Усю історію головного міста Хмельниччини, від тих часів, коли воно називалося Плоскирів і дотепер, не можна уявити без Південного Бугу й утвореною цією повноводною річкою водосховища.
За даними найдавніших літописів, перші поселення на відповідній території були утворені поряд з переправою, у гирлі річки Плоскої. У цьому місці й розташувався Острів Кохання – Хмельницький розцінює його як одну з своїх візитівок та географічних атрибутів акваторії Південного Бугу.
Мандрівники, ідучи мостом над цією річкою, мимовільно звертають увагу на такий невеличкий клаптик суші, порослий деревами.
Про те, як виникла відповідна локація, звідки вона отримала таку романтичну назву, як вплинули на життя цього острівця сучасні реалії та чому його варто відвідати туристам, розповідається далі.
Сторінки минулого
Походження й точна дата утворення такого клаптика суші посеред русла ріки є невідомими – науковці висувають різні версії, що є лише припущеннями.
Проте викладена в літописах, що збереглися до наших днів, історія Острова Кохання (Хмельницький) засвідчує про наявність на ньому дерев’яного замку-палацу на рубежі XV-XVI століть.

Під час першого нашестя ординці цю споруду вщент спалили. Відтоді впродовж тривалого часу острівець залишався пусткою. Місцевість довкола нього заболочувалася і не використовувалася людьми – вона була покинута.
Рішення щодо облагородження даного куточку природи було прийняте лише в минулому столітті, в середині 1930-х років. Ця підтримана місцевими архітекторами ідея була включена до генерального плану розбудови міста Проскурів.
Відомо, що даний проект передбачав створення в зоні заплави річки Плоскої парку відпочинку та водосховища з пляжем.
Але реалізовувати даний грандіозний задум почали тільки після завершення Другої світової війни.
Коли та як було створено Острів Кохання в Хмельницькому?
Ця розпочата в 1947 році робота була частиною плану з розбудови парку та облагородження прилеглої до нього території.
У ній взяли участь приблизно 15 тисяч містян. Працювали вони добровільно та безкоштовно, виходячи на запроваджені радянською владою «недільники». Таке народне будівництво передбачало розкопування ставка на Південному Бузі здебільшого вручну. У результаті було вийнято близько 60 тисяч кубометрів ґрунту.

Приблизно сім років знадобилося, щоб звести новий міст, спорудити греблю, облаштувати вузький ставок та власне острівок.
Як свідчать цікаві факти про Острів Кохання в Хмельницькому, відвідний клаптик суші, оточений водою, у процесібудівництва штучно підняли. Зробили це з банальної причини – щоб заощадити кошти, які б знадобилися для вивезення викопаного ґрунту.
Повне заводнення ставка відбулося навесні 1956 року. У результаті утворився гідротехнічний об’єкт, довжина якого складала кілька кілометрів, а ширина – 0,7 км.
Територію острову також облагородили. На ній були висаджені дерева, що стояли обабіч двох прогулянкових алей, впорядковані відпочинкові зони та пляж. Також тоді спорудили місток, який сполучив острівець із сушею. Ця конструкція була металевою. Через десять років її демонтували.
Точна причина такого рішення невідома, проте поширена думка, що місток знесли через часті випадки злочинів, що на ньому траплялися.
Чому Острів Кохання так називається?
Таке найменування його не є офіційним, але досить давно, ще з 1970-х років, прижилося в народі.
Поширена думка, що так назвали цей клаптик землі, бо буцімто його створили спеціально для закоханих. На ньому парам зручно усамітнюватися, проводячи час разом, удвох, осторонь чужих поглядів.

Мешканці Хмельницького з уст в уста також переповідають переказ про хлопця та дівчину, Андрія та Ольгу. Ці молоді люди щиро й палко закохалися одне в одного, і перший їх поцілунок відбувся саме на острові. Потім у місці, де вони поцілувалися, сталося диво: виросло високе дерево з крислатою кроною.
Як розповідають відомі легенди Острова Кохання, поцілунок будь-якої захованої пари під цим деревом гарантує їх подальше спільне щасливе життя з коханням до самої смерті.
Інше повір’я розказує про періодичну появу на острівці дивних примарних вогників. Вони яскраво спалахують у темряві, з’являючись нізвідки. Люди, що вірять у містику й магію, вбачають у цих загадкових вогнях знаки благословення. Вони блимають, закликаючи відвідати острів тих, хто чистий душею й не має лихих помислів.
Екологічні проблеми та їх рішення
Не зважаючи на відносно складну доступність Острова Кохання в місті Хмельницький, цю локацію містяни продовжували відвідувати й після демонтажу містка.
Хмельничани не втрачали нагоди заплисти на цей шматочок суші на прогулянковому катері або човні, а в холодний період року – по кризі. Але, на жаль, не всіх відвідувачів манили сюди романтичні історії про Острів Кохання в Хмельницькому чи бажання насолодитися гарними краєвидами.

Склалося так, що серед його гостей було багато осіб з низькою соціальною відповідальністю. Вони використовували острівець як місце для пияцтва та пікніків, після яких не прибирали за собою сміття.
У результаті острівна територія виявилася засміченою й занедбаною. Влада міста не приділяла уваги організації догляду за цієї локацією. У ній повсюдно з’явилися купи побутового сміття, а простір був захаращений сухими та старими деревами.
Старе опале листя з року в рік ніхто не прибирав. Волонтерські акції з наведення ладу на відповідній території, що періодично проходили тут, вирішували проблему лише частково.
Так було, доки у 2016 році не розпочалися роботи з реконструкції острова як природної пам’ятки та відпочинкової зони. Тоді міська влада нарешті виділила кошти, що були витрачені на обрізання сухих дерев та транспортування цього габаритного вантажу на сушу. До процесу долучилися екологи. Вони позначили старі дерева, які треба було усунути.
Роботи велися здебільшого працівниками комунального підприємства «Парки та сквери Хмельницького», очолюваного Володимиром Лучуном.
Створення фотозони
Після завершення прибирання на Острові Кохання встановили стелу. Вона являє собою червоний щит, який зображує герб Хмельницького, та напис під ним з датою заснування цього міста, точніше, року, коли в літописних джерелах вперше згадується поселення Плоскирівці (1431).
Краєзнавці відзначають символічність герба. На ньому зображені три схрещені стріли, що уособлюють готовність міста дати відсіч ворогам, з якого напрямку б вони не прямували.
Така локація наразі відома як популярне місце для фотосесій.
Містяни вважають цей клаптик суші туристичною родзинкою своєї малої батьківщини. Він дає можливість побачити мальовничі краєвиди. Влітку поруч з островом пишно розквітає жовте латаття, що надає йому додаткової загадковості та краси.
До повномасштабного вторгнення з даного острова в Хмельницькому на День Незалежності запускали святкові феєрверки.
Чаруючу погляд панораму можна спостерігати, дивлячись на острів, коли сонце ховається за обрієм.
Як дістатись до Острова Кохання в Хмельницькому?
На жаль, піший шлях до цього оточеною водним простором клаптика землі є можливим лише взимку, коли вода вкривається кригою.

Бажаючі відвідати дане популярне місце зазвичай роблять це на рідних видах водного транспорту. Доплисти до острівця, віддаленого від берега на 100 метрів, можна катамараном або човном.
У наш час довкола цього об’єкту часто відбуваються різні заходи, зокрема, водноспортивні турніри та міські урочистості.
У планах міської влади – подальше облагородження відповідної острівної території. На думку містян, вона є однією з «вічних цінностей» Хмельницького, тож цілком заслуговує на те, щоб стати ще більш доглянутою та привабливою для туристів.