Одним із найдревніших містечок Київщини, яке віддалене від столиці на два десятки кілометрів та знаходиться на Одеській автотрасі, є Васильків.
Територіально воно входить до Обухівського району. Тут мешкає близько 37 тисяч осіб. Подальший текст розповість, що подивитись Васильків пропонує своїм гостям, які історичні, культурні, природні пам’ятки та інші об’єкти, варті уваги любителів подорожей є в ньому.
Сторінки історії
За даними науковців, датою заснування відповідного поселення став 988 рік, а його фундатором – сам київський князь Володимир Великий.

Первісна назва цього населеного пункту, в якому можновладець влаштував собі дачний маєток, – Веселе Васильєво. Сучасну назву місто носить з 1157 року. Нею воно зобов’язане своєму власнику того часу – Васильку Юрійовичу, спадкоємцю Юрія Долгорукого.
За часів свого існування дане містечко мало статус давньоруського ремісничо-торгового та повітового центру. Йому довелося пережити масштабну руйнацію від нашестя татаро-монголів, перебувати під владою Литви, згодом стати частиною Польщі та російської імперії.
Про славетне минуле даного міста та його теперішнє життя розповідають численні визначні місця Василькова, доступні туристам.
Перлини сакральної архітектури
Було б дивно, якби в такому давньому населеному пункті не збереглося релігійних споруд, що формують його неповторне обличчя та по праву вважаються візитівками містечка.
Кожна з відповідних будівель має неабияку архітектурну, духовну та історичну цінність.
Собор святих Антонія та Феодосія Печерських
Унікальний шедевр храмового зодчества, будівництво якого було завершене в 1758 році. Проект цієї величної церкви, що є яскравим взірцем українського бароко, створений відомим зодчим-кріпаком Степаном Ковніром. Вишукані розписи стін собору зроблені талановитим художником Бібіковим, а його розкішний ліпний декор – скульптором С. Тальянцем.

Ця велична святиня з висотою центрального куполу 28 метрів – місце, куди сходити у Василькові варто православним вірянам. У її стінах зберігається унікальна реліквія – образ Богоматері Триручниці, що вважається чудотворним.
Адреса такого храму, щоб був заснований лаврським архімандритом, – вулиця Соборна, 46.
Синагога «Бейкер»
Вона являє собою цегляну двоповерхову споруду, вік якої перевищує століття. На її фасаді проглядається декор, типовий для єврейських культових будівель, та елементи оздоблення, характерні для неомарвитанського стилю епохи середньовіччя.
Богослужіння в цій синагозі припинилися ще в 1927 році. За розпорядженням органів комуністичної влади даний храм був переданий управлінню Південно-Східної залізниці й перебудований під залізничну станцію «Васильків-2».

Пізніше відповідна старовинна будівля, що зараз покинута й терміново потребує реставрації, перейшла в комунальну власність та використовувалася як житловий дім. Знайти її можна на вул. Романтичній, 16.
Нова синагога
Новою таку святиню називають умовно – вона також має поважний вік, бо побудована наприкінці позаминулого століття.
Проте ця пам’ятка архітектури добре збереглася. Наразі її приміщення є шкільним загальноосвітнім закладом – Васильківським ліцеєм №2.
Якщо ви шукаєте цікаві місця (Васильків), зверніть увагу на дану споруду. За минулих часів над нею височіли два куполи з аттиками. Тепер цих елементів нема. Але школа-синагога (в. Покровська, 2) з вікнами аркової форми та рельєфним ліпленням, яким щедро оздоблений її фасад, не втратила первісного шарму.
Стара синагога
Споруда, зведена ще в 1812 році, що знаходиться на вулиці Щастя, 16. У порівнянні з іншими об’єктами міської сакральної архітектури, стара синагога виглядає лаконічно й стримано.
Привернути увагу можуть хіба що її різьблені карнизи нижче даху та оригінальна геометрія рельєфу фасаду.
Свято-Миколаївська церква
Храм на Шевченка, 30, що вирізняється оригінальною стилістикою. Ця концепція гармонійно поєднала в собі бароко й класицизм. Містяни обов’язково тим, хто шукає, що цікавого у Василькові є з витворів сакрального архітектурного мистецтва, порадять оглянути цю церкву, зведену в 1792 році.

Її особливості – багатий декор, розписи часів позаминулого століття, що добре збереглися, та вишуканий різьблений іконостас. Свято-Миколаївська церква (тел. +38 068 120 13 01) наразі є діючою.
Ще один цікавий з погляду архітектурної концепції храм, що являє собою старовинну дерев’яну споруду, можна побачити на проспекті Київський шлях, 216 – це церква Різдва Богородиці.
Музеї та галереї
Містечко має кілька музейних закладів різної тематичної спрямованості, що зацікавлять допитливих мандрівників.
Васильківський краєзнавчий музей
Місце його розташування – Будинок культури (Володимирська, 2). Зібрання даної інституції налічує понад 1200 експонатів. Тут можна оглянути колекції знарядь праці доісторичної епохи, предметів старовинної давньоруської зброї та прикрас скіфської доби.

Окремі експозиції відображають побут та вбрання мешканців краю минулих століть, розповідають про культурний розвиток, декоративно-ужиткове мистецтво та життя регіону за різних епох.
Цей відкритий у 1982 році музей краєзнавства (т. +38 098 419 06 97) – місце, куди піти з дітьми (Васильків) можна з вівторка по суботу – 9.00 до 17.00.
Музей Васильківської майоліки
Така експозиція, що являє собою приватну колекцію Людмили Шкулькової, була відкрита в 2021 році. Побачити її можна в міському ТЦ «Пасаж» (в. Щастя, 2021). Екскурсії сюди проводяться за попередньою домовленістю. Контактний номер – +38 067 444 68 20.

Даний музей експонує переважно різноманітні вироби художньої кераміки місцевого підприємства – від сувенірних настінних тарілок та куманців до колоритних глечиків, кухлів, підсвічників та вазонів. Вартість квитка до музею становить 150 гривень, екскурсійне обслуговування коштує відвідувачам 400 гривень.
У 20 км від Василькова, в селі Мар’янівка (в. Шкільна, 3), можна відвідати меморіальний музей-садибу видатного українського співака Івана Козловського. Графік його роботи – з середи по неділю включно, з 9.00 до 18.00.
Зони для відпочинку та прогулянок
Мандрівникам, що цікавляться, де погуляти у Василькові, можна порадити відвідати його парки та познайомитися з природними пам’ятками.
«Венеція»

Таку назву має затишна паркова зона в центральній частині міста. У її відвідувачів викликає асоціації з відповідним італійським містом ставок видовженої форми, схожий на канал.
Чудовою зоною для фотосесій у парку «Венеція», що на вул. Грушевського, є ажурні місточки та зведена в неготичному стилі білокам’яна будівля дитячої школи мистецтв на узбережжі водойми. Її прикрашає пара гостроверхих веж.
«Берізки»
Адреса локації – в. Щастя, 130. Виходячи з мініатюрної площі, цей зелений острівець варто було б назвати сквером. На його території встановлений ігровий майданчик для дітей з гойдалками є кілька зручних лавочок. Поруч знаходиться ставок.
«Васильківські Карпати»
Заповідна територія неподалік від міста, що охоплює майже 227 гектарів. Заказник відрізняється мальовничим яружно-балковим ландшафтом, в якому є болота та луки, степова рослинність та прибережно-водна флора.

Цей заклад актуальний для тих, кого цікавлять екологічні місця для туристів (Васильків). Тут можна побачити первозданну, незайману природу та зустріти рідкісних звірів і птахів.
«Класний вигляд на Васильків»
Таку назву має одна з найбільш популярних міських відпочинкових зон. Її родзинки – легендарні Змієві вали, якими можна спуститися вниз, а ще свіже й чисте повітря та неймовірно гарна панорама, що відкривається з верхівки пагорба.
Численні завсідники даної туристичної локації вважають її атмосферним місцем сили та потужної позитивної енергетики.
SmilePark
Це дитячий ігровий простір на Шевченка, 44, відкритий для юних відвідувачів та їх батьків щодня з 10.00 до 20.00.

Даний заклад розваг пропонує організацію свят для дітей, розвивальні майстер-класи та розважальні програми. Це казкова кімната, де відпочити у Василькові дітлахи зможуть зі справжнім задоволенням та з користю.
Заклади харчування
Ресторанів та кав’ярень у містечку не бракує. А чимало з них здобули заслужену популярність через добрі страви й гідне обслуговування.
RisteroGastroCafe
Це ресторація на Шевченка, 44 (т. +38 097 169 53 00, графік роботи 10.00-23.00). Вечорами в ній лунає приємна жива музика. Відвідувачам з малюками тут пропонують стільчики для годування. Меню RisteroGastroCafe надзвичайно різноманітне. Страви тут готують винятково зі свіжих продуктів. Офіціанти приносять замовлення швидко, тримаються чемно.
«Права кава»
Затишний кафетерій, де поїсти (Васильків, вулиця Соборна, 105) доступно недорого в будь-який день з 8.00 до 22.00.

Кава у відповідному закладі з відмінним сервісом є неперевершено смачною, а ще тут до цього напою готують варті захоплення десерти. Недаремно «Праву каву» вважають найкращою кав’ярнею міста.
«Чемі гулі»
Знайти такий беззаперечно гостинний сімейний ресторанчик кавказької кухні можна на Володимирській, 57-а (тел. +3 8 068 100 02 88). Працює він з 10.00 до 22.00 без вихідних.
У відгуках клієнти даного атмосферного закладу дають високу оцінку його кухні в цілому та фірмовим коктейлям зокрема. Додають плюсів цій колоритній ресторації доступні ціни, жива музика та великий обсяг порцій.
Де зупинитися?
Якщо ви бажаєте оглянути все, що цікавого є у Василькові, доведеться заночувати в цьому містечку.
Приблизно в 1,5 км від його центру знаходиться готельчик «Бабай Садиба» (вул. Зарічна, 2), в якому можна поселитися в номері обраного класу. Бюджетний двомісний варіант постояльцям обійдеться тут приблизно в 1850 гривень за добу, а ночівля в апартаментах найвищої цінової категорії із двома окремими спальнями, в яких зможуть розміститися 4 особи, коштуватиме для заможних клієнтів близько 4200 гривень.
Інфраструктура даного готельного комплексу включає не лише стандартні зручності на кшталт автомобільного паркінгу та безкоштовного інтернету, але й просторий відкритий басейн та ресторан (сніданки входять у вартість проживання). Оформити попереднє бронювання в «Бабай садибі» можна за номером +38 067 443 39 56.
Мандрівники, що подорожують на власному авто, можуть також обрати готель Maison Blanche Ecohousе у селі Митниця, віддаленому від Василькова на 8 км. Його переваги – різноманітний номерний фонд з прийнятними цінами, гідне обслуговування та наявність оздоровчого СПА-центру з послугами сауни та професійного масажу.
А туристи-бюджетники завжди знайдуть для себе в цьому містечку дешеву кімнату, переглянувши оголошення в ЗМІ.
Відвідати славне місто Васильків варто тим, хто хоче отримати нові позитивні враження, більше дізнатися про історичні локації Київської області й відпочити вдалині від гамору мегаполісів.