Для деяких батьків настання цього дивовижного моменту, коли дитина почне ходити в садочок, викликає ейфорію, а інші просто впадають у паніку, боячись залишити свою малечу на сторонніх людей. Практично всі ми ходили в садочок й наші діти будуть також, тому цей етап життя треба сприймати спокійно та уважно підійти до вибору дошкільного навчального закладу.
Взагалі можна виділити три основні види садків – це державні, приватні та міні-групи (домашні). У даній статті ми поговоримо про всі переваги та всі недоліки різних груп садочків, а також надамо поради для їх вибору. Зокрема поділимось, та на що слід звертати увагу в першу чергу.
Державний дитячий садочок: плюси та мінуси
Державні ДНЗ батьки обирають найчастіше. Це вже далеко не ті садочки, які були за радянських часів. Зараз до дітей відносяться відповідального, є всі необхідні умови для комфортного їх перебування, заклади мають державну ліцензію, і працюють в них спеціалізовані вихователі.
Головні плюси:
- вартість відвідування не оплачується батьками. Але не будемо приховувати, що існують внески при вступі, щомісячні витрати на фонд групи або збір коштів на ремонт;
- є можливість обрати заклад поруч з домом;
- вихователі у групах тільки з педагогічною освітою;
- комунікація з дітьми не тільки свого віку;
- великі ігрові майданчики для кожної групи;
- безкоштовне харчування, мінімум трічі на день (основна частина фінансується державою, проте невеликий відсоток все ж сплачується і батьками).
Недоліки:
- велика кількість дітей поруч впливає на імунітет дитини, тому вони хворіють частіше;
- у вихователів невелика зарплатня, тому є вірогідність натрапити на “недбалих” працівників;
- у групах можуть знаходитись діти з неблагополучних сімей.
Приватні дитячі садочки: плюси та мінуси
Практично всі державні садки приймають дітей з повних двох років. Якщо ваша дитина досягла цього віку до початку серпня, то ви зможете розпочати навчальний рік, а коли день народження пізніше то доведеться чекати наступного. В той час як приватні садки можуть надати послуги й меншим дітям.
Переваги:
- невелика кількість малечі в групах;
- значно більша та частіша кількість занять з розвитку;
- можливість на місці відвідувати додаткові гуртки (якщо вони є), часто пропонуються заняття з англійської мови або спортивні напрямки;
- харчування дітей підбирається індивідуально (в деяких садках діти носять їжу з собою).
Мінуси:
- велика вартість, середня ціна за місяць у приватному садочку стартує від 8-10 тисяч гривень;
- важко довести, що ліцензія придбана законно, а в деяких її зовсім немає;
- складно знайти заклад поруч з домом;
- вихователі мають педадогічну освіту значно рідше, порівняно з державними ДНЗ.
Якщо з основними плюсами та мінусами державних та приватних садочкі розібрались, то пропонуємо ще розглянути кілька доволі популярних хибних уявлень про дитячі дошкільні заклади освіти.
Міфи про дитячі садочки
- У дежавних ДНЗ діти хворіють частіше
Діти однаково хворіють, як у державних закладах з кількістю дітей у групах від 20 до 30 осіб, так й в приватних, де може бути від 5 до 15 чоловік. Це пов’язано індивідуально з імунітетом дитини та переходом в інше навколишнє середовище й постійним контактом з іншими дітьми у закритому приміщені. На свіжому повітрі заразитись ГРВІ складніше, навіть при контакті з хворою дитиною.
Так, чим більше дітей, тим більший шанс захворіти. Перший рік завжди буде тяжким, поки імунітет не адаптується до змін.
2. У державних садочках тільки дивляться за дітьми і зовсім не займаються з ними.
Це не правда! Протягом дня діти малюють, ліплять, обов’язково гуляють на свіжому повітрі, якщо погода дозволяє, розвивають моторику, вчать букви, вірші, готуються до різних свят тощо. Кожен садочок має чітко затверджений план навчального року для дітей різного віку. Розпорядок дня та заняття з розвитку відбуваються відповідно до розкладу (інша справа, коли вихователі нехтують цими вимогами – але це зустрічається не часто).
3. Приватний садок – це престижно.
Деякі батьки обирають приватні установи тільки для підкреслення власного статусу, але якщо родина не може дозволити собі такі витрати, це зовсім не значить, що їх діти будуть погано себе почувати у державному закладі та не розвиватись. Усі садочки без виключення несуть відповідальність за безпеку дитини, а вихователі розуміють, що вони прямо та безпосередньо мають вплив на розвиток цих дітей.
Тому для вашої дитини практично не має значення який садок відвідувати, головне знати, як правильно його вибрати, адже в обох випадках існують неприємні ситуації. При такому важливому питанні треба обдумати багато факторів, щоб ваші діти були в безпеці та з задоволенням бігли до садочка.
Гарантії, безпека й кваліфіковані викладачі
Це перший, основний та головний критерій при виборі дитячого садочка. Його власник та співробітники відповідають за життя вашої дитини. Все треба ретельно перевірити, починаючи з санітарних умов й закінчуючи рівнем підготовки вихователя.
Бувають випадки, коли людина має вищу освіту, але як особистість – не дуже добре ставиться до дітлахів. Це крики на малечу, незрозумілі покарання та навіть побиття. Це недопустимо! Про це не можна мовчати і в такий заклад не те, що не варто відводити дитину, а й взагалі – таким вихователям не місце в будь-якому із садочків.
Державні садки можуть надати більше гарантій ніж приватні, тому у другому випадку всі офіційні документи й дозволи, сертифікати необхідно перевіряти.
З першого погляду дуже важко розпізнати, як людина буде займатись дітьми, найкраще спитати друзів чи знайомих, хто який садок відвідував та які в нього враження. Поцікавитись реальними відгуками на заклад в інтернеті, та коли більшість негативних – краще його не обирати.
Враховуйте, що з великою кількістю дітей самотужки впоратись дуже складно. Якщо група велика, від 15 осіб, повинно бути не менше двох вихователів, а для ясельного віку додатково ще потрібна нянечка. Іноді, щоб згуртувати дітей, доводиться трішки підняти голос для привернення їх уваги, не плутайте відповідальність та помірну строгість з недбайливим ставленням.
Практично всі заклади влаштовують день відкритих дверей. Огляньте все приміщення, в якій чистоті кухня, як миється посуд, чи проводять стерилізацію приміщення, в якому стані санвузли та як часто їх прибирають. Зрозуміло для демонстрації вам все покажуть у найкращому вигляді, тому не соромтесь задавати ці питання та попросити показати, яке обладнання, миючі засоби використовують. А також проаналізуйте, як спілкується між собою персонал, чи немає слів «паразитів», брані, невихованості тощо, адже все це дітки потім “принесуть” додому.
Обираючи заклад ретельно зверніть увагу на наступні речі:
- наявність м’якого покриття в ігрових зонах;
- наявність закритих розеток, захисні споруди на кутах та відкриті дроти;
- на прогулянку діти повинні виходити тільки на закриту територію;
- комплектація повної аптечки для надання різною медичної допомоги;
- безпечні для дітей вікна, які оздоблені ключами на віконних ручках або решітками на них, висота вікна не повинна бути в доступі малечі;
- справність меблів та іграшок;
- постійний нагляд за дітьми.
При спілкуванні з вихователями поцікавтесь, як вони вирішують конфліктні ситуації з дітьми, коли є вільний час чим вони будуть займатися та яким чином контактувати між собою. Чи розвивають самостійність, наприклад, вміле користування виделкою та ложкою, привчання до горщика, як буде проходити перевдягання та прибирання іграшок. Дуже важливо запитати про методи спілкування з дітьми, як будуть з ними взаємодіяти вихователі.
Місцезнаходження
При наявності власного авто, це питання може відпасти, а дарма. Чим ближче садочок до вашої роботи або дому, тим краще. Давайте розглянемо кожну ситуацію окремо.
Довго добиратись на місцевому транспорті дуже виснажливо як для дітей, так й для батьків. Малеча в такому віці не може подолати пішки великі дистанції. До садочка треба йти далеченько? Готуйтесь нести своє чадо на руках. А тепер додайте до всього погані погодні умови (ожеледиця, дощ, сильний вітер чи хуртовина).
При наявності машини цей процес значно спрощується, але на їзду також впливають опади та затори. А тепер уявіть, якщо трапилась ситуація, коли дитина травмувалась, піднялась висока температура, або в неї виявили вітрянку тощо. В таких випадках треба, як найшвидше дістатись до садочка та забрати її.
Найкращий варіант, коли садочок знаходиться поруч з будинком, або по дорозі на роботу.
Навчання та розвиток
Діти повинні розвиватись кожного дня, здобувати нові навички та вміння. Заклади у свою чергу мають запропонувати гарну матеріальну технічну базу. Сучасні книжки, конструктори, все, що потрібно для малювання чи інших занять, якісні та не шкідливі іграшки.
Які проводять ігри на розвиток логіки, кмітливості, комунікації, моторики та що для цього використовують? Розклад занять повинен бути дозованим та складений ретельний графік їх проведення, включаючи денний сон.
Поцікавтесь, чи може дитина обирати чим їй займатись, наприклад, не хоче вона зараз малювати, а хоче збирати конструктор. Що в такому випадку будуть робити вихователі?
Головне, щоб додаткові заняття та кружки викликали цікавість та захоплення, в іншому ракурсі крім нудьги та роздратованості ви нічого корисного не отримаєте.
Харчування
Дуже важливий критерій! З державними установами легше, там є спеціальні контракти з компаніями, які постачають продукти для дітей та вся необхідна документація, за цим процесом слідкують на законодавчому рівні. В деяких садочках вже привозять готові обіди, а в інших готують на кухні (при такому харчуванні всі кухарі працюють тільки з медичними книжками). Навіть, якщо заклад може надати всі сертифікати, на жаль, від отруєння не застрахований ніхто.
Перевага приватних садочків, що можна давати їжу з собою, або домовитись про збалансоване меню для дітей, вточнити, де закуповують продукти та які страви будуть готувати. У будь-якому випадку всі продукти свіжі та якісні, обов’язково у меню овочі та фрукти, а з солодощів тільки дозволені вироби затверджені МОЗ, це можуть бути запіканки, печиво, йогурти. Шоколад та інші солодощі у садочках дітям не пропонують або тільки за згодою та бажанням батьків у приватних. Але акцент завжди робиться на гіпоалергенних, корисних та універсальних смаколиках.
Висновок
Звичайно, батьки самостійно вирішують, який садочок обрати, але навіть при гарному закладі діти можуть поводити себе незадоволено. Насамперед це стрес, зміна навколишнього середовища та довга відсутність мами чи тата. Тому забираючи дитину капризною або сумною чи дізнавшись, що вона сьогодні відмовлялась їсти, не впадайте у розпач. Спочатку важко, але потім все швидко зміниться.
Дітям вкрай важлива соціалізація, вони вчаться комунікації між собою, знаходять нових друзів й потім з радістю йдуть до садочка (в таких випадках великі групи працюють тільки на користь).
А ось при правдивих скаргах на вихователів чи інших дітей потрібно одразу реагувати та з’ясовувати ситуацію, і вже з дорослого досвіду міркувати, яким чином такі проблеми треба вирішувати.
Вдома після садочку або по дорозі до нього обов’язково спитайте малечу, як пройшов її день, що вони дізнались нового й корисного, що найбільше запам’яталось. Слідкуйте за її настроєм та уважно слухайте. Головне любіть та поважайте своїх дітей. Це новий етап життя не тільки для них, а й для батьків, тому сміливо у нього вривайтесь та не турбуйтесь, з усім можна впоратись!
А для зручності та полегшення вибору ДНЗ ми сформували корисні підбірки дитячих садочків у різних містах України. У нищенаведених статтях ви знайдете ТОП закладів (як приватних, так і державних) у кожному обласному центрі нашої країни.