Ремонт – це досить затратний процес, як в плані часу, так і з фінансової точки зору. Саме тому багато хто не квапиться робити капітальний, а обходиться косметичним. Навіть мінімальні маніпуляції можуть суттєво змінити вигляд житла та обновити його. Наприклад, якщо ви розумієте, що міжкімнатні двері вже явно відслужили своє та саме вони псують весь вигляд, то чому б їх не замінити? Заміна міжкімнатних дверей обійдеться набагато дешевше, ніж повноцінний ремонт, але дасть можливість трохи змінити обстановку та з чогось почати. Вже потім, накопивши трохи грошенят, можна буде перейти до наступних етапів, наприклад, до заміни шпалер.
А як замінити міжкімнатні двері без демонтажу коробки? Це найпростіший і найшвидший спосіб оновити інтер’єр. Чому не варто чіпати коробку? По-перше, так буде простіше. По-друге, якщо вона ще у пристойному вигляді, то навіщо витрачати зайві кошти?
У цій статті ми розглянемо саме монтаж міжкімнатних дверей без заміни коробки. Обговоримо, які для цього потрібні інструменти, як зробити це самостійно швидко та якісно і як отримати бажаний результат. Коротше кажучи, вас чекає детальна інструкція.
Необхідні інструменти та матеріали
Перш ніж братися до роботи, вам слід підготувати певний набір речей. Пропонуємо стандартний перелік, в якому будуть матеріали й інструменти для заміни дверей, яких буде цілком достатньо для більшості типових випадків:

- нове дверне полотно;
- викрутка/шуруповерт;
- рівень;
- рулетка;
- олівець;
- стамеска;
- долото;
- наждачний папір;
- петлі (якщо старі не підходять);
- пару десятків саморізів.
1. Підготовка до заміни дверей
Якщо говорити коротко, то підготовчий етап загалом складається з замірів. Нові двері повинні відповідати параметрам коробки. Саме тому рекомендуємо цим не нехтувати. А як правильно виміряти двері для заміни? Міряйте:
- висоту та ширину полотна;
- відстань до місця кріплення петель;
- товщину дверного полотна;
- розташування замка та ручки.
В ідеалі все має співпадати. Якщо з цим є певні проблеми, то доведеться вносити корективи в конструкцію (обрізка по висоті чи ширині). Не забувайте про правило: «Сім разів відмір, один раз відріж». Працюйте акуратно. Пам’ятайте, що відрізавши зайвого, вже нічого не вернеш назад, тому краще все декілька разів перевірити.
2. Покрокова інструкція із заміни дверей
Крок 1: Зняття старих дверей

Робиться все у відкритому положенні. Відкрийте двері та щось підставте, щоб не було перекосу, бо під своєю вагою вони можуть зіпсувати коробку, вирвавши з неї кріплення. Для викручування шурупів краще за все використовувати електрошуруповерт. З ним буде набагато швидше, але можна робити це й вручну за допомогою викрутки. Бувають моделі, де петлі знімні. Так навіть простіше, бо робиться все швидше – просто підніміть полотно вгору і зніміть його з осі.
Крок 2: Перевірка коробки
Обов’язково огляньте коробку на наявність/відсутність тріщин, плісняви, відшарування лакофарбового покриття чи сильних перекосів. Якщо конструкція надійна та до неї немає ніяких претензій, можна продовжити роботу. У разі виявлення дефектів – обов’язково займіться проблемними зонами.
Крок 3: Підготовка нових дверей

Встановіть дверне полотно на рівну поверхню. Зручніше за все просто поставити його до стіни. Якщо потрібно, підрівняйте його пилкою або фрезером. Для делікатної роботи можна використовувати напилок чи навіть наждачний папір з великим зерном. Далі перенесіть розмітку петель зі старого полотна на нове. Виберіть місця для їх врізки та зробіть відповідні заглиблення стамескою. Не забувайте, що дерево – досить м’який матеріал, тому робіть все обережно й не поспішайте.
Крок 4: Установка нових дверей
Прикріпіть петлі до нового полотна. За потреби – замініть і їх на нові. З часом вони можуть іржавіти, тому краще їх все ж замінити. Поставте двері на коробку. Підставте щось під них, щоб зафіксувати. Краще всього для цього підійдуть невеличкі дерев’яні рейки, але можна використовувати і якісь інші підручні засоби. За допомогою рівня перевірте, чи все так, як слід. Асиметрії бути не повинно.

Крок 5: Фіксація дверей
Закріпіть петлі до коробки. Перевірте хід дверей – чи не зачіпають підлогу/косяки. Якщо все добре – переходимо до установки замка/ручки. Їхнє розташування також можна перенести з попередніх дверей.
Лайфхак: щоб спростити та прискорити роботу, можна використовувати накладні або спеціальні магнітні петлі, що не потребують врізки. Якщо буде видно якісь отвори, то зашпаклюйте їх та пофарбуйте фарбою/лаком – акрилові підійдуть ідеально.
3. Коригування дверей після установки
Після установки ви помітили певний перекос? Так буває. Для виправлення ситуації потрібно невеличке налаштування конструкції. Як відрегулювати нові двері після установки? Допомогти може наступне:
- підтягніть або ослабте шурупи;
- за потреби – підкладіть картон або тонку фанеру під петлю;
- зашліфуйте місця, де двері труться об коробку.

Іноді допомагає просто час. Зачекайте кілька днів. Іноді двері потребують «усадки» – дайте їм один–два дні, щоб «сіли» на місце, перш ніж остаточно регулювати.
4. Поради по догляду за новими дверима
По-перше, не закривайте їх з силою у перші дні після встановлення.
По-друге, якщо вони з дерева – регулярно протирайте їх сухою м’якою ганчіркою.
По-третє, уникайте потрапляння вологи/перепадів температур.
По-четверте, кожні кілька місяців перевіряйте фіксацію петель та за необхідності підтягуйте їх, щоб не було перекосів конструкції.
По-п’яте, не забувайте про змазку. Якщо є скрип, то обробіть машинним маслом/силіконовим спреєм місця, звідки його чути.
5. Типові помилки під час заміни дверей
- Неправильно зроблені заміри;
- Економія на петлях/шурупах – використання старих, котрі вже відслужили своє;
- Встановлення без рівня – результат: перекоси, неправильне закривання.
Висновок
Як видно, виконати це самостійно цілком реально. Головне – діяти поступово й без поспіху. Для чого це потрібно? Зокрема, щоб заощадити гроші. Окрім того, це корисний досвід. Саме тому варто спробувати зробити все своїми руками, без виклику майстра.