Попри безліч нових трендів, які пропонують провідні сучасні дизайнери приміщень, уже близько трьох століть у Європі та Україні не втрачає актуальності паркетна підлога. Таке рішення для оформлення житлового чи іншого інтер’єру можна вважати нестаріючою класикою, яка ніколи не вийде з моди.
Наразі в продажу представлено декілька типів відповідного облицювального матеріалу. Вони мають різну технологію виготовлення та склад, вигляд та експлуатаційні властивості. Детально про видову специфіку, характеристики та критерії вибору даного підлогового облицювання розповідається далі.
Класифікація
Досить часто термін «паркет» ототожнюють з паркетною дошкою, але така думка є не зовсім правильною.
Паркет є природним матеріалом, що виготовляється з цільної, монолітної деревини. Для його виробництва використовують масиви різних порід.

Натуральний паркет, відповідно до способу селекції, може бути різних ґатунків.
Найвищою якістю вирізняється тип круговий та стандартний – вони демонструють ідеальну однорідність текстури без наявних дефектів.
До першого сорту такого підлогового настилу, в якому можна помітити мінімальні ушкодження та вади текстури, відносять ростик. А ґатунок у вигляді добірних розпилених та відсортованих за відтінками дерев’яних планок відомий під назвою селект.
Відповідно до методики монтажу та специфіки, фахівці виділяють такі види паркету, в кожного з яких є власні шанувальники.
- Штучний. Це поширене підлогове покриття, що відрізняється форматом окремих планок, виготовлених переважно з деревини дуба, ясена або горіха. Укладають штучний паркет, з’єднуючи ці монолітні елементи між собою, що мають довжину від 20 до 50 см та товщину 1,4-2,2 см, за допомогою передбачених у них пазів-гребенів або шипів. У результаті виходить надійна й красива поверхня з оригінальним геометричним візерунком.
- Художній. Таке дизайнерське рішення, що має вигляд складного мозаїчного або орнаментального малюнка, вважається справжнім витвором мистецтва. Художній, або, як його ще називають палацовий чи набірний паркет, можна побачити в розкішно та ексклюзивно оформлених інтер’єрах – його обирають справжні поціновувачі вишуканості та королівського шику.
- Щитовий. Матеріал для викладання на підлозі креативних та складних дизайнерських паркетних композицій. Він гармонійно поєднує в собі універсальність із неповторністю та стає акцентом кімнат, що привертає до себе увагу.
- Паркетна дошка. Це підлогове облицювання з тришаровою структурою клейового з’єднання. Його стійкою основою є переважно березова або соснова фанера або цілісний масив відповідної деревини, середнім шаром стає пиломатеріали або каучукове дерево, а поверхневим – відшліфована та відполірована деревина твердих порід.
- Пронто-паркет. Для його виготовлення використовується особлива складна технологія. Сировину у вигляді планок склеюють між собою під надвисоким тиском. У результаті матеріал набуває значної міцності, підвищеної стійкості до перепадів температури та вологості.
Після монтажу відповідного типу настил часто покривають лаком, що дозволяє виглядати йому більш ефектно та покращити експлуатаційні характеристики матеріалу.
Переваги і недоліки різних видів паркету
Штучний паркет, що є найпоширенішим, має кілька пріоритетних особливостей:
- тривалий термін експлуатації;
- низьку теплопровідність;
- красивий вигляд, що підходить до багатьох популярних дизайнерських стилів – етностилю, еко-стилю, класичного тощо;
- можливість реставрації шляхом циклювання або шліфування та фрагментарного відновлення;
- вибір технологій для монтажу.
Мінусами такого настилу є вразливість до зміни мікроклімату та вологості в кімнаті. Наслідком надто сухого повітря в ній стане утворення щілинок між планками, а різке підвищення вологості в приміщенні призводить до човникового ефекту.

Найбільш витривалим та зносостійким є масивний паркет, що являє собою цілісні шматки деревини. За умови дотримання правил експлуатації й належного догляду, таке натуральне покриття слугує до 30 років.
Головний плюс художнього паркету та щитового – його унікальний та підкреслено презентабельний, солідний вигляд. Недоліком цих видів можна назвати їх високу вартість. Недешево коштує і пронто-паркет, що зумовлено складністю та трудомісткістю його виготовлення.
Паркетна дошка, або інженерний паркет, має такі переваги:
- різноманітність елегантних декорів, зокрема, кольорових рішень;
- екологічність – цей матеріал не містить токсичних та небезпечних для здоров’я людини компонентів;
- стійкість до механічних навантажень та зносу – таке підлогове покриття може служити 20 років і довше;
- паркетна дошка є сумісною з системою «тепла підлога».
Недоліком цього облицювання вважають складність його ремонту при необхідності заміни пошкоджених елементів настилу.
Як вибрати паркетну підлогу правильно?
Якщо йдеться про вибір паркету, важливою є увага покупця до таких чинників:

- запаху – природний матеріал має приємний аромат натурального дерева і не виключає можливість сторонніх хімічних запахів;
- вологості – дошку, в якій цей показник перевищує 10%, придбавати не варто;
- геометрію – форма й розміри (довжина, висота й ширина) всіх фрагментів матеріалу мають бути однаковими;
- товщину й ширину планок – найкращим рішенням стане вибір на користь товщини від 1,5 до 4 см та до 7 см завширшки.
Значення має також вартість відповідної будівельної продукції та якість її зворотного боку. Можна купувати такий паркет для будинку чи міської квартири, виворітний бік якого виготовлений не зі шматків фанери, а з суцільного дерева.
Корисні рекомендації
Визначити вологість дерева можна без використання спеціальних приладів, а елементарним тактильним методом, тобто навпомацки. Якщо бруски не просушені добре, це відчувається на дотик.
Враховуйте фінішне покриття цього матеріалу, передбачене його виробником. Якщо воно є лаковим або олійним, це забезпечить додатковий захист настилу від агресивного впливу сонячних променів та пилу й вологи.

Обробка лаком здатна маскувати дрібні дефекти лицьового боку деревини, а просочення її олією навпаки, робить ці недоліки візуально помітнішими.
Навіть найкращий паркет для квартири з погляду його якості не підійде для таких приміщень як кухня, душова та туалет. Причина – підвищена вологість у них.
Деревний підлоговий матеріал з покриттям олійним або восковим, на відміну від лакованого аналога, не потребує регулярного шліфування та повторного покриття лаком. Лаковані паркетні поверхні доведеться обробляти таким способом через кожні 7-8 років.
Найбільш вразливим до дії вологи є дерево, просочене олією, а найбільшу вологостійкість має заводське воскове покриття.
Перевага паркетного дерева, покритого лаком, – це елегантний блиск та можливість візуально розширювати приміщення. Тому лакований паркет для квартири з маленькими кімнатами є найбільш слушним рішенням.
Що варто знати про модні тренди?
Значення має також деревина, з якої виготовлене це облицювання для підлоги. Найдовшим терміном експлуатації вирізняється дуб, тому він не втрачає популярності.
Гідна та актуальна альтернатива дубу – паркет із деревини горіха. Він демонструє глибину та насиченість природного кольору, тому чудово виглядає в житлових інтер’єрах, підкреслюючи їх витонченість та елегантність.

Виразним естетичним акцентом, що сприяє створенню атмосфери спокою, затишку та неперевершеного комфорту, стане сучасний горіховий паркет для спальні.
А вибір на користь аналога з ясеня, що поєднує в собі ошатні світлі відтінки та виражену текстуру, вирізняється універсальністю. Такий варіант є особливо слушним рішенням для маленьких кімнат – він здатен створювати ілюзію розширення простору.
Якщо йдеться про укладання підлоги в приміщенні просторому, що має виглядати статусно, обирають підлогову дошку темних кольорів.
Новомодним рішенням є поєднання в дизайні інтер’єру паркетного підлогового настилу з класичними предметами меблювання, зробленими з натурального дерева, та креативним декором з мармуру та шкіри.
Покупцям, які розмірковують, який паркет вибрати, від придбання бюджетних варіантів цього матеріалу слід відмовитися – найімовірніше, їх надто скромна вартість зумовлена посередньою або взагалі невідповідною європейським стандартам якістю.
Придбавати такий будматеріал рекомендується в профільних магазинах, що є офіційними дилерами перевірених виробників та мають на відповідну товарну продукцію сертифікат.
Також рекомендуємо звернути увагу на статтю про – Види шпалер для стін та стелі. Які шпалери вибрати?