Сьогодні багатьох українців цікавить питання “в якому районі Львова жити найкраще?”. І це не дивно, адже Львів завжди був одним із найбільш населених українських міст. А сьогодні – західна частина України стала ще більш “популярною” через нинішні реалії. У даній статті ми оглянемо всі райони Львова та спробуємо розібратись з тим, в якому ж із них жити найкраще для різних категорій населення, розглянемо рівень криміналу, розвиненість інфраструктури, наявність зелених зон, та порівняємо ціни на нерухомість. А також дізнаємось, в якому районі Львова живе найбільше людей.
Цікаві факти про райони Львова
- За перерахунками 2020 року найбільш населеним районом став Франківський.
- За кількістю скоєних злочинів, станом на 2019 рік, антилідером став Галицький, в якому за рік було скоєно 2922 злочини, майже вісім сотень з яких, є тяжкими та особливо тяжкими.
- Як не дивно, найбільш безпечним часом у всьому Львові є період з першої ночі по 6-у ранку, а ось найнебезпечнішим часом у всіх частинах міста вважається період з 13:00 по 18:00.
- Найактивнішим районами що забудовуються станом на 2021р. стали Шевченківський та Сихівський райони.
- Самі райони поділені на мікрорайони, які більш відомі для жителів самого міста та несуть у своїх назвах історичний сенс. Багато з цих мікрорайонів розташовані на перетині двох адмін. одиниць, до прикладу, Богданівка – розташована на перетині Франківського та Залізничного районів.
- Найбільший район у Львові – Шевченківський, а найменший – Галицький.
Незважаючи на те, скільки районів у Львові, кожен з них особливий та має свою історію. Розглянемо детальніше кожен із них.
Залізничний
За останнім переписом, у 2011 році тут мешкало 126 020 чоловік.
Назва району походить від основного виду діяльності тут – залізниці, будівництво якої розпочалось ще у 1861 році. Тоді ж першою станцією слугувала будівля, на місці якої, у 1904 році збудували вокзал, що зараз є Головним залізничним вокзалом Львова.
Згодом почалась велика розбудова навколишніх сіл, таких як Клепарів, Скнилівок, Богданівка, Сигнівка, а спричинило її – зростання потреби в робочій силі у цьому регіоні. Наприклад, Левандівка – один з теперішніх мікрорайонів, майже повністю була населена працівниками залізниці. А також саме у цьому кварталі діяло перше локальне летовище, що з часом стало замале для масштабів міста та було споруджено нове – у Скнилівку. Воно досі функціонує, але тепер це найбільший сучасний аеропорт на заході країни.
Згодом усі вище згадані громади приєдналась до Львова. У повоєнні роки розпочалось масове будівництво промислових обʼєктів, і, як наслідок, паралельно, з такими ж темпами почали виростати багатоповерхівки, що досить скоро густо заповнили основні вулиці сектору. А на початку 70-х саме у Залізничному районі зводиться перший девʼяти – поверховий дім у місті.
Навчальні заклади
Район не може похизуватись великою кількістю ВУЗів – він тут лише один, зате тут знаходиться цілих 12 шкіл, та 18 ЗДО. А окремою заслугою є Дім творчості дітей та юнацтва, що розташований неподалік Головного вокзалу. Випускники дисциплін цього центру прокладають тут фундамент для здобуття професії мрії, з допомоги вихователів, що за відгуками, справді віддані своїй справі.
Інфраструктура
Серед медичних закладів тут представлені кілька великих поліклінік та одна стоматологічна поліклініка, ну а також безліч приватних лабораторій та мед. кабінетів.
Щодо екології, ситуація в районі, одна з кращих в місті – тут є три великих парки, а також безліч скверів.
Впродовж останніх пʼяти років, як і по всьому місту, тут було зведено близько десятка сучасних дитячих майданчиків з футбольними та баскетбольними полями поруч, а також з зонами для тренувань, оснащеними тренажерами.
Плюси
- Є одним з найпопулярніших для багатьох категорій населення – буквально для всіх хто шукає тихе, гарне місце, де усе поруч та немає цілодобової метушні.
- Теперішні мікрорайони тут кишать безліччю мультимаркетів, тому у вас не буде потреби далеко їхати чи йти, аби придбати потрібний вам товар.
- Через житлові квартали проходять великі вулиці міста, проте більша частина – це зони, зо схожі на квадрати з домів, що робить прогулянки дітей безпечніше.
- Транспортне сполучення тут хороше .
Мінуси
- Є також й безліч недопрацьованих маленьких дитячих майданчиків, що майже в аварійному стані.
- Попри невеликий рівень криміналу, тут досить поширене дрібне хуліганство, котре не підпадає під офіційні статистики.
- Незаконні перехідні пункти на багатьох ділянках залізниці, котрі люди використовують щодня, що є небезпечно.
Вартість житла
- 1-кімнатна квартира в новобудові від 1165$ /кв.м
- 1- кімнатна квартира на вторинному ринку від 1000$/кв.м.
Шевченківський
Населення, згідно даних 2011-го року складало 144 242 осіб.
Археологи інституту українознавства зазначають, що території даного ареалу були заселені людьми ще за часів мезоліту.
Заснування ж теперішнього міста Львів буквально було навколо однієї з головних вулиць, серед колишніх поселень. Територія складалась з сіл: Замарстинів, Збоїська, частина Брюхович, частина Клепарів. Сучасна ж історія кварталу розпочинається приблизно у 19-му столітті, як і в Залізничному – розвитку тут також сприяла залізниця, а також нафтопереробний завод.
Оскільки саме на території цього району розташовувалось єврейське гетто та Янівський концтабір, він найбільше з поміж усіх постраждав під час другої світової війни.
У післявоєнні роки вулиці почали заповнюватися панельними пʼятиповерховими будинками, а згодом було збудовано кілька 9-ти поверхівок.
З цікавих фактів, можна пригадати що у 70-х тут знаходилась знаменита львівська барахолка, на котрій можна було придбати усе що завгодно, що користувалось попитом у часи радянського дефіциту.
Навчальні заклади
У цьому районі є безліч корпусів ВНЗ Львова, а також різноманітні середні навчальні заклади за спеціальностями, 30 шкіл з різним рівнем акредитації та більше 20-ти ЗДО.
Інфраструктура
Серед усього слід відмітити два обʼєкти:
- Стадіон СКА, що є одним з найбільших у Львові, на якому колись проводились навіть матчі масштабів Європи.
- Астрономічну обсерваторію, котра є однією з найстаріших у ближній Європі та відкрилась у 1771 році.
Тут дуже розвинена інфраструктура, в плані закладів медицини, зокрема лікарня Святого Миколая, у котрій медики Львова проводили єдині та неповторні успішні хірургічні операції, про які згодом чув увесь світ.
З найпопулярніших тут зелених відпочинкових зон є парк 700-річчя Львова та Брюховицький ліс. Також насправді увесь район лежить у долині річки Полтва, котра на теперішній час є стічним каналом та засипана глибоко під землею. Крім того, саме в цій місцевості розташовані й найкращі готелі Львова.
У кварталі є три потужних виробництва: Львівська Пивоварня, українсько – англійський завод «Галка Лтд» та фірма «Світоч».
Плюси
- Транспортне сполучення можна сміливо ставити на перше місце , оскільки сюди проведено як і тролейбусну лінію, так і трамвайну колію, що спрощує пересування по місту у час пік.
- Розташовується зовсім поруч з центральною частиною міста.
- Значна кількість великих торговельно – розважальних комплексів.
Мінуси
- Кількість місць у державних закладах освіти залишає бажати кращого, це спричинене стрімким будівництвом нових житлових комплексів за останні роки.
- Погано обладнані прибудинкові території
- Транспортне сполучення тут справді хороше, але через стрімкий ріст населення, та кількість людей, що є власниками машин, вузькі вулиці не справляються з потоком транспорту у час – пік.
Вартість житла
- 1 -кімнатна квартира у новобудові стартує від 950$/ кв. м.
- 1- кімнатна квартира на вторинному ринку від 720$/ кв. м.
Галицький
Населення Галицького району зменшується з кожним роком, оскільки тут збільшується кількість бізнес – центрів та торгових площадок, станом на 2011 становило 58812 чоловік. Це є найменш заселений район Львова.
Саме тут розпочалась історія усього міста, згідно з деякими джерелами, на сучасній пл. Старий Ринок та навколо неї Данило Галицький і заснував місто, у середині 13 – го століття.
Найбільшим піком забудови у цій місцевості був кінець 19 – го та початок 20 – го століть, у ці роки на центральних вулицях було збудовано Головпоштамт, з’явився Палац Потоцьких, споруджено сучасну ратушу.
Друга світова війна, на щастя, не залишила великого відбитку на центральній частині Львова, тому більшість споруд було збережено. Можна сміливо зазначити що культурна спадщина центру перебувала в більшій небезпеці у радянський період, оскільки уряд жодним чином не захищав її.
Саме у Галицькому районі Львова, поблизу пам’ятника І. Франко відбулась визначна подія для усіх громадян – проголошення Незалежності України.
У цьому кварталі знаходиться найбільше архітектурних пам’яток, старовинних храмів, визначних споруд з минулих поколінь. Найпопулярніші серед них:
- Домініканський костел
- Успенська церква
- Площа Ринок
- Собор Св. Юри
Усі ці об’єкти віднесені до списку Світової спадщини ЮНЕСКО.
Зараз ж центр є найпопулярнішим місцем екскурсій для туристів, головним для ділових зустрічей, звичним для дружніх прогулянок та улюбленим для романтичних вечорів.
Навчальні заклади
У Галицькому районі зосереджена основна кількість усіх ВУЗів міста. Виділяється серед них ЛНУ ім. Івана Франка, що є найстарішим університетом країни, та НУ “Львівська політехніка”, що є найстарішим вищим технічним навчальним закладом у Східній Європі.
Інфраструктура
Тут розташований ще один стадіон міста, що колись мав статус головного – “Україна”, чиї трибуни вміщали близько 50 тисяч вболівальників.
У межах району є п’ять великих парків, найпопулярніші та найбільші з яких є Стрийський парк і Парк культури та відпочинку ім. Б.Хмельницького. На їхніх територіях окрім різноманітної флори, також є фонтани, парк атракціонів, тенісні корти, озеро з лебедями, оранжерея тощо.
Щодо фірм, котрі базуються тут, тяжко розказати, оскільки їх кількість надто велика, адже у центрі розташовуються головні офіси усіх найбільших і найвпливовіших компаній.
Плюси
- Тут зосереджені буквально усі необхідні державні установи
- Безліч заходів проводяться саму тут
- Зосереджена велика кількість роботодавців
- Сюди прямують різні види громадського транспорту з усіх куточків міста
- Основний осередок ВУЗів міста
Мінуси:
- Шалений трафік майже у будь – яку пору доби
- Можливі гучні заходи, що тривають до пізньої години
- Велике скупчення людей, в стані алкогольного сп’яніння
- Найболючіша проблема, котру місто ніяк не може вирішити, хоча у планах вже було багато проєктів – паркування
Ціни
- 1 кв.м у новобудові коштує від 1500$.
- 1 кв.м на вторинному ринку вартістю від 1150$.
Франківський
Населення станом на 2011 рік складало 148 954, у 2015р. – 151 110, а за оновленими даними у 2021 році – 156 284 осіб. Ці показники відрізняються від інших, тим, що тут прослідковується відносно швидке збільшення населення, та враховуючи останні оновлення тут населення переважає інші райони у Львові.
Франківський – є одним, з найсприятливіших для купівлі житла районів, здебільшого тихий, як і його історія, що не мала яскравих зворотів, а також є одним із наймолодших, та визнаний адміністративною одиницею аж у 1973 році.
За різними даними у давні часи ці території здебільшого пустували, або були малозаселеними. Зокрема тут утворились села : Кульпарків, На байках та Вулька.
У 1861 році у секторі Богданівка, що зберіг до назву сьогоднішніх днів, було збудовано Хлібзавод “Меркурій”, що став на той час найбільшим у Львові і функціонує досі.
1890-х роках стрімко почалась забудова престижних будинків у мікрорайоні Кастелівка, але також паралельно тут була зведена тюрма на Лонцького, що є місцем утримання та катування політв’язнів, та була під управлінням німецької влади та двічі радянської.
Згодом, як і у інших кварталах, почали розвиватись транспортні зв’язки.
У період радянської влади особливих змін тут не відбувалось.
Навчальні заклади
Що є звичним для спального району Львова, тут переважають заклади середньої повної освіти та ЗДО, зокрема ліцеї та гімназії, але й ВУЗів та ПТУ тут теж вдосталь. А також останніми роками стрімко росте кількість приватних садків.
Інфраструктура
Район насичений фармацевтичними компаніями – по декілька на невеличкий квартал. Тут є як і корпус міської клінічної лікарні, так і ціла велика медична установа – Львівський Обласний державний клінічний лікувально – діагностичний кардіологічний центр, а також на цій ж вулиці трохи далі розташована Львівська обласна клінічна психіатрична лікарня.
Щодо зеленої частини, тут є декілька невеликих парків, наприклад, Горіховий гай, на території котрого є озеро, та відновлений кінотеатр, у якому, до слова, проводяться кіно – вечори просто неба.
Тут є безліч невеличких мультимаркетів, а також кілька торгових центрів, в тому числі найбільший у Західній Україні торгово – розважальний центр “Victoria Gardens”, у якому зосереджені усі групи магазинів, великий фуд – корт та море розваг для дітей та дорослих.
Плюси
- Тихий, спокійний сектор, відсутність великих місць скупчення людей, поблизу житлових масивів
- Планування житлових комплексів забезпечує низький трафік серед будинків
- Хороше освітлення у темну пору доби
- Безліч супермаркетів та аптек
Мінуси
- Дороги та тротуари на маленьких вуличках вже давно потребують ремонту
- Незначна кількість недобудов та аварійних будівель, що стають прихистком для асоціальних верств населення
Вартість
1300$ – вартість 1 кв.м. однокімнатної квартири в новобудові, на вторинному ринку ціна стартує від 970$.
Сихівський
Згідно з останніми оновленими даними, станом на 2021 рік тут проживало 150 343 особи.
Значна частина цього району приєдналась до складу Львова лише у останній чверті 20-го століття, а перші згадки про його населення датовані ще у 14-му столітті.
Місцевість колись складалась з села Сихів, передмістя Персенківка, Новий Львів. Розбудова залізниці в той час ніяк не вплинула на статус цих територій відносно Львова. Вже в 1942 році Сихів було включено до складу міста, проте не на довго – до приходу радянської влади, тоді Сихову повернули статус села.
У 1945 році розпочалось будівництво одного з провідних підприємств міста, діяльність якого здобула популярності і далеко поза межами міста – Львівського автобусного заводу.
З визначних подій, можна пригадати зустріч Папи Римського Івана Павла Другого, на яку зібралось більше пів мільйона осіб, на площі перед храмом, що досі є центром суспільного життя Сихова.
Навчальні заклади
Тут немає жодного державного ВУЗа, а також лиш кілька закладів професійно – технічної освіти. Зі школами та садками у районі все добре, та їх кількість повністю задовольняє потреби мешканців.
Інфраструктура
Тут є безліч великих підприємств, зокрема тих, що спеціалізуються на машинобудуванні та повʼязаних з ним галузях.
Щодо торгівлі, у центрі міісцевості знаходиться найбільший у Західній Україні гуртовий сільськогосподарський ринок- «Шувар».
Серед розваг для молоді та сімейного відпочинку тут є кінотеатр, на території котрого часто проводяться різноманітні події, поруч поблизу ТЦ «Вам» взимку облаштовують одну з найкрасивіших та найкращих ковзанок міста. Також тут є центр активного відпочинку – пейнтбол, теніс, катання на роликових ковзанах тощо.
У Сихові є достатньо лікувальних установ, як лікарень, так і вузькопрофільних поліклінік, діагностичних центрів, амбулаторій, а також пологовий будинок.
Тут є кілька парків та скверів, котрі давно стали улюбленим місцем відпочинку для тутешніх жителів.
Слід зазначити, що це єдиний район Львова, трамвайний маршрут до якого був прокладений аж у 2016-му році.
Плюси
- Розвинена інфраструктура
- Вважається екологічно більш сприятливим у порівнянні з іншими
- Зручні квартали, повністю підлаштовані для дітей
Мінуси
- Віддаленість від інших округів Львова, зокрема центру
- Незначний рівень криміналітету
- У певні періоди проблемою є вивіз сміття
- Відсутність парко місць поблизу новозведених житлових комплексів
Вартість
- В новобудові – від 950$ за кв. м.
- На вторинному ринку – від 970$ за кв. м.
Личаківський
Кількість осіб що проживає у цьому районі, за даними 2012 року сягає 102 639. Також, проаналізувавши статистику за попередні роки, можна сказати що цей показник тут найстабільніший серед Львова.
Саме у зоні Личакова, за однією із версій археологів, було перше поселення на території Львова. Тут, у 2 столітті до нашої ери було язичницьке капище.
У часи середньовіччя село Личаків, що є центром сучасного Личаківського району, було фактично передмістям новозведеного міста, що тривалий час було заповнене маєтками заможних громадян. Тут, у перші три десятиліття 20-го століття розташовувалось безліч парків, зокрема перший луна – парк в Україні, а також зосереджувались мед. заклади.
Більше у історії місцевості не відбувалось значних проривів та росту.
Навчальні заклади
Тут знаходиться безліч вищих навчальних закладів, велика кількість з яких – медичного профілю. Також є широкий вибір закладів середньої спеціалізованої освіти.
Одним з найвизначніших освітнім закладом в районі є Центр творчості та юнацтва Галичини. Він є найбільшим у Західній Україні, та збирає у своїх стінах учнів з усієї області. Тут проводяться безліч олімпіад, освітніх проєктів та вистав.
Інфраструктура
Щодо медичних закладів, тут є лікарні та поліклініки з усім спектром вузькопрофільних спеціалістів. Є пологовий будинок, розрахований на 180 породіль. Цікавий факт – за 30 років його функціонування тут народилось 379 трійнят.
Найвідомішою памʼяткою не лише району, але й Львова, є Личаківське кладовище – історична та культурна спадщина українського народу, має статус музею просто неба. Тут поховані видатні постаті України і не тільки, з моменту відкриття у 1786 році до сьогоднішніх днів.
В секторі немає великих ТЦ, проте цілком достатньо супермаркетів, та великого Виниківського ринку, що задовольняють потреби жителів. Зате, тут є безліч парків, ботанічних садів та навіть лісовий масив. Ще одним з улюблених місць відпочинку місцевих жителів є Винниківське озеро, що розташоване всього за 8 км від центру міста. Тут також знаходиться один з найбільших авторинків з вживаними авто, ретро – машинами, запчастинами та аксесуарами.
Плюси
- Хороша транспортна розвʼязка
- Розташування поблизу центру міста
- Справді зелений округ
Мінуси
- Великий трафік не тільки транспорту а й постійний потік людей, а саме студентів
- Гуртожитки з іноземними студентами, поблизу яких не рідко виникають сутички
- Велика проблема з паркуванням авто
Вартість житла
- 1 кв.м. / 1100$ – вторинний ринок
- 1 кв.м./ 1800$ – новобудови. Причиною такої вартості є те, що у цій місцевості майже не відбувається нових будівництв, зокрема багатоповерхових будинків.
Висновок
Розглянувши всі райони Львова, давайте підібʼємо підсумки.
Якщо ви молода сімʼя, що шукає затишну оселю, яка стане комфортною домівкою для вас та ваших дітей, то найкращий вибір для вас буде саме Франківський район, зі своєю інфраструктурою та помірним темпом життя. Варто розглянути також вторинний ринок нерухомості тут, оскільки дана колишня забудова є досить надійною та якісною.
Якщо ж ви плануєте бути акулою бізнесу у Львові, то безперечно найкращим буде Шевченківський та Галицький райони, що своїм розташуванням забезпечать швидке добирання до центру міста, що є епіцентром усіх бізнес – процесів. Ці квартали дещо відрізняються ціною від інших, більш віддалених, проте, якщо центр все ж буде вашим частим маршрутом, то різниця у сумі буде того варта.