Чому багато людей шукають квартиру без посередників? Звісно, щоб не переплачувати за оренду, адже сьогодні на ринку агенції можуть затребувати від 50 до 100 відсотків місячної орендної плати, а якщо ще додати платіж за перший та останній місяць, які треба сплатити одразу то сума виходить кругленька. Саме тому зняти квартиру без посередників бажають практично всі, але тут є один нюанс. Коли вам треба знайти житло швидко, то без ріелторів практично не обійтись, як не крути в них левова частка оголошень та вони співпрацюють з багатьма власниками. А ось при наявності достатнього часу, то краще розпочати пошук самостійно. Все заради економії! Тому у цій статті ми ретельно розповімо як знайти квартиру напряму та виділимо усі можливі нюанси та особливості.
Де шукати квартиру без посередників?
Тут є два варіанти, перший – це друзі, родичі, знайомі. Опитуйте усіх, можливо хтось чув або знає, що людина хоче здати житло чи є колеги на роботі, а в них теж є друзі й так далі. За допомогою сарафанного радіо оренда житла без агентств можлива. По-перше, ви не будете переплачувати, а по-друге, отримаєте достовірну інформацію, та вас відзначать, як порядну людину, бо знають особисто.

А другий – це шукати об’яви на різних порталах в інтернет просторі самостійно. Хтось клеїть оголошення та вказує хочу зняти квартиру напряму від власника у цьому районі, зазначає свій телефон та чекає. або навпаки таку об’яву пише сам власник, нажаль, якщо буде проходити поруч ріелтор, то скоріш за все зірве листівку та запропонує свої послуги, так, це бізнес і всі бажають заробити.
А коли ви шукаєте саме в інтернеті на розкручених майданчиках, тут вже починаються набагато цікавіші процеси. Можливі багато видів шахрайств та практично кожна об’ява від агенцій нерухомості.
Як розпізнати оголошення від власника та які використовують схеми махінації?
Спочатку треба переглянути профіль, того, хто викладає об’яву. Коли оголошень дуже багато, то це ріелтор. Так є власники, які мають дві, три чи більше квартир у власності та здають їх. З першого телефонного дзвінка все стане зрозуміло, спитайте напряму! Все одразу стане на свої місця.
Наприклад, де шукати квартиру без посередників ви знаєте, але розглянемо деякі неприємні нюанси. Часто, щоб привабити клієнта власник вказує наступну інформацію:
- Свіжий ремонт – дуже оманлива пропозиція, для когось 5 чи 10 років це недавно, а за цей час там проживало багато квартирантів, тому особливу уваги цьому приділяти не варто.
- Можливий торг – це свідчить вже про деякі проблеми, коли ви приїдете та будете не задоволені, хазяїн запропонує поступки у ціні.
- У гарному стані – для всіх поняття різне, можливо для когось, що просто стоять стіни вже гарний стан, потрібна тільки перевірка.

Також в об’явах від хазяїв нерухомості знаходяться багато схем махінацій, отже як уникнути шахрайства при оренді?
Передоплата
Дуже актуальна, особливо під час воєнного стану. Власник каже, що знаходиться за кордоном й щоб показати вам житло треба гроші на проїзд та необхідне підтвердження серйозність намірів. А коли вас просять переказати на рахунок закордонного банку, скоріш за все це обман. Ніколи не робіть попереднього платежу, якщо не уклали договір, навіть й в інших випадках.
Це можливо, коли обидві сторони підписали угоду, документи перевірені та власнику треба час для вивозу речей й невеликий задаток.
Занижена вартість
Якщо ви хочете зняти квартиру напряму від власника та натрапили на дуже низьку ціну не поспішайте радіти. Скоріш за все квартира проблемна. Неприємні чи небезпечні сусіди, дуже поганий стан будинку або існують родичі, які не знають про оренду та можуть подати на вас до суду. Тут треба бути дуже обережним та проводити ретельний аналіз документів та нерухомості.

Тиск, швидкість та плата за покази
Звичайно, оренда житла без комісійних дуже заманлива пропозиція, але коли вас підгонять чи давлять та не дають нормально все перевірити треба насторожитись. Можливо з вами працюють шахраї та хочуть здати квартиру, поки справжні власники відсутні. Зазвичай власник квартири теж у схемі. Спочатку ви оформлюєте договір, вносите суму, а потім з’являється справжній хазяїн та висиляє вас. Повернути кошти через суд досить складно.
Ще один вид шахрайства заплати для огляду. Роблять гарну об’яву та ціну, квартира ліквідна, фото шикарні, центральні райони тощо. Потім вам кажуть, що не неї черга вже 10 чоловік й можливість показу тільки через тиждень або два, але якщо ви скинете 200-500 гривень, то покажуть її сьогодні не зважаючи на чергу. Після переказу грошей, до цієї людини ви вже не додзвонитесь, навіть професійні ріелтори ніколи такого не роблять.
Спілкування з власником квартири та перевірка її перед орендою
Перше з чого треба почати – це перевірка документів при оренді та впевнитись, що перед вами дійсно власник житла. Для цього він повинен вам надати оригінальні документи та права на власності на квартиру, власний паспорт та ІПН, квитанції про сплату комунальних платежів, та витяги з БТІ. Через державний реєстр в інтернеті ви самостійно можете перевірити цю інформацію за допомогою ідентифікаційного коду прямо на місці.
Далі треба знати як перевірити квартиру перед орендою за технічними параметрами до підписання договору та прийняти рішення, що вона вам підходить.

- Наявність справної вентиляції та каналізації, замінені труби.
- Справні вікна, а також їх замки й на дверях також.
- Відсутність плісняви на стелях у ванній та вікнах.
- Стан меблів та залишеної техніки.
- Гарна інфраструктура поруч та транспортна розв’язка теж вагомий показник.
А тепер зробимо чек-лист для орендаря щоб при спілкуванні обов’язково спитати наступну інформацію:
- Є заборгованість по комунальним платежам та коли вони будуть сплачені?
- На який час планується здача й чому?
- Хто був попереднім квартирантом та чому він з’їхав?
- Як часто ви будите перевіряти квартиру та чи можете заходити самостійно та без попереджень?
- Порядні сусіди чи ні?
- Змінювали замки після попередніх жильців?
- Кого можна приводити в квартиру?
- Як справи з домашніми тваринами, якщо ми захочемо в майбутньому завести?
Усі відповіді повинні вас влаштовувати або частково задовольнити при виконанні деяких вимог.
Зняти квартиру від власника – Поширені помилки
Допомога друзям важлива, але часто буває так, що після такої угоди люди становляться ворогами. Знайомі не вважають за потрібним укладати договір, а квартирант не відчуває відповідальності. Можуть виникнути затримки платежів, не сплата комуналки, поломка речей, які ніхто не відремонтує й не купить нову техніку. А потім сварка, друзі виїжджають, а ви наодинці залишаєтесь з боргами та несправностями.
Наявність тарганів та комах спочатку можуть ретельно приховати, прибрати та обробити спеціальними засобами. Щоб це перевірити, треба відвідати квартиру, ще раз перед підписанням договору, щоб цей нюанс не встигли виправити.

Раптові несправності пральної машини, бойлера чи духовки після заїзду. Вточніть цю інформацію заздалегідь, хто буде ремонтувати чи купляти нову техніку та ретельно перевірте перед початком оренди її технічний стан.
Нехтування боргами за комуналку. Мені ж їх виплачувати не треба буду просто платити по лічильниках. Вірно, але коли відключать світло, воду або газ боржнику, жильцям буде дуже неприємно.
Проблемні сусіди можуть перетворити ваше життя на жах, ніколи не нехтуйте цим. Ці прості рекомендації щодо зняття квартири значно спростять процес та подальше життя у нерухомості.
Укладення договору оренди
З помилок це найпоширеніша. Якщо його не уважно скласти можна натрапити на безліч проблем. Наведемо приклади.
Ви домовились з власником, що зробите ремонт за рахунок оренди (два чи три місяці згідно витрат не платите) та не вказали це у договорі, вуаля! Регулярні платежі ніхто не скасовував, стан квартири покращився, згідно й ціну можна підняти, а судові тяжби важкі та дуже затяжні. Так, це роблять не порядні люди, але вони на жаль є практично всюди.
Ваш депозит можуть не повернути, навіть коли ви виконали всі умови, попередили вчасно та не нашкодили житлу.

Тому треба все чітко зазначити, уважно прочитати, та до самого договору скласти акт, де будуть зазначені всі пошкодження техніки чи меблів які вже є, щоб власник не потребував потім відшкодування.
Найкраще дати перевірити такі попери професійним юристам, щоб все було добре.
Визначимо важливі поради з пошуку квартири для оренди та подальшого життя.
- Шукайте житло в тих районах, з відкіля буде зручно їздити на роботу, поруч повинні бути школи та садочки, якщо є дітки.
- Завжди вимагайте подивитись на оригінали документів прав власності, тільки копії можуть бути у шахрая.
- Уважно перевіряйте кожен пункт договору та вчитуйтесь між строк. Не довіряйте варіантам, в яких ціна значно нижче ринкової.
- Не хочете переплачувати агенціям, та не знаєте де і як знайти квартиру для оренди? Тоді користуйтесь популярними порталами, куди можуть викладати оголошення звичайні приватні особи, наприклад, продають одяг або меблі б/у чи інше, практично всюди є вкладка нерухомість.
- Зверніть увагу, навіть при своєчасному попередженні про виселення в опалювалювальний сезон депозит за останній місяць не вертається. Обґрунтування, що платити за послуги треба, а пошук нових жильців може зайняти тривалий час, тому найкраще це робити з квітня по жовтень.
Від власника напряму знайти житло сьогодні досить складно, але все можливо, якщо додати більше часу й терпіння, тому все неодмінно вийде!