Кава є другим по популярності напоєм у світі. Як, думаєте, що ж знаходиться на першому місці? Правильна відповідь – вода. Уявляєте, як багато кавового напою кожного дня випивають люди в межах всієї планети?! Відомо, що людство використовує кавові зерна для подібних цілей не менше ніж п’ятсот років. При цьому спочатку з них не робили напій. Вони використовувалися в їжу. Предки сучасних ефіопів були знайомі з цією рослиною та добре знали про її властивості. Подрібнені кавові зерна використовувалися як стимулятор, наприклад, під час полювання.
Окрім цього слід сказати, що кофеїн не тільки тимчасово збадьорює та надає сил, а й пригнічує відчуття голоду. Враховуючи тяжке життя людей, що живуть в африканських племенах, це дуже корисні та цінні властивості. Є міф, а можливо це й правда, що предки народів оромо (сучасна Ефіопія та Кенія) робили з тваринного жиру невеликі кульки та додавали в них розтерті кавові зерна. Такі «пігулки» чоловіки обов’язково брали з собою на полювання. В потрібний момент вони виручали.
Сьогодні каву п’ють майже у всьому світі. Особливої уваги заслуговує турецька культура кавування. Про традиції кавування в Туреччині й пропонуємо поговорити далі.
Що таке турецька кава?
Варто розуміти, що це не якийсь особливий сорт, а спосіб приготування. Річ у тім, що смак напою дуже сильно залежить не тільки від сорту зерен, а й від помелу, а також від самого способу заварювання. Зерна для турецької кави перемелюють у дуже дрібний порошок – це перша важлива складова та відмінність.
Також є певний нюанс, що стосується заварювання. У більшості країн цукор додається до напою уже потім. Десь його кладуть у гарячий напій, а десь чекають поки він охолоне і лиш потім додають цукор. Турки варять все разом. Який обирається спосіб заварювання. Звичайно, це турка. Там її називають джезві. Зверніть увагу, що виготовлена вона повинна бути з міді чи латуні. Це важливо.
До речі, якщо говорити взагалі, то ці матеріали для подібного посуду підходять краще за все. Вони відрізняються підходящою теплопередачею і рівномірно нагріваються. Порошок з зерен плавно віддає свій смак воді. Немає пригорілого запаху.
Як турки п’ють каву?
Цей процес нагадує китайські чайні традиції, коли до вживання напою відносяться як до церемонії. Каву подають у маленьких чашечках без ручок. Обов’язково з нею подається й чиста питна вода.
Чому турки п’ють каву з водою? Перш ніж зробити перший ковток кави, треба випити трохи води. Вона допоможе промити рот та очистити смакові рецептори. Це важливо, якщо хочеться відчути справжній смак напою. Пити її можна в прикуску з солодощами. Звичайно, це традиційні турецькі солодощі, наприклад, рахат-лукумом. Важливо, щоб це було саме щось солодке, що добре відтінятиме гіркий присмак. В кінці знову можна зробити ковток води, щоб освіжити смакові рецептори.
Чому турки п’ють каву?
Тут можна сказати, що вони вживають її з тих же причин, з яких п’ють її й інші народи, але є й свої нюанси. В турецькій культурі дуже серйозне ставлення до гостинності. Гостей завжди дуже шанують. Кава завжди була символом гостинності та розкоші. Нею їх і пригощають. Загалом, кавування – приємний процес. Чому б не розділити його з товаришем?! Так можна не лише насолодитися прекрасним смаком та ароматом, а й поспілкуватися та просто приємно провести час.
Кавові ритуали в Туреччині
Кавування в Туреччині включає певні правила як приготування, так і споживання напою. Наприклад, правильно зварена кава повинна мати пінку. Якщо її немає, то щось було зроблено не так. При цьому сама пінка має бути достатньо густою.
Кавовий напій також присутній у весільних традиціях. Коли хлопець просить руки дівчини у її батька, то при згоді родина дівчини обов’язково пропонує йому та його родичам каву. Дуже важливо, щоб приготувала її наречена. Всі дивляться на реакцію хлопця, коли він робить перший ковток. Якщо він посміхнувся, то це символізує серйозність його намірів.
Після завершення кавування іноді проводять ворожіння на кавовій гущі. На дні можна постаратися побачити якийсь візерунок з гущі. По ньому можна пророкувати майбутнє. Частіше за все займаються подібним жінки.
Цікаві факти про турецьку каву
- Найстаріша кава у світі. Турецька кава є однією з найстаріших форм приготування кавового напою. Датується описаний вище спосіб XVI століттям. Саме завдяки османам культура кавування поширилася по всій Європі.
- Визнання ЮНЕСКО. У 2013 році турецьку каву включили до списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. Без перебільшення це підкреслює її культурну цінність і важливість для всього турецького народу.
- Приготування на піску. Один із традиційних методів приготування – на гарячому піску. Турка так нагрівається більш рівномірно. Це надає напою насиченого смаку і аромату, зберігаючи всі аромати зерен.
- Типове запитання. У Туреччині на запитання «Підемо на каву?» часто погоджуються навіть тоді, коли фактично напій пити не збираються – це просто спосіб запропонувати провести час разом, тому якщо вам озвучать це запитання, то не кваптеся відмовлятися, якщо ви віддаєте перевагу чайові чи просто хотіли б провести час в іншому форматі.
Чому кава в Туреччині така особлива?
Скоріше за все, річ як в самому способі приготування (дуже дрібний помел, використання спеціального посуду з міді чи латуні, висока концентрація), так і в способі подачі – з водою. Звичайно, що свій вклад робить і атмосфера та обстановка. Коли кавування виглядає як якась серйозна церемонія, а також це відбувається в колі приємних вам людей, то й смак у того самого напою буде зовсім іншим. Для багатьох турків кава стала частиною національної ідентичності, яка поєднує сучасне та минуле. Звичайно, туристи повинні відноситися до цього шанобливо та з повагою.
Підіб’ємо підсумок
Турецька кава – це не просто напій, а й частина культурної спадщини Туреччини, яка передає глибокий зв’язок поколінь і відображає традиції та особливості національного характеру. Ви колись куштували її? Якщо ще ні, то наполегливо рекомендуємо спробувати. Ви точно не пошкодуєте.
Також пропонуємо дізнатись про традиції чаювання в Китаї.