Греція, земля з багатою історією та яскравою культурою, відома не лише своєю філософською та архітектурною спадщиною, а й вишуканими та корисними національними стравами грецької кухні. Протягом століть харчування тут розвивалося відповідно до соціальних, культурних та економічних змін у країні, завжди зберігаючи свою самобутність, засновану на місцевих продуктах та кулінарних традиціях. Подорож по історії споживання їжі показує, як дієта адаптувалася до цих змін, зберігаючи при цьому свою унікальну сутність та значення у сучасній культурі країни.
Продукти для приготування культових страв країни
Чим відома грецька кухня? В меню сучасного населення країни корисні інгредієнти, риба з Егейського моря та м’ясо. Все це приправлено багатими спеціями (особливо орегано) та оливковою олією першого віджиму. Останню ми знаходимо майже у всіх гастрономічних шедеврах. Держава має великі площі, відведені під вирощування оливок, входить до числа найкращих виробників у світі. Темні оливки подають у всіх салатах, закусках, особливо виділяючи так звані пелопонеські оливки Каламата.
Чому грецька кухня така популярна? Тут присутній мікс культур. Вплив Балкан, з відтінком багаторічної османської окупації та сходу, який приніс Олександр Македонський. Зараз у ресторанах та тавернах їжу готують просто та привабливо із сировини відмінної якості. Особливо м’ясо, приготовлене на грилі дуже популярне, але і овочі відіграють важливу роль: баклажани, огірки, помідори та кунжут – невід’ємні продукти на столі греків. Не слід забувати відомі закуски або «мезеді», які супроводжують узо (званий уссо, різновид анісу). Знаменитий сир фета не менш важливий, ніж смачний національний пшеничний хліб та спосіб його випікання (у дров’яній печі).
Вживання баранини – це те, що греки, заклали у своїх генах з давніх часів. Особливо на православний Великдень вона стає невід’ємною частиною страв грецької кухні.
Не слід забувати про сир Кефалотирі, що сильно відрізняється від фети, який подають смаженим на чудовій оливковій олії у паніровці та добре розтопленим усередині. Греки називають це Саганакі, яке за смаком нагадує італійську проволону.
ТОП-10 найпопулярніших страв
Як ви бачите, наїдки в цієї країни доволі різноманітні і ваблять себе скуштувати. Тому, якщо ви не в Греції, вам стануть в нагоді рецепти страв грецької кухні.
Цацики
Цацики – це свіжий вершковий соус, виготовлений з йогурту, тертого огірка, рубаного часнику, оливкової олії, свіжого кропу та солі. Його зазвичай подають як гарнір до м’яса, таких як гірос або сувлаки, або як соус до лаваша.
Як приготувати цацики?
- Очистіть огірок і наріжте смужками вздовж, а потім невеликими кубиками.
- Очистіть зубчик часнику та дрібно наріжте його.
- Подрібніть м’яту та кріп.
- Змішайте всі інгредієнти. Покладіть у миску нарізаний огірок, часник, щіпку солі, кріп, оливкову олію, сік лимона, йогурт та м’яту. Перемішайте, доки все добре не перемішається.
Ця страва ідеально нейтралізує спеку літа та надає нотку свіжості будь-якому частуванню.
Хоріатики
Хоріатики – відомий як грецький салат з чудовим поєднанням стиглих помідорів, огірків, червоної цибулі, оливок каламату, фети і оливкової олії першого віджиму. Він відрізняється своєю простотою та свіжістю.
Як готувати хоріатики?
- Помідори наріжте невеликими шматочками.
- Очистіть огірок і наріжте його тонкими скибочками.
- Перець добре помийте і наріжте тонкими скибочками.
- Зніміть перші шари червоної цибулі та наріжте половину дуже тонкими, майже прозорими скибочками.
- Наріжте фету кубиками однакового розміру.
- Усі інгредієнти добре перемішайте у салатниці.
- Відправте до них цілі оливки або нарізані скибочками.
- Заправте оливковою олією, оцтом, сіллю та перцем.
- Додайте орегано до смаку.
- Все добре перемішайте та зберігайте в холодильнику до подачі.
Подається в холодному вигляді і є ідеальним доповненням до будь-якої традиційної трапези.
Мезе
Мезе – це типові закуски, схожі на іспанські тапаси або італійські антипасти, які є однією з популярних страв кухні Греції. Ці невеликі тарілки включають різноманітні делікатеси: мариновані оливки, фету і халлумі, долмади (виноградне листя, фаршировані рисом), саганаки (смажений сир), хумус, цацики та багато іншого. Мезе ідеально підходять для спільного використання і є чудовим способом скуштувати різноманітні наїдки за один прийом їжі.
Для приготування цього частування зберіть всі необхідні його інгредієнти та естетично розкладіть на плато.
Спанакопита
Спанакопита – це чудовий пікантний пиріг, наповнений шпинатом, цибулею, фетою, яйцями та ароматними травами, загорнутий у тонке листкове тісто. Він є ідеальним поєднанням свіжих і пікантних смаків і є популярним вибором як в якості основної страви, так і в якості закуски. Спанакопита подається як у гарячому, і у холодному вигляді.
Приготування спанакопити покроково:
- У велику сковороду або каструлю покладіть 1 столову ложку вершкового масла і злегка обсмажте на середньому вогні 1 зелену цибулю зі щіпкою солі.
- Додайте 300 г промитого шпинату та тушіть на середньому вогні до зменшення об’єму.
- Процідіть і злийте воду з обсмаженого шпинату із цибулею через сито.
- У мисці змішайте 200 г творожного сиру та 200 г фети, осушений шпинат, 2 яйця, білий перець, свіжонатертий мускатний горіх, 1 пучок дрібно нарізаного свіжого кропу та трохи солі.
- Змішайте всі інгредієнти до одержання однорідної суміші.
- Приготуйте прямокутну форму розміром приблизно 20х25 см з 1 столовою ложкою панірувальних сухарів. Покривши форму панірувальними сухарями, ви запобігаєте розм’якшенню основи торта через можливі соки, які може мати начинка.
- Розтопіть 140 г вершкового масла і збирайте торт, починаючи з шару тіста філо, який змастіть розтопленим вершковим маслом.
- Продовжуйте робити те ж саме з ще 4 листами тіста філо, змащуючи їх всі вершковим маслом.
- Вилийте начинку для пирога на перші 5 шарів тіста філо.
- Накрийте начинку ще 5 пластами тіста філо, промазуючи кожен із них вершковим маслом. На завершення заправте тісто, що виступає, всередину.
- Випікайте спанакопіту в розігрітій до 180 ºC духовці 40 хвилин.
Це універсальний варіант, яким можна насолоджуватися будь-якої пори дня.
Мусака
Мусака – традиційна страва, що складається з шарів смажених баклажанів, м’ясного фаршу, приправлених спеціями, помідорами, цибулею та соусом бешамель, запечених до золотистого кольору та бульбашок. Вона є ідеальним поєднанням середземноморських смаків і є зручним і ситним варіантом для будь-якого прийому їжі.
Як приготувати мусаку вдома?
- Наріжте 2 баклажани і 2 або 3 картоплі товстими скибочками, достатніми для того, щоб з кожного з овочів можна було сформувати шар у блюді
- Подрібніть 1 цибулину та 2 зубчики часнику, які використовуватимемо при приготуванні м’ясного шару.
- Щедро приправте баклажани сіллю та дайте їм відпочити. Це дозволить їм позбутися гіркоти і набути приємнішого смаку.
- Переходьте до варіння картоплі. Як і в традиційному варіанті, її можна обсмажити у великій кількості олії, а потім обсушити на папері. Ви також можете обсмажити її на середньому вогні з невеликою кількістю олії до золотистого кольору з обох боків. Складіть картоплю у велику миску, приправте сіллю та перцем і 1 столовою ложкою оливкової олії. Випікайте при температурі 180 ºC близько 20 хвилин.
- Те саме зробіть з баклажанами. Спочатку просушіть їх, щоб видалити воду, яку вони виділять під дією солі. Потім переходьте до смаження, грилю або запікання так само, як і з картоплею.
- Допоки овочі в духовці візьміть каструлю, додайте 1 столову ложку олії, поставте її на вогонь і, коли вона стане гарячою, покладіть 400 г фаршу, обсмажте його, щоб він зарум’янився. Поки готуєте, подрібнюйте лопаткою, щоб він був пухкий. Зніміть з вогню та залиште в іншій ємності.
- У ту ж каструлю відправте ще столову ложку олії, часник, обсмажте нарізану цибулю близько 10 хвилин, доки вона не стане м’якою, перемішайте та обсмажуйте ще 1 хвилину.
- Занурте в каструлю фарш разом із 300 г товченого помідора. Варіть на слабкому вогні 30 хвилин, при необхідності підливаючи воду. Нарешті приправте сіллю, перцем і, за бажанням, корицею.
- Поки м’ясо готується, приготуйте бешамель. Для цього нагрійте 85 г вершкового масла в каструлі на середньому вогні. Коли побачите, що воно уже розплавилося, додайте 85 г пшеничного борошна, добре перемішайте і варіть 2 хвилини. Влийте 750 мл дуже холодного незбираного молока. Вінчиком перемішайте, щоб борошно розчинилося в молоці і не утворювало грудочки. Ставте емкість назад на вогонь, нагрівайте до загусання і варіть близько 10 хвилин на середньо-слабкому вогні. На завершення приправте сіллю, перцем та мускатним горіхом до смаку.
- Візьміть ¼ бешамелю та змішайте його з вже приготованим у томатах фаршем. Це зробить шар м’яса соковитішим.
- Розподіліть м’ясну суміш по шару картоплі та баклажанів, у тому ж посуді, в якому ви їх запікали, розподіляючи рівномірно і стежачи за тим, щоб поверхня була добре вирівняна.
- Викладіть бешамель, що залишився, на шар м’яса, покриваючи всю поверхню.
- Посипте бешамель приблизно 75 г тертого сиру.
- Запікайте мусаку близько 30 хвилин при температурі 180 °С, поки поверхня стане золотистою.
Мусака подається гарячою.
Долмадес
Долмадес – це виноградне листя, фаршироване рисом, приправлене ароматними травами, такими як кріп, м’ята і петрушка, і часто подається з соусом з лимона та оливкової олії. Ці фаршировані делікатеси – популярна закуска.
Долматес в домашніх умовах – приготування:
- Відріжте стебла виноградного листя, покладіть його в миску з водою і дайте прокипіти не менше 15-20 хвилин.
- Поки листя вариться, підсмажте кедрові горіхи на сковороді на повільному вогні протягом кількох хвилин. У сковороду не обов’язково вливати олію чи будь-які інші інгредієнти.
- Обсмажте цибулю, нарізану дуже дрібними шматочками, з невеликою кількістю оливкової олії та солі.
- Як тільки цибуля стане золотистою і напівпрозорою, додайте рис, кедрові горішки, родзинки, спеції та ароматні трави до смаку (м’яту, петрушку) та невелику кількість дуже гарячої води.
- Зменшіть вогонь і варіть близько 20 хвилин. Не забувайте часто перемішувати все.
- Як тільки начинка готова, можна приступити до фарширування нею виноградного листя.
- Помістіть аркуш вершиною від себе. Покладіть трохи начинки поверх кожного листа. Загніть дві криві, що залишилися внизу кожного листа, так, щоб закрити начинку. Далі загніть лівий та правий кінчики всередину. Як тільки це буде зроблено, долма буде повністю згорнута. Трохи стисніть лист, щоб рис не виліз назовні і долма залишилася цілою. Його також не слід притискати сильно, оскільки потрібно враховувати, що рис після варіння збільшується в розмірах.
- Помістіть рулетики в ємкість для тушкування щільно один до одного. Влийте лимонний сік, води, накрийте кришкою і варіть 15-20 хвилин. Важливо накрити каструлю кришкою, щоб не виходила пара, інакше частування будуть сухими.
- Дайте охолонути і подавайте.
Їх подають холодними або кімнатної температури. Долмадес смачні та ситні та є відмінним початком будь-якої трапези.
Гірос
Гірос складається зі свинини або курки, приправлених спеціями, приготованих на вертикальному рожні і поданих у лаваші з томатами, цибулею та соусом цацики. Вона є популярним швидким перекушуванням і улюбленою вуличною їжею по всій країні.
Як приготувати гірос?
- Для маринування наріжте смужками м’ясо і покладіть в миску.
- Додайте інгредієнти для маринаду, добре перемішайте та залиште маринуватися у холодильнику на 8 годин.
- Приготуйте цацики.
- Щоб зібрати гірос, наріжте помідори, цибулю та кінзу.
- Обсмажте мариновану курку.
- Приготуйте всі інгредієнти для збирання: лаваш, салат, сир, курку, соус та овочі.
- На кожен лаваш покладіть начинку.
- Загорніть конвертиком і зав’яжіть, щоб не розкрилися.
- Подавайте з оливками.
Гірос смачний, ситний та ідеально підходить для того, щоб насолодитися ним у дорозі, досліджуючи вулиці Греції.
Квасолада
Квасолада – традиційний суп, приготований з білої квасолі, помідорів, цибулі, моркви, селери, часнику та оливкової олії. Це класична їжа, що ідеально підходить для холодних місяців року. Квасолада подається гарячою.
Готуємо квасоладу:
- Замочить квасолю на 12 годин і промийте її.
- Поставте на вогонь каструлю з невеликою кількістю оливкової олії. Добавте в кастрюлю 2 цибулини, нарезані кубиками, 4 моркови, нарізані ломтиками, 4 стебля сельдерея, нарізані широкими кусочками, ½ кайєнського перцю чи кілька капель табаско, 200 г мелених помідорів, 1 чайную ложку томатного концентрату, по 1 щепотці солі та перцю.
- Висипте квасолю в каструлю та залийте водою так, щоб вона покрила всі інгредієнти.
- Накрийте кришкою та готуйте на середньо-сильному вогні 30 хвилин.
- Подавайте в гарячому вигляді зі шматком хліба та оливками.
Це корисний та поживний варіант, який легко приготувати вдома.
Кураб’єдес
Кураб’єдес – це традиційне печиво, приготовлене з вершкового масла, меленого мигдалю, цукрової пудри та невеликої кількості бренді, які замішані в м’яке тісто, випечене до золотистого кольору. Це класична насолода Греції, його традиційно подають під час свят та урочистостей.
Приготування:
- Нагрійте духовку до 200 ºC. Мигдаль наріжте скибочками.
- Підсмажте мигдаль у духовці кілька хвилин, поки він не набуде кольору, але не підгорить. Зменшіть духовку до 180 ºC.
- Поки мигдаль підсмажується, в кухонному комбайні збийте масло в вершки з цукровою пудрою.
- Просійте борошно разом з дріжджами та сіллю.
- Додайте в масло мелений мигдаль і борошно та холодний підсмажений мигдаль.
- Сформуйте печиво: візьміть невелику частину тіста, зробіть спочатку кульку, а потім смужку. Розкладіть на кухонній тарілці, надавши їй характерну форму спадного місяця.
- Випікайте печиво при температурі 180°C близько 25 хвилин.
- Дайте охолонути на ґратах і посипте великою кількістю цукрової пудри.
Кураб’єдес смачні, хрусткі та ідеально підходять для філіжанки кави або чаю.
Джоуварлакія
Джоуварлакія – традиційні фрикадельки. Вони зроблені із суміші яловичого та баранячого фаршу, рису, цибулі, часнику, петрушки та ароматних трав, сформовані в невеликі кульки та приготовані у смачному курячому або м’ясному бульйоні з лимоном та яйцем.
Як готувати джоуварлакія?
- У миску змішайте всі інгредієнти для фрикадельок: сирий рис, дрібно нарізану цибулю, фарш, 3 столові ложки петрушки, дві столові ложки кропу, сіль та мелений чорний перець.
- Перемішайте руками до отримання однорідної маси.
- Руками сформуйте невеликі кульки приблизно по 20 чи 25 г і обваляйте в борошні.
- Закип’ятіть 1 літра і занурте в нього фрикадельки та варіть їх 40 хвилин.
- Подавайте гарячими з соусом Авголемоно.
Його подають гарячим, і він ідеально підходить для вживання у найхолодніші дні року.
Греція – це країна, яка славиться не лише древньою історією, але й широким різноманіттям гастрономічних наїдків, які неодмінно слід продегустувати. Тож сміливо готуйте грецькі страви та насолоджуйтесь кухнею цієї країни навіть вдома. Смачного!