Кропивницький, відомий своєю багатою історією та культурною спадщиною, може похвалитися численними пам’ятками. В цьому місті чимало красивий та цікавих місць. Багато хто приїздить сюди саме для того, щоб погуляти, відпочити та відвідати цікаві локації. В рамках цієї статті ми не будемо говорити про все й одразу.
Давайте обговоримо одну конкретну визначну пам’ятку ‒ Велику хоральну синагогу. Без перебільшення можна сказати, що це знакова споруда, яка втілює багатовікову історію єврейської громади міста та привертає увагу туристів і дослідників. Ми розкажемо про її значення для історії міста та єврейської громади, чому синагога Кропивницького важлива для туристів, розберемо історію її заснування та будівництво, архітектурні особливості (стиль, дизайн, унікальні деталі, декор, фасад, внутрішнє оздоблення), цікаві факти тощо. Буде озвучена і корисна інформація для туристів. Не будемо відтягувати, а одразу перейдемо до справи!
Історія синагоги: від заснування до сучасності
Збудована вона була в кінці дев’ятнадцятого століття. Будувалася вона 2 роки з 1895 по 1897 рік. Автором проєкту став архітектор Олександр Лишневський. Це була вельми талановита людина та справжній професіонал своєї справи. До речі він до 1901 року працював головним архітектором Єлисаветграда (стара назва міста).

Цікаво, що місце було обрано не просто так. Колись там вже була синагога. Перша синагога була збудована ще в 1853 році. Проте проіснувала вона не дуже довго. Будівництво було не дуже якісним. Як результат: з часом вона була зруйнована через аварійний стан конструкцій. Також потрібно розуміти контекст. Тоді місто було важливим культурним і торговим центром. Єврейська громада міста відігравала значну роль у розвитку місцевої економіки, що зумовило необхідність створення релігійного та культурного центру. Нова головна синагога Кропивницького стала центром духовного життя та культурного розвитку єврейської громади міста.
Слід сказати, що у радянський період синагога, як і багато інших релігійних споруд, зазнала суттєвих змін. Відношення до релігії у влади було далеко не самим позитивним, тому багато які з релігійних установ переставали існувати, а їх будівлі використовувалися для інших цілей. Це як раз схожий випадок, бо у її приміщенні розташовувалися різні установи, що призвело до часткової втрати декору, який був спочатку. Лише в останні десятиліття будівлю повернули релігійній громаді та розпочали її відновлення. Якщо говорити про реставрацію синагоги, то саме після цього вона отримала нове життя. Процеси відновлення охопили не лише зовнішній вигляд споруди, а й оновлення інтер’єрів приміщень. Була приділена увага й тому, щоб пристосувати її до сучасних потреб. Що ми маємо на сьогодні? Вона функціонує не лише як релігійний, але і як культурно-освітній центр.
Велика Хоральна Синагога: Архітектурні особливості будівлі
Споруда виконана в еклектичному стилі з елементами мавританського напрямку. Слід сказати, що для того часу це досить поширений варіант. Під час реставрації майстри намагалися максимально зберегти оригінальний вигляд та по можливості повернути втрачене. Якщо говорити про фасад синагоги, то його прикрашають аркові вікна та деталі із цегляного декору. Виглядає все це дуже красиво та підкреслює величність будівлі. Внутрішнє оздоблення також заслуговує на увагу. Інтер’єр там незвичний. Зали прикрашені лаконічно, але при цьому стильно.

Центральне місце займає так звана біма. Що це таке? Це спеціальне місце для читання священних текстів. Виглядає воно як невелике підвищення. Приділено увагу й оздобленою арон-га-кодешу. Так називають спеціальне місце, де зберігається Тора ‒ це основне джерело віровчення і моралі, а якщо простіше, то це головна священна книга в юдаїзмі, котра написана на івриті. Це головний декор синагоги. Цікаво, що реставраторам вдалося зберегти автентичність цих елементів і водночас адаптувати все для сучасних потреб громади.
Цікаві факти про синагогу Кропивницького

- Там унікальна акустика. Завдяки особливій архітектурі синагога відома своєю чудовою акустикою. Це робить її ідеальною для релігійних співів.
- Особлива енергетика будівлі – віряни часто вірять, що синагоги, як місця зібрань і молитви, зберігають особливу духовну атмосферу. Місце, де стоїть синагога, могло сприйматися як сакральне задовго до її будівництва. Напевно, не просто так там будують синагогу вже не перший раз.
- Її повернули єврейській релігійній громаді Кропивницького лише у 1991 році.
- У 1941—1944 роках під час нацистської окупації синагога використовувалася для збору євреїв, яких потім відправляли на розстріл.
- У травні 1919 року під час Григор’ївського повстання синагога була пограбована, а всі, хто знаходився в ній, замордовані.
Більше цікаво вам розкажуть на екскурсії…
Інформація для туристів
Як дістатися до синагоги в Кропивницькому? Вона знаходиться за адресою: вулиця Віктора Чміленка, 90/40. Це центр міста, тому доїхати до неї легко. Можна скористатися громадським транспортом. Наприклад, до синагоги курсують маршрути та автобуси, які проходять через центр міста. Потрібно зупинитися на зупинці поблизу центральної частини, наприклад, біля площі Героїв Майдану, і пройти пішки кілька хвилин. Також через центр проходить декілька тролейбусних ліній. Номер маршруту краще уточнити на місці у місцевих, бо вони можуть з часом змінюватися. Можна й скористатися послугами служб таксі. З центру до синагоги легко можна дістатися пішки. Наприклад, від площі Героїв Майдану йти близько 5–10 хвилин.

Якщо говорити про години роботи та екскурсії в синагозі, то рекомендується перед відвідуванням уточнити актуальний графік роботи, оскільки він може змінюватися залежно від свят та подій. Це можна зробити, наприклад, за контактними номерами телефонів: +380 522 246 944 чи +380 522 243 231. Також цю інформацію можна дізнатися вже на місці чи поцікавитися у місцевих жителів після приїзду до Кропивницького. До речі, у центрі міста, неподалік від синагоги, є кафе та ресторани, де можна відпочити після відвідування. Також поруч є паркові зони для прогулянок. Якщо навіть не вдасться потрапити туди, куди планували, то все одно можна буде класно провести час.
Декілька корисних рекомендацій для відвідувачів
- Радимо планувати візит у будні дні в першій половині дня. Чому, спитаєте ви? Річ у тім, що в цей час там менше відвідувачів. Також будівля буде освітлена природним світлом, а це дозволить краще оцінити архітектурні деталі та внутрішнє оздоблення. Фото теж будуть кращої якості та більш чіткі.
- Як і в будь-якому релігійному закладі, варто дотримуватися скромного стилю одягу.
- Перед фотозйомкою краще уточнити у персоналу, чи дозволено фотографувати.
- Якщо ви хочете виділити час саме на візит до синагоги, то краще завчасно уточнити інформацію про години роботи та екскурсії, щоб не згаяти даремно час.
- Уникайте релігійних свят або шабату (з вечора п’ятниці до вечора суботи), якщо ви плануєте туристичний огляд.
- Поясніть дітям заздалегідь про важливість поважної поведінки в релігійному місці, щоб уникнути незручних ситуацій.
- Якщо у вас виникне бажання зробити пожертву на підтримку синагоги, то це можливо. Радимо звернутися до адміністрації, щоб дізнатися, як це правильно зробити.
Підсумуємо
У Кропивницькому є чимало історичних пам’яток та цікавих місць, але Велика хоральна синагога знаходиться осторонь. Це особливо важливий символ історії та культури міста, що приваблює туристів та дослідників з усього світу. Вона є осередком духовного життя єврейської громади, місцем проведення релігійних свят, лекцій та культурних заходів. Це важлива історична пам’ятка як для конкретного міста, де вона знаходиться, так і для нашої країни загалом. Візит буде цікавим. Він відкриє вам можливість зазирнути в історію та доторкнутися до багатої культури єврейської громади.