В Україні є чимало старовинних міст, яким вже далеко не перша сотня років. Вони як справжні скрині зі скарбами, які зберігають у собі чимало історичних секретів та таємниць. Тим, хто любить мандрувати, точно буде цікаво відвідати один з таких населених пунктів. Саме про таке місто ми й плануємо розповісти вам у цій статті.
Мова піде про місто Стрий. Ви зможете дізнатися ким і коли воно було засноване, чому в нього така дивна назва та що вона означає, як пов’язане його найменування з річкою, яка теж називається Стрий. Будуть і просто цікаві історії та легенди, що пов’язані з цим містечком. Коротше кажучи, буде цікаво, тому рекомендуємо дану статтю до ознайомлення!
Коли засновано Стрий?
Почати варто з того, що це місто має глибоке коріння, що сягає ще середньовіччя. Історики вважають, що це одне з найдавніших міст Західної України, і його історія охоплює понад сім століть. Важливо зазначити, що це не порожні припущення. Вони базуються на конкретних фактах у вигляді історичних документів, в яких згадувалося це місто. Деякі з них мають точне датування, тому цифри більш-менш точні.

Історія міста Стрий досить багатогранна та насичена. Багато подій, що там відбувались, мають вагоме значення для всієї історії Галичини. Далі буде трохи дат. За архівними джерелами, перша згадка про місто датується 1385 роком. Саме цю дату і вважають офіційним роком заснування Стрия, хоча цілком ймовірно, що засноване місто було ще раніше. Річ у тому, що археологам вдалося відшукати там чимало різних знахідок і багато з них датується більш раннім періодом. При цьому ці знахідки є речами, які тоді використовувалися у побуті, наприклад, горщики, тому говорити про те, що хтось просто випадково щось загубив чи там пройшло якесь кочове плем’я – як мінімум, не раціонально.
Деякі історики припускають, що поселення на цій території існувало ще раніше, ймовірно, ще в XI–XII століттях, як форпост на важливому торговому шляху. Це підтверджується знахідками археологів, які окрім всього іншого виявили на території міста ще й залишки давньоруських укріплень. Хай там як, але говорячи про те, скільки років місту Стрий, можна з упевненістю та з посиланням до історичних документів заявляти, що йому щонайменше 640 років. Погодьтеся, що це вражає. Цей поважний вік робить його одним із найстаріших міст Львівщини.
Хто заснував місто Стрий в Україні?
Це те, що завжди всім цікаво, але далеко не з кожним населеним пунктом все однозначно. Наприклад, якщо говорити про Львів, то всім відомо, що його засновником традиційно вважають галицького князя Данила Романовича, але цікаво, що жодне джерело не дає підстав для такого твердження. Є й версія на основі білорусько-литовських літописів і авторів XVI–XVIII ст. про те, що місто заклав його син − Лев Данилович. З містом Стрий ситуація подібна, але тут навіть немає якоїсь популярної версії, яку усі чули, але ніхто точно не знає як вона виникла та коли – такий собі ефект Мандели в дії.

Давайте пройдемося по фактах. Якщо брати Стрий архівні дані, то нам точно відомо, що територія, де виникло місто, входила до складу Галицько-Волинського князівства, а згодом потрапила під владу Королівства Польського. Після входження цих земель до складу Польщі, Стрий отримав магдебурзьке право у 1431 році, що стало ключовим кроком у розвитку міста як адміністративного і торгового центру. Таким чином, цілком ймовірно, що не існувало якоїсь конкретної людини, яка була його засновником. Просто в якийсь певний період люди знайшли вдалу територію та почали там жити. Згодом їх кількість ставала все більшою – так і виникло спочатку поселення, а потім і містечко. Деякі процеси бувають стихійними без якихось «каталізаторів» у вигляді певних історичних подій чи особистостей. Скоріше за все, це якраз приклад такого розвитку подій.
Чому Стрий називається Стрий?
Тут все досить просто. Назва була запозичена – так називається річка, яка протікає поблизу. Назва річки, у свою чергу, має давньослов’янське або навіть кельтське походження. За однією з версій, слово «Стрий» могло означати «стрімкий», що відображає характер течії річки. Це типова гірська річка зі справді стрімкою течією.

Існують і легендарні версії, пов’язані з іменами чи подіями, але жодна з них не має наукового підтвердження. Ось одна з них: «Колись спекотного літнього дня один чоловік повертався з ярмарку. Він йшов через гору Явірник, що зараз височіє над джерелами річки, і зупинився, щоб трохи відпочити на галявині. Неподалік пас худобу його небіж. Побачивши дядька, хлопець поцікавився, що той несе у своїй торбі. Чоловік у жарт відповів: «Золото». Засліплений жадобою, юнак убив свого стрия (так у Західній Україні називають дядька по батькові), аби заволодіти златом. Коли ж вбивця заглянув до торби, то побачив там лише сіль. Усвідомивши свій страшний вчинок, він розкаявся та поховав дядька на тому ж місці. Одразу ж після цього з-під могили його стрия забило джерело, яке згодом стало річкою. На згадку про вбитого її й назвали Стрий.
Ще одна версія походження назви річки пов’язана з княгинею, яка наказала назвати річку на честь свого старшого брата − Стрия. Ця легенда підкреслює повагу до родинних зв’язків і важливість старших членів родини.
Місто Стрий: культурна спадщина
У місті збереглися старовинні храми, зокрема Успіння Пресвятої Богородиці та костел Різдва Пресвятої Діви Марії (XV ст.), які є не лише релігійними, а й культурними символами. Серед іншої релігійної архітектури у Стрию є руїни синагоги. Є кілька музеїв та театрів. Часто в місті проводяться різні фестивалі, виставки та мистецькі заходи, які підтримують і розвивають українську культуру. Значну цінність становить парк ім. Т. Шевченка – один із найстаріших міських парків в Україні.
У фондах Центрального державного історичного архіву України у Львові зберігаються численні документи про життя Стрия в різні періоди. Наприклад, збереглися старовинні акти міської ради, листування з урядами Австрії та Польщі, книги записів громадян. Ці документи не лише підтверджують певні історичні події, а й дають можливість зрозуміти, як тоді жили люди, як вони думали, чим займалися тощо.
Цікаві історичні факти про Стрий
Говорячи про Стрий історичні події, можна перераховувати їх досить довго, адже все залежить від теми розмови. Аби не витрачати ваш час даремно, пропонуємо кілька цікавих фактів, про які ви могли не чути:

- У 1887 році у Стрию побував відомий український письменник Іван Франко, який є автором поеми «Іван Вишенський» та відомої казки «Лис Микита».
- В 1890-х роках тут неодноразово виступав із промовами Михайло Грушевський − український історик, громадський і політичний діяч, Голова Центральної Ради Української Народної Республіки (1917—1918). До речі, 29 квітня 1918 р. Центральна рада обрала Михайла Грушевського Президентом Української Народної Республіки, започаткувавши інститут президентства у нашій країні, тому цілком вірно буде говорити про те, що саме він був першим президентом, хоча і не сучасної незалежної України, але близько до того.
- У міжвоєнний період тут діяла одна з найсильніших філій «Просвіти», яка відігравала велику роль у збереженні української культури. Це товариство спершу видавало популярні книжки, а потім організовувало читальні та охопило своїм впливом широкі кола селян. Головна мета цієї організації полягла у двох речах: поширення освіти серед простих людей та утвердження національної свідомості.
- Саме в Стрию у 1990 році вперше в УРСР було піднято синьо-жовтий прапор на міській ратуші – за рік до проголошення незалежності України.
- У місті народився один із найвідоміших українських кінорежисерів – Леонід Михайлович Осика. З 1965 року він працював на київській кіностудії ім. Олександра Довженка, де й зняв свої головні кінострічки: «Камінний хрест», «Захар Беркут», «…Якого любили всі» − про актора Леоніда Бикова, «Подарунок на іменини» та історична драма «Гетьманські клейноди».
- Лідер націоналістичного руху Степан Бандера навчався у Стрийській гімназії з 1919 до 1927 року.
Підсумок
Таким чином, місто Стрий, розташоване на перехресті важливих історичних шляхів у Львівській області, має глибоке коріння, що сягає ще середньовіччя. Сьогодні це сучасний населений пункт, який крокує в ногу з часом, але при цьому пам’ятає та зберігає свою багату історію. Стрий поєднує в собі культурну спадщину та динамічний розвиток, і схоже, йому це вдається. Якщо колись у вас буде нагода там побувати, то рекомендуємо не втрачати таку можливість. Це красиве місто, де гарна природа, привітні люди, а також є багато цікавих місць.