Кожен куточок Закарпаття вражає мандрівників своєю етнічною самобутністю, щирою гостинністю та великою кількістю визначних місць. Тячівський район Закарпатської області не є виключенням – на його території зосереджено чимало дивовижних об’єктів, рукотворних та створених самою природою.
Про те, що подивитись Тячів та підпорядкований даному містечку район пропонує своїм допитливим відвідувачам, які локації є його туристичними родзинками детально розповідається далі.
Старовинні храми
Оскільки історія міста є дуже древньою (відомо, що титул королівського це поселення отримало ще 1329 року), не дивно, що в ньому є чимало об’єктів сакральної архітектури, які варто побачити.
1. Реформаторський костел
Один із них знаходиться на центральній площі, на вул. Тур’янця, 1. Це Реформаторський костел, побудований в 1576 році. Первісно споруда виконувала роль оборонного укріплення і належала греко-католицькій громаді. Неабиякої міцності їй надавали потужні контрфорси.

Відомо, що в своєму початковому варіанті дана будівля мала вікна-бійниці щілиноподібної форми. Масштабної реконструкції, якої цей храмовий комплекс, що є найвищим у місті, зазнав у 1810 році. У результаті цих робіт у нього з’явилася прибудова – башта-дзвіниця. Архітектура власне костелу лишилася незмінною.
2. Костел Святого Стефана
Розповідаючи про визначні місця Тячева, які мають відношення до релігії й духовності, не можна оминути увагою костел Святого Стефана (Іштвана). Він височіє на майдані Незалежності, 1/3, практично поруч Реформаторського костелу. Дана споруда, зведена в 1883 році, демонструє неоготичний стиль. Зображений на ній годинник не є справжнім – це декор, характерний для багатьох храмів Закарпаття.

3. Успенська церква
Ще однією тячівською католицькою святинею є Успенська церква. Дата її забудови – 1889 рік. Вежа цього кафедрального храму має два великих дзвони, один із яких був відлитий у Румунії. У його інтер’єрі можна побачити вишуканий, виготовлений угорськими майстрами іконостас. За часів радянщини цю церкву зачинили, а пізніше вона діяла як храм православний. Місцевій греко-католицькій громаді храм був повернений 2009 року. Адреса даної локації – вул. Коршута, 91 (це історичний центр міста).

4. Церква Святого Миколая (с.Колодне)
На території Тячівського району в селі Колодне (воно віддалене від райцентру на 28 км) варто відвідати церкву Святого Миколая. Відомо, що спершу цей храм був побудований в урочищі Одаров, а потім його перенесли. За довгий час свого існування, тобто від 1470 року, церква зазнала декількох перебудувань, проте її основні зруби не змінювалися. Ці елементи будівельної конструкції являють собою масивні дубові колоди довжиною 12 метрів. Дана унікальна церква є найдавнішою в Україні дерев’яною культовою спорудою. Вона вважається архітектурним пам’ятником держаного значення.

5. Свято-Іоанно-Предтеченський монастир
Порівняно новим об’єктом сакрального зодчества є Свято-Іоанно-Предтеченський чоловічий монастир, який є символом села Бедевля. Наступного року ця святиня відзначатиме свій столітній ювілей. Зараз відповідна локація являє собою храмовий комплекс, територія якого включає церкву Іоанна Хрестителя, зимовий храм, келії ченців та трапезну. У монастирі зберігаються цінні реліквії, ікони та мощі святих. Дістатися до села Бедевля від райцентру можна автошляхом Н09, що веде на схід. Дорога протяжністю 7 км займе близько 10 хвилин.

Музеї у Тячеві та районі
Якщо ви хочете оглянути на відповідній території всі найбільш цікаві місця (Тячів та Тячівський район), неодмінно відвідайте музейні заклади даного регіону.
1. Сріберна Земля (с.Грушово)
Привабливим для мандрівників є музей «Сріберна Земля», що в селі Грушово, в центрі цього населеного пункту (вул. Прикордонна, 2). Дана інституція є приватною та в своєму роді унікальною. Місце її розташування – будинок відомого закарпатського живописця та краєзнавця Василя Тегзи. Фонд народного закладу, систематизований у 13 відділах, знайомить відвідувачів із історією та побутом гуцулів. Найціннішим його експонатом є рукописний примірник «Євангелія» ХV століття.

Ціна квитка сюди для дорослого – 25 гривень, для дитини – 20 гривень. Контактний телефон – +38 (03134) 5-33-36. Їхати до Грушового з райцентру слід дорогою Н09, через Бедевлю. Дістатися можна сюди з Тячева швидко, за 20 хвилин.
2. Етнографічний музей (с.Велика Уголька)
Інший музей Тячівського району розташований на околиці села Велика Уголька, що в урочищі Зібрулуг (працює цей заклад за попередньою домовленістю, тел. +38 (098) 802-15-13). Його експозиція має етнографічну спрямованість. Вона демонструє домашнє начиння Гуцульщини, старовинний посуд, вбрання, реманент тощо.

Фундатори музею – подружжя Регушів, Ганна та Андрій. Вартість квитків до нього символічна – 5 та 2 гривень для дорослого й дитини відповідно. А екскурсія коштуватиме всього 20 або 30 гривень. Дістатися на власному авто з Тячева до Великої Угольки можна за 1 годину. Їхати слід в північному напрямку дорожнім маршрутом Т0720 близько 41 км.
3. Музей історії соляних копалень (смт.Солотвино)
А в курортному Солотвині, що теж відноситься до Тячівського району, працює музей історії соляних копалень. Поруч із будівлею цього закладу знаходиться Солотвинський солерудник, один із найбільших на Європейському континенті. Експозиція відповідного музею присвячена зародженню, історії та розвитку галузі промислового видобування солі в різні часові епохи в Закарпатті. Тут можна познайомитися зі знаряддями праці шахтарів, їх ліхтарями та різними інженерними конструкціями, пов’язаними з солевидобуванням.

Адреса локації – смт Солотвино, вул. Європейська, 10-а, контактний телефон – +380 93 917 7232.
Пам’ятки природи Тячівського району
Цей куточок Закарпаття має численні місця для туристів (Тячів та район), що вражають мальовничістю і не залишають байдужими поціновувачів природних красот.
Йдеться про місцеві водограї, печери, перевали, полонини, озера й інші чудові об’єкти, створені матінкою-природою.
1. Три водоспади
Між селами Вишоватий та Петрушів містяться три водоспади, один із яких, що заввишки 14 метрів, називають Великим. Біля цієї гідрологічної пам’ятки, принадної для любителів селфі, обладнана зона відпочинку з альтанкою й дерев’яним місточком, а ще тут б’є джерело зі смачною питною водою. Від районного центру сюди можна доїхати приблизно за 40 хвилин на авто шляхом місцевого значення Т0728. За Бедевлею слід повернути в північно-східному напрямку.

2. Скеля Карстовий міст
У селі Мала Уголька, на території Карпатського біосферного заповідника, є можливість оцінити велич унікального природного об’єкту юрського періоду – це скеля Карстовий міст. Локація являє собою незвичайну, прохідну печеру заввишки 3 метри та шириною в 10 метрів. Колись у цьому магічному місці знаходилося капище язичників. Замовити екскурсію до нього можна за телефоном +38 (096) 630-41-16. Безпосередньо до Карстового мосту доїхати не можна: сюди йдуть пішим маршрутом у супроводі гіда-провідника. Починається відповідний шлях від адмінбудівлі Угольського лісництва.
3. Карстова печера Молочний камінь
У населеному пункті Велика Уголька, який уже згадувався раніше, можна побачити Карстову печеру Молочний камінь. Знаходиться цей об’єкт протяжністю майже 100 метрів всередині вапнякової скелі. Це містичне, таємниче підземелля, яке заворожує красою сталактитів, часто називають печерою Чудес. Свою назву ця печера отримала через капання зі стелі схожого на молоко вапнякового розчину білого кольору.
Вирушати до неї краще в супроводі гіда-провідника – у противному випадку подорож може виявитися небезпечною.
4. Угольсько-Широколужанський заповідний масив
Тим туристам, які люблять мандрувати пішки і цікавляться, де погуляти (Тячів і район) стежками незайманої природи, можна порекомендувати подорож територією Угольсько-Широколужанського заповідного масиву. Цей заповідник на всій території Європи є найбільшим за площею – вона займає понад 15 тисяч гектарів і виходить за межі Тячівщини.

Тут ростуть дерева заввишки 35 метрів, вік яких давно перетнув століття. Заповідник має кілька десятків печер, найбільша з яких протяжністю понад 1 км називаються «Дружба». А ще в цій локації багата фауна – є нагода стрітися з бурим ведмедем, риссю, вовком та іншими дикими тваринами. Телефон екскурсійної агенції, що допоможе вам відвідати цей незайманий куточок природи – +38 (095) 648-0880.
Місця відпочинку в Тячеві
- На вулиці Армійській, 114-а розташовується чудовий аквапарк «Марина», куди піти з дітьми в Тячеві варто задля захоплюючих водних атракціонів та розваг.
- Інший варіант незабутнього пляжного дозвілля в теплу пору року – відпочинок в Солотвині на солоних озерах. Воду в них фахівці порівнюють із водою Мертвого моря в Ізраїлі – вона має не менш потужні цілющі властивості.
- А для фанатів екстремальних розваг місцеві агенції пропонують рафтинг стрімкою гірською річкою Тиса.
- О зимовій порі райцентр є привабливим для любителів гірськолижного спорту. Найбільше лижних трас для таких спортсменів зосереджено в селі Усть-Чорна, що знаходиться вище від рівня моря на 553 метри.
- Також для спускання з карпатських схилів чотирма трасами та сноутюбним спуском підійде місцевість біля селища Калини (вул. Мічуріна). Цей населений пункт, в якому є гірськолижний готельно-ресторанний комплекс «Великий» із басейном (тел. +38 (067) 833 1313), віддалений від Тячева на 36 км.
Щоб дізнатися про все, що цікавого є в Тячеві й підпорядкованій цьому місту районній території, слід просто приїхати сюди. До містечка налагоджене залізничне сполучення зі столиці та Одеси. Сюди прибувають потяги з таких обласних центрів як Львів, Івано-Франківськ, Ужгород, Тернопіль і Чернівці.
У межах Тячівського району курсують регулярні автобусні маршрути. Автобусом можна дістатися до таких невеличких населених пунктів як Буштино, Угля, Велика Уголька, Вільхівка та інших сіл.