Коли закінчується рік – це час, коли ми злегка пригальмовуємо у своєму життєвому «галопі», щоб озирнутися і замислитися, підбити підсумок досягнутого і підрахувати втрати. А потім, як завжди посміхнувшись, визначитися з тим, чого ще належить досягти. Мрія про власний дах над головою якраз є однією з таких життєвих цілей. Купити нерухомість — одне з найважливіших рішень, яке ви можете прийняти у своєму житті.
Навряд чи щось має такі далекосяжні наслідки для різних сфер життя як це рішення. Особливо якщо врахувати дуже непросту ситуацію в Україні у зв’язку з російською агресією, що істотно вплинуло на ринок нерухомості. Але життя триває, тому багато людей, які хочуть купити будинок або квартиру задаються питанням, коли ж настане той довгоочікуваний час, який дасть змогу придбати власні чотири стіни. У цій статті ми розглянемо це питання з різних сторін, щоб допомогти вам знайти правильне рішення.
Коли купувати нерухомість?
Оскільки ціни на оренду житла продовжують стрімко зростати, купівля нерухомості продовжує, в принципі, як і завжди, бути основною метою для багатьох людей. Щомісячні платежі за кредитом на купівлю будинку або квартири в довгостроковій перспективі значно дешевші та забезпечують більшу безпеку планування, оскільки вони захищені від інфляції на більш тривалий термін, наприклад, на 20 років. З іншого боку, орендна плата може значно зрости, якщо інфляція підвищиться.
Крім того, загальні умови для купівлі нерухомості в середньостроковій перспективі не покращаться. І це також свідчить на користь купівлі нерухомості зараз. Слава Богу, існують відповідні державні субсидії для новобудов, наприклад, «еОселя» – це програма доступного іпотечного кредитування для новозбудованих або придбаних житлових будинків і квартир. Потенційні покупці можуть скористатися цією підтримкою та індивідуальним фінансуванням, щоб компенсувати новий відсотковий тягар.
Так, ситуація в країні не з легких, і відкриваючи сайт з продажу нерухомості, ви самі бачите який там стан. Багато хто залишив Україну, і намагаються продати будинки та квартири, що залишилися на батьківщині, інші роблять це з інших причин, але факт залишається фактом — ринок сповнений пропозицій, а ось із попитом біда. І хоча дехто поки що стримує своє бажання купити квартиру і чекає кращих часів, вони все одно захочуть придбати свою нерухомість у середньостроковій перспективі, коли найдешевша нерухомість. Тому зараз у вас є ідеальна можливість. Вам варто звернути увагу на найперспективніші пропозиції саме зараз.
Відкриємо вам невеликий, але дуже важливий секрет: ви можете вплинути на вартість нової квартири під час купівлі. Не знали? Так от, зараз багато покупців виявляють, що можуть значно знизити ціну на квартири з низьким класом енергоспоживання – до 20-25 % менше, оскільки вони не відповідають майбутнім або поточним стандартам. Йдеться про будинки з класом енергоефективності A або B. Тому є сенс, щоб вигідно купувати квартиру, заздалегідь скласти план витрат на енергозберігаючу реконструкцію, та надійно розрахувати витрати порівняно з ціною купівлі. І знову програма «еОселя» прийде вам на допомогу (якщо потрібні кошти). Саме вона й надасть пільгове кредитування на купівлю новобудов такого типу. Візьміть на замітку!
Забудовники більш відкриті для переговорів
Не варто забувати, що можна обійтися без ріелторів — не переплачувати, а звернутися до забудовника безпосередньо. Це чудовий варіант істотно зменшити вартість своєї майбутньої квартири, бо в них теж часи не найкращі. Але як не крути, а це також свідчить на користь переваги купівлі нерухомості. Тому будівельні компанії сьогодні більш відкриті для укладення договорів «напряму», відкриваючи можливості, коли найкраще купувати нерухомість, які можуть бути узгоджені на більш вигідних умовах. Щоправда, тут знадобляться всі ваші навички ораторської майстерності та переконання. Продавці, зокрема, пристосовуються до нових реалій і корегують свої ціни, оскільки в країні впав попит на житло.
Купити квартиру або будинок у невеликому районному місті чи селищі, теж варіант. Жваве життя у великому місті, звісно, чудове, але заміська місцевість також пропонує чудовий, але більш спокійний спосіб життя, чисте повітря та ціни на продукти, що аж ніяк не йдуть у порівняння з цінами мегаполісів. Якщо так вже дуже треба, то і в райцентрах також є торгові центри. Тож перевага тут очевидна, плюс – нерухомість значно дешевша.
Коли краще купувати будинок чи квартиру?
1. Сезонність
Можливо, вам знайомі висловлювання власників нерухомості або агентів з нерухомості: «Взимку ви все одно не знайдете нерухомість!» або «Немає сенсу шукати нерухомість не в сезон!». Сезонні тенденції, коли ціна на квартири найнижча, дійсно існують, але в наші дні вони виражені набагато менше, ніж ви думаєте. Так що питання “у яку пору року вигідно купувати житло” – вже не актуальне. Дуже багато інших чинників впливає на вартість незалежно від сезонів.
Наприклад, багато агентів з нерухомості досі стверджують про зимовий спад, який означає, що в різдвяний період продається менше нерухомості, ніж в решту пори року. Однак і це не повинно бути недоліком для вас як покупця, навпаки: якщо на ринку менше інших покупців, у вас менше конкуренції, а отже, більше шансів знайти відповідну нерухомість.
2. Процентна ставка
Відсоткові ставки також відіграють важливу роль в ухваленні рішення про покупку. Коли ставки за іпотекою низькі, ви можете застрахуватися від зростання процентних ставок на довгі роки за допомогою іпотеки з фіксованою ставкою. Під час зростання процентних ставок багато потенційних власників двічі, а то і тричі подумають, перш ніж купувати. Важливу роль тут відіграють і майбутні очікування: якщо потенційний покупець очікує, що відсоткові ставки незабаром знову впадуть, він може віддати перевагу за краще зачекати ще кілька місяців. Якщо ж він очікує, що відсоткові ставки залишаться високими, він може змиритися з поточною ситуацією з відсотковими ставками.
Що впливає на ціну нерухомості?
Головний фактор сьогодні — це, звичайно, війна. Вона внесла кардинальні зміни: деякі райони залишаються стабільними, тоді як інші зони тимчасово непридатні для життя. Це ділить ринок на активні та неактивні регіони. Наприклад, на західній Україні, у таких містах як Львів, Ужгород та Івано-Франківськ, попит на житло зріс через міграцію населення, що спричинило зростання цін. А ось у Києві, хоча й відчувається певне падіння цін на деякі типи житла, сегменти з високими вимогами до якості та розташування залишаються стабільними.
Дані ринку показують, що кількість об’єктів, виставлених на продаж, неухильно зростала з початком російської агресії 2022 року. Збільшення пропозиції є прямим наслідком більш тривалого періоду пропозиції через зниження купівельного попиту. Те, що не дає продавцям спати спокійно, вигідно вам як покупцеві: у вас є вибір між кількома пропозиціями. Це також означає, що у вас більше можливостей для ведення переговорів із продавцями. Часи, коли десятки покупців боролися за одну й ту саму нерухомість, у багатьох місцях пішли в минуле – на щастя для вас, як покупця. Багато хто використовує ситуацію на вторинному ринку, для того, щоб врятувати свої заощадження від інфляції
Поради щодо купівлі нерухомості
- Оцініть ризики залежно від міста. Якщо ви розглядаєте купівлю в західних регіонах, врахуйте, що ціни тут стабільно вищі, особливо на орендне житло і новобудови.
- Субсидії та програми підтримки. Якщо у вас є можливість скористатися програмою «еОселя», краще розглянути цей варіант на початку року, коли забудовники часто роблять акції та знижки на нові проєкти.
- Прогнозуйте довгострокову стабільність. Наприклад, купівля житла в Одесі залишається популярною – попри зміни, місто зберігає привабливість для інвесторів.
Висновок
Якщо ви задумалися про купівлю нерухомості в Україні, особливо в умовах нинішньої ситуації, варто враховувати багато факторів. Зараз війна продовжує впливати на ринок, але водночас відкриваються нові можливості, особливо для тих, хто шукає житло в менш постраждалих районах і планує купівлю на вигідних умовах. Стабільний попит у великих містах свідчить про віру українців у відновлення країни. Ринок адаптується до нових реалій, а державні програми створюють можливості, коли дешевше купувати квартиру стає стане не мрією, а реальністю. Тому, незважаючи на все, що відбувається, якщо у вас є бажання стати володарем будинку або квартири – дійте. Не дивлячись на сезони, з ріелторами або уклавши договір із забудовником напряму – купуйте і робіть свою мрію дійсністю.