Перший місяць зими насичений святами, котрих так чекають впродовж цілого року. Тихі святкові вечері в сімейному колі, запальні новорічні вечірки з друзями та корпоративи, заповнені готелі та відпочинкові комплекси, гарячі тури у теплі краї – усе це саме про грудень. А також, цей місяць сповнений важливих дат для нашої держави.
Українські визначні дати в грудні
6 грудня – день Збройних Сил України.
Ця дата зумовлена днем, коли було затверджено перший закон “Про Збройні Сили України” за часи незалежності держави, у 1991 році. А вже офіційно святом ця дата стала в жовтні 1993 року.
7 грудня – день української хустки – невід’ємного символу державного етносу.
12 грудня – ще одне свято, присвячене військовій структурі держави – день Сухопутних військ України, що є головною частиною армії.
14 грудня – День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Релігійні свята у грудні
6 грудня – за новим календарем день Святого Миколая Чудотворця відзначається саме у цей день. Ранок, якого очікують усі діти – коли під подушкою магічним способом з’являються їхні заповітні бажання.
За традицією, перед днем Святого Миколая дітки пишуть та малюють свої побажання на аркуші паперу та ховають під килимок, а Чудотворець забирає їх і втілює в життя.
А ще одним смачним звичаєм в деяких регіонах є пекти новорічне печиво, зазвичай – у вигляді сніжинок та пригощати ним усіх близьких.
Історія свята походить ще з третього століття, а сам Миколай – справді існував та здобув свій статус саме завдяки добрим та щедрим вчинкам – допомозі бідним та потребуючим.
25 грудня – Різдво Христове. Одне із двох найголовніших релігійних свят, яке відзначають у всьому світі – народження у Діви Марії Ісуса Христа. В Україні існує безліч традицій, пов’язаних із цим святом, а також Святвечором, що напередодні.
Однією з таких є стіл з 12 пісних страв на Святвечір, що символізують 12 апостолів. Як правило, на такому столі завжди присутня традиційна кутя – пшенична каша, в яку додають мед, тертий мак, родзинки, а щодо напоїв, традиційним вважається саме узвар з сухофруктів осіннього врожаю.
Колядки – ще один звичай, що виник за давніх часів. Це різдвяні пісні, що виконуються гуртом людей, а також улюблене заняття дітлахів у різдвяні дні, які своїм дзвінким співом розносять радість Різдва від хати до хати.
Українські колядки є популярними не лише на теренах нашої держави, але й набирають мільйони слухачів по всьому світу. Зокрема, наша колядка “Щедрик, щедрик”, що відома мабуть кожного на цій планеті. Її англійський переклад звучить у таких відомих кінострічках, як “Один удома” (дві частини), “Міцний горішок 2”.
Міжнародні визначні дати всесвітнього значення у грудні
1 грудня – день боротьби зі СНІДом.
2 грудня – всесвітній день боротьби за скасування людського рабства.
3 грудня – міжнародний день осіб з інвалідністю.
10 грудня – день прав людини.
19 грудня – міжнародний день допомоги малозабезпеченим.
Незвичні, маловідомі свята в грудні
4 грудня – міжнародний день гепарда.
5 грудня – міжнародний день волонтера.
10 грудня – всесвітній день футболу.
11 грудня – міжнародний день, присвячений горам.
21 грудня – день заснування кросворду.
21 грудня – міжнародний день енергетичних напоїв.
23 грудня – всесвітній день сноуборду.
26 грудня – день подарунків.
Поширені запитання щодо грудневих свят
Коли ходять колядувати?
У різних регіонах України традиції різдвяної коляди відрізняються, але як правило, колядувати починають у Святвечір, тобто 24 грудня і продовжують до 6 січня, проте зазвичай це перші три дні Різдва.
31 грудня – який день?
Цьогоріч, останній день грудня випадає на вівторок, тобто свято Нового року буде посеред тижня – в середу
Чому Миколая тепер 6 числа?
Згідно з рішенням української православної церкви, яке було прийняте у вересні 2023- го року, держава переходить на новий календар – новоюліанський. Саме тому, Миколая тепер випадає на 6 грудня.
З якої каші кутя?
Більшість схильні використовувати саме пшеничну кашу, для приготування цієї традиційної страви на Святвечір, проте поширеним є також використання рису.
Як вітаються на Різдво?
Загальноприйнятим привітанням у період Різдвяних свят в Україні є “Христос народився”, а відповіддю “Славімо Його”.
На який день випадає Різдво 2024?
Цього року Різдво Христове випадає на середу.
Коли ставлять ялинку?
Ялинка – ще один з атрибутів новорічних свят, що використовується майже у всьому світі. До переходу на новоюліанський календар, новорічні свята в Україні фактично розпочинались з 20-х чисел грудня (зокрема через свято Св. Миколая, що було 19- го числа за старим календарем), відповідно приблизно тоді й починали працювати ярмарки з живими ялинками. Зараз же, коли Миколая уже 6- го грудня багато хто прикрашає ялинку уже на початку цього місяця.
Скільки днів посту перед Різдвом?
Згідно з церковним календарем, піст перед Різдвом ще називають Пилипівка, а починається він з 14 листопада – дня вшанування апостола Пилипа.
Що не можна їсти під час посту?
Загальноприйнятими обмеженнями щодо їжі під час посту є: м’ясо, риба, птиця, яйця та молочні продукти – тобто те, що має тваринне походження. Також обмеження діє й на алкогольні напої і солодощі. Проте, є слабші дні посту, коли під забороною залишається лише м’ясо. Варто пам’ятати що піст – це не про їжу, важливим є духовне очищення.
На який день випадає Миколая 2024?
День Святого Миколая Чудотворця у 2024 році буде в п’ятницю, 6 числа.
Коли державні вихідні в грудні?
Державні святкові вихідні на період воєнного стану скасовані.
Сподіваємось, у цій статті ви знайшли відповідь на своє питання, а також дізнались щось нове та пізнавальне для себе. Вітайте своїх близьких та рідних і даруйте тепло цими зимовими днями.