Столиця Волині пишається своєю багатою історичною спадщиною й живе бурхливим культурним життям. У цьому гостинному й колоритному західноукраїнському обласному центрі багато визначних пам’яток та музейних закладів.
Дізнатися, скільки в Луцьку є музеїв та чим особливий кожен із них, ви зможете, прочитавши пропоновану статтю.
Цей текст, що містить описи й контактні дані відповідних локацій, буде корисним як для туристів, так і для самих лучан, що не досконало знають рідне місто, але хотіли б дізнатися про його минуле та сучасність більше.
Музей історії Луцького братства
Осередок духовності, заснований спільно Волинським краєзнавчим музеєм та Волинським крайовим історичним братством святого апостола Андрія Первозваного.
Відкриття цього закладу відбулося в 2011 році. Місцем його розташування став колишній братський Хрестовоздвиженський монастир.
Далеко не всі музеї Луцька мають таку фото-художню експозицію, представлену дванадцятьма тематичним розділами. Точніше, це зібрання є унікальним.
Основна його мета – відстеження еволюційного розвитку та причин утворення братств на теренах Луцької митрополії. Відвідувачі цього закладу мають можливість ознайомитися з розвитком таких місцевих інституцій, як монастир та церква, школа, шпиталь та друкарня.
Особливої уваги заслуговують тематичні художні полотна, створені волинськими живописцями, Олександром Лишком та Володимиром Жупанюком.
Одна з виставок представляє автентичні монастирські меблі та предмети церковного начиння епохи пізнього середньовіччя, надані місцевим краєзнавчим музеєм.
Ціни: Вартість вхідного квитка сюди складає 30 гривень. Для представників пільгових категорій, у тому числі школярів, студентів та пенсіонерів такий білет коштує 20 гривень. Екскурсія для групи чисельністю до 20 осіб пропонується за 100 або 200 гривень, залежно від контингенту її учасників.
Адреса: вул. Кондзелевича, 5,
Графік роботи: з 10.00 до 18.00, із неділі по четвер. У п’ятницю й суботу музей не працює.
Контакти: +38(095) 785-24-81.
Музей Сучасного Українського Мистецтва Корсаків
Переваги даної локації, що в Україні не має аналогів, – представлення всіх видів образотворчого мистецтва, створених художниками, скульпторами та іншими талановитими митцями впродовж ХХ-ХХІ століть.
Цей заклад, заснований родиною Корсаків, є відповіддю на питання, які музеї в Луцьку найкращі – в ньому багато просторих виставкових залів. Для постійних експозицій в цих приміщеннях відведено близько 3 тисячі м²,а ще на 2 тисячах м² демонструються тимчасові виставкові проекти різноманітної тематики.
Колекція музею Сучасного Українського Мистецтва Корсаків представляє близько 800 арт-об’єктів, інсталяцій, картин та скульптурних виробів, створених руками більш ніж сотні талановитих митців.
На думку фундаторів даного комплексу, візит до нього є новим форматом інтелектуального відпочинку, здатного розширити світогляд, прилучитися до мистецтва, познайомитися з його популярними напрямками та оцінити майстерність представлених творів.
Ціни: Вхідний квиток повний коштує 100 гривень, пільговий – 50 гривень. По середах сюди безкоштовно можуть заходити діти дошкільного віку, особи з інвалідністю та військові. Вартість екскурсій стартує від 350 гривень.
Адреса: вулиця Карбишева, 1.
Графік роботи: з 12.00 до 20.00, а у вихідні з 11.00 до 20.00.
Контакти: +38-066-142-51-18.
Художній музей
Розповідаючи про музеї в Луцьку, цей чудовий заклад, відкритий ще в 1973 році, не можна обійти увагою.
Цінною архітектурною пам’яткою є сама будівля, в якій він розташувався. Спорудження її датується 1789 роком. Колись у цих стінах розташовувалася повітова канцелярія шляхетських судів, а ще раніше на цьому височів княжий палац Луцького замку.
У художньому музеї експонуються картини видатних живописців та графіків з різноманітних західноєвропейських країн, різних жанрів та стилів.
Серед них варто назвати полотна Франса Снейдерса, Генріха Гольпейна, Яна Матейка, Йозефа Грассі. Леопльда Лефлера, Юзефа Брандта та багатьох інших всесвітньо відомих майстрів пензля.
Окрема експозиція демонструє роботи художників українських та російських початку минулого століття, зокрема, Івана Айвазовського, Кирила Лемоха, Фотія Красицького, Лук’яна Попова та Руфіна Судковського.
Заклад пишається однією зі своїх найцікавіших експозицій – виставкою українських портретів, написаних у період з ХVІ по ХVІІІ століття. Багато з них експонатів відповідної колекції зображують представників князівської династії Радзивілів.
Ціни: Вхід сюди коштує символічні 30 гривень, для відвідувачів, що мають пільги – 20 гривень. Екскурсійне обслуговування коштує від 200 та 100 гривень відповідно.
Адреса: вулиця Кафедральна, 1-а.
Графік роботи: з 10.00 до 18.00 (у неділю до 17.00), працює щодня, крім понеділка й вівторка.
Контакти: +38(0332) 72-30-75.
Музей Волинської ікони
Якщо ви вирішили обійти всі цікаві музеї в Луцьку, в яких можна подивитися безцінні твори образотворчого мистецтва, не забудьте завітати сюди, на вулицю Ярощука, 5.
Даний заклад представляє шедеври волинського іконопису епохи пізнього середньовіччя. Доповнюється його експозиція старовинними предметами церковного вжитку, вишукано декорованими різьбленням, а також взірцями тематичних скульптур.
Музейне приміщення включає вісім виставкових залів. Відкриття музею Волинської ікони відбулося в 1993 році. Найдавнішою, представленою в ньому іконою, є образ, що зображує Холмську Богородицю. Ця пам’ятка константинопольського іконопису, вік якої налічує приблизно тисячоліття, вважається Чудотворною та найвідомішою на теренах України. До музею відповідний оригінальний експонат, що став причиною масового паломництва вірян, потрапив у 2000 році.
Періодично в стінах даного закладу експонуються приватні колекції ікон та проводяться тематичні заходи. Сюди можна завітати, наприклад, на презентацію, концерт духовного співу або камерної музики.
Ціни: Вхідний квиток звичайний коштує 40 гривень, пільговий білет (для учнів, студентів та пенсіонерів) – удвічі дешевший.
Адреса: вул. Ярощука, 5.
Графік роботи: з 10.00 до 18.00, працює щодня, крім суботи та середи.
Контакти: +38 (066) 834-21-14.
Волинський регіональний музей українського війська та військової техніки
Ще одна локація, що представляє музеї Луцька, які варто відвідати дорослим та дітям. Вона сподобається справжнім патріотам, що цікавляться різними видами озброєння, пов’язаного з історичним минулим нашої держави.
Цього року відповідний військово-історичний музей, який знаходиться в центрі міста, відзначає свій 25-річний ювілей.
Ініціатива заснування такого закладу, фон якого включає понад 1 тисячу одиниць, належала громадській організації «Джерела». А розпорядження щодо його відкриття було надано Міністерством оборони України.
Гості комплексу можуть оглянути в ньому різноманітні види та моделі техніки авіаційної та бронетанкової, зенітно-ракетні та артилерійські установки, а також зброю стрільців різних часових епох та обладнання, що слугувало забезпечувало військовим підрозділам зв’язок із керівництвом.
Представлені в цьому містечку й інші категорії експонатів – від бойових прапорів до предметів екіпіровки вояків, солдат та офіцерів, а також предмети армійського побуту, фотоматеріали та військові трофеї.
Загальна площа локації складає понад 900 м².
Ціни: Розмір вхідної плати сюди становить 25 гривень, школярсько-студентський квиток коштує 15 гривень. За відеозйомку доведеться сплатити додатково ще 10 гривень. Військові, особи з інвалідністю, діти-сироти та деякі інші пільговики можуть відвідувати це місце безкоштовно.
Адреса: вул. На Таборищі, 4.
Графік роботи: з 10.00 до 17.00, без вихідних.
Контакти: +38 (0332) 24-00-51.
Музей Лесі Українки Волинського національного університету
Це актуальне рішення для палких поціновувачів творчості великої української поетеси, яких цікавлять безкоштовні музеї в Луцьку.
Гості відповідного музею мають можливість огляду оригінальний світлин та автографів, рукописів та меморіальних речей, а також знайомства з рідкісними та прижиттєвими виданнями творів «доньки Прометея».
На окремій колекції увазі відвідувачів пропонуються поштові листівки, виготовлені на рубежі ХІХ-ХХ століть, що зображують місцеві краєвиди, улюблені Лесею.
Також тут експонуються предмети побуту членів родини знаменитої поетеси та полотна, написані її талановитим племінником, Юрієм Косачем.
Чимало картин українських художників зображують саму Лесю Українку та пейзажі Волині її епохи. Загалом фонд цього літературно-музейного закладу налічує понад тисячу примірників експонатів, що розташовуються у вісьмох тематичних розділах та частково у сховищі.
У стінах даної локації часто проводяться мистецькі свята та художні виставки. Цей заклад у 2012 році був удостоєний почесного звання «Народний музей».
Ціни: вхід вільний!
Адреса: вулиці Потапова, 9 (один із корпусів університету).
Графік роботи: з 10.00 до 16.00, субота-неділя – вихідний.
Контакти: +38 (0332) 24-83-02
Музей книги
Відкриття такого незвичайного закладу відбулося в 2005 році. Він є частиною території Луцького замку.
Музейна експозиція, доступна для відвідувачів щодня з 10.00 до 18.00 години (взимку до 17.00), включає багате зібрання друкованих видань, найстаріші з яких побачили світ ще в середині XVI століття. Прикладом такої книжки, виданої в 1644 році в місті Львів, є Службове Євангеліє.
Іншою перлиною колекції вважається два томи «Требника», колишнім власником яких був митрополит Петро Могила.
Окрім старовинних взірців духовної й іншої літератури тут представлені верстати, за допомогою яких виготовляли таку друковану продукцію. Вік найстарішого з них налічує близько шість сотень років.
Відомо, що левова частка експонатів книгозбірні була подарована музею владикою Варфоломієм, архієпископом Рівненським та Острозьким. Серед них – видання не лише вітчизняні, а й німецькі, литовські та польські.
Ціни: вхід безкоштовний.
Адреса: вулиця Кафедральна, 1-а.
Графік роботи: з 10.00 до 18.00 (взимку до 17.00), щодня.
Контакти: +38 (0332) 72-34-32
Музей-аптека
Найцікавіше, що цей заклад, відкритий 1939 року як одна з міських аптек, у даному статусі працює й досі.
Першими власниками його були потомственні фармацевти Злоцькі. Ексклюзивна ідея організувати в стінах раритетної аптеки музейну експозицію була втілена в життя на початку 2000-х років. Місцем для розміщення експонатів став торговий зал та кабінет керівника.
Гостей цієї локації дивує багато незвичайних речей, від масивного прилавка аптекаря до касового апарату взірця 1902 року. Тут зберігається чимало артефактів – це раритетні книги з фармації, сумка фельдшера середини минулого століття, взірці давніх лікарських препаратів, гербарій цілющих рослин та тематична фотогалерея.
Ціни: Вхід до музею вільний за умови перебування в приміщенні до 30 хвилин.
Адреса: вулиця Драгоманова, 11 (це біля майдану Ринок).
Графік роботи: з 8.00 до 21.00 у будні, з 9.00 до 21.00 в суботу та неділю.
Контакти: +38 (0332) 72-38-85.
Музей дзвонів
Заклад, що продовжує розповідь про однаково цікаві музеї Луцька для дітей і дорослих.
У своєму роді він є унікальним та єдиним на всі території нашої держави. Це ще одна складова історично-туристичного комплексу «Луцький замок».
Тут можна побачити дзвони гігантські церковні та найдзвінкіші пожежні, із залізничних вокзалів і річкових пристаней, з поштових карет та шкіл. Найновіші експонати були виготовлені на початку минулого століття, а найдавніший із них був відлитий в 1647 році.
Щоб побачити таку розмаїту колекцію в усій її величі, доведеться піднятися на башту замку.
Відкриття цієї локації відбулося 1985 року. Екскурсоводи розповідають, що їхнє зібрання було б набагато повнішим, якби не виникла за часів козацьких воєн необхідність масового переливання дзвонів на гармати.
Ціни: За вхід сюди платити не потрібно, але щоб увійти на територію самого замку Любарта, доведеться заплатити дорослому 60 гривень, а дитині – 50 гривень.
Адреса: вулиця Кафедральна, 1-а (Луцький Замок).
Графік роботи: з 10.00 до 19.00 (літній період), з 10.00 до 17.00 (зимовий період).
Контакти: +38 (0332) 72-45-88.
Волинський краєзнавчий музей
Це найбагатший музейний заклад з рекордною чисельністю фонду, яка сягає майже 150 тисяч одиниць примірників, а ще він найбільший і найдавніший на Волині.
Тут можна оглянути експозиції етнографічної та історичної спрямованості, колекції, присвячені розвитку народно-ужиткового, декоративного мистецтва в регіоні та природничо-наукові виставки. Надзвичайний інтерес для тих, хто небайдужий до краєзнавства, представляють автентичні писемні документи та ікони, зібрання старовинних монет та археологічні пам’ятки.
Структурно локація включає 23 зали стаціонарних та 9 виставкових, систематизованих за принципом тематичним та хронологічним.
Ціни: Ціна повного вхідного квитка – 50 гривень, пільгового – 30 гривень.
Адреса: вулиця Шопена, 20.
Графік роботи: з 10.00 до 18.00 (вт-пт), з 10.00 до 18.00 (неділя), субота і понеділок – вихідний.
Контакти: +38 (0332) 243-214.
Каталог музеїв Луцька налічує 10 унікальних закладів, відвідати які буде цікаво і дорослим, і дітям. Тож обов’язково завітайте до перерахованих музеїв, щоб отримати не тільки гарні емоції, але й провести час з максимальною користю. Гарних екскурсій!