Для військових та багатьох фахівців цивільного сегменту, зокрема, працівників будівництва й промисловості, надзвичайних, пошуково-рятувальних служб та мисливців є актуальною оптична спецтехніка – пристрої, що дозволяють бачити об’єкти у суцільній темряві, через завісу диму, мряки або туману.
Цю проблему вирішують сучасні тепловізори виробництва провідних брендів світу Pulsar, HikMicro та iRay. Такі апарати здатні створювати чітке зображення температурного поля засобом виявлення інфрачервоного випромінювання.
Принцип роботи та обладнання
В основі функціонала тепловізора лежить здатність матеріалів до випромінювання невидимих для ока людини ІЧ-променів.

Не залежно від виробника та модифікації, дана техніка комплектується такими базовими елементами:
- детектором;
- спеціальним об’єктивом;
- цифровим блоком обробки сигналу (процесором);
- екраном.
Завдяки спеціальному датчику, цей пристрій вловлює відповідне випромінювання. Після конвертації його в електросигнал шляхом сканування відбувається трансляція видимого зображення, у тому числі потенційної цілі та елементів її оточення.
Залежно від умов використання, налаштувань та характеристик, дисплей даного приладу відображає об’єкти в натуральній кольоровій гамі або ахроматичній. Матриця відповідного екрану обладнана тисячами надчутливих мікродатчиків.
На основі виконаних температурних вимірів електронною обв’язкою сенсора утворюється загальне зображення термограми, що виводиться на його мікродисплей.
Дана техніка зазвичай обладнується фронтальною фокусною лінзою з германію. Цей матеріал в потрібному спектрі ІЧ-випромінювання виглядає абсолютно прозорим.
Представлена в сучасному продажу колекція тепловізорів включає пристрої, що мають різні технічні характеристики. Головними серед них є тип, роздільна здатність сенсора та об’єктивів.
Якість та дальність візуалізації даного приладу головним чином також залежить від габаритів екрана моделі та її лінзи, поля зору й діапазону температур.
Базові характеристики тепловізорів
Це технічні дані, які необхідно в першу чергу враховувати під час вибору моделі тепловізійного пристрою.

Маються на увазі показники, наведені в переліку нижче.
- Дозвіл ІЧ-детектора. Відповідна характеристика визначає, наскільки чітко та деталізовано спроможний сенсор створювати термографічну картинку. Чим вона вища, тим більш якісним буде зображення та дорожчого вартість самого приладу.
- Роздільна здатність тепловізора. Це піксельна щільність матриці оптики. Щоб отримати зображення масштабного об’єкту, наприклад, багатоповерхівки, відповідний дозвіл має бути мінімум 120х120 пікселів.
- Температурний діапазон. Під ним розуміють спектр температур, в якому прилад зможе експлуатуватися й працювати.
- Чутливість. Значення мінімального температурного коливання, яке здатен цей прилад вловлювати й фіксувати. Наприклад, тепловізорна техніка, яку застосовують для енергоаудиту, має чутливість здебільшого 0,1°С.
Додатковим критерієм, важливим під час купівлі тепловізора, є спектральний діапазон. Це діапазон довжин хвиль інфрачервоного спектру, який дана техніка здатна сприймати. Залежно від функціонального призначення відповідного оптичного приладу, цей показник може бути від 3 до 5,5 мкм або від 7,5 до 14 мкм.
Види та сфери застосування
Видова специфіка тепловізорів зумовлена принципом їх функціоналу, специфікою й галуззю використання.
Залежно від зазначених характеристик, розрізняють наступні типи даних приладів:
- стаціонарні – їх встановлюють на робочих об’єктах для забезпечення постійного контролю (це можуть бути виробничі лінії);
- портативні – компактні конструкції, що забезпечують моніторинг і діагностику в сфері фабрично-заводській, будівельній та в електроніці;
- поліцейські та військові – вони допомагають виявляти людей, транспортну техніку й інші об’єкти пошуку за умов низької видимості;
- промислові – моделі теплові зорів, що забезпечують діагностику й моніторинг на підприємствах важкої промисловості, електричних станціях та інших локаціях з підвищеними вимогами безпеки.

Використання тепловізорів під час будівельних робіт дозволяє виявити теплові втрати в спорудах та перевіряти якість ізоляції.
Моніторинг обладнання за допомогою таких приладів у промисловості є важливим методом попередження аварійних ситуацій.
У сучасній медицині дана надчутлива оптична техніка дає можливість виявити запальні процеси.
Вона незамінна під час проведення пошукових і рятувальних операцій при пожежах, а також після спричинених землетрусами й ворожими атаками завалів.
А військовим, правоохоронним органам та мисливцям тепловізор допоможе вести спостереження та виявляти цілі в темну пору доби.
Незамінним такий прилад є і в галузі електроніки. Його використовують як високоточний інструмент для тестування й моніторингу електронних плит, виявлення несправностей та компонентів, що перегріваються.
ТОП-3 моделі тепловізорів
Лідерами ринку, що зарекомендували себе високою якістю та універсальністю, наразі є такі взірці тепловізійної техніки:
- Pulsar Axion Compact XG35. Малогабаритний пристрій для виявлення людини на відстані до 1750 м з дисплеєм AMOLED 640×480, що має 16 Гб вбудованої пам’яті і стандарт захисту ІР67.
- HikMicro GRYPHON GQ35L LRF. Тепловізор зі стадіометричним дальноміром, матрицею ОLЕD із дозволом 1024×768, що дозволяє гарантує візуалізацію цілі на дистанціях до 1250 м і підтримує опцію відеозапису.
- iRay AFFO AL25. Хіт продажів серед середньобюджетних моделей. Забезпечує видимість до 1400 м, підтримує чотири палітри кольору та діоптрійне налаштування для користувачів з вадами зору.
Високу оцінку спеціалістів також отримала дана оптична електроніка останнього покоління від компаній AGM, Konus та Delta.
Цікаво, що після винайдення даного високотехнологічного приладу вперше його почали застосовувати військові. Він став незамінною частиною оптичної системи для ведення прицільного вогню в танках, засобах артилерійської зброї, а також військово-повітряного транспорту – гелікоптерах, літаках та дронах.