Зими в Україні холодні. Це пов’язано з тим, в якій кліматичній зоні ми знаходимося. Нерідко стовпчик термометра в зимовий період може опускатися нижче -10˚ C. Звичайно, що в таких умовах жити без опалення житла не вийде. При цьому слід сказати, що варіанти, як це все можна організувати, є різні. Найбільш популярними є газове чи електричне опалення. На них ми й пропонуємо зупинитися більш детально, щоб зрозуміти, що є більш зручним, ефективним та яке опалення вигідніше, бо нікому не хочеться витрачати зайві кошти. Період зараз непростий. Питання вибору між газовим та електричним опаленням актуальне для багатьох сімей. Давайте обговоримо все по черзі.
Газове опалення
Без перебільшення можна сказати, що це один із найбільш поширених варіантів обігріву в Україні та інших країнах. Щоб це було можливим, потрібна спеціальна техніка ‒ газовий котел. До речі, такі прилади бувають двох типів: однофункціональні та комбіновані. Перший займається лише обігрівом приміщень. Другий – також гріє воду. В чому ж переваги такого варіанту? Напевно, не просто ж так його обирає більшість. Плюси справді є і вони суттєві. Це приблизно наступні моменти:

- Перш за все, це хороші показники економічності. Газ, зазвичай, дешевший за електрику. Звичайно, це робить опалення більш вигідним для обігріву великих площ. Таким чином, якщо вам було цікаво, що дешевше газове опалення чи електричне, то ось і відповідь, але є нюанси.
- Слід сказати декілька слів і про швидкість обігріву. Газові котли ефективно обігрівають приміщення за короткий час. У певних випадках це дуже важливий бонус.
- Доступність газу. В Україні та інших країнах, що мають розвинену газову інфраструктуру, газ є доступним і відносно дешевим ресурсом для опалення.
А чи є якісь недоліки? Звичайно, без них теж нікуди. Якщо говорити про головні мінуси такого варіанту, то вони наступні:
- Перш за все, сама вартість монтажу такої системи вже є суттєвим недоліком. Встановлення газового котла і підключення до газової мережі може бути досить дорогим, особливо якщо потрібно провести нові газопроводи або обладнати спеціальні канали для виведення продуктів горіння. Ви обов’язково повинні це враховувати.
- Також є певні ризики в плані безпеки: Газове опалення потребує постійного контролю і дотримання технічних вимог. Витік газу або неполадки в системі можуть призвести до небезпечних ситуацій. Не можна цим нехтувати. Підходить таке опалення лише для відповідальних.
- Обмеження на місце установки. Газові котли мають бути розташовані в окремих приміщеннях (наприклад, в котельні).
Електричне опалення
Різноманіття електричного обладнання досить велике: від конвекторів до теплих підлог і електричних котлів. Вибір конкретного варіанту залежить від площі житла, кількості кімнат, планування та інших факторів. Останнім часом спостерігається тенденція популяризації саме такого варіанту опалення. З кожним роком все більше людей, обираючи між опаленням газом чи електрикою, віддають перевагу саме другому. З чим це пов’язано? Є регіони, де газова інфраструктура не розвинута або є складнощі з підключенням до газових мереж. Також нерідко це більш вигідно. Кожен випадок індивідуальний. Як щодо переваг? Вони такі:

- Простота установки. Для встановлення електричних приладів не потрібно спеціальних дозволів або складних монтажних робіт. Вони можуть бути підключені безпосередньо до існуючої електричної мережі.
- Безпека. В електричних системах не виникають проблеми з витоком газу чи інших небезпек, характерних для газового опалення.
- Мобільність. Електричні обігрівачі можна легко переміщувати в межах кімнат або навіть в різні приміщення.
А які справи з мінусами? На жаль, недоліки у такого вибору теж є:
- По-перше, високі витрати на електроенергію: Електричне опалення є значно дорожчим за газове. В нашій країні тарифи на електроенергію значно вищі. Це може стати проблемою для обігріву великих площ, однак для малих це буде навіть вигідніше.
- По-друге, залежність від енергосистеми. В разі перебоїв з електроенергією, а вони в наш час бувають досить часто, опалення може бути припинене, а це в свою чергу є суттєвим мінусом. Якщо буде дуже низька температура, то навіть за кілька годин в приміщенні стане перебувати вкрай неприємно.
- По-третє, витрати на установку. Залежно від обраної системи (наприклад, тепла підлога чи електричний котел), початкові витрати на електричне опалення можуть бути значними. Монтаж коштує недешево та й самі прилади досить дорогі.
Яке опалення вибрати газ чи електро?
Газове є вигідним для великих будинків, де необхідно обігріти велику площу. Це ідеальний варіант для сільських будинків або заміських котеджів, але має бути доступ до газової мережі.

Електричне опалення підходить для малих площ або квартир, де немає можливості підключення до газу. Також для тих, хто хоче мати просту в обслуговуванні систему без складних технічних вимог. Воно навіть може бути вигіднішим. Коли та чому електроопалення дешевше за газове? Є кілька причин:
- вартість газу часто коливається, а це робить його ненадійним;
- сучасні електричні обігрівачі мають високу ефективність і мінімальні втрати енергії;
- газове опалення вимагає регулярного обслуговування ‒ збільшення витрат;
- у деяких регіонах тарифи на електроенергію нижчі, а також частково використовується відновлювальна енергія.
Підсумуємо
З огляду на вищевикладене, важко визначити беззаперечного лідера серед варіантів обігріву житла. Усе залежить від конкретних обставин. На остаточний вибір впливає безліч чинників: регіон проживання, вартість та доступність ресурсів, розміри житлової площі тощо. Важливо врахувати всі ці аспекти, ухвалюючи рішення. Не поспішайте! Не зайвим буде проконсультуватися зі спеціалістами. Можна й самому пошукати корисну інформацію на цю тему в мережі Інтернет. Якщо говорити про форуми, то віддавайте перевагу місцевим. Тоді те, що там написано, буде актуально й для вас. Пам’ятайте й про те, що ситуація може змінюватися кожні декілька років.