Одним із міст Коростенського району Житомирщини є невелике місто Олевськ. Багатьом українцям даний населений пункт невідомий. Це й не дивно. Його населення становить близько 11 тисяч осіб, площа невелика, курортів та інших принадних для примхливих мандрівників місць в цьому затишному містечку нема.
Проте воно має багатовікове минуле і власні родзинки – не всім відомо, що подивитись Олевськ пропонує деякі пам’ятки всеукраїнського значення. Про архітектурні атрибути даного містечка Житомирської області, його культурні заклади та місця для відпочинку можна прочитати далі.
Екскурс у минуле
Історія Олевська сягає своїм корінням далекого Х століття. На думку науковців, лише одиниці населених пунктів Волині можуть пишатися настільки поважним віком.
За даними джерел, засноване було відповідне поселення далекого 977 року древлянським князем Олегом Святославичем.
Первісна назва його була Олегськ або Олегове городище – вона відповідала імені фундатора.
Найперші літописні згадки про Олевськ датуються 1488 роком. Уже на той час цьому поселенню вдалося пережити руйнацію, спричиненою нашестям монголо-татарської навали, та відбудуватися. Тоді воно було заселене вихідцями з Придніпровського регіону.
У результаті Люблінської унії це місто опинилося під владою Речі Посполитої в 1569 році, а магдебурзьке право воно здобуло 1641 року.
У 1793 році дане містечко було приєднане до територій Російської імперії, а трьома роками пізніше воно набуло статусу центру Овручського повіту Волинської губернії.
Пам’ятки сакральної архітектури
Розповідь про найбільш відомі визначні місця Олевська, пов’язані з його історією та релігією, варто почати зі згадки про Миколаївську церкву.
1. Миколаївська церква
Цей храм, що чудово зберігся до наших днів, був споруджений у 1596 році. Відповідна дата викарбувана на табличці, встановленій вище кам’яного хреста, хоча напис на самому хресті цієї споруди демонструє іншу цифру – 1618.
На думку істориків, цього року храм, що первісно виконував роль фортечного укріплення, добудовували. Кілька століть тому ця святиня, яка височіє на вулиці Свято-Миколаївській, 6 (тел. +38 (096) 106 10 25), зводилася як фортеця. Це засвідчує її вигляд.
Стіни даної споруди мають товщину близько 1,8 метрів, а її вікна вирізняються звуженою формою, характерною для бійниць.
2. Костел Воздвиження Всечесного Хреста
Туристам, які хочуть оглянути цікаві місця Олевська, обов’язково слід відвідати цю древню й могутню святиню, хоча старі ікони в ній не збереглися. Востаннє реставрація даного золотоверхого храму відбулася в 2007 році.
Уже за часів Незалежної України на території міста виріс новий храм – католицький. Називається він костел Воздвиження Всечесного Хреста і знаходиться на вулиці Івана Франка, 2.
Ця святиня з гострим шпилем вежі та арковими вікнами, зведена з червоної цегли в стилі, близькому до неготичного, відчинена для вірян-католиків щодня. У вівторок римо-католицький костел Воздвиження Святого Хреста відкритий з 8.00 до 9.00, з четверга по неділю – з 9.00 до 12.00, а щопонеділка та щосереди тут відбуваються вечірні богослужіння з 18.00 до 19.00 години. Телефон храму – + 38 097 847 46 43.
3. Церква християн-євангелістів
Перелік, що включає визначні релігійні місця для туристів (Олевськ), був би неповним без церкви християн-євангелістів. Цей могутній на вигляд храм можна знайти на вулиці Свято-Миколаївській, 82. Богослужіння в ньому відбуваються щонеділі з 10.00 до 12.00 та щосереди з 19.00 до 21.30.
Телефон даного храму, який віряни називають церквою Християн Спасіння, – +38 041 35 21 745.
Історично-культурні заклади
Таких інституцій у містечку дві.
Одна з них, комунальний заклад Олевський краєзнавчий музей-галерея (вул. Володимирська, 6), була відкрита 1995 року.
Музейна експозиція включає кілька зал – вони розповідають про життя містечка в полум’яні роки воєн, про природу Олевщини та історичне минуле цього краю, зокрема, про розвиток промислів та ремесел у ньому в давні часи.
Окрема частина колекції представляє експонати, що стали знахідками археологів під час розкопок Олевського городища в урочищі Бабина гора. Серед перлин відповідного зібрання варто назвати автентичну свинцеву печатку прусського короля, гарду від меча та стародавні прикраси із бронзи, скла й бурштину.
Графік роботи цього музейного закладу, куди піти в Олевську з дітьми варто задля розширення кругозору, – з понеділка по п’ятницю, з 9.00 до 13.00. З’ясувати моменти щодо екскурсійного обслуговування можна за телефоном +380 97 762 3220.
Ціна квитків сюди є суто символічною – для дорослої особи вона становить 10 гривень, для школярів – 5 гривень.
Є в даному райцентрі також Будинок Культури, в якому постійно відбуваються різні цікаві заходи – концерти, благодійні ярмарки, народні та громадські свята, дитячі конкурси тощо. Графік роботи Олевського БК, що на вулиці Свято-Миколаївській, 34, з понеділка по п’ятницю, з 9.00 до 18.00. Телефон його – + 3 8 (04348) 21 582.
Де погуляти в Олевську?
Гарним місцем для прогулянок стане центральна площа, а також краєвиди місцевої мальовничої річки Уборть.
Залізничний міст через цю водну артерію є відмінною зоною для селфі або фотосесій. Дуже часто фотографуються на фоні відповідного мосту, який демонструє індустріальну архітектуру. Він знаходиться в оточенні чудової волинської природи.
Улюбленою прогулянковою зоною містян є парк Гагаріна. Найближчим часом цей об’єкт буде перейменованим в рамках декомунізації. Наразі розглядаються два варіанти його назви – «Древлянський» та «Тараса Бульби-Боровця».
Ця зелена локація знаходиться на вулиці Небесної Сотні і доступна відвідувачам цілодобово. Тут є зручні лавочки для відпочинку, майданчики для дітей із гойдалками та затишні алеї. Кілька років тому інфраструктура даного парку доповнилася сучасним відпочинковим куточком Coffeepark, що однаково подобається малюкам і дорослим.
Полюбляють гуляти містяни і в невеликому скверику, що в самому центрі Олевська – тут спокійно та гарно в будь-яку пору року.
Ще однією відомою туристичною зоною даного містечка є криниця «Джерельна вода». До неї, на північну околицю міста, приходять, щоб побути наодинці з природою, віднайти душевну гармонію та набрати смачної водички.
Визначні місця в околицях міста
1. Кам’яне село
Поруч із Олевськом знаходиться урочище Кам’яне село. Воно має статус пам’ятника природи та геологічного заказника всеукраїнського значення.
Тут можна побачити хаотично розкидані посеред лісового масиву гігантські камені-валуни химерних форм. Про це місце, атмосферне та магічне, розповідають легенди.
2. Кар’єр із прозорою водою
В іще одному населеному пункті, селі Діброва (від Олевська до нього слід їхати в південно-східному напрямку), розташовується унікальний кар’єр із прозорою водою. Цю місцину глибиною понад 30 метрів облюбували любителі дайвінгу.
Відомо, що в 2015 році фанати підводного плавання знайшли на дні даного кар’єру покинуту бурову техніку та затоплену трансформаторну підстанцію.
3. Городище в урочищі Бабина Гора
Родзинкою Олевщини вважається давньоруське городище в урочищі Бабина Гра. Знайти цей об’єкт можна за північно-східною околицею містечка. Тут можна побачити залишки рову, майданчик городища, що омивається майже звідусіль водами Уборті. Ця ділянка в 70-ї роки минулого століття ретельно вивчалася науковцями, зокрема, дослідником М.П. Кучерою.
Де поїсти?
Оглядаючи все, що цікавого є в Олевську, не слід забувати вчасно підкріпитися.
Заклади громадського харчування в цьому місті Житомирщини є на будь-який смак та гаманець.
- Популярним у місцевих мешканців є ресторанчик «Маєток», що працює щодня з 9.00 ранку до 2 години ночі. Контактний телефон для резервації столика в ньому – +38 096 971 5420. У відгуках відвідувачі «Маєтку» пишуть про його смачну кухню та відмінне обслуговування.
- Можна також втамувати голод у ресторані «Либідь». Його меню надзвичайно багате. Особливо подобаються клієнтам відповідної ресторації фірмові десерти, майстерно приготовані її кухарями, та оригінальна подача страв.
Адреса «Либеді» – провулок Свято-Воздвиженський, 1-а, телефон – +38 098 700 77 87. Працює цей ресторан з 11.00 до 22.00 у будні, а в суботу й неділю він зачиняється пізніше, о 23.00.
- У самому центрі Олевська можна знайти кафе-бар «Старе місто». Графік його роботи – з 10.00 до 2.00 без вихідних, тел. +38 093 804 22 67. Його плюси – вишукана кава та соковитий шашлик, великі порції та затишний інтер’єр.
- Гарну репутацію також має ресторан «AL Marine» (вул. Київська, 16) та суші-бар «Gold Fish», що пропонує страви японської кухні.
Зупинитися в цьому містечку мандрівники можуть в готелі «Едем», що на бульварі Героїв Афганців, 6 (тел. +38 068 058 7638) або в готельно-відпочинковому комплексі «Азалія» (вул. Київська, тел. +38 041 35 2 40 40), що знаходиться поруч із залізничним вокзалом.
Дістатися до Олевська із Києва, Житомира та інших українських міст можна автобусом або потягом.