Епоха українського козацтва останні кілька років обговорюється все більш активно. Це стосується не лише професійних істориків, а й звичайних людей, яким цікаво, як жили їх предки, за що боролися та які цінності відстоювали. Більш серйозне ставлення до минулого свого народу – це, безумовно, добре. Період козацтва – досить цікавий для вивчення. Багато засад, що вперше було сформовано саме тоді, досі є основоположними для українського народу. Деякі з них навіть закріплені законодавчо.
У традиційному уявленні Козаччина асоціюється передусім із мужніми воїнами, що боронили українські землі від ворогів. Цілком логічно, що при описі характерного портрета козака, людина уявляє чоловіка міцної статури, з оселедцем та довгими чорними вусами, в шароварах, а також з шаблею і димлячою люлькою. А як щодо жінок? Чи були жінки-козачки, справжні, не персонажі з мультиків, а жінки-воїни, які з легкістю могли скласти конкуренцію на полі бою навіть досвідченим та загартованим чоловікам? Виявляється, що були… Про це й пропонуємо поговорити у даній статті.
Жінка в козацькому суспільстві: основні моменти
Жіноча роль у козацькому суспільстві була не менш важливою. Українські козачки були не тільки берегинями родинного вогнища, а й нерідко ставали активними учасницями бойових дій, розвідницями, дипломатами та навіть лідерками. Варто пам’ятати, що козак – це вільна людина. Якщо у жінки було бажання захищати свою батьківщину та відстоювати її незалежність і свободу, то заборони їй це робити ніхто не міг. В результаті, їхній внесок у становлення та розвиток козацької держави складно переоцінити, хоча чомусь говориться про це не так вже й часто.

Достеменно відомо, що козацьке суспільство відзначалося особливою демократичністю у ставленні до жінок. Козаки з повагою ставилися до своїх дружин, а якщо говорити про козачок, то вони мали навіть більше прав, ніж представниці інших соціальних станів того часу. До прикладу, вони могли керувати господарством, самостійно вести справи, а в разі смерті чоловіка – навіть успадковувати його майно. Деякі жінки брали участь у козацьких радах.
А як щодо битв? Дехто з них навіть долучався до військових походів, виконуючи роль медиків, зв’язкових або і класичних воїнів. Є навіть відомі історичні постаті, про яких складалися легенди ще за їх життя. Якщо коротко, то роль жінки в козаччині була справді досить суттєвою.
Героїчні жінки-козачки
Якщо говорити не загалом, а спробувати назвати кілька реальних історичних постатей, то одразу на думку спадає декілька імен. Деякі з них навіть увійшли до українського фольклору. Хтось здобув славу завдяки своїй відвазі, хтось через стратегічне мислення, а дехто мав непересічні здібності, які виділяли людину на фоні інших.
Маруся Богуславка

Почати перелік «відомі жінки-козачки» ми вирішили саме з неї. Чому? Річ у тім, що її без перебільшення можна назвати однією з найзагадковіших постатей. Це не лише реально існуюча історична постать, що зробила вклад в нашу історію, а й героїня народних дум. Вона була донькою українського шляхтича, яку татари забрали в полон і продали до гарему турецького султана. Коротше кажучи, на її життя випало чимало непростих випробувань, але вона вистояла та не зламалася. Маруся не забула свого походження, і скориставшись довірою господаря, відкрила темницю, в якій перебували 700 українських козаків, і допомогла їм утекти. Її доля після цього невідома, але її образ закарбувався в пам’яті українського народу як символ жіночої відданості та самопожертви. Можна лише висловити свою пошану та брати з неї приклад.
Настя Лісовська (Роксолана)
Це ще одна відома жінка козацького походження. Настя Лісовська, більш відома як Роксолана – це не зовсім козачка в класичному розумінні, але її не можна було не включити в даний перелік. Народжена в Україні, вона потрапила в полон і стала дружиною султана Османської імперії Сулеймана Пишного. Там вона не впала у відчай, а змогла зробити собі вельми непогану кар’єру. Вона не тільки отримала титул офіційної дружини султана, що було рідкісним випадком для гаремної системи, а й значно впливала на політику держави. Деякі дослідники вважають, що вона сприяла пом’якшенню ставлення Османської імперії до українських земель та навіть могла допомагати козакам. Таким чином, вона не забула про свою батьківщину та намагалася допомогти своїм землякам навіть на величезній відстані, хоча далеко не всі історики розділяють цю точку зору.

Достеменно невідомо, за яких обставин вона потрапила в полон, але ймовірно, стала жертвою татарського набігу. Після того, як вона потрапила в гарем, її розум, політичний хист і чарівність швидко зробили її фавориткою правителя. Сучасники про неї говорили наступне: «Його величність султан так сильно кохає Роксолану, що в османській династії ще не бувало жінки, яка б тішилася більшою повагою». До сьогодні Роксолана безперечно залишається однією з найвидатніших жінок в історії України та Османської імперії. Недаремно вона оспівана в літературі, образотворчому мистецтві, музиці та кіно.
Ганна Золотаренко
Ганна Золотаренко – дружина Івана Виговського, одного з гетьманів України. Вона походила з родини заможних міщан і відігравала активну роль у політичному житті свого чоловіка. Деякі джерела свідчать, що вона могла виконувати дипломатичні функції та впливала на рішення гетьмана.
Настя Скоропадська

Дружина гетьмана Івана Скоропадського, Настя Скоропадська, хоч і не брала участі у боях, таємно підтримувала козацьку старшину, була відомою меценаткою і допомагала козакам у скрутні часи. Таким чином, її вклад теж цілком вагомий.
Жінки в козацьких походах
Звичайно, говорити про те, що жінки в бойових походах були нормою, є не зовсім коректно, бо це радше було винятком, але якщо з історичних джерел точно відомо, що такі випадки були, то немає ніяких сумнівів про те, що вони були далеко не поодинокими. Просто далеко не вся інформація збереглася та дійшла до наших днів.
Іноді були певні заборони, але у народних переказах згадуються жінки-воїни, які вбиралися в чоловічий одяг і йшли в походи, доводячи свою відвагу в боях. Чи було це насправді? Можливо це просто міфи про козачок, а може так воно і було. Швидше за все, точних відповідей на ці питання ми ніколи не дізнаємося.
У будь-якому випадку, історики зазначають, що козаки нерідко брали жінок із собою в походи, особливо в разі довготривалих експедицій. Не обов’язково вони саме брали участь у боях як козацькі жінки воїни. Допомога війську могла бути й іншою. Наприклад, вони виконували різні завдання: від догляду за пораненими до готування їжі. Деякі навіть ставали отаманшами або керували загонами.
Легенди про жінок-козачок
Образ жінки-козачки набув легендарного забарвлення у фольклорі. Кілька персон є особливо цікавими, тому пропонуємо вам до ознайомлення інформацію про них.

Козачка Ганна
За переказами, Козачка Ганна була отаманшею невеликого загону козаків. Вона воювала нарівні з чоловіками, прославилася відвагою та військовими здібностями. Вважається, що вона керувала обороною невеликого козацького укріплення від татарських і польських нападників.
Пелагея-козачка
Одна з народних героїнь, яка, за переказами, підняла жінок на боротьбу, коли чоловіки загинули в бою. Її історія нагадує легенди про амазонок – вона організувала загін із жінок, які відстояли рідне село від ворогів.
Висновок
Отже, козаками могли бути не лише чоловіки, а й жінки. Є кілька цілком реальних історичних постатей, про яких згадується в багатьох історичних документах, тому якихось сумнівів у їх існуванні немає. Є й більш фольклорні особистості, які виступають скоріше в якості персонажів легенд та міфів, хоча при цьому не можна повністю виключати той факт, що вони мають цілком реальні прототипи не менш героїчних жінок-українок. У будь-якому випадку сумніватися в силі, відвазі та рішучості наших жінок може лише та людина, яка ніколи з ними не перетиналася.
Також рекомендуємо до уваги статтю про – Військо Запорозьке. Устрій, закони, традиції