В наш час, коли ціни на електроенергію в залежності від регіону можуть бути просто «космічними», все частіше люди починають цікавитися альтернативними вирішеннями цієї проблеми. Звісно, ядерний реактор вдома не збудуєш, як персонаж серіалу «Дитинство Шелдона», але знайти більш вигідні варіанти все ж можна. Зовсім не обов’язково відмовлятися від електричних приладів та економити, погіршуючи якість свого життя. Є зручніші та більш сучасні альтернативи, які в нас ще не такі популярні, а от в США та в європейських країнах досить поширені. Ви вже, напевно, зрозуміли, що йдеться про сонячні батареї.
А чи справді встановлення сонячних панелей є вигідним та раціональним рішенням? Можливо це не більше ніж просто віяння моди, адже зараз всі шукають альтернативні джерела енергії, які б не шкодили екології. Одразу скажемо, що сонячні батареї для дому – це хороше рішення, яке хоч і потребує певних витрат на першому етапі, але потім окупиться та навіть може приносити пасивний дохід. Саме тому, якщо досі думаєте про те, чи варто ставити сонячні панелі, то відповідь – так, варто, але потрібно робити це правильно.

У цій статті ми обговоримо п’ять основних переваг, на які ви можете розраховувати, якщо встановите сонячні батареї для економії електроенергії. Це, до речі, актуально не лише для приватного будинку, а й для квартири чи навіть офісу.
1. Реальна економія на електроенергії
Почнемо з основного – можливість витрачати менше, але при цьому жити так, як і раніше, користуючись електричними приладами за необхідністю без постійних думок про рахунки «за світло». Аби це не були порожні слова, пропонуємо поговорити про конкретні цифри, адже у кожного своє розуміння слова «економія», а от мова цифр сприймається всіма однаково.
В середньому українська родина витрачає 500–1000 кВт⋅год щомісяця. Якщо у вас буде сонячна електростанція для дому потужністю 5–10 кВт, вона зможе повністю покривати ці витрати, особливо в літній період. Візьмемо середній варіант встановлення сонячних панелей – 8 кВт. У теплу пору року вона буде генерувати до 45 кВт⋅год за день, а цього цілком достатньо для побутових потреб. Навіть якщо ви є власником електромобіля, то і з його зарядкою проблем не буде. Взимку, звісно, виробіток буде меншим, але часткове покриття теж дозволить істотно знизити платіжки, а отже, за рік ви зможете заощадити понад 25 000 гривень. Якщо додати сюди ще й зростання тарифів, то щороку економія ставатиме все більшою.
2. Швидка окупність та інвестиція в майбутнє
Багатьох відштовхує процес покупки та монтажу батарей. На поширене питання “скільки коштує сонячна електростанція?” відповідь, в першу чергу, залежить від виробника та моделі. Ціни можуть бути різні. Знов-таки, якщо говорити у середньому, то для приватного будинку установка СЕС «під ключ» обійдеться приблизно в 6 000–10 000 доларів залежно від потужності, типу інвертора та наявності акумуляторів.

Ще одним не менш актуальним питанням є те, як окупаються сонячні панелі або скільки доведеться чекати, щоб вийти в нуль? На це піде від 4 до 6 років. А що потім? А далі − пасивний дохід з сонячної енергії. Це те, про що в наші дні мріє багато людей. Хтось інвестує в нерухомість, хтось купує цінні папери чи криптовалюту, а хтось обирає цей напрямок, і не даремно! Батареї працюють близько 25 років, а це означає, що близько двох десятиліть ви зможете мати стабільний пасивний дохід.
Можна підключитися до «зеленого тарифу» або встановити систему з накопиченням енергії та економити ще більше. Що це означає? Якщо говорити коротко та простими словами, то це державна програма підтримки відновлюваної енергетики в Україні, яка дозволяє фізичним та юридичним особам продавати надлишки електроенергії у загальну електромережу за фіксованою ціною, значно вищою за ринкову. Коротше кажучи, ви зможете бути постачальником дуже цінного та корисного товару безпосередньо для держави. Погодьтеся, що звучить непогано!
Якщо це сонячна електростанція для бізнесу, то це може бути ще вигідніше. Можна взяти потужнішу батарею, вона швидко окупиться та дозволить потім економити ще більше.
3. Енергонезалежність у кризові часи
Хто б там що не говорив, але часи зараз неспокійні. Постійні відключення світла – це реальність в якій нам доводиться жити. Сонячна електростанція для квартири, будинку чи офісу може працювати автономно або в гібридному режимі з акумуляторами. Якщо бюджет досить обмежений, можна взяти варіант з потужністю 6 кВт, і його буде цілком достатньо аби підтримувати під час відключення роботу холодильника, Wi-Fi, освітлення й навіть бойлера. Систематичні відключення світла для вас більше не будуть проблемою.
4. Універсальність для різних типів нерухомості
Вище вже було сказано, що подібні рішення зараз є дуже популярними. Зі шкільних уроків економіки всі ми знаємо, що коли на ринку на певний товар є попит, то буде і пропозиція. Економія з сонячними панелями – це те, що зараз цікаво багатьом, тому їх виготовленням займається чимало брендів. При бажанні можна знайти справді ідеально підходящу модель, залежно від того, що саме вам потрібно.

Наприклад, якщо ви шукаєте щось невеличке для квартири, то існують мобільні модулі, які можна розміщувати на балконі, даху багатоповерхівки або навіть переносити між локаціями. Можна домовитися з сусідами та встановити на даху будинку панель, яка забезпечуватиме освітлення під’їздів, ліфтів і домофонів. Результат: мешканці платитимуть у 3–4 рази менше за спільну електроенергію.
Не хочете витрачати багато коштів, адже потрібно рішення для освітлення дачі? Автономна сонячна система потужністю 2–3 кВт забезпечить базові потреби (освітлення, насос, холодильник), навіть якщо ділянка не підключена до централізованої мережі.
5. Екологія та відповідальність перед майбутнім
Можливо, не для всіх цей пункт буде важливим, але якщо не бути егоїстом, то це справді суттєвий момент. Ми частина природи, тому маємо піклуватися про неї. Сонячна енергія не забруднює атмосферу CO₂. Станції не створюють шуму, не спалюють паливо й не потребують води для роботи, тому шкоди – нуль, а користі – сто відсотків.
Чи вигідно встановлювати сонячні панелі?
Враховуючи все те, що було сказано вище, можна з упевненістю та без якихось сумнівів сказати, що це однозначно вигідно, але важливо уважно підійти до вибору батареї та процесу її установки. Потрібно вирішити, яка потужність вам підійде, знайти краще співвідношення ціни та якості, адже кожен виробник пропонує щось своє, обрати найбільш зручне місце для установки.

Загалом, на користь установки можна навести такі аргументи, як стрімке зростання цін на електроенергію, можливість залишатися з електрикою навіть під час блекаутів, шанс перетворити дах на джерело доходу, позитивний вплив на екологію, постійне зростання цін на нерухомість зі встановленими СЕС, але у будь-якому випадку вирішувати вам.
Підсумок
Таким чином, встановлення сонячних панелей – це альтернатива традиційним способам економії електроенергії, яка дозволяє не лише заощадити, а й заробити, тому вона безсумнівно заслуговує того, щоб її розглядати як цілком практичну річ. Головне – підійти до справи з розумом, тоді і результат буде відповідним. Звісно, доведеться витратити певні кошти на першому етапі, адже сонячні батареї не можна назвати дешевими, але з часом вони окупляться, а потім навіть зможуть приносити дохід.