На Харківщині є декілька містечок з багатовіковою історією та принадними для мандрівників куточками, створеними самою природою й руками людини.
Одним із таких населених пунктів є Ізюм, де погуляти варто як задля відпочинку, так і для корисного знайомства з його відомими архітектурними пам’ятками й мальовничими пейзажами. Пропонована стаття розповість про найвідоміші об’єкти цього невеличкого міста, що заслуговують на увагу його гостей.
Історична довідка про м. Ізюм
Перша згадка про Ізюм, назва якого у перекладі з татарської мови звучить як «переправа», датується далеким 1571 роком.
Деякі дослідники вважають, що своє найменування цей населений пункт здобув зовсім з іншої причини – від назви річки Ізюмець, на узбережжі якої з’явилися перші будівлі відповідного поселення.
Відомо, що землі, де розташовується це містечко, були заселені з прадавніх часів. А в 1681році був зведений великий Ізюмський форт. Розпорядився звести дану фортецю козацький полковник Григорій Донець-Захаржевський.
Ця цитадель, про яку варто згадати, розповідаючи про історичні визначні місця в Ізюмі, обороняла місто від набігів ординців і водночас була грозою запорізьких козаків. За часи свого існування містечко неодноразово ставало жертвою пожеж та воєн.
Востаннє йому завдали руйнувань рашистські загарбники. Відомо, що на цей об’єкт росія спрямувала понад 470 авіаційних ударів. З 1 квітня до 10 вересня 2022 року відповідний райцентр Харківської області перебував під ворожою окупацією. Потім його звільнили воїни ЗСУ.
Храми
Домінантним елементом старої частини міста вважається Свято-Преображенський собор (вул. Старопоштова, 12). Це висока білокам’яна церква, що є сакральною пам’яткою культурної спадщини всеукраїнського значення.
Будівля святині демонструє величний архітектурний стиль українського бароко. Відомо, що вперше на цьому місті, під горою на пагорбі дерев’яний храм з п’ятьма назвами спорудили в період з 1682 по 1684 рік.
На початку минулого століття собор перебудували. А напередодні Другої світової війни ця церква, яку оглянути варто всім, хто хоче побачити цікаві місця в Ізюмі, була зруйнована. Відбудова даної святині тривала три десятиліття й була завершена вже за часів Незалежної України, в 1992 році.
Інша місцева сакральна споруда, що привертає увагу туристів, – збудований майже дві сотні років тому Свято-Вознесенський кафедральний собор (вулиця Івана Мазепи, 30).
Цікаво, що це був єдиний у містечку храм, богослужіння в якому не припинялися навіть за часів радянщини. Його споруда виконана в стилі класицизм. Бічні приділи та додатковий ярус башти дзвіниці добудували на ній на початку минулого століття.
А в 2022 році ця святиня суттєво постраждала від рук російських окупантів – руйнувань зазнав її дах та ґанок.
Пошкодили нелюди й купол іншої святині – Хрестовоздвиженської церкви, що подивитись в Ізюмі можна за адресою вулиця Соборна, 5. Будівництво цієї культової споруди, автором проекту якої став відомий харківський зодчий Петро Ярославський, було завершене 1823 року.
Інтер’єр даного храму вишукано оздоблений іконописцями школи Віктора Васнецова – на щастя, цим шедеврам вдалося зберегтись.
Пам’ятки природи
Найвища точка Харківщини знаходиться на території міста Ізюм. Називається цей пагорб, висота якого сягає рекордних для української лісостепової зони 218 метрів над рівнем моря, Кременець.
За даними джерел, в епоху середньовіччя, сім століть тому, на вершині цієї гори знаходилося татарське оборонне укріплення. Назва такого форту була «Кремен». Багато істориків вважають, що це найменування згодом інтерпретувалося й дало назву горі.
Інша версія прозаїчніша – гора зобов’язана своєю назвою розташованому неподалік кар’єру, в якому колись видобувався кремній.
Гора Кременець у містечку Ізюм цікаві місця має власні – наприклад, на її верхівці можна побачити прадавню скульптурну композицію з кам’яних баб. Ці статуї височіють на пагорбі з часів кочівників. Про них розповідають дивовижні легенди.
Також на горі Кременець знаходиться кілька меморіальних об’єктів – плити з викарбуваними іменами загиблих бійців, могила невідомого солдата з обеліском та пам’ятник жертвам Голодомору. А панорама з верхівки пагорба відкривається неймовірно чарівна.
Інша природна перлина містечка й об’єкт паломництва водночас – джерело Кириченкова криниця. Вода цього джерельця наділена потужною цілющою силою.
Поруч із джерелом споруджена маленька церковиця та капличка-купіль. У цьому храмі зберігається цінна реліквія – ікона Піщанської Богоматері. Паломники ще називають Кириченкову криницю Джерелом Божої матері.
Цікаво, що вода в дивовижному джерелі не замерзає взимку і цілорічно має однакову температуру – 6-8 градусів.
Музеї в Ізюмі
Згадуючи особливі місця для туристів в м. Ізюм, слід назвати його краєзнавчий музей. Заснована була відповідна інституція в 1920 році за ініціативи видатного українського археолога та краєзнавця М.В. Сібільова.
Музейний заклад має багатий фонд з багатьма унікальними, автентичними експонатами. Його колекції, що висвітлюють життя, побут та культуру мешканців Ізюмщини в давні часи, включають чимало артефактів.
Також Ізюмський музей краєзнавства (вул. Соборна, 12) експонує нумізматичне зібрання, оригінальну документацію слобідського козацького полку та колекцію полотен видатних живописців. Ці картини написані М. Федоровим, В. Забаштою, В. Васильківським та іншими митцями.
Загальна кількість фонду закладу складає близько 11 тисяч експонатів. Найціннішим серед них науковці вважають Євангеліє 1707 року. Цю книгу, що має обгортку, розкішно декоровану сріблом та позолотою, подарував Ізюмському Преображенському собору цар Петро І.
Під час Другої світової війни частина колекції музею була втрачена, а його фундатор евакуювався до Уфи й більше в Україну не повернувся.
А на вулиці Лондонській, 8 знаходиться музей історії ізюмської оптики. Цю локацію відкрили в торгівельному центрі «Оптик-сіті», розташованому навпроти центральної прохідної відомого міського оптико-механічного заводу, що виготовляє окуляри й інше обладнання вже понад сотню років.
Куди піти в Ізюмі з дітьми
У серпні 2023 року в місті був відкритий дитячий простір, який назвали «Хабом стійкості». На базі цього закладу відбуваються різноманітні активності для юних ізюмчан.
Відповідна локація створена, щоб діти могли отримати підтримку та можливості для розвитку і спілкування. Його структура включає бібліотеку, басейн із пластиковими кульками, приладдя для розваг та спортивних ігор, а також сучасну мультимедійну техніку.
У цьому острівці безпеки затишно й завжди панує привітна, позитивна атмосфера. Відкриття даного об’єкту відбулося в рамках проекту «Гуманітарна акція в Україні за фінансування RTL».
Водночас відповідна локація використовується містянами як бомбосховище – адже ворожі снаряди час від часу до міста долітають і досі.