Баштанка – це невелике місто на сході Миколаївщини. Воно розташоване на березі річки Балка Баштанка. Цікаві місця Баштанки – це власне саме місто. Адже тут насправді немає якихось відомих і суттєвих історичних пам’яток. Але при цьому, містечко має досить цікаву і непересічну історію: як у 19, 20 століттях, так і сучасну. Баштанка славиться перш за все своїми волелюбними та сильними людьми, які ніколи не здавались ворогам.
Що цікавого є в м.Баштанка?
До Миколаєва з міста всього 66 кілометрів, у 2020 році у Баштанці проживало майже 13 тисяч жителів. Але на початку війни через загрозу окупації і постійні обстріли з містечка виїхало приблизно 70% населення. Зараз люди потроху повертаються у свої домівки, хоча величезна кількість житлового фонду знищена частково або повністю.
Трішки історії
Перша згадка про Баштанську Балку датується ще 1747 роком. Тоді це не був повноцінний населений пункт, а лише козацький зимівник. Вперше ж про сучасне місто згадується у 1806 році. Заснували це поселення вихідці з Полтавської та Чернігівської губернії. В основному тут селилися державні селяни та вільні козаки. Село отримало назву Полтавка. Так воно називалося до 1928 року. Вже з 20-х років 19 століття тут жили переважно військові. У кінці позаминулого століття у містечку мешкало 7 тисяч людей.
Баштанська республіка
Визначні місця Баштанки – це майже все місто, адже саме тут була заснована Баштанська республіка. Вона була проголошена 16 вересня 1919 року. Але вже 19 листопада 1919 року білогвардійці почали розправлятися із повстанцями. Але про подвиг вільних людей у місті пам’ятають до цього часу. У центрі міста знаходиться братська могила учасників Баштанського повстання, а також монумент на честь створення Баштанської республіки.
Мешканці міста бережуть пам’ять про минуле. Наприклад, у 2009 році на Центральному кладовищі було відкрито меморіальну дошку учасникам подій 1919 року. А біля районного краєзнавчого музею є пам’ятна дошка, присвячена дітям війни, які захищали тил.
Баштанський краєзнавчий музей
Якщо вам хочеться дізнатися, що подивитись у Баштанці, то обов’язково відвідайте Баштанський краєзнавчий музей. У 1959 році при районному Будинку культури було відкрито кімнату-музей. У 1967 році музей вже мав 3 кімнати. У 1972 році він переїхав до приміщення колишньої колгоспної контори. Там він розташований до цього часу. У музеї є 8 залів. Одна з них є виставковою, де постійно розміщуються різноманітні сучасні експозиції. Також тут є зала, яка присвячена уродженцю міста Баштанка художнику Григорію Довженку. Тут є його роботи, ескізи, особисті речі. Також тут є картини Миколи Аркаса, а також художні речі із села Христофорівка.
А на базі музею у 1987 році був створений ансамбль «Бабусина пісня», який діє і досі. З початком війни більшість фондів вивезли за межі Миколаївської області, перший рік музей працював дистанційно. Деталі про сучасну роботу музею можна дізнатися за телефоном 0515828321.
Музей працює з вівторка по суботу з 08.00 до 17.00. Розташований на вулиці Миколи Аркаса, 1.
***Звісно, після окупаційно-страшних подій місто являє собою суцільну відкриту рану. Тут значно перевищений вміст шкідливих речовин у ґрунті, адже багато територій були заміновані, постійно відбуваються ракетні атаки або обстріли. Тому місця для туристів тут не надто є. Так, можна прогулятися містом, побачити наслідки боїв. Але все це максимально сумне та викликає лише негативні емоції.
Міський Будинок культури
Але, якщо варто зрозуміти, куди піти з дітьми, то місць насправді не так вже і багато. Крім стандартних дитячих майданчиків, можна обрати міський Будинок культури. Саме він забезпечує культурне життя міста. Тут постійно щось відбувається, проводяться різноманітні заходи, незважаючи на обставини. Тут є 5 дитячих та 1 молодіжний колективи, 11 дорослих колективів. Працівники постійно залучають дітей, дорослих до волонтерства, відвідують лікарні та інші заклади, пропагуючи українську культуру.
Визначні місця Баштанки
Якщо у самому місті немає особливо на що дивитись, то у районі можна знайти певні пам’ятки. Наприклад:
- Курганний могильник Костянтинівка – розташований на лівому березі річки Інгул біля села Костянтинівка Баштанського району. За картами могильника, головний курган позначався як Чумацька Могила, біля підніжжя якого перетиналися шляхи. Саме тут пролягали відомі чумацькі шляхи до другої половини 19 століття. Про найбільший курган цього могильника згадували ще у 1740 році. Знаходиться могильник на плато, на орному полі, у 1,5 кілометра від села Костянтинівка.
- Стоянка мезоліту у селі Лук’янівка Баштанського району
- Кірха у селі Шляхове – за 7 кілометрів від Баштанки знаходиться село, яке раніше називалося Ное-Карлсруе. Воно було засноване у 19 столітті німецькими лютеранцями. Тут були кам’яні будинки, школа і кірха. Особливу увагу привертає неоготична кірха. Місцеві мешканці шукали тут скарби і зруйнували апсиду храму. Біля кірхі знаходяться залишки будинків, а недалеко розташоване практично зруйноване німецьке кладовище. На цвинтарі всі надгробки побиті. Невідомо чи у селі живуть нащадки німців, які заснували село.
- Новобузький історичний музей – знаходиться у місті Новий Буг Баштанського району. Був відкритий у 1980 році. Тут знаходяться матеріали, які розповідають про історію краю. Розташований на вулиці Площа Свободи, 61. Деталі за телефоном 0515191935.
- Регіональний ландшафтний парк «Приінгульський» – знаходиться у долині річки Інгул біля сіл Розанівка і Софіївка. Тут незвичайний краєвид, адже на поверхню виходять давні граніти. Біля села Софіївка є штучний каньйон та водоспад.
- Садиба Тропіних – знаходиться у селі Щасливе. Сини купця Степана Тропіна були меценатами. У 1912 році вони збудували на березі Інгулу садибу, заклали парк. Будинок відреставровується, добре зберігся льох, парк, у якому ростуть сторічні дерева. Садиба розташована на вулиці Парковій.
- Свято-Михайлівський Пелагіїївський монастир – розташований на берегах річки Інгул. У центрі комплексу стоїть церква святої Пелагії, яку збудували у 1896-1904 роках. Звели брати Дуриліни на згадку про їхню матір Пелагію. Збудована у стилі модерн «а ля руссо». Церква має куполи-цибулини, дзеркальні хрести. В часи радянської влади використовувався як склад. У 1994 році храм відновили, створили монастир. Знаходиться у селі Пелагіївка Баштанського району на вулиці Приінгульській, 9а.
- Свято-Петропавлівська церква – знаходиться у місті Новий Буг. Збудована у 19 столітті. Знаходиться на вулиці Заозерній, 2.
Баштанка – це населений пункт, який пережив багато на своєму шляху. Тут немає особливих пам’яток, але є чудові і сильні люди.