Жовті Води – місто козацької слави та визначних подвигів українців. Це невеличке містечко в Дніпровській області є справжньою скарбницею історичного минулого.
Край був заселений ще за часів існування Київської Русі, лісові галявини були місцинами для полювання князів. Згодом місцевість перетворилася на розлогий степ, на якому пізніше розкинулися Жовті Води. Мабуть, кожному українцю відоме це місто завдяки легендарній битві під Жовтими Водами. Ще в 1648 році під час національновизвольної війни під проводом Богдана Хмельницького козацькі війська розбили вщент поляків та довели, що українці дійсно незламні.
Коротко про походження назви міста
Цікавими є версії походження назви міста. Подейкують, що біля річки, де проходили бойові дії, вода набула жовтого кольору від пролитої крові ворогів. Деякі місцеві мешканці спростовують цю легенду, начебто брід було названо Золотим ще задовго до битви. Вода в річці справді має жовтий колір, віддзеркалюючи золотавим відтінком.
Багато українців пов’язують це містечко з постаттю Богдана Хмельницького, який прославив Жовті Води на всю Україну. І хоч місто відкрито в кінці XIX століття, під час освоєння залізнорудних родовищ на річці, історична пам’ять про нього триває ще за перших київських князів. А за свідченнями археологів, поселення тут існувало за скіфів та сарматів, оскільки було знайдено та проведено розкопки в курганах. В роки радянської України більшість населення займалась залізнорудною промисловістю. Пізніше відкрили нові шахти, де видобували уранові руди.
Цікаві місця в Жовтих Водах
У Жовтих Водах є багато місць, відвідування яких подарує масу позитивних вражень та значно розширить ваш кругозір. Визначні місця представлені великою кількістю архітектурних пам’яток, музеїв, природних об’єктів. Місто зберегло свою автентичність, незважаючи на новітні забудови та сучасні культурні установи. Воно продовжує бути історичним осередком бувальщини та є унікальним містечком для багатьох відвідувачів, які приїжджають сюди відчути атмосферу тодішніх переможних битв, прогулятись вуличками, якими колись походжали величні гетьмани Війська Запорозького, та відвідати кілька привабливих локацій. То ж які цікаві місця є найпопулярніші серед туристів станом на сьогоднішній день?
1. Палац культури
Найвеличнішою пам’яткою міста є знаменитий палац культури, розташований на площі Миру, 4. Історія будівлі починається з 1957 року. Саме тоді його збудували за проєктом архітектора Анатолія Олександрова. Містяни пишаються цим місцем та з гордістю демонструють всім туристам, розповідаючи подробиці його побудови та захопливі події, які відбувалися в ньому.
Так поступово палац став улюбленою локацією жовтоводців. З 1985 року його занесено до списку архітектурних пам’яток Дніпровської області. Станом на сьогодні палац є перлиною міста, осередком культури та творчості. Тут є кілька залів та кімнат. Всередині знаходиться великий естрадний зал із 720 місцями, де часто проходять народні зібрання, концерти сучасних виконавців. В стінах цієї пам’ятки проводять також масові святкування, у залі для банкету. Любителі активного проведення часу мають змогу потанцювати в спеціально відведеній для цього кімнаті.
Палац культури працює з понеділка по суботу (неділя вихідний) з 08:00 по 19:00.
За інформацією про концерти та квитки телефонувати за номером +380 95 005 8781; +380 50 975 0563.
2. Жовтоводський історичний музей імені Ю.І. Пригожина
Центр духовної скарбниці минулого в Жовтих Водах, який знаходиться на бульварі Свободи, 25. Відкритий в 1985 році, музей став головним об’єктом, де зосереджені не лише цінні експонати минулих епох, а ще й збережено національні обряди, фольктор та традиції. Створенням куточка займався краєзнавець Юхим Пригожин, який відомий містянам як талановитий майстер крилатого слова, засновник дитячої поетичної студії. Він прагнув створити місце, що буде об’єднувати всіх жовтоводців, цікаве для дітей та молоді, котра активно долучатиметься до знань про свій рідний край.
Таким чином, за ініціативою Пригожина, було засновано краєзнавчий музей. Він являє собою двоповерхову будівлю, котра вміщує 10 залів різної тематики. Одна з них присвячена національновизвольній війні 1648-1654 років під проводом Богдана Хмельницького, друга дає цілісне уявлення про розвиток та становлення міста Жовті Води за допомогою макетів, газет та журналів 1950-х років. Деякі експозиції відображають події Другої світової війни, присутня зброя та знаряддя праці тих часів.
В музеї розміщено близько 9 тисяч експонатів! На другому поверсі розміщено п’ять залів, де представлені предмети побуту, колекції годинників, монети, скульптури та інсталяції. Найулюбленішими екпонатами відвідувачів є макет козацької ”чайки” та годинник із зозулею. Неймовірно гарними є картини Ярослава Милосердного, місцевого творця мистецтва. Йому вдалось створити чудові пейзажі, якісно передати всю красу живописних краєвидів Жовтих Вод на полотні.
Музей працює з вівторка по суботу з 09:00-17:00. Вартість входу для дорослих становить 30 гривень, для дітлахів – 20, а окремі екскурсії – 50 гривень з однієї людини.
Телефон: +380 5652 33 779.
3. Пам’ятник Героям Визвольної війни
Локація, яка є символом Жовтих Вод. Розташована в парку Слави, на бульварі Свободи. Пам’ятник є відомим на всю Україну, а саме місце засвідчує незламність козацького духу. На теренах міста в 1648 році проходила славнозвісна битва під Жовтими водами. Головними постатями монументу є український гетьман Богдан Хмельницький з найближчими соратниками Іваном Богуном та Максимом Кривоносом.
Пам’ятник створено українськими скульпторами Анатолієм Білостицьким та Оксаною Супрун. Його висота повністю складає 11 метрів, а скульптур – 6 метрів. Монумент офіційно відкрито після проголошення Україною незалежності в 1992 році. Ця подія має патріотичний підтекст і засвідчує нескореність нашої нації.
4. Залізорудний кар’єр
Кар’єр знаходиться неподалік шахти ”Капітальна” в Жовтих Водах на вулиці Кооперативній. Серед місцевих мешканців є популярною його назва – Весело-Івановський. Це один із найстаріших кар’єрів у місті. За часів Козаччини на берегах розташовувались козацькі укріплення.
Уже після знаменитих подій, місцевість заселили селяни, які активно займались промислами. На кінець XIX століття тут почали відкрили рудники. Найбільший з них – Весело-Іванівський, де щороку видобували близько 4 мільйонів тон залізної руди.
Поступово кар’єр втратив своє значення та не підлягає рекультивації. Проте він є важливим туристичним осередком як частина історичної спадщини краю. Залізнорудний кар’єр виступає об’єктом для навчальних екскурсій, де можна детальніше дізнатися про геологію, гірничу справу та промисловість регіону. На тлі озерця, розташованого поруч, туристи влаштовують фотосесії та просто релаксують на березі водойми.
Дістатися до кар’єра найпростіше на авто. Потрібно їхати Дніпра на північ по трасі Н23 у напрямку Жовтих Вод, при цьому дотримуватись чітких вказівок навігатора. Його легко помітити, оскільки він розташований практично в центральній частині. Також час від часу з вокзалу курсують міські автобуси та маршрутні таксі, якими можна дістатися обраної локації.
Де погуляти в м.Жовті Води?
Окрім визначних пам’яток архітектури та мистецтва, в місті є що подивитись, щоб незабутньо провести дозвілля. Влаштувати чудове проведення часу можна всією родиною, мандруючи найкращими природними куточками та відвідуючи вишукані ресторани. Отож куди піти з дітьми, щоб відпочинок залишився в пам’яті надовго?
1. Парк Слави
Найулюбленіший парк для прогулянок жовтоводців. Розташований в самому центрі міста, на бульварі Свободи. Тут є все необхідне для релаксу: зелені дерева, зручні лавочки, затишні алеї та пішохідні доріжки. Але найголовнішою окрасою парку є фонтан. Поруч знаходяться кілька ресторанів, кафе та торгових центрів. Це місце приваблює відвідувачів особливою атмосферою та живописним видом на місто. Сюди йдуть щоб весело провести час, побачитись із друзями, на пробіжку або ж просто прогулятися.
Час від часу в парку проводяться концерти, виставки та інші культурно-розважальні заходи. Парк відіграє важливу історичну роль на теренах міста. Він є місцем, де минуле перетинається з сучасним, а дух старовини витає повсюду. Тут розміщено декілька пам’ятників та меморіалів в пам’ять про Голодомор, жертвам Чорнобильської катастрофи. Відвідати парк можна в будь-який час, але найкрасивіший він саме у вечірню пору.
2. Дитячий парк і Казкове містечко
Найкращий центр дитячих розваг в Жовтих Водах. Розміщений на перетині вулиць Маяковського і Шевченка. У парку завжди багато маленьких відвідувачів, які грають на майданчиках, катаються на атракціонах, котрих тут безліч, а також їдять морозиво чи солодку вату. Особливу увагу дітей привертають каруселі та батути.
А улюблене місце для розваг багатьох дітлахів – ”Казкове містечко”. Тут навіть можна прокататися вверхи на конях. На танцювальному майданчику аніматори незалежно від сезону організовують гуртки та вистави. Проте найбільш людний парк влітку. Серед розваг поширені й незвичайні – веломобіль та аерохокей, які дуже забавляють не тільки малюків, а й дорослих, які охоче спостерігають за своїми дітьми. Парк створений уже давно, але досі не втратив свого шарму та є чудовим місцем для відпочинку та активного проведення часу.
3. ”Sibs Cafe”
Після напруженого робочого дня не всім хочеться йти на прогулянку. Багато містян полюбляє посиденьки в затишних кафе та ресторанах. Одним з таких закладів громадського харчування є ”Sibs Cafe”. Це місце, де можна відпочити всією душею. Сучасний дизайн та вишуканий декор додає закладу унікальної атмосфери. А в меню подано безліч смачних закусок та солодких десертів. Кафе славиться неймовірною кавою, якої тут більше 15 різновидів. Окремої уваги заслуговує меренговий рулет та бакський чізкейк. Ціни тут невисокі – від 40 гривень за один десерт.
Заклад знаходиться за адресою провулок Запорізький 15а, Жовті Води. Працює щоденно з 09:00 по 21:00.
Телефон: +38 050 604 3986.
4. Кафе ”Наполі”
Заклад є відомим на все місто завдяки смачним коктейлям та веганським стравам. Фішкою кафе є багатий асортимент страв на будь-який смак: піца, суші, салати, гриль-меню, комплексні обіди. З напоїв найчастіше обирають соки і сиропи. Приміщення має кілька залів та літній майданчик. Гості закладу часто проводять тут Дні народження, корпоративи та інші свята. Головною перевагою ресторації є можливість замовити їжу на виніс. Відвідайте кафе ”Наполі” та переконайтесь в цьому!
Адреса: вулиця Гагаріна, 22/2, Жовті Води. Відкритий з понеділка по неділю з 11:00 по 00:00.
Телефон: +38 068 360 9347.
Висновок
Жовті Води є чудовим містом на Дніпровщині, де можна духовно збагатитись знаннями про минуле нашої Батьківщини та по-сучасному відпочити одночасно. Спогади про пройдешнє ту скрізь – навіть вулички до сих пір пам’ятають переможну битву козацьких військ, а містяни пишаються своїм видатним містечком. Музеї, храми, пам’ятники та меморіали символізують невпинну боротьбу українського народу за свободу та незалежність.
Відтепер ви знаєте, що цікавого є в місті, а також які місця для туристів є найкращими. Жовті Води варто відвідати хоча б тим, хто цікавиться історією рідного краю, захоплюється археологією та є поціновувачем етнологічної спадщини України.