Столиця Гумору з весни до осені потопає в зелені – в цьому причорноморському місті чимало улюблених одеситами й допитливими відпочивальниками паркових зон.
Про те, скільки парків є в Одесі та які особливості й родзинки має кожен із них, розповість пропонований текст.
Парк Шевченка
Локація в центральному, Приморському районі, з головної алеї якої відкривається шикарна панорама завжди неймовірно гарного Чорного моря.
З цього об’єкту, заснованого ще в 1875 році, можна вийти прямісінько на культовий одеський пляж Ланжерон. У пішій доступності від нього знаходиться і міський дельфінарій. На території парку Шевченка є багато атракціонів. Серед таких атракцій увагу туристів приковує колесо огляду, яке вважають одним із найвищих на території Європейського континенту.
Колись на території даного закладу знаходився комплекс фортифікаційних споруд, від якого в наш час залишилася лише аркада й порохова вежа. На ці старовинні історичні будівлі обов’язково звертають увагу гіди, що проводять екскурсії парками Одеси, – оглянути їх дуже цікаво.
До інших визначних місць цього об’єкту варто віднести Музей футболу, пам’ятники Кобзарю, затонулим кораблям, невідомому матросу й невідомому солдату, а також збудований 1935 року стадіон «Чорноморець». Його культовим місцем вважається Олександрівська колона.
А ще на парковій території знаходиться Зелений театр, на сцені якого виступали найяскравіші зірки естради радянської епохи та видатні вокально-музичні вітчизняні та зарубіжні колективи.
Дістатися до одеського парку мені Шевченка, що найбільший у місті, можна трамваєм № 28 (однойменна зупинка) або автобусом № 203 (зупинка «Алея слави»)
Міський сад
Багато місцевих мешканців вважають, що це найкрасивіший парк в Одесі, і з такою думкою складно сперечатись.
Така садово-паркова локація є найстаршою і місті – її заклали в 1803 році, а першим власником даного об’єкту був Фелікс де Рібас (брат засновника столиці Гумору).
Логічно, що знайти міський сад можна на вулиці Дерібасівській, яка є центральною.
Дбайливим одеситам вдалося понині зберегти автентичний вигляд цієї локації. Не так давно її масштабно реконструювали. У результаті таких робіт фасади й комунікації були капітально відновлені.
Ключовими елементами декору цього саду-парку наразі вважають нову ротонду та музичний фонтан. Майстри подбали про реставрацію його центральної чаші, повернувши їй первісний вигляд. Цей резервуар має розкішне обрамлення з каррарського мармуру і виглядає дуже велично.
А другий водограй цієї зеленої зони є унікальним тим, що він пускає струмені ароматної, парфумованої води. Інші парки Одеси не можуть похвалитися такою оригінальною гідротехнічною спорудою.
В одеському міському саду є декілька цікавих витворів скульптурного мистецтва – це пам’ятники, що зображають Сергія Уточкіна, Леоніда Утьосова та 12-й стілець з відомого роману Ільфа й Петрова.
Знайти цю локацію можна неподалік Оперного театру, між вулицями Преображенська, Дерибасівська та Гаванна.
Стамбульський парк
Підтвердженням полікультурного й мультинаціонального статусу адміністративного центру Одещини є наявність у ньому куточку, ландшафтний дизайн якого асоціюється з далекою, екзотичною Туреччиною.
Йдеться про Стамбульський парк. Його адреса – Приморський бульвар. Поруч із цим закладом, який облаштовувався в рамках міжнародної співпраці з містом-побратимом Стамбулом турецькими фахівцями, знаходяться Потьомкінські сходи.
Як і інші зелені зони Одеси, Стамбульський парк має інфраструктуру з пішохідними доріжками, затишними альтанками, квітниками та зручними лавками. У ньому є питний фонтанчик.
Центральний майданчик цього об’єкту та сходи до нього облицьовані презентабельним гранітним плитковим покриттям.
На території даної локації є громадська вбиральня, перетворений на живий фонтан після оновлення грот та шовкові смарагдові газони, на яких в теплу пору можна побачити багатьох відпочивальників.
Гарною зоною для фотосесій та споглядання мальовничих краєвидів міста є тутешній оглядовий майданчик. Варто відвідати дану зелену оазу і тим, кого цікавлять парки для дітей (Одеса) – у Стамбульському є три ігрові зони для малюків.
Також тут обладнана пара спортивних майданчиків та бігова доріжка, що сподобається фанатам активного відпочинку.
Дістатися до даної локації можна маршрутками №№10, 100-а, 110, 120 та 155. Вийти слід на зупинці «Платформа Митна».
Ботанічний сад
Прекрасний куточок для релаксації та насолоди для погляду, в якому панує тиша та зібрано понад 3 тисячі унікальних видів представників флори, завезених із різних куточків земної кулі.
Площа одеського ботсаду, де можна побачити рослинність джунглів, тропіків, пустель, тайги та тундри, налічує 16 гектарів. Визначним місцем об’єкту є пальмова оранжерея, що знаходиться під склом.
У цьому закладі за час його існування, з 1867 року, працювало багато відомих науковців, що зробили важливі відкриття в галузі ботаніки.
Про найцікавіші рослини Ботанічного саду, що доступний для відвідувачів з 10.00 до 18.00 з вівторка по неділю включно, розповідають інформаційні таблички.
Вартість квитка до цього заповідно-дослідницького закладу, що по праву входить до ТОП парків Одеси, становить, залежно від відвідуваних його «старої» й «нової» частин, 90 або 50 гривень для дорослого та 70 або 30 гривень для дітей і молоді від 6 до 18 років.
Можна тут замовити і фотосесію – така послуга обійдеться претендентам на професійну ефектну зйомку тривалістю від 1,5 до 2 годин приблизно в 600-700 гривень.
У наш час на території ботсаду Одеси проводяться різноманітні наукові конференції, ведеться робота із селекції та збереження рідкісних рослин, до якої залучаються не тільки фахівці, але й студенти та школярі.
Адреса даного закладу – Французький бульвар, 48/50. Дістатися до нього можна трамваєм № 5.
Парк Перемоги
Розповідаючи про кращі парки Одеси, не можна забути про цю зону відпочинку, в якій знаходяться штучні водойми та водограї.
Тут зростає близько півтисячі дерев різних порід, серед яких є і екзотичні. Одесити та туристи приходять до парку Перемоги, щоб відпочити душею, поспостерігати за тим, як у прозорій воді плавають грайливі рибки.
Його популярні куточки – Алея дружби, посаджена за участі космонавтів Георгія Шоніна та Валерія Биковського, а також зони розваг, де можна покататись на атракціонах або взяти напрокат катамаран.
У парку Перемоги є кілька ігрових майданчиків для малечі. А зимової пори, коли ставки вкриваються кригою, вони перетворюються на ковзанки.
Відомо, що на території цього парку проходили зйомки відомого дитячого фільму «Пригоди Електроніка».
Щоб дістатися до даного закладу, слід їхати до площі 10 квітня – головний вхід до парку розташовується навпроти цього майдану.
Парк Марка Твена
Донедавна відповідний заклад культури й відпочинку носив парка Горького, але наразі його перейменували.
Даний парковий об’єкт є одним із наймолодших у місті – історія його створення розпочалася 1961 року, але відкриття відбулося аж через 12 років.
Цей зелений острівець є місцем зростання близько 6 тисяч дерев та численних кущових рослин, у тому числі бузку, кизилу, жасмину. Тут радують погляд відвідувачів гордовиті туї та барвисті квітучі мальви.
Локаціями, вартими уваги гостей парку Марка Твена, є кінотеатр, футбольне поле, зона розваг зі значною кількістю атракціонів і дитячих майданчиків та центральний фонтан.
Любителів активно відпочивати тут приваблюють тенісні корти, майданчик для міні-гольфу. На території закладу є кілька кафе зі смачною кухнею. А юних гостей чекає автомістечко.
Задля безпечного дозвілля містян і туристів тут є пункт поліції.
Адреса парку Марка Твена – вул. Космонавтів, 17-а. Від центрального автовокзалу міста сюди приїздять маршруткою № 191, виходячи на зупинці «вулиця Космонавтів».
Дістатися із головного залізничного вокзалу Одеси до даного зеленого острівця можна автобусом № 210 або № 214. Вийти треба на зупинці «Вулиця Миру».
Дюківський сад
Заклав цю локацію, площа якої налічує 25 га, сам градоначальник міста Дюк де Рішельє.
Дюківський, що на вулиці Маловського, сад має три рівні, сполучені між собою алеями та сходами. На його території є ставочок із островом, багато трав’яних газонів, критих альтанок та доріжок для любителів бігу і прогулянок.
Це відносно тихе й дуже мальовниче місце, уподобане романтичними парами та претендентами на усамітнену релаксацію. Навесні воно чарує пташиним співом, а влітку дарує гостям приємну прохолоду.
Від залізничного вокзалу до нього можна дістатися маршрутним таксі № 215.
Аеропортовський лісопарк
Актуальна локація для тих, кого цікавить затишна зона для пікніка (Одеса), в якій тихо та дуже приємно насолоджуватись спокійним відпочинком.
Плюсами цієї лісопаркової зони є чудова природа, наближена до дикої. На жаль, не всі відвідувачі Аеропортовського лісопарку дбають про його чистоту, тому тут деінде можна побачити сміття, залишене несвідомими гостями.
Розташовується даний лісопарк поруч із одеським аеропортом. Він центру міста він віддалений приблизно на 7,5 км.
Від залізничного вокзалу сюди можна доїхати автобусними маршрутами № 117 або № 14. Потрібна зупинка називається «Центральний аеропорт».
Сквери Одеси
У головному місті Одещини є два чудових скверика, які є популярними та принадними для відпочивальників.
Один із цих скверів знаходиться в центрі Одеси, на Приморському бульварі, й називається Грецьким. Цей міський зелений куточок має давню історію, яка розпочинається в 1887 році. У радянські часи він називався Піонерським, містив багато ігрових локацій для малят і школярів, а згодом виявися занедбаним.
Капітально реставрували цей об’єкт в 2016 році. Його визначними місцями є колонада, Воронцовський палац, Потьомкінські сходи та алея Небесної Сотні.
Від залізничного вокзалу до Грецького скверу можна дістатися автобусом № 190 або № 210 (зупинка «Морвокзал» знаходиться в пішій доступності від даного об’єкту). Із центральної автостанції міста сюди курсує трамвай № 5.
Інший сквер, улюблений одеситами – Космонавтів, облагороджений в 2012 році. У ньому багато ігровий майданчиків для малюків із травмобезпечним покриттям, є атракціони для дітлахів, крите футбольне поле. Влітку тут працює водограй. А віряни приходять до скверу Космонавтів, щоб відвідати Свято-Троїцький храм.
Від залізничного вокзалу сюди можна дістатися маршруткою № 150 або № 148. Потрібна зупинка – проспект Лесі Українки (колишній Гагаріна).
Парки Одеси: Висновок
Завітавши до гостинної й колоритної Одеси, варто не лише насолоджуватися пляжним відпочинком і видатними пам’ятками, але й обов’язково познайомитися з парками цього причорноморського міста. Вони чудові та принадні не тільки влітку.