Тунель кохання – одна з найвідоміших пам’яток Рівненщини. Це місце, куди мріють потрапити закохані пари зі всієї України, адже тут надзвичайно романтично. Де знаходиться тунель кохання на Рівненщині? Він розміщений біля села Клевань, тому відомий ще й як Клеванський. Але, якщо детально описувати його положення, то – це є відрізок залізничної дороги, яке веде від Клевані до села Оржів.
Клеванський тунель кохання
Більшість людей точно хоч раз у житті чули про цю пам’ятку. Що ж в ній такого унікального? Насправді, до 2017 році у світі не було аналогів цьому об’єкту. Лише у 2017 році у Китаї був відкритий подібний тунель. До недавнього часу даний об’єкт був зовсім невідомий людям. Це зовсім молода туристична локація. Її випадково знайшли туристи, які заблукали і зробили кілька фото. Сталося це на початку 2000-х років. І відразу посипалися різноманітні версії: чимало людей вважало, що насправді не існує ніякого тунелю, це лише фотомонтаж. Але з часом все більше людей приїжджало сюди і змогло переконатися, що це дійсно унікальний природний об’єкт.

Тунель кохання, історія якого почалося насправді досить давно, має свою легенду. Кажуть, що свою назву він отримав через трагічну долю двох закоханих людей. Хлопець і дівчина дуже кохали один одного, але батьки були проти їхнього шлюбу. Тоді дівчина кинулася на колію і загинула. Її коханий намагався знайти тіло, але все марно. Дівчина, ніби розчинилася. Вбитий горем парубок довго блукав у місцевому лісі, аж поки не заблукав. Так, навколо залізної дороги і виріс тунель кохання, в якому бродять душі закоханих, які намагаються знайти одна одну.
Також кажуть, що саме тут заблукали закохані втікачі з Клеванського замку, який розташований недалеко.
Також є історія про те, що цю дорогу побудував молодий інженер-поляк, який проживав в Оржеві. Він закохався у дівчину з Клевані. Щоб скоротити шлях до коханої, чоловік і побудував залізницю. Проте пара не була разом, але зберегла теплі стосунки до кінця життя.
Але є і версія, яка все ж більш схожа на правду. Кажуть, що залізну дорогу збудували для потреб армії. Ліс посадили спеціально, щоб колію заховати від цікавих очей. Біля дороги працював деревообробний комбінат, який постійно потребував перевезень вантажів залізною дорогою. З часом комбінат закрили. Верхівки дерев часто спилювали, але після занепаду комбінату, ніхто не доглядав за кущами і деревами, які сплелися між собою, утворивши химерний коридор.
Що можна побачити в тунелі кохання?
Це – природний феномен, де людська діяльність і природа утворила химерне поєднання і неймовірну атмосферу. Загалом, в часи СРСР колію створили, щоб перевозити військові вантажі. Після розпаду СРСР колія втратила своє стратегічне значення і зараз практично не використовується. Дерева, які росли над дорогою, стали переплітатися, а з часом утворили неймовірний тунель.

Тунель розташований біля села Клевань, яке лежить приблизно за 24 кілометри від Рівного і 45 кілометрів від Луцька. Воно оточене лісами, знаходиться на березі річки Горинь.
Це особливе місце для закоханих пар. Адже вони вірять, що їхнє кохання стане міцнішим, коли вони відвідають дане місце. Місцеві жителі кажуть, що у тунелі особлива енергетика, яку можна відчути.
Загалом, тунелю «приписують» магічні властивості:
- Потрібно загадати одне бажання на двох і поцілуватися. Тоді воно обов’язково збудеться.
- Якщо прогулятися тунелем, тримаючись за руки, то у стосунках відновиться романтика.
- Якщо прогулятися тунелем у день заручин, то сімейне життя складеться вдало.
- Можна пов’язати стрічку на дерево – це допоможе зміцнити або знайти кохання.
- Тут дуже люблять робити пропозицію руки і серця.
- Якщо ви самотні, то прогулянка цим місцем допоможе знайти кохання.
Чому Тунель кохання так називається? Тому що з ним пов’язано чимало романтичних легенд. Але крім історій про любов, тут розповідають і містичні легенди. Одна з них про зникаючі потяги. Місцеві кажуть, що ночами тут проходять поїзди, які ніколи не доходять до пунктів призначення і ніколи не повертаються назад. Вони зникають, не лишаючи по собі і сліду. Так, ніби тунель поглинає їх. Дехто каже, що такі потяги є привидами минулого, які їздять між світом живих і мертвих. Також є версія, що тунель кохання – своєрідний портал до паралельного світу, куди потрапляють потяги-привиди. Звісно, це всього легенда, але вона додає особливого шарму цьому місцю.

Якщо хочеться дізнатися більше про це місце, то краще взяти екскурсовода. Адже він зможе розказати багато цікавого про цю місцевість.
Коли краще їхати в тунель кохання? Немає однозначної відповіді. Він чарівний завжди. Та все ж найкраще відправлятися сюди у період раннього літа, коли зелень ще соковита і свіжа, тоді створюється враження справжнього зеленого килима, який зачаровує. А ще особливо чарівним є тунель у час золотої осені. Краса і легкий сум поєднуються з цим місцем, роблячи його дійсно унікальним.
Сюди постійно їздять екскурсії. Але не лише тунель кохання приваблює туристів. Наприклад, з Луцька люди їдуть у Рівненський зоопарк, Рівне, тунель кохання. Також можна відвідати Цуманську пущу або музей лісу. Зі Львова туристи люблять влаштовувати повноцінні екскурсійні тури: з переглядом замків і місцевих цікавинок. Наприклад, поряд знаходяться руїни Клеванського замку і палац в Олиці, хоча він і дещо далі.
Як доїхати до тунелю кохання?
Є кілька способів дістатися до цього місця:

- Можна сісти на електричку «Здолбунів – Ковель», яка їде через Рівне. Приблизно за 40 хвилин вже можна дістатися до Клеваня. Графік потрібно уточнювати.
- Можна сісти на маршрутне таксі, яке їде з автостанції Рівного до Клевані. Тоді за хвилин 30 реально пішки дійти до тунелю.
- Також можна дістатися своїм автомобілем. Якщо їдете з Рівного, то потрібно направлятися у сторону Луцька. Приблизно через 15 кілометрів є заправка. Якщо її минути, то за першим поворотом праворуч буде вказівник на Клевань. Варто звернути з головної дороги і їхати аж до жовтої будівлі. Біля неї треба повернути праворуч до бетонної огорожі. Після неї необхідно повернути направо і їхати до перехрестя, де треба звернути ліворуч. Буде видно переїзд, а тоді варто проїхати 30 метрів до тунелю кохання.
Тунель кохання: цікаві факти
- Тунель використовували для зйомок реклами у відомих брендів. Наприклад, у 2012 році японська компанія «Фуджіфільм» знімала рекламний ролик для свого бренду.
- Японський режисер Акійоші Імазакі у тунелі зняв повноцінний фільм. У фільмі розповідалося про випробовування молодої пари. У листопаді 2015 року фільм презентували на кінофестивалі у Ханої.
- У 2017 році у Китаї був відкритий місцевий тунель кохання, який дуже схожий на український.
- Тут дуже багато комарів, адже поряд знаходяться болота.
- У вихідні в тунелі дуже багато людей.
- На початку тунелю дерев небагато. Щоб знайти густі і романтичні ділянки, треба пройти вглиб приблизно 2 кілометри.
- Найкраще подивитися на тунель у різну пору року. Він тоді кардинально змінюється.
- Артем Пивоваров зняв уривок кліпу «Ми з України» у Клеванському тунелі.
- У 2021 році відомий мандрівник Дмитро Комаров з дружиною відвідали тунель кохання, коли поверталися з Карпат.
- У 2021 році тут побувала Ольга Сумська, яка ділилася враженнями і фотографіями цього місця у Інстаграм.
- У 2020 році на поїзді у тунелі проїхалась Леся Никитюк. Вона поверталася зі Світязя і вирішила заїхати на цю локацію. Пізніше ведуча казала, що її дуже покусали комарі.
- Співачка Вікторія Смеюха ще у 2019 викладала фото із тунелю. Дівчина побувала тут пізньою осінню, коли всі дерева були одягнені у різнокольорові стрічки.
Якщо ви хочете приїхати у тунель кохання, Рівне чи в іншу локацію, то це обов’язково варто зробити, адже Рівненщина вміє дивувати.