercedes-Benz G-Class, Toyota Land Cruiser або навіть новачок Ineos Grenadier.
Bronco оснащується двома бензиновими двигунами: 2,3-літровим чотирициліндровим EcoBoost з очікуваною потужністю 270 к.с. та 420 Нм, а також 2,7-літровим EcoBoost V6 з 310 к.с. та вражаючим 542 Нм. Обидва двигуни працюють в парі з 7-ступінчастою механічною або 10-ступінчастою АКП SelectShift. У стандартній комплектації автомобіль оснащується системою повного приводу.
Серії Badlands і First Edition мають 2,0-літрові двигуни EcoBoost потужністю 245 к.с. і 372 Нм, а серії Base, Big Bend і Outer Banks – перевіреним 1,5-літровим двигуном EcoBoost потужністю 181 к.с. і 260 Нм. Він має знімні задні двері та секційний дах, а також понад 200 аксесуарів для підвищення продуктивності, персоналізації та додаткового стилю.
Стартова ціна на Ford Bronco складе $165 000.
8. Форд Рейнджер – п’ятимісний джип
Неможливо залишитися непоміченим з «мастодонтом», який має понад п’ять метрів (5 354 мм) в довжину, понад два метри в ширину (2 179 мм) і майже два метри у висоту в кабіні, яка є подвійною і розрахована на п’ять місць.
Він оснащується дизельним двигуном з подвійним турбонаддувом 2.0 EcoBlue, який видає 213 к.с. та 500 Нм крутного моменту. У стандартній комплектації він також оснащений 10-ступінчастою АКП, яка, за словами американського виробника, забезпечує плавне перемикання передач та плавність ходу на дорогах та бездоріжжі. Трансмісія успадкована від популярного пікапа F-150 (найбільш продаваного автомобіля в історії) та Mustang (найбільш продаваного спортивного автомобіля у світі), комбінована витрата пального становить 9,1 л/100 км (на основі циклу випробувань WLTP на паливну економічність та викиди), тоді як викиди CO2 становлять 239 г/км на основі того ж еталонного циклу.
Ціна Форд Рейнджер: від 45 955 USD
Висновок
Незалежно від того, чи перевозите ви громіздке спортивне спорядження або великі покупки, чи відвозите дітей на тренування з друзями, чи плануєте поїздку з дітьми на вихідні, ви можете подорожувати з комфортом і безпекою яку надають форд кросовери, і все це завдяки великому простору, піднятому положенню сидінь і сучасному дизайну інтер’єру та екстер’єру. Неважливо, скільки кінських сил у вас під капотом: з цими автомобілями Ford ви зможете поїхати та дістатися куди завгодно.