Процес капітального або косметичного ремонту в житловому чи іншому приміщенні передбачає обробку стін. Найпопулярнішим рішенням для цього впродовж багатьох десятиліть залишаються шпалери.
Про класифікацію відповідного матеріалу, переваги кожного типу й особливості його використання розповідає подальший текст.
Паперові
Базовий плюс відповідного рішення – його доступна вартість. Якщо ви любите часто оновлювати інтер’єр із мінімальними витратами на це, варто обрати паперові шпалери – екологічно безпечні й бюджетні.

У їх складі немає жодних токсичних речовин, тому даний варіант підійде для дитячої кімнати. Але для коридорів, кухонь та санвузлів цей варіант не годиться. Такий вид облицювання не є вологостійким і механічному очищенню не піддається.
У сучасному продажу можна знайти два види шпалер із паперу. Один із них, менш якісний та довговічний, має назву симплекс. Альтернативний тип, що є досконалішим і може мати рельєфну фактуру, називають дуплексом.
Обираючи такий облицювальний матеріал, звертайте увагу на показник його щільності. Варто розглядати взірці щільністю не менше 110 г/м².
Флізелінові
Вони є покращеним варіантом аналогу з паперу. Склад цього виробу включає флізелін – спеціальну речовину, що, завдяки технології пресування, скріплює його целюлозні та текстильні волокна.

Повітропроникність та міцність – ось дві основні пріоритетні особливості, завдяки яким флізелінові шпалери набули актуальності. Додатковий їх плюс – простота наклеювання. Для цього достатньо нанести клей тільки на поверхню стіни. Після просочування даний облицювальний матеріал не зазнає деформацій.
Крім того, флізеліновий вид здатен маскувати невеликі дефекти на стінах на кшталт тріщин та нерівностей. Він не підтримує горіння і не виділяє шкідливих речовин.
Вінілові
Популярні шпалери, що зарекомендували себе тривалим терміном служби й практичністю. Процес їх виробництва передбачає використання вінілу – спіненого полівінілхлориду. Ця речовина наноситься на фронтальний бік матеріалу.

Завдяки такому синтетичному покриттю, вінілові шпалери набули значної механічної міцності та вологостійкості. Структура відповідного матеріалу є багатошаровою. Основа його виготовляється з флізеліну або целюлози.
Інші плюси вінілового варіанту – еластичність, стійкість до впливу ультрафіолетових променів та спроможність маскувати недоліки на поверхнях. Вінілове облицювання не вигоряє на сонці, при цьому стики є практично непомітними.
Але у відповідного рішення є недолік – воно не пропускає повітря. У прохолодних приміщеннях із постійною підвищеною вологістю й недостатньою вентиляцією або де вона відсутня як така, на цьому виді облицювання може утворюватися грибок та пліснява. Тому вінілові шпалери для ванної кімнати не підійдуть.
Текстильні
Багатошаровий облицювальний матеріал, до складу якого входить тканина. Із текстилю в нього виготовляється лицьовий бік, а тильна поверхня зазвичай є паперовою чи флізеліновою.

Найдорожче коштує такий вид, якщо під час його виробництва використовують натуральний льон або шовк. Трохи дешевше коштуватиме аналог з віскозою. А ще нижчою є вартість відповідного облицювання зі штучними волокнами.
Його переваги – змога створювати ексклюзивні та шикарні інтер’єри, добрі теплоізоляційні та шумопоглинальні властивості, можливість обробки стінових поверхонь без видимих швів. Текстильні шпалери використовують для оригінального розбиття простору кімнати на зони. А їх недолік – це необхідність дбайливого, обережного ставлення. Для приміщень з інтенсивною експлуатацією такий варіант є недоречним.
Велюрові
Це вибір справжніх естетів з солідними фінансовими можливостями. Він вирізняється паперовою або флізеліновою базою та фронтальною поверхнею з ворсу велюру, волокна якого часто можуть утворювати певні орнаменти.
Виглядає такий матеріал просто розкішно – він є гідним конкурентом тканинному аналогу. Крім того, це облицювання не перешкоджає циркуляції повітря та не провокує утворення цвілі. Велюрові шпалери для стін забезпечують ефект звукоізоляції, є стійкими до вигоряння та відрізняються механічною стійкістю. Особливо ефектно, переливчасто, вони виглядають на сонці або коли на таку ворсисту поверхню потрапляє штучне світло.
Презентабельність та дивовижна краса є фішкою велюрового варіанту, а його мінус – підвищена вимогливість до умов експлуатації.
Фотошпалери
Якість такого матеріалу здебільшого залежить від технології друку, що застосовується під час його виготовлення, та від складу фарби.
Частіше друк на його поверхню наноситься за допомогою широкоформатного принтера, рідше – методом офсетним. Такі шпалери для дитячої кімнати обирають із зображенням персонажів мультфільмів та улюблених малюками героїв коміксів.

Класикою є фотошпалери у вигляді світлин природних та урбаністичних пейзажів, анімалістичної, космічної тематики та репродукцій відомих творів живопису. А модним трендом – оригінальний декор їх у вигляді об’ємних, тривимірних зображень або абстракції.
Фотошпалери зазвичай обирають для обклеювання однієї стіни, що стає яскравим акцентом інтер’єру. База такого матеріалу може бути вініловою, флізеліновою або паперовою. Останній варіант – найбільш дешевий, але найменш довговічний.
Іноді поверхня фотошпалер є фактурною – наприклад, імітує пісок чи якийсь будматеріал.
Шпалери під фарбування
Цей промисловий продукт відрізняється широким ціновим діапазоном, що залежить від його якості, виробника та складу.
Найчастіше відповідний тип шпалер складається з паперу, синтетичних волокон, флізеліну та скловолокна. Випускається такий матеріал різноманітного однотонного забарвлення – від білих до яскравих кольорових відтінків – жовтого, рожевого, синього тощо.
Типова помилка, яку допускають при монтажі даного облицювання люди без досвіду – відсутність його фарбування після наклеювання. Набути необхідної зносостійкості та міцності воно здатне лише після обробки фарбою зовні.
Фарбують такі шпалери для коридору чи іншого приміщення, дотримуючись необхідних технологічних правил, передбачених інструкцією на цей виріб. Фарбу варто обирати якісну.
Рідкі шпалери
Це не класичний рулонний матеріал, а його альтернатива у вигляді декоративного фінішного покриття. До його плюсів варто віднести відсутність шкідливих речовин та швів, а також простоту нанесення, шумоізоляцію, негорючість та високу ремонтопридатність.

Еластичні рідкі шпалери – це сучасне рішення, що поєднує в собі експлуатаційні якості аналогового рулонного облицювання, фарби та обробки стінових чи стельових декоративною штукатуркою.
Їх основа може бути різноманітною: целюлозною, шовковою, бавовняною, із природних полімерів, мінеральних добавок тощо.
Багато сучасних фахівців на питання, які шпалери найкращі для житлових приміщень, назвуть їх рідкий тип. Єдиний недолік цього матеріалу, універсального та ідеального для реалізації різноманітних дизайнерських рішень, – його висока вартість.
Шпалери для стелі
Часто їх обирають насамперед, з погляду кольору. Білий відтінок є нестаріючою класикою – він робить будь-яке приміщення візуально просторішим та світлішим. Це відмінне рішення, щоб «освіжити» кімнату, не залежно від кольорової гами її стін.
Єдиний нюанс білосніжних шпалер – неспроможність приховати дефекти поверхні, на яку вони приклеєні. Вирішити цю проблему здатен хіба що облицювальний матеріал на флізеліновій базі.
Новомодним трендом є монохромне фарбування стелі та стін в єдиний колір. Виглядають кімнати, оформлені в такому стилі, довершено й вишукано. Проте дизайнери застерігають: обираючи цей варіант, не купуйте стінові й стельові шпалери надто темні або дуже яскраві – вони перетворять приміщення на темну коробку.
Ще одна модна тенденція – перетворення стелі на акцент інтер’єру. У такому випадку її обклеюють шпалерами з геометричним візерунком у вигляді смуг чи ламаних ліній, а стіни роблять світлими й однотонними.
Базові принципи вибору для різних приміщень
Обираючи такий облицювальний матеріал під час ремонту оселі, варто взяти до уваги кілька чинників.

- Призначення кімнати. Для дитячої, в якій мешкає малюк, найкраще підійде варіант паперовий. Він бюджетний та екологічний. Якщо дитина шпалери обмалює, як це нерідко трапляється, їх можна буде легко і без жалю переклеїти. Шпалери для кухні та квартир-студій краще обирати вологостійкі, наприклад, флізелінові або вінілові. А для коридорів та прихожих, де мають місце перепади температур, ідеальним рішенням стануть шпалери під фарбування або рідкі.
- Якість робочих поверхонь та освітленість кімнати. Невеликі нерівності на стінових та стельових поверхнях приховає вініловий, флізеліновий та текстильний тип шпалер. А паперовий аналог здатен лише підкреслити наявні дефекти. Чим гірше інтер’єр освітлюється, тим світлішим має бути забарвлення стін та стелі в ньому.
- Рівень вологості та наявність вентиляції. За умови функціональної вентиляції в приміщенні можна клеїти будь-який тип шпалер з вологостійкою поверхнею. Якщо вентиляції нема, варто віддати перевагу матеріалу з повітропропускною здатністю, на паперовій основі. Найбільшу водостійкість має облицювання, що миється.
- Умови експлуатації. Наприклад, якщо в квартирі мешкають домашні тварини, то ідеальні шпалери для спальні чи інших кімнат – ті, що мають високу механічну міцність та є стійкими до пошкоджень.
Крім того, варто враховувати свої смакові уподобання, обраний стиль оформлення житла та власний бюджет.
Що цікаво знати?
Не так давно в продажу з’явилися два інноваційних типи такого облицювального матеріалу – це так звані коркові шпалери та кварцові.
Корковий варіант, що поєднує в собі стійкість до вологи, довговічність і забезпечує відмінну звукоізоляцію, доцільно розглянути тим, кого цікавить, як вибрати шпалери для зонування з фактурною поверхнею.
Кварцові шпалери мають ефектний вигляд і при цьому є також стійкими до дії вологи та екологічно безпечними. Але в результаті недбайливого, необережного поводження вони можуть обсипатися.
Придбавати такий матеріал краще з запасом, звертаючи першочергову увагу на вказану на ньому виробником піктограми – ці позначки констатують рівень стійкості виробу до впливу вологи, УФ-променів та особливості догляду за ним.
Також рекомендуємо до перегляду статтю про – Як правильно клеїти шпалери на стіни? Що потрібно, покрокова інструкція