Кіровоградщина не надто популярна у любителів мандрів, проте має власні родзинки, про які заповзяті фанати туризму навіть не здогадуються. Багато таких об’єктів знаходиться в містечку Олександрія та на території підпорядкованому йому району.
Про найбільш цікаві місця Олександрії та її околиць розповість подальший текст.
Пам’ятки сакральної архітектури
Покровський кафедральний собор
Один з осередків духовності містечка – Покровський кафедральний собор, що на вулиці Кременчуцькій, 5.

Дана споруда з не однотипними куполами синього й блакитного кольору не може похвалитися багатовікової історією, але приваблює неординарним архітектурним стилем. Вона є діючою святинею міста. Тут відбуваються православні богослужіння. Контактний телефон даного храму – +3 8 067 745 3716.
Церква Святого Біляка
Ще одним новим олександрійським храмом є церква Святого Біляка. Адреса її – вулиця Шевченка, 116 (це центр міста).

Побудований цей об’єкт зі світлої цегли, а його домінантним елементом є триярусна вежа-дзвіниця з шатровою верхівкою та арковими вікнами. Відвідувачі та прихожани вважають цю локацію справжнім витвором культового мистецтва та гарним місцем для очищення душі і щирої молитви.
Церква Узорішительниці Анастасії та Федора Пергійського
У 2004 році релігійні визначні місця Олександрії поповнилися церквою Узорішительниці Анастасії та Федора Пергійського. Ініціатором зведення цього храму став почесний громадянин міста Юрій Кравченко, що в минулому обіймав посаду міністра МВС України.
Оздоблення інтер’єру цієї святині виконане сучасними іконописцями – Степаном Ніколаєнком та Олександром Охапкіним. Церква, що виглядає дуже велично, збудована з червоної цегли двох відтінків та привертає увагу золоченими куполами.
Музеї та театри
Даний райцентр має кілька історично-культурних закладів, які варто відвідати його допитливим гостям.
Краєзнавчий музей
Одна з відповідних інституцій, що подивитись (Олександрія) пропонує історичну, природничу та етнографічну колекцію, знаходиться на вулиці Перспективній, 14. Заснований цей музей був у червні 1967 року, а нинішнього статусу районного краєзнавчого музею імені Худякової Антоніни Федорівни він набув близько двадцяти років тому.

Фонд даного музею краєзнавства, визнаного на Кіровоградщині найкращим, налічує близько 20 тисяч одиниць експонатів. У їх числі – археологічні знахідки доісторичної епохи, зібрання старовинних монет, зброї та нагород.
Заклад займається активною збиральницькою та науково-дослідною роботою. При ньому працює лекторій. Тут проводяться різні тематичні екскурсії. Працює цей музей без вихідних. З понеділка по п’ятницю він відчинений з 9.00 до 18.00, а в суботу й неділю – з 10.00 до 17.00. Телефони закладу – +3 8 (05235) 4-35-96 та +38 063 187 35 05. Вартість повного квитка сюди становить 15 гривень, дитячого – 10 гривень.
Олександрійський музей миру
Розповідаючи про місця для туристів в Олександрії, пов’язані з історичними цінностями, варто згадати державний Олександрійський музей миру. В усій Україні такого профілю заклад є єдиним, а в цілому світі їх налічується лише 15.

Фонд музею миру цього райцентру, який відкрився 1987 року, налічує близько 8 тисяч експонатів, а бібліотека – понад 2 тисячі примірників книжкових видань. Знайти його можна на центральній міській площі.
Колекція музею-книгарні включає три відділи-зали. Один із них присвячений Україні, другий носить назву зали миру, а третій присвячений етнографії. Контактний номер даного закладу – + 3 8 (052 35) 43 399. Працює він щодня, крім п’ятниці. Графік роботи даної інституції з понеділка по четвер – 8.00-18.00, у неділю й суботу – з 9.00 до 17.00.
Дитячі музеї
У містечку є також два дитячих музеї. Один із них, що на вулиці Соборній, 10, називається «Інтерактивна планета».
А дитячий художній музей знаходиться на вулиці Бориса Нечерди, 22.
Якщо ви хочете побачити, що цікавого є в Олександрії з точки зору архітектури та мистецтва, завітайте на вулицю 6 Грудня, 2. Тут вас зустріне розкішна споруда місцевого палацу культури, в якій раніше розташовувався Олександрійський театр – один із відомих провінційних театрів початку ХХ століття.
Будівля його оголошена об’єктом культурної спадщини. Нині палац культури є місцем роботи багатьох аматорських колективів – музичних, вокальних та хореографічних. Зателефонувати сюди можна за номером + 3 8 (067) 7261617.
До унікальних мистецьких об’єктів варто віднести й «VashArt gallery», що знаходиться на верхньому поверсі колишньої фабрики ґудзиків (вул. Чижевського, 8). У цій галереї-музеї експонуються та продаються пейзажні полотна, що зображують краєвиди Олександрії, а ще тут великий вибір сувенірної продукції, магнітиків та раритетних ґудзиків.
Місця для сімейного відпочинку
Зелена садиба Ділієва
Популярним об’єктом для дозвілля всією родиною вважається місцевий відпочинковий комплекс «Зелена садиба Ділієва». Претендентам на яскраві враження та релаксацію тут пропонуються всі принади пляжного відпочинку та великий вибір активних, спортивних розваг.

На території турбази обладнаний професійний майданчик для волейболу та кафетерій з вишуканим і різноманітним меню та якісним обслуговуванням. Інфраструктура об’єкту включає спеціально створені фотозони, а ще тут можна зайнятися спортивною греблею – каякінгом. Контакти «Зеленої садиби Ділієва», де погуляти в Олександрії та відпочити можна із задоволенням для тіла й душі – +38 (095) 74-59-555 та +38 (096) 284-32-01.
Мальовничі зони відпочинку
Містечко має й кілька інших мальовничих зон для прогулянок на природі – це озеро Охотське (вул. Чайковського), річка Сула (пров. Панаса Феденка) та пляж «Перлинний» на вулиці Береговій.

Організувати пікнік можна в одному з міських парків, у спеціально відведених для відповідного дозвілля зонах. Такі локації розташовуються в парку «Олександрійський гай» (вул. Героїв Крут) та в парку імені Шевченка на однойменній вулиці.
На проспекті Перемоги, 76 можна відвідати місцевий міні-зоопарк «Тваринний світ». Ще один зоологічний куточок з представниками екзотичної фауни знаходиться на вул. Генерала Іванова, 35. Він називається «Дике королівство».
Куди піти з дітьми в Олександрії?
Малюків, що полюбляють розваги, можна повести до ТРЦ «Олександрійський», що на вулиці Незалежності, 20, або до ТРЦ «Мегамолл» (40 років Перемоги, 73).

На проспекті Космонавтів, 28 знаходиться парк атракціонів для дітей «Казка».
А найпопулярнішими дитячими кафетеріями в місті є «Казкове королівство» (проспект Соборний, 45) та «Щасливий час» (вулиця Гоголя, 12).
Відмінною зоною для сімейних фотосесій стане імітована шахівниця на Соборній. Вона є відкритим, встановленим просто неба шаховим павільйоном із велетенськими шаховими фігурами, виготовленими з металу.
Старий міський центр дозволить познайомитися юним та дорослим гостям міста з архітектурними спорудами позаминулого століття, кожна з яких є неповторною. Прогулюючись вулицею Бульварною, Першотравневою, Діброви, Святомиколаївською, Шевченка або 6-грудня, можна побачити чимало пам’яток старовинного зодчества.
Особливо незвичайно, фантастично та казково для наших сучасників виглядають будівлі пожежної частини з каланчею, жіночої гімназії, земської управи, а також колишні маєтки Штромберга та Піщевича.
Що подивитися на території району?
Іскрівка
У селі Іскрівка, розташованому на південь від райцентру, можна побачити давній кам’яний козацький хрест, написи на якому засвідчують поховання одного з полковників Орільської паланки Запорізького війська. Звали цього козака Савва Самодрига, а похований він був ще в 1873 році.

Вугільні розрізи
Цікавими для мандрівників локаціями є покинуті вугільні розрізи – Морозівський та Костянтинівський. Морозівський вугільний розріз знаходиться поруч із селищем Пантаївкою, буквально за околицею Олександрії. Його краєвиди вражають. Вони наочно показують, як могутня природа повертає назад собі простір, який колись намагалася відвоювати в неї людина. Доїхати до цього місця можна трасою Е50, що веде до Кропивницького.
Березівка
А прямуючи до Костянтинівського вугільного розрізу, варто зупинитися в селі Березівка. У ньому можна побачити старовинний мурований храм Йосипа Обручника, що має древню історію та колоритну архітектуру. Наразі ця пам’ятка, яку руйнує невблаганний час, потребує реставрації.

На розрізі Костянтинівському, як і на Морозівському, можна побачити покинуту видобувну техніку гігантських розмірів, яку поступово затоплює вода.
Ясиноватка
Невеличке село Ясиноватка, розташоване в 30 хвилинах їзди на авто від райцентру (автошлях Е50), має власну архітектурну перлину. Наразі вона є напівзруйнованою, а колись була розкішним палацом. Це родовий маєток Вінбергів, побудований в 1870 році, що на той час був на всій Кіровоградщині найкрасивішим та найбільшим.
Спорудили його в еклектичному стилі з ознаками неготики. Але зараз свій гостроверхий неготичний шпиль палацова башта вже втратила. Унікальна споруда перетворюється на руїни не тільки через вплив часу, а й завдяки вандалам.
Захарівка
Якщо їхати з Олександрії в північному напрямку, можна дістатися села Захарівка, що теж належить до підпорядкованому цьому містечку району. Відоме воно своїм одним із найбільших в області музеєм.

Називається цей заклад Захарівський музей історії. Його приміщення займає 15 кімнат, а фонд налічує понад 25 тисяч експонатів. Він включає колекції старовинних меблів та предметів побуту, вишиваних рушників, найстаріший із яких був виготовлений в 1813 році, та зібрання речей і документів, пов’язаних із життям регіону в роки Другої світової війни.
Крім того, тут можна побачити багату експозицію старовинних годинників та колекцію музичних інструментів. Відчинений цей заклад щодня, крім суботи й неділі, з 8.00 до 17.00. З 13.00 до 14.00 він закривається на перерву. Ціна квитків сюди є суто символічною, як і екскурсій. Контактний телефон музею історії – +380 98 256 5275.