Приклади порочності, брутальності, жорстокості можна знайти практично в кожній епосі історії. Навіть улюблені історіографією та публікою освічені лідери, такі як Юлій Цезар, не цуралися застосування насильства. Хто найкровожерливіші та найжорстокіші диктатори світу? Які диктатори очолюють рейтинг?
Великі диктатори світу
Ви не вдавалися в питання: чому часом видатні та найвеличніші люди в історії, виявлялися найгіршими диктаторами? У випадку Цезаря історичні реконструкції говорять про «геноцид у Галлії», жертвами якого стали мільйони галльських і германських племен, з якими він зіткнувся під час свого найвідомішого завоювання.

Навіть союзні держави під час Другої світової війни не скупилися на жорстокість і насильство: Черчилль, наприклад, був прихильником стратегічних бомбардувань, щоб посіяти терор у німецьких містах. Саме за його рішенням було зруйновано старовинне місто Дрезден. А як щодо американців? Трумен без жодних сумнівів віддав наказ про перше і єдине в історії атомне бомбардування Японії, жертвами якого стало переважно цивільне населення. Це, мовляв, було зроблено у відповідь на терористичні дії та жорстокість ворога, який фактично перевершив сам себе, порушивши всі конвенції про поводження з полоненими.
Тому не буде несподіванкою, що в рейтингу найжорстокіших диктаторів і людей за всю історію є люди, які ближчі до нас, ніж у минулому, доводячи, що якщо війна приносить технологічний прогрес, то вона також приносить і гігантські руйнування.
Аттіла, король гунів
Аттіла був головним представником, королем, а не диктатором, племені гунів, які прийшли в Європу з азійських степів після десятиліть тиску на своїх сусідів. Гуни, кочове населення, жили в наметах і переважно верхи на конях — швидких засобах пересування, на яких вони навчилися жити та воювати.

Люті до такої міри, що вселяли страх і жах за тисячі кілометрів, гуни під проводом Аттіли проникли в саме серце Римської імперії, спустошуючи Італію і мріючи про захоплення Риму. На його рахунку два мільйони загиблих, але його зупинив Аецій та його коаліція римлян, германців і готів у вирішальній битві на Каталонських полях.
Чингісхан

Монгольський воєначальник і завойовник, якому вдалося побудувати найбільшу імперію в історії наприкінці 12-го і на початку 13-го століть, що охоплювала близько 50% світу: вона простягалася від Китаю до Польщі (але деякі джерела стверджують, що він зупинився на кордоні з Україною через расові чвари). Тих, хто чинив йому опір, його армія буквально знищувала, а цілі міста тихо зрівнювала з землею. Він несе відповідальність за близько 40 мільйонів смертей, що на той час означало близько 11% населення планети.
Тамерлан
Тюркський воєначальник і завойовник, який жив на рубежі 14 і 15 століть, побудував велику імперію Тимура, в основному на території сучасних Ірану, Туркменістану, Узбекистану та Афганістану. Під час своїх походів його армії діяли дуже жорстоко, з чіткими наказами вбивати всіх і не брати в полон. Тамерлан (також Тимур або Тимур Великий), ймовірно, вбив 17 мільйонів людей, що становило близько 5 відсотків населення світу на той час.
Графиня Єлизавета Баторі де Ексед
Графиня Елізабет Баторі була однією з найбагатших жінок Угорщини. Але коли її замок штурмували в 1610 році, з її катівні виплили зовсім інші заняття.

У віці 20 років вона вже виявляла ознаки садистського насильства. Подейкують, що вона зашила рот лакею, який занадто багато говорив, що їй не сподобалося. Вона також любила купатися в крові незайманих, оскільки сподівалася, що це збереже її молодість і красу.
Королева Марія I
Жінка диктатор, відома як Кривава Марія. Єдина дитина сумнозвісного короля Генріха VIII та Катерини Арагонської, Марія I стала королевою Англії в 1553 році. Незабаром вона прийняла католицизм як основну релігію (після того, як попередні правителі сповідували протестантизм) і вийшла заміж за Філіпа II Іспанського — католика. Протягом наступних кількох років вона наказала спалити на вогнищах сотні протестантів. За це вона отримала прізвисько «Кривава Марія».
Леопольд II Бельгійський

Леопольд II, король Бельгії та власник африканської держави Конго з 1885 по 1908 рік, де його режим жорстоко поневолював голодуюче населення. Людей змушували працювати, часто катували та вбивали. Кількість жертв оцінюється до 15 мільйонів, що могло становити до половини населення цієї африканської країни на той час. Для порівняння, сьогодні це близько 96 мільйонів.
Володимир Ленін
Повне ім’я Володимир Ілліч Ульянов, також відомий як Ленін, прийшов до влади в 1917 р. Ленін мав незвичайні політичні погляди та виступав за те, щоб капіталізм замінив соціалізм. У 1917 році російський цар був повалений, і Ленін скористався цією можливістю. Він очолив власну революцію і прийшов до влади в жовтні того ж року. Його першими кроками були перерозподіл землі по всій країні та вихід з Першої світової війни. Згодом він проігнорував голод, бідність і вбив тисячі людей у концтаборах, ставши найстрашнішим диктатором світу.
Адольф Гітлер
Адольф Гітлер вважається найбільш кровожерливим диктатором не стільки через покарання, яких зазнав його народ, скільки через глобальні наслідки його політики. Як і у випадку зі Сталіним, коли політик має велику владу в такій багатій і працьовитій країні, як Німеччина, слід побоюватися найгіршого. Гітлер і його безрозсудна націоналістична політика були відповідальні за початок Другої світової війни.

Він був лідером і натхненником нацистської ідеології, яка пропагувала перевагу нібито арійської раси над євреями, гомосексуалістами, ромами, слов’янами, інвалідами та кольоровими людьми. Гітлер особисто підписав накази про остаточне вирішення (Шоа), які призвели до запланованого знищення 6 мільйонів євреїв.
До цих смертей слід додати спустошення і насильство в тилу під час катастрофічної російської кампанії (операція «Барбаросса»), яка завершилася відвертим винищенням беззахисного населення. Розстріли цивільного населення, яких він сам бажав, стали правилом з першого дня польського вторгнення і ставали все більш жорстокими та систематичними в міру просування німецьких військ у всіх напрямках.
Йосип Сталін
Ім’я Сталіна, дослівно «людина зі сталі», досі викликає трепет і повагу. Лідер радянського опору нацистській навалі, грузин Сталін найкраще ілюструє ідею тоталітарного лідера. Здатний безперервно правити своєю країною протягом майже 30 років, піднятися над революційним політичним класом ранньої радянської епохи, Сталін був, по суті, наймогутнішою людиною свого часу та однією з наймогутніших в історії.

Ця величезна концентрація влади в поєднанні з поштовхом, наданим радянській економіці, яка перетворила СРСР із сільської країни на гіганта важкої індустрії, зробила його жорстоким, кровожерливим, розважливим диктатором. Залізний кулак, за допомогою якого він усував внутрішніх і зовнішніх супротивників, був не менш ефективним, ніж його сумнозвісна двозначність, наприклад, коли він уклав союзний договір з Гітлером, кульмінацією якого став розділ Польщі. За 30 років свого правління, прямо чи опосередковано, він вважається відповідальним за смерть близько 20 мільйонів людей. Здебільшого через український голод, спричинений його політикою.
Мао Цзедун
Легендарний китайський лідер Мао Цзедун (Цзедун), ймовірно, має на своєму рахунку найбільшу кількість жертв, яка оцінюється приблизно в 50 мільйонів. Засновник Китайської Народної Республіки, другої світової держави сьогодні, Мао був радикальним комуністом, який вірив у власне бачення, відмінне від радянського. Навіть незважаючи на те, що обидві країни спочатку були союзниками.

Загибель людей була головним чином пов’язана з великим проривом, спричиненим Культурною революцією, реформою, яка обіцяла радикальні зміни в системі управління та економіки Китаю, але натомість не зробила нічого, окрім того, що нацькувала одне на інше. Пізніше, надихнувши Пол Пота, Мао масово переселив міських жителів і робітників у сільську місцевість, що призвело до занепаду сільськогосподарського виробництва в Китаї. І, як наслідок, голод, який забрав життя 13 мільйонів людей. Мао, як і Сталін, був безжальним, неоднозначним лідером, який без вагань холоднокровно усував політичних опонентів і дисидентів.
Хідекі Тодзьо
Воєнний прем’єр-міністр Японії з 1941 по 1944 рік, на якого покладають основну провину за розв’язання Другої світової війни в Азії та Тихоокеанському регіоні. Його режим був сумнозвісний своїм жорстоким поводженням з цивільним населенням, особливо в Китаї, та військовополоненими. На людях також випробовували хімічну та біологічну зброю. Кількість його жертв оцінюється в 5 мільйонів.
Беніто Муссоліні

Він тримав Італію під контролем протягом двадцяти років, безпідставно втягнувши її у війну на боці нацистів. Він закінчив свої дні як глава уряду маріонеткової держави, в якій нацисти та фашистські банди чинили масові вбивства і різанину всіх видів.
Роберт Мугабе
Як диктатор Роберт Мугабе був відповідальний за переслідування, ув’язнення, тортури та голод у Зімбабве. Масові вбивства в Гукурахунді між 1982 і 1987 роками були здійснені П’ятою бригадою Зімбабвійської національної армії та забрали життя щонайменше 10 000 ндебеле, домінуючої етнічної групи в Зімбабве, переважно цивільних осіб.
Пол Пот

Лідер камбоджійської революції — чи не найкровожерливіший диктатор par excellence. За свою дуже коротку політичну кар’єру він був прем’єр-міністром Камбоджі протягом трьох років. Палкий комуніст, він встановив диктаторський режим, бо вірив у тотальне застосування принципів цієї ідеології, яка заперечувала не лише приватну власність, але й право на думку. Намагаючись перетворити камбоджійське суспільство на своєрідне сільське пекло, він вчинив геноцид проти власного населення. Багатьох мешканців міст було перетворено на рабів, які працювали на полях як селяни. За оцінками, загинуло 2 мільйони камбоджійців.
Іді Амін
Серед багатьох віроломних африканських диктаторів постколоніального періоду Іді Амін, диктатор Уганди, безумовно, заслуговує на місце одного з найжорстокіших і найекстравагантніших в історії. Після військового перевороту він проголосив себе президентом і розпочав політику масових вбивств і чисток, що призвела до переслідування азіатів у його країні та загибелі сотень тисяч його співвітчизників.
Серед його найстрашніших злочинів — систематичні вбивства невинних цивільних осіб та використання підпільних в’язниць для жорстоких тортур і страт. Кажуть навіть, що Іді Амін був чимось на кшталт канібала та іноді їв плоть і внутрішні органи своїх жертв. На його совісті щонайменше 500 000 жертв. Лише за вісім років підлої влади.

Саддам Хусейн
Спочатку друг Заходу, який виступав проти Ірану, Саддам втратив прихильність американців і європейців, коли вторгся до Кувейту в 1990 році. Він труїв газом курдів, знищував політичних опонентів і втягнув свою країну в дорогу війну проти Ірану.
Франсиско Франко
Якщо Іспанія все ще була відсталою країною у 1980-х роках, незважаючи на повернення до демократії, то це було завдяки йому. Він утримував владу так довго, що змусив іспанців забути поняття свободи.
Ніколає Чаушеску

Румунський диктатор, який на піку своєї влади був дуже відомим у світі, бо хотів передати образ сучасності своєї країни. Разом зі своєю дружиною він був чи не єдиним комуністичним лідером, який стріляв у власний народ під час революцій 1989 року.
Башар Асад
Башар Асад — колишній сирійський «президент», який перетворив на руїни два найстаріші міста, коли-небудь побудовані людиною: Алеппо і Дамаск. Перебуваючи на посаді з 2000 року, він був звинувачений ООН у використанні хімічної зброї. Переховується у Росії.
Династія Кімів

Династія Кімів у Північній Кореї, найбільш ізольованій країні світу, змінила трьох лідерів. Першим двом (Кім Чен Іру та Кім Ір Сену, засновнику) приписують щонайменше 7 мільйонів смертей.
Аугусто Піночет
Аугусто Піночет був чилійським диктатором, генералом і лідером цієї багатої південноамериканської країни протягом щонайменше 30 років. За підтримки ЦРУ він усунув обраного президента Альєнде, створивши криваву диктатуру, відповідальну за тисячі вбивств і тортур.
Слободан Мілошевич

Слободану Мілошевичу, лідеру Сербії після розпаду Югославії, за короткий, але інтенсивний період перебування при владі, спала на думку блискуча ідея розв’язати три криваві конфлікти: проти Хорватії, Боснії та в Косово.
Фідель Кастро
Фідель Кастро спочатку навіть не думав бути соціалістичним лідером. У його початковому задумі Куба, безумовно, повинна була бути вільною, але не скалкою в оці США. Він утримував владу протягом сорока років, придушуючи всі форми внутрішньої незгоди, що призвело до того, що багато кубинців втекли до Флориди, не без того, щоб не заплатити за це ціну.
Висновок
Диктатори залишають глибокий слід в історії людства, найчастіше темний і болючий. Ці лідери, сповнені амбіцій та прагнення абсолютної влади, стали символами найжорстокіших режимів в історії. Вони керували страхом, пропагандою та насильством, перетворюючи свої країни на арени терору.
Жорстокі тирани своїми діями змінювали історію та долі цілих народів. Мільйони життів обірвалися через амбіції та безжальність, економіки зруйнувалися, культури зазнавали невимовних втрат. Однак диктатура не завжди виникає раптово. Вона часто починається з обіцянок процвітання, стабільності чи національної гордості. Суспільство, зачароване харизматичністю тирана, нерідко спочатку підтримує його, поки не стає надто пізно.
Цей рейтинг найжорстокіших диктаторів планети нагадує, наскільки важливими є свобода, права людини та демократичні цінності. Він змушує задуматися про те, як легко людство може потрапити в пастку тоталітаризму, якщо не протидіяти насильству та авторитарним тенденціям. І хоча минуле не можна змінити, воно має слугувати уроком, щоб не допустити повторення цих трагедій у майбутньому.