Полтава – дуже красиве місто, яке має чим похвалитися. Тут приємно гуляти та насолоджуватися краєвидами, а ще – це справжня «колиска» літературного минулого України, територія, де не тільки можна поїсти смачні галушки, а й здобути чимало цікавих знань. Музеї в Полтаві – це не просто місця, де можна побачити експонати, а справді унікальні і неймовірні заклади. Всього у місті 9 музеїв.
Музей-садиба Івана Петровича Котляревського
Якщо шукаєте музеї в Полтаві, які були б найбільш відомими, то цей саме такий. Саме тут можна побачити хату, в якій у 1769 році народився Іван Котляревський. Знаходиться біля Успенського собору на вулиці Соборний майдан, 3. Саме тут у 1751 році була придбана хата дідом Івана Котляревського – дияконом собору.
До музейного комплексу входять:
- батьківська хата;
- повітка;
- комора;
- колодязь-журавель.
У часи Котляревського садиба розташовувалася у самому центрі міста. Після смерті поета у ній жила його дружина Агафія, сини Петро та Яків. Згодом хату кілька разів продавали, є згадки про одного з останніх власників – Мусія Головатинського, який впускав до садиби відвідувачів, щоб зберегти пам’ять про Котляревського. Музей був відкритий у 1969 році. Хату відтворили за ескізом Тараса Шевченка, який відвідував її у 1845 році, планом будинку від 1837 року і спогадами сучасників. Реконструкцію здійснив архітектор Тертичний.
Музеї Полтави, які варто відвідати – це дана садиба, адже вона дійсно унікальна. У хаті є 5 кімнат, де знаходяться різноманітні експонати, пов’язані з життям поета. У будинку використані автентичні елементи дідівської хати Котляревського. Наприклад, є сволок, на якому вказано, що хату заклали 1 серпня 1705 року. Тут дуже багато предметів побуту минулого, книги, журнали різними мовами. Свого часу у садибі побували відомі українські письменники.
Музей працює з 10.00 до 18.00 у теплий сезон, у холодний – з 09.00 до 17.00. Деталі за телефоном – +380 5325 69750. Санітарний день – останній вівторок місяця.
Літературно-меморіальний музей Івана Котляревського
Звісно, музеї Полтави неможливого уявити без даного закладу. Експозиція даного закладу складається з експонатів, які присвячені життю і творчості Івана Котляревського. Його відкрили у 1952 році. Будинок належав відомому драматургу Василю Капністу. З 1950 року почали створювати експозицію, і вона була готова до 1952 року.
У музеї є сім експозиційних залів. Крім основної колекції, тут ще виставляються роботи відомих полтавських митців сьогодення. Тут є велика кількість матеріалів, які присвячені життю і творчості Котляревського. Наприклад, тут є рукописний архів поета, особисті речі, прижиттєві видання творів. Крім експонатів, які розповідають про життя Котляревського, тут є і інформація про вшанування його пам’яті. Є також і унікальні експонати – перше прижиттєве видання «Енеїди», раритетне видання 1808 року, яке було у бібліотеці Івана Петровича. Є окремий зал, який присвячено «Енеїді» та діяльності Котляревського на різних посадах.
Дуже цікавим є і будинок, де знаходиться музей. Це – дерев’яний і одноповерховий дім, який був споруджений у 1805 році у стилі класицизму. Вважається, що споруда була побудована на замовлення Василя Капніста. Після 1878 року дім подарували герою війни Федору Радецькому.
Музей знаходиться на вулиці Віталія Грицаєнка, 18. Працює щодня з 09.00 до 17.00. Дізнатися деталі можна за телефоном 0532569750.
Літературно-меморіальний музей Панаса Мирного
Відомо, що всі музеї в Полтаві – дуже красиві і стильні. Одним з найкращих є музей, присвячений життю і творчості українського письменника Панаса Мирного. Це найбагатший музей в Україні, адже тут знаходиться найбільша кількість експонатів. Він розташовується в одноповерховому будинку. Цей милий будиночок Панас Мирний придбав у березні 1903 року. Письменник прожив тут останні 17 років життя. Саме тут він створив основну кількість своїх творів і тут помер у 1920 році. Звідси письменник ходив на роботу у казенну палату.
До цієї садиби навідувалися Леся Українка, Олена Пчілка, Михайло Коцюбинський, Василь Стефаник, Гнат Хоткевич, Володимир Самійленко, Марія Заньковецька, Микола Лисенко.
Музей почав працювати у 1940 році. Перші двадцять років його завідувачем був син письменника Михайло Рудченко. Під час Другої світової війни експонати були евакуйовані, а після її закінчення музей відновив роботу. На подвір’ї встановлено пам’ятник письменнику. У 1962 році син Панаса Мирного передав музею меблі, особисті речі, будинок державі, що зробило його особливо наповненим.
Будинок має один поверх, дерев’яний, на цегляному фундаменті, з металевим дахом. В домі є 8 кімнат.
У даному музеї зберігається приблизно 1000 експонатів. Всі вони розміщені у кімнатах будинку. Тут є 150 рукописів Панаса Мирного і Івана Білика. Крім того знаходиться 280 аркушів листів, першодруки творів, архів журналу «Рідний край».
- Розташований на вулиці Панаса Мирного, 56.
- Працює щодня з 09.00 до 17.00 крім п’ятниці.
- Деталі за телефоном 0532596908.
Музей важкої бомбардувальної авіації
Це унікальний музей, який розташований під відкритим небом. Сучасні музеї Полтави не можна уявити без нього. Створили його на основі аеродрому, який був заснований у 20-х роках минулого століття. Початок формування бази – це 1987 рік, коли тут на довічну стоянку встановили літак Ту-16.
Після розпаду СРСР у Полтаві лишилася важка бомбардувальна авіаційна дивізія, яку розформували у 2006 році. У 2007 році військові-ентузіасти створили музей дальньої авіації, куди увійшли ті літаки, які підлягали знищенню.
Тут дуже велика експозиція, в яку входять стратегічні, далекосяжні, тактичні літаки-ракетоносці, винищувачі, транспортні літаки, вертольоти, навчальні та інші засоби.
Музей відкрили 20 червня 2007 року. Розташований на вулиці Засядька, 1. Працює щоденно з 10.00 до 17.00, крім понеділка. Вартість квитка для дорослих – 120 гривень, для дітей – 60 гривень. Проводяться екскурсії, можна відвідати кабіну літака. Деталі можна дізнатися за телефоном 0668534902.
Державний історико-культурний заповідник «Поле Полтавської битви»
Очевидно, що музеї Полтави, які варто відвідати – це даний комплекс. Він складається з пам’яток історії та мистецтва, які присвячені Північній війні та Полтавській битві. Музей було відкрито у 1981 році. Загальна площа – 720 гектарів. До комплексу входить 23 пам’ятки.
Тут знаходиться 30 давніх курганів та 4 городища. Тут відбувся один з епізодів битви між князем Вітовтом та ханом Темір-Кутлуєм у 14 столітті. Також тут відбулася битва між воїнами Івана Виговського і полтавського полковника Пушкаря. Також тут відбулася Полтавська битва у 1709 році. А під час Другої світової війни операція «Френтік».
Комплекс відвідують не тільки українці, але й багато європейців, адже вони цікавляться подіями Північної війни.
Фундатором створення музею був краєзнавець Іван Павловський. На початку 20-го століття музей був заснований. Але у 1917-1918 році він був пограбований. Тому Павловський передав залишки експонатів до Полтавського краєзнавчого музею.
Вдруге музей був відкритий 23 вересня 1959 року в інвалідному будинку на Швецькій могилі. Сюди ж повернули значну кількість важливих експонатів.
За радянських часів музей був присвячений не стільки історії, стільки виступав рупором комунізму. У 80-х було оновлено експозицію, викладено події Полтавської битви, які відповідали б дійсності, а не комуністичним бажанням.
Розташований на вулиці Шведська Могила, 32. Доїхати можна автобусом номер 45 і 55 до зупинки «Музей історії Полтавської битви». Деталі можна дізнатися за телефоном 0665733182.
Полтавський музей авіації та космонавтики
Важко сказати який музей в Полтаві найцікавіший. Але даний точно унікальний. Його започаткували в кінці 80-х років минулого століття з ініціативи академіка Глушка. Музей було відкрито аж у 2001 році. Тут знаходиться майже 4 тисячі експонатів, фотографії, диски, бібліотека.
Приміщення музею знаходиться в будинку пожежної команди, який збудували у 1811 році. Тут зібрані матеріали, які присвячені подіям у вітчизняній космонавтиці, інформацію про космонавтів. Багато інформації зібрано про уродженця Полтавщини Кондратюка. Також розповідається про вклад вчених у перемогу над фашизмом.
Є шість залів. Знаходиться на вулиці Віталія Грицаєнка, 16. Деталі за телефоном +38 (0532) 60-75-15.
Полтавський краєзнавчий музей
Якщо шукаєте музеї Полтави для дітей, то даний точно підійде. Він заснований ще у 1891 році. Тут міститься приблизно 300 тисяч експонатів. Це найбільший музей Полтавщини. Заснований був музей за ініціативи Василя Докучаєва. Основу експозиції становили зразки ґрунтів, гірських порід, гербарій. Пізніше колекції стали поповнятися новими експонатами. У 1920 році музею було передано будинок Полтавського земства.
Музей розташований на місці садиби козака Павла Руденка, де у 1872 році був збудований будинок Полтавського земства. У 1902 році будинок був розібраний, а у 1908 році збудований знову. Він збудований у стилі українського модерну. У проєкті були використані українські мотиви. Це один з найкрасивіших музеїв України.
Зовнішній вигляд музею теж захоплює. Адже будівля нереально красива. Знаходиться на вулиці Конституції, 2. Замовити екскурсію можна за номером 0532562369. Вхід – 50 гривень для дорослих.
Полтавський літературно-меморіальний музей Володимира Короленка
Музей присвячений українському письменнику Володимиру Короленку. Письменник жив у Полтаві з 1900 року. У 1903 році він переїхав у будинок, де зараз знаходиться його музей. Тут він і помер у 1921 році. Він був похований недалеко від свого дому. У 1940 році був створений музей, завідувачем якого стала донька Короленка Софія.
До музейного комплексу входить садиба кінця 19 століття, флігель, могила письменника і його дружини. Тут є 10 тисяч експонатів, серед яких особисті речі письменника, бібліотека. Тут побували відомі українські письменники і актори.
Музей знаходиться на вулиці Короленка, 1. Працює з понеділка по п’ятницю з 09.00 до 17.00. Деталі за телефоном 0532608695.
Полтавський художній музей імені Миколи Ярошенка
Це державний музей у Полтаві, який почав працювати ще у 1919 році. Тут знаходиться 9 тисяч творів мистецтва. Основу становлять твори Миколи Ярошенка, які за заповітом були передані місту. Колекція Ярошенка прибула до Полтави у 1917 році і складалася зі 100 живописних творів і 23-х альбомів.
Перед Другою світової війною у музеї було 30 тисяч експонатів. Тут зберігалось Пересопницьке Євангеліє. Під час війни більшість експонатів загинуло, вціліло лише те, що було евакуйоване. З листопада 1944 року музей знову працює.
У музеї знаходяться твори Лукаса Кранаха Молодшого, Клари Петерс, Марчелло Бачареллі та ін. Знаходиться на вулиці Європейській, 5. Працює з середи по неділю з 10.00 до 18.00. Деталі за номером 0532560731. Вхід для дорослих – 40 гривень на жовтень 2022 року.
Кременчуцька міська художня галерея
Знаходиться у місті Кременчук Полтавської області. Заснували галерею у 1998 році на березі Дніпра. Тут є 2 зали з чудовим освітленням. Тут проходять персональні виставки місцевих художників. Експозиції змінюються щомісяця. Тут вирує культурне життя Кременчука.
Це державний музей, де зберігаються музейні фонди. Якщо цікавлять безкоштовні музеї в Полтаві чи області, то цей саме такий. Адже вхід сюди вільний. Знаходиться на вулиці Коцюбинського, 4. Працює з 10.00 до 18.00, крім понеділка і вівторка.
Музеї у Полтаві – це багато чудових закладів. Тому варто їх відвідувати, адже тут дійсно дуже цікаво.