Сьогодні пасивним доходом цікавиться багато хто. Варіантів, як це можна організувати, є чимало. Все залежить від ваших навичок, знань, вмінь та фінансових можливостей, а також від того, на які доходи ви розраховуєте. Досить популярним варіантом є здача нерухомості в оренду. Це можуть бути як комерційні, так і житлові об’єкти. Сьогодні ми зупинимося саме на останніх. Якщо точніше, то мова в цій статті буде про те, як правильно здати квартиру в оренду, щоб це було безпечно, законно та вигідно. Хтось придбає житло спеціально для цього. Якщо є певний капітал та хочеться чимось його закріпити, щоб гроші не «пропали», то нерухомість – це чудове рішення. Кошти не повинні просто лежати. Вони мають «працювати» та приносити дохід. Декому взагалі пощастило отримати об’єкт нерухомості у спадок, а своє житло при цьому вже є. Коротше кажучи, в наші дні багато кому цікаво, як вигідно здати квартиру в оренду.
Почнемо з того, що це досить відповідальний крок, який вимагає уважного підходу та дотримання певних правил. Щоб все зробити як слід, треба приділити увагу підготовчому етапу, а також слід пам’ятати деякі моменти.
Що потрібно зробити на етапі «До»?
По-перше, важливо правильно оцінити свою власність. Насамперед варто визначити ринкову вартість оренди квартири. Для цього можна порівняти її з оголошення інших, де подібні характеристики. Мова йде про місце розташування, площу, стан ремонту тощо. Це найпростіший варіант. Відповідна ціна допоможе швидко знайти орендарів і уникнути тривалого простою.

По-друге, ви маєте розуміти, що чиста та охайна квартира має більше шансів знайти орендарів. Варто зробити косметичний ремонт, перевірити сантехніку, електрику, забезпечити мінімальний набір меблів і техніки. Це також підвищить ціну, яку вам будуть готові заплатити.
По-третє, не забудьте зайнятися підготовкою відповідних документів.
Рекомендуємо не нехтувати цим. Неофіційна здача може привести вас до штрафу, про що поговоримо далі. Щоб здавати квартиру офіційно, потрібно мати документи, що підтверджують ваше право власності на житло. Якщо квартира належить кільком особам, знадобиться згода всіх співвласників. Якщо вам цікаво, чи може дружина здавати в оренду квартиру чоловіка, то відповідь приблизно наступна: якщо квартира є спільною власністю подружжя, дружина може її здавати лише за згодою чоловіка. В разі індивідуальної власності потрібні документи, що підтверджують це право.
Як офіційно здавати квартиру подобово або на тривалий період?
У будь-якому випадку краще підписувати договір оренди. У ньому має бути прописано наступне:

- Дані орендодавця та орендаря;
- Термін оренди;
- Розмір орендної плати та умови її внесення;
- Права та обов’язки сторін;
- Умови розірвання договору.
Далі йде етап реєстрації. Для офіційності необхідно зареєструвати договір у податковій. Це дозволить уникнути штрафів і суперечок із законом. А як платити податок за оренду квартири? В Україні власники житла мають сплачувати податок на доходи фізичних осіб (18%) та військовий збір (тепер 5%) з отриманого доходу. Для цього потрібно подати річну податкову декларацію. Якщо квартира здається подобово, додатково потрібна реєстрація як фізична особа-підприємець (ФОП). Якщо робити це все, то проблем з законом не буде. А який штраф за здачу квартири в оренду неофіційно? За приховування доходу від здачі квартири передбачено штраф у розмірі 25% від несплаченої суми податку. При повторному порушенні штраф збільшується до 50%. Коротше кажучи, краще не ризикувати, хоча кожен сам вирішує, що йому робити.
Як безпечно здати квартиру в оренду?
Ризики здачі квартири в оренду цікавлять кожного власника, хто вирішив трішки підзаробити на цьому, але раніше ніколи з цим не стикався. Озвучимо декілька корисних рекомендацій, котрі дозволять вам мінімізувати всі ризики чи навіть повністю виключити їх можливість:

- Застава. Наполягайте, щоб орендар залишив певну заставу. Наприклад, вона може бути в розмірі місячної плати. Це стане гарантією компенсації за можливі збитки. Надійна людина погодиться.
- Страхування майна. Страхування квартири та її вмісту допоможе убезпечити себе від непередбачених обставин. Не нехтуйте цим! Так, страховка не безкоштовна, але краще діяти превентивно та придбати поліс.
- Регулярна перевірка стану житла. Домовтесь про періодичний огляд квартири, щоб уникнути проблем, пов’язаних з псуванням майна. Це стимулюватиме орендатора обережніше ставитися до вашої власності та буде спонукати підтримувати чистоту й порядок.
Що має бути в квартирі для здачі в оренду?
Звичайно, що тут не можуть бути якісь суворі вимоги, бо все індивідуально. Матеріальне становище у орендодавця може бути різним, як і розуміння базових потреб для життя. Ось загальний, більш-менш універсальний список:
- Мінімальний набір меблів: ліжко, стіл, стільці, шафа.
- Побутова техніка: холодильник, пральна машина, плита.
- Основні комунікації: справний водопровід, електрика, опалення.
- Інтернет – важливий бонус для орендарів і бажано, щоб це був саме Wi-Fi.
Як здати квартиру через ріелтора?
Якщо коротко, то ваша задача полягає в тому, щоб знайти надійного фахівця. Він в свою чергу буде шукати орендаторів, допоможе провести процес переговорів та складання, а також підписання договору. За це він буде просити певну оплату. А чи потрібен він вам? Якщо ви хочете зекономити, то можете здавати квартиру й самостійно. Як здати квартиру без ріелтора? Дотримуйтесь озвучених вище рекомендацій та правил безпеки.

Типові помилки при здачі квартири
Ми радимо дуже уважно прочитати інформацію, яка буде міститься в цьому розділі даної статті. Краще вчитися на чужих помилках ніж на своїх, правда ж? Ось класичні непродумані речі, які нерідко допускають ті, хто стикається з цим всім вперше.
- Відсутність договору. Усні домовленості – це, звичайно, добре, але це не більше ніж прості слова, які не захищають власника. Обов’язково укладіть письмовий договір оренди, де вказані умови проживання, розмір і строки оплати, а також обов’язки сторін. Навіщо зайвий раз ризикувати?! Навіть, на перший погляд, чесні та надійні люди можуть виявитися шахраями.
- Ігнорування перевірки орендарів. Звичайно, не потрібно приходити кожного дня, але це треба робити досить часто, особливо на перших етапах, коли ви ще не дуже добре знаєте людей. Завжди перевіряйте документи орендаря. Краще за все попросити копії паспорта та ідентифікаційного коду. Це допоможе уникнути шахраїв. Так ви, а разом з цим і ваше майно буде максимально захищеним.
- Неправильне оформлення договору. Якщо договір укладений некоректно, це може призвести до юридичних проблем. За необхідності скористайтеся послугами правовика. В ньому має бути все те, про що говорилося вище. Це не повинна бути малесенька розписка на два речення.
- Ігнорування податків. Здача квартири в оренду – це отримання доходу, який підлягає оподаткуванню. Несвоєчасна сплата податків може призвести до штрафів. Краще не порушувати вимоги законодавства.
Підсумуємо сказане вище
Здача нерухомості може стати чудовим способом отримувати пасивний дохід, проте важливо підходити до цього з відповідальністю та дотримуватися законодавства. Такий підхід убезпечить вас від ризиків і забезпечить стабільний прибуток.
А якщо вас цікавить як зняти квартиру без посередників? – радимо ознайомитись із попередньою статтею.