Без перебільшення можна сказати, що Новий рік – це одне з найулюбленіших для всіх людей нашої планети. Українці в даному випадку виключенням не є. У нас це свято також люблять. Це стосується як діток, так і дорослих. А, власне кажучи, чому люди святкують Новий рік? Ви задумувалися про це?
Свято символізує завершення старого етапу й початок нового. Всім нам іноді хочеться почати життя з чистого аркуша. Це і є та сама можливість. Кожному хочеться в цей вечір та ніч якось дива та магії. Дорослі рідко про це говорять, але багато хто навіть після 30 років залишається в душі дитиною. По суті, в цьому немає нічого поганого. Добре коли людина змогла зберегти свої позитивні дитячі риси характеру на протязі життя. Звичайно, кожному хочеться, щоб цей день був особливим. У різних культурах це свято супроводжується унікальними традиціями, які покликані приносити удачу, щастя, достаток і любов.
Давайте поговоримо про українські звичаї, бо вони зберігають у собі дух давніх вірувань і родинного тепла. Це досить цікава тема. Чому б не відродити щось від наших предків у своїй родині?! Тож які є традиції на Новий рік?
Традиції в Новий рік в Україні
На теренах нашої держави новорічне святкування історично було тісно пов’язане з різними зимовими обрядами, котрі були на цих землях на протязі тисячоліть. Новий рік, як свято, яким ми знаємо його сьогодні, увібрало в себе як стародавні, так і більш нові традиції. В результаті вийшла така собі «солянка», і це по-своєму прекрасно. Поєднання древньої та новітньої культур – це завжди цікаво. Якщо говорити про Новий рік традиції, то ось деякі з них:
- Перш за все, це прикрашання оселі. Сьогодні для нас саме ялинка є головним символом, але у давнину були й інші речі. Наприклад, українці оселю прикрашали дідухом – снопом із жита або пшениці, що символізував родючість і зв’язок із предками. Він мав захищати будинок весь наступний рік. Сьогодні це місце зайняла ялинка, прикрашена блискучими іграшками, символами достатку й радості.
- Є й певні ритуали на Новий рік, котрі пов’язані з гаданням та ворожінням. Раніше молодь у новорічну ніч часто ворожила на любов і долю. Сьогодні це зустрічається не так часто, але в деяких селах це ще збереглося. Наприклад, дівчата слухають, з якого боку гавкає собака, щоб дізнатися, звідки прийде їхня майбутня друга половинка.
- Раніше новорічна ніч в Україні нерідко супроводжувалася щедруванням. Щедрувальники ходили по селу, бажаючи господарям щастя, здоров’я й урожаю, співаючи пісні. У відповідь вони отримували солодощі. Горіхи, яблука та інші дари. Сьогодні ця традиція змістилася через зміни календаря на 13 січня, але й досі існує.
- Страви на святковому столі. Традиційно український новорічний стіл має бути багатим. Вважається, що чим щедрішим буде частування, тим успішнішим буде рік. У деяких родинах досі готують дванадцять пісних страв, що символізують достаток упродовж року, але саме це правило більш актуальне для Різдва, бо цифра 12 символізує апостолів.
- Є й певні ритуали та прикмети на удачу в Новий рік. В Україні існує звичай в цей день входити до хати лише з повними руками. Чому, спитаєте ви? Це символізує процвітання. Також популярною прикметою є розкидання монет по кімнаті, щоб притягнути фінансовий добробут та увесь наступний рік не було проблем з грошима ‒ відповідь на питання: «що робити на Новий рік для достатку?».
Новорічні прикмети в Україні
Український фольклор багатий на прикмети, пов’язані з Новим роком. Дехто досі звертає на це все увагу та слідкує за цим. Ось кілька найвідоміших прикладів:
- Якщо перший гість 1-го січня – чоловік, це до удачі; жінка – до неприємностей. Нерідко люди навмисно просять, щоб до них у гості прийшов хтось з чоловіків, наприклад, сусід, щоб майбутнє було щасливим. Виходить, що прикмету вони перетворюють на новорічні ритуали для щастя.
- Зустрічати свято потрібно в новому нарядному одязі. Чому? Тоді рік буде сповнений оновлення та радості. Це важливо робити навіть тоді, коли застілля відбувається вдома серед кола близьких людей.
- Позичати гроші чи сваритися в новорічну ніч категорично заборонено. Чому? Вважається, що в такому випадку весь рік пройде в боргах або сварках.
- Якщо в цей день буде сніг, рік обіцяє бути врожайним. Це і сьогодні вкрай важливо для фермерів та жителів сільської місцевості.
Сімейні ритуали на Новий рік
Про те, що це передусім сімейне свято і відзначати його треба у колі сім’ї, можна почути досить часто. Звичайно, не всі дотримуються цього правила, але більшість добре знає його. В нашій країні заведено збиратися за одним столом із близькими, обмінюватися подарунками й висловлювати найтепліші побажання. Особливою традицією є спільне прикрашання ялинки, що зближує родину й створює атмосферу затишку. Є й певні звички, котрі присутні в окремих сім’ях. Це вже сімейний фольклор певної родини. Наприклад, люди разом увесь вечір розглядають старі сімейні фотокартки та насолоджуються при цьому гарячим шоколадом.
Чого не можна робити на Новий рік
За народними повір’ями, існують певні заборони, які можуть вплинути на успіх у наступному році. Дотримуватись їх чи ні – справа кожного, але комусь ці поради стануть у пригоді. Перш за все, зустрічайте Новий рік у чистій оселі, адже безлад асоціюється з невдачами. Також не варто виносити сміття в новорічну ніч, оскільки вважається, що разом із ним можна позбутися щастя й достатку. Навіть якщо після застілля з’явиться бажання прибрати, краще відкласти це до 1 січня. Крім того, намагайтеся уникати сварок і конфліктів із близькими – негатив у святковий час може накласти відбиток на весь наступний рік.
Цікаві факти про святкування в інших країнах
- Ви знали, що у японців є традиція цієї ночі дзвонити у дзвони 108 разів. Для чого? Вважається, що таким чином вони очищають свою душу від гріхів, а вони, як відомо, є у кожної людини.
- Якщо будете в Італії вночі з 31 грудня на 1 січня, то не дивуйтеся, коли побачите, що з вікон люди викидають якісь речі. Це не емоційна сварка, що виникла між чоловіком та дружиною і остання виганяє його з дому, як ми часто бачили у серіалах та мелодрамах. Це традиція, котра символізує позбавлення від негативу.
- В Іспанії в новорічну ніч на столі обов’язково буде виноград. Навіщо? В них прийнято обов’язково з’їсти 12 виноградин під бій годинника. Кожна з них символізує щасливий місяць року.
Підсумуємо
Свято справді класне. Є чимало традицій, які роблять цей вечір та ніч ще цікавішими. Чому б не створити унікальну атмосферу, щоб святкування запам’яталося надовго?! Додайте трішки магії новорічній ночі і ви не пожалкуєте!