Людина, як вид, зародилася в древніх саванах Південної Африки. Саме до тієї місцевості та клімату наше тіло є найбільш пристосованим, але часи змінилися і людство згодом почало свою мандрівку по планеті Земля. Сьогодні на нашій планеті буквально немає місць, де б не ступала нога людини. Звісно, є території, де майже ніхто не живе, наприклад, острови посеред океану чи особливо холодні території Півдня та Півночі, але розвідано майже все.
Сучасна людина, яка проживає у місті, дуже багато часу проводить в оточенні так званих «кам’яних джунглів». Звичайно, мало хто погодиться проміняти блага цивілізації на життя ближче до природи, але іноді дуже важливо організовувати подібний відпочинок. Це буде корисно не лише для фізичного, а й для ментального здоров’я. Зелень трав та дерев, сонячне проміння, небесна блакить, шум водички, спів пташок – що може бути кращим теплого весняного чи літнього дня?
Зовсім не обов’язково для цього їхати кудись за кордон. В Україні прекрасна природа. У нас є чимало гарних місць, де можна організувати чудовий відпочинок. Наприклад, рекомендуємо відвідати ландшафтний парк Кременчуцькі плавні. Якщо ви ніколи там не бували, то радимо якнайшвидше виправити цю помилку. Гарантуємо, що ви отримаєте масу задоволення та багато позитивних вражень.
Плавні Кременчук: що це та яке походження парку?
Почнемо з того, що це без перебільшення унікальна природна територія, яка на сьогоднішній день офіційно зареєстрована як регіональний ландшафтний парк. А де знаходяться кременчуцькі плавні? Розташування – в межах міста Кременчук Полтавської області. Плавні на Дніпрі Кременчук – це досить велика територія. Парк охоплює акваторію, острови та прибережну смугу річки Дніпро в середньому Подніпров’ї. Якщо говорити цифрами, то це близько 5080 гектарів. Цьому парку вже майже чверть століття. Створений він був у 2001 році. Головна ціль такого статусу полягає у захисті унікальної природи та ландшафту. По суті, мета − це збереження природних комплексів: лісового, лучного, водного та прибережно-водного.

Кременчук заповідна зона створена природою чи руками людини? Це питання, яке досить часто виникає у відвідувачів цих прекрасних місць. Дати однозначну відповідь на це запитання не вийде, адже плавні мають переважно природне походження, сформоване внаслідок багатовікової діяльності Дніпра, але і людською рукою тут теж було дещо зроблено. Загалом після створення каскаду водосховищ на Дніпрі, ця територія залишилася однією з небагатьох, де зберігся природний річковий ландшафт. Місцевість дуже красива та цікава. Подібне мало де можна побачити. Тут багато мілководдя. Є чимало різних за розміром острівків. Є й заплави, які є важливими для нересту та нагулу риби, а також для гніздування птахів. Звісно, як флора, так і фауна тут заслуговує особливої уваги, але про це поговоримо трохи далі.
Чому важливо зберегти цей ландшафтний парк?
Окрім того, що це просто красиве місце, що вже є вагомим аргументом на користь збереження, є й інші важливі моменти. Перш за все, у цьому місці й досі можна побачити всі характерні риси давнього русла Дніпра. Також плавні відіграють ключову роль у підтриманні екологічного балансу Дніпра. Вони слугують природними фільтрами, очищаючи воду від забруднень, та є місцем проживання для багатьох видів флори і фауни. Деякі з видів тварин та птахів занесені до Червоної книги. Деяких з них, хоча і неофіційно, можна навіть назвати ендеміками, адже вони переважно проживають у цій місцевості, або дуже сильно від неї залежать, тому якщо цей унікальний ландшафт зникне – вони вимруть.

Крім того, плавні забезпечують захист від повеней, поглинаючи надлишкову воду під час паводків. Не варто забувати про розміри річки Дніпро та про силу водної стихії, коли її ніхто не контролює. Вона може наробити багато біди. Раніше повені були досить поширеним явищем і деякі з них були настільки масштабними, що люди досі пам’ятають про них, хоча пройшли десятиліття та навіть сотні років. За всю свою історію Дніпро пережив дев’ять масштабних повеней. Вперше вода затопила Катеринослав (стара назва міста Дніпро) у 1789 році. Це сталося майже одразу ж після його заснування. Для місцевих мешканців – це стало величезною проблемою. Найбільш руйнівними повенями вважаються ті, що сталися у 1820, 1891, 1892, 1907, 1908, 1917, 1931 та 1977 роках.
Вік гранодіоритів (глибинна кисла магматична порода), що виходять тут на поверхню, становить близько трьох мільярдів років. Нагадаємо, що загальний вік Землі становить приблизно 4,54 мільярда років. Вважається, що життя на ній з’явилося щонайменше 3,5 мільярда років. Страшно навіть уявити, які неймовірні древні знахідки тут можна знайти.
Флора та фауна
Для багатьох це є найцікавішим. Це і зрозуміло, бо саме це й створює тут саму красу природи. Уявіть ландшафт, де немає ніяких рослин та тварин – що це буде? Пустеля?

На території парку росте понад 300 видів рослин, серед яких є рідкісні та занесені до Червоної книги України. До таких належать очиток Борисової, козельці українські, а також папороть вужачка звичайна, яка існує вже понад 50 мільйонів років. Справжньою окрасою парку є острів Шаламай (Савитон) – із спокійною гладдю озера, що виникло на місці колишнього гранітного кар’єру, та живописними берегами, вкритими вербами й тополями. Цю природну ідилію доповнюють також білі латаття, жовті глечики та густі зарості водяного горіха.
Різноманіття фауни теж вражає. Особливо багато тут пернатих. Орлан-білохвіст, реготун чорноголовий, велика морська чайка та кулик-сорока – деякі птахи кременчуцьких плавнів. Загалом тут мешкає близько 100 видів птахів. А як щодо риби? ЇЇ тут теж вистачає! У водах парку зафіксовано 26 видів риб, включаючи щуку, сома та судака.
Як дістатись до кременчуцьких плавнів?
Найпростіше дістатися сюди з міста Кременчук, тому рекомендуємо одразу поїхати саме туди. Там, до речі, теж є багато цікавого, тому свій відпочинок можна почати саме з відвідування відомих локацій цього міста: Міський сад, Парк Миру, Краєзнавчий музей, Свято-Миколаївський собор, Сосновий лісок, ТРЦ «Галактика» тощо. Вже потім можна буде перейти до «головної страви».
Кременчуцькі плавні як доїхати? З центру міста до парку можна доїхати громадським транспортом або автомобілем. Туди курсує спеціальний автобус. Зручніше за все, поцікавитися у місцевих, про кременчуцькі плавні маршрут. Вони підкажуть, як туди доїхати найшвидше.

Що подивитись у кременчуцьких плавнях? Красу нашої природи! Найкращий час для відвідування парку – весна, літо та осінь, коли природа особливо красива, а погода сприятлива для прогулянок. На території парку проводяться екскурсії. А чи можна відпочивати на кременчуцьких плавнях на човнах? Звісно, прогулянки на човнах та фотосафарі – це тут досить популярно. Особливо популярними є маршрути до островів Шеламай, Зелений та Динька. А як щодо ловлі риби? Риболовля в кременчуцьких плавнях дозволена. Тут можна зловити щуку, сома, судака та інші види риб. Для любителів природи також доступні місця для кемпінгу та відпочинку на природі. Однак слід пам’ятати про необхідність збереження природи. Якщо вдасться зловити когось, хто знаходиться на межі вимирання та занесений до червоної книги – слід відпустити свій улов. Також риболови відпускають «молодняк». Для любителів природи також доступні місця для кемпінгу та відпочинку на природі.
Кілька корисних порад
- У теплий період тут дуже активні комахи, тому не забудьте про відповідний одяг та спеціальний захист у вигляді аерозолів, що відлякують надокучливих «товаришів». Їх ще часто називають спреї-репеленти. Зазвичай вони продаються в аптеках та магазинах з побутовою хімією. Зокрема, кліщі та комарі можуть справді зіпсувати відпочинок, тому не ігноруйте цей момент;
- Обов’язково в спеку потрібен і захист від сонця, а також мати при собі достатню кількість води. Сонячні опіки – дуже неприємна річ. Вони довго загоюються та можуть стимулювати виникнення пігментних плям на шкірі, які залишаються на все життя. Підтримання водного балансу – теж важлива річ, адже обезвожування організму є дуже шкідливим. Пам’ятайте, що доросла людина у середньому має випивати близько двох літрів води на добу;
- Під час відвідування парку важливо дотримуватися правил поведінки в екозоні: не залишати сміття, не пошкоджувати рослини, не турбувати тварин та птахів.
- Не забувайте й про власну безпеку, особливо, коли ви близько до води, наприклад, на човні.
- Також слід пам’ятати, що біля водойм можуть жити плазуни, зокрема гадюки, тому дивіться куди ступаєте, аби на когось не наступити.
Підсумок
Отже, Кременчуцькі плавні − це унікальна природна територія, яка поєднує в собі багатство флори та фауни, мальовничі ландшафти та можливості для активного відпочинку. Якщо у вас колись буде можливість побувати у цих прекрасних місцях, рекомендуємо її не втрачати, а скористатися нею та відвідати цей ландшафтний парк. Там можна прекрасно відпочити не лише тілом, а й душею. Можна зробити масу красивих фотознімків. Можна наловити риби. Головне – обрати підходящий період для поїздки, приділити увагу підготовці до неї, а також пам’ятати про певні правила поведінки, аби не наражати на небезпеку як себе, так і братів наших менших, що живуть у цій місцевості.