На Житомирщині є кілька принадних для мандрівників містечок із давньою історією та особливим колоритом західноукраїнського Полісся. Один із таких населених пунктів – Радомишль, згаданий у древньому літописі вперше в 1150 році під назвою Мичеськ.
Пізніше назва цього міста змінювалася кілька разів – його називали Микгородом, Мицьком та Радомислем, а своє сучасне найменування воно отримало 1946 році.
Ця стаття розповість про визначні місця Радомишля, його пам’ятки, символи й культурні заклади, що сподобаються допитливим гостям, а також про місцеві локації для ночівлі й відпочинку.
Перлини архітектури
1. Свято-Миколаївський собор
Однією з візитівок центру Радомишльської громади є Свято-Миколаївський собор. Знаходиться цей храм, що будувався з 1877 по 1883 рік, на майдані Соборному, у найвищій точці ландшафту міста.
Відомо, що проект даної церкви створив губернський архітектор Юргенс, а її інтер’єр розписувався польськими учнями Віктора Васнєцова – Вільгельмом Котарбінським та Павлом Свєдомським. Частина цього вишуканого декору тотожна розписам Володимирського храму в Києві, який споруджувався в цей же час.
Дана білокам’яна будівля демонструє стиль московських шатрових храмів. За часів радянщини приміщення цієї святині використовувалося під зерносклад, а вежа-дзвіниця собору була зруйнована під час Другої світової війни.
Реставрувався Свято-Миколаївський собор, що подивитись в Радомишлі варто вірянам та поціновувачам сакрального зодчества, вже за часів Незалежної України. Наразі в ньому проводяться богослужіння.
2. Оглядова вежа
Ще один цікавий об’єкт міста – оглядова вежа, яка височіє неподалік Свято-Миколаївського храму, на території школи № 5. Дана локація є типовим взірцем промислової архітектури. Її також відносять до символів Радомишля.
Побудована була ця споруда 1911 року, а її проект створив архітектор К. Ешн. Первісно даний об’єкт застосовували як водонапірну башту та пожежну каланчу. Іноді на верх вежі дозволяли зійти фотографам – дотепер збереглося кілька знімків з панорамними видами містечка, зроблених з її висоти в 1913 році.
3. Замок Радомисль
Розповідаючи про цікаві місця Радомишля, не можна забути його легендарний замок, що нині є історико-культурним комплексом всеукраїнського значення. Цей об’єкт з архітектурою середньовічного палацу неготичного стилю був зведений на рубежі ХІХ-ХХ століть.
Даний величний комплекс, який використовувався до 60-х років минулого століття як млин, включає три крила від 3 до 5 поверхів, а його домінантним елементом є восьмиповерхова башта-дзвіниця, розташована по центру.
4. Уніатська консисторія
Як пам’ятник архітектури, заслуговує на увагу відвідувачів містечка і Уніатська консисторія (вул. Присутственна, 6). Побудований цей об’єкт був у 1746 році. Колись у ньому розташовувалися керівні, адміністративні та судові органи, а також відбувалися зібрання та синоди поважних духовних осіб, що представляли різні церковні конфесії.
У наш час у відповідній старовинній будівлі, що чудово збереглася, знаходиться одна з міських шкіл.
Музеї міста
1. Радомисль
Найвідоміший радомишльський музей розташовується у вище згаданому замку, на вулиці Плетенецькій, 15. Назва цієї історико-культурної інституції, якою пишаються містяни, – Замок-музей Радомисль.
Відвідуючи тутешні місця для туристів (Радомишль), у ньому неодмінно слід побувати. Музей представляє експозицію, родзинкою якої є приватне зібрання творів іконопису колекціонерки Ольги Богомолець. Унікальним експонатом є вирізаний із каменю образ Миколи-Чудотворця.
Крім того, тут представлені колекції старовинного начиння, антикварних предметів, меблів та полотен живописців, виконаних із дерева скульптур та давніх світлин.
Працює даний заклад з четверга по неділю включно, з 10.00 до 18.00. Вартість входу до нього становить для дорослих відвідувачів 250 гривень, для студентів та осіб пенсійного віку – 140 гривень. Контактні телефони замку-музею – +38 097 070 10 07 та +38 068 867 02 50.
2. Краєзнавчий музей
Інший міський музей – краєзнавчий. Його адреса – вулиця Міськради, 3. Заснована ця інституція була в 1959 році.
Її фонд відображає реалії соціального життя регіону та побут його мешканців від доісторичних часів, але більшість експонатів були створені в період з XVII століття до ХХ століття.
Графік роботи відповідного музею краєзнавства – з вівторка по суботу. У будні дні він відчинений з 8.00 до 17.00, в суботу закривається на годину раніше. Телефонують сюди на номером +38 097 843 13 71. Вартість квитків для відвідувачів становить 20 гривень для дорослого та 10 гривень для дітей і осіб пільгових категорій.
3. Музей флори та фауни
Ще одна локація, куди піти з дітьми в Радомишлі рекомендується задля ознайомлення представників юного покоління зі світом природи, – музей флори та фауни.
Тут можна оглянути численні опудала тварин та птахів, колекцію мінералів, грибів та комах і дізнатися про історію розвитку лісопромислового господарства в регіоні. Відкриття даного музейного закладу, що знаходиться на вулиці Київській, 8, відбулося в 1968 року. Його телефон – +38 041 32 42 458.
Парки й інші зелені зони
1. Центральний парк
У даному містечку є чудовий ландшафтний парк із мальовничим озером в центральній частині. На цій водоймі влітку ростуть лілії, а її рукотворною окрасою є скульптурне зображення човняра з ліхтариком, що ефектно світиться в темну пору доби.
Міський центральний парк, де погуляти в Радомишлі приємно в будь-яку пору року, був обладнаний та облагороджений 1932 року. Нині на відповідній території знаходиться ігровий майданчик для дітей, водограй, літній кінотеатр та так звана «Поляна казок», що вважається успішно реалізованим молодіжним проектом.
2. Дендрологічний парк
Альтернативною зеленою зоною містечка є дендрологічний парк, в якому налічується понад 100 видів дерев та кущів. До їх числа входять представники екзотичної флори – тут можна побачити пробкове дерево, ялицю даурську і європейську та різні різновиди дубів, у тому числі болотяний, скельний та червоний. Закладений цей дендропарк був у 1968 році. Його загальна площа складає близько 3 гектарів.
3. Стадіон «Авангард»
Визначним місцем та актуальною локацією для тих, хто відпочиває, займаючись спортом, є міський стадіон «Авангард». Знайти його можна в центрі міста, неподалік головного парку Радомишля. Цей об’єкт спортивної інфраструктури, комфортний та сучасний, слугує для проведення різних змагань та культурно-мистецьких заходів.
4. Урочище Криниченька
Не в самому місті, але буквально поруч із ним знаходиться ботанічна пам’ятка з лагідною назвою «Урочище Криниченька». Знайти її можна, прямуючи автошляхом у напрямку села Поташня. Родзинкою відповідного об’єкту є чотири дуба віком 550 років. Висота цих велетнів становить від 32 до 35 метрів, а діаметр стовбурів – приблизно 165 сантиметрів.
Де зупинитися та поїсти в м.Радомишль?
Якщо ви хочете оглянути геть усе, що цікавого є в Радомишлі, варто в ньому знайти готель для ночівлі.
Найкращим рішенням такого питання стане готельно-ресторанний комплекс із однойменною назвою. Його адреса – вул. Плетенецька, 15 (це поруч із замком).
Тут туристи можуть орендувати апартаменти в комфортабельних котеджах. Довколишня природа вражає постояльців цього елітного відпочинкового комплексу мальовничістю – він знаходиться в оточенні хвойного масиву. На території локації є красиве озеро з лебедями, на якому можна порибалити або прокататися на човні, взявши в оренду цей воднотранспортний засіб.
Інфраструктура відпочинкового комплексу включає альтанки, басейн, сауну, зону барбекю, дитячі ігрові та спортивні майданчики, доріжки для велосипедистів. Зарезервувати номер сюди можна за телефоном +38 050 641 04 59.
Більш бюджетним варіантом для мандрівників стане мотель «Карпатія», адреса якого Соборний майдан, 2/4. Його контактний номер – +380 4132 43389.
До топових радомишльських закладів громадського харчування варто віднести ресторанчики «Трапезна Via Regia» (вул. Плетенецька, 23), «Хлібне місце» (вул. Купальська, 17, тел. для резервування столика +38 098 117 83 81) та кав’ярня-піцерія «Кава для друга» (майдан Соборності, 8, тел. +38 097 770 14 91).
Висновок
Радомишль – це місто з багатою історією, культурними надбаннями та неймовірною природою, яке здатне здивувати навіть досвідчених мандрівників. Тут кожна локація розповідає свою унікальну історію: від стародавніх пам’яток і затишних церков до сучасних туристичних об’єктів.
Плануючи подорож, варто включити Радомишль до свого маршруту, щоб насолодитися його атмосферою, відкрити цікаві куточки та дізнатися більше про українську спадщину. Незалежно від того, чи шукаєте ви історичних вражень, природного затишку або сучасного комфорту, Радомишль має що запропонувати.
Збирайте валізи, відкривайте нові горизонти та готуйтеся до незабутньої подорожі в це чарівне містечко!