Місто обласного значення Кропивницький, мабуть, єдине в центральній частині України, яке уникнуло штампів радянської епохи. Недаремно це місто носить ще одну назву – Єлисаветград. Прогулюючись вулицями Кропивницького можна насолодитися готичною архітектурою европейского ренесансу, відчути величність будівель у стилі барокко та відвідати пам’ятки української класики, такі як Музично-драматичний театр імені Марка Кропивницького або Собор Свято-Різдва Пресвятої Богородиці.
Сьогодні Кропивницький — це сучасне місто з розвинутою інфраструктурою на березі річки Інгул. Тут є багато навчальних закладів, лікарень, торгових центрів і культурних установ. Місто зберегло свій історичний шарм, поєднуючи старовинні архітектурні пам’ятки з новими будівлями. Завдяки своїй історії і культурній спадщині воно залишається важливим осередком для розвитку театрального мистецтва і обов’язково приємно здивує не тільки цінителів блискавичних вистав, а й будь-якого туриста, який ще не бував на вулицях батьківщини відомого режисера Марка Кропивницького
Що цікавого є в Кропивницьку?
Кожному, хто хоче влаштувати екскурсію в Кропивницькому, або просто погуляти містом і подивитись на його цікаві місця, обов’язково варто знати звідки ж краще почати. Місто не мале, тому краще завчасно підготувати собі маршрут.
Музично-драматичний театр імені Марка Кропивницкого
Оскільки місто вважається засновником української театральної школи, доречно буде почати екскурсію з огляду музикально-драматичного театру імені Марка Кропивницкого. Цей театр, заснований у 1882 році, вважається одним із найстаріших в Україні та є справжньою перлиною українського театрального мистецтва. Його історія тісно пов’язана з іменем Марка Кропивницького, який вперше поставив на професійній сцені відомий твір Котляревсього «Наталка Полтавка».
Будівля побудована у стилі неоклассицизму з художніми елементами інтер’єру часів цариці Єкатерини II. Біля центрального входу гостей зустрічає пам’ятник жіночому характеру українок – Наталці Полтавці.
Розташований театр в самому центрі міста, на вулиці Дворцовій,4, тому добиратися до нього краще пішки. Насолодитися виставами кожен охочий зможе після 18.00, ціна квитка варіюється від 40 до 200 гривень, залежно від обраного місця в залі. Театр пропонує широкий репертуар, включаючи українську класику і регулярно проводить заходи для дітей.
Музеї для допитливих
Є що подивитись в Кропивницькому цінителям музеїв, їх у місті аж чотири і кожен може розповісти про історію краю краще ніж будь-які записи у Вікіпедії.
1. Обласний художній музей
Вирізняється своєю колекцією і представляє глядачам понад 12 тисяч творів мистецтва різних періодів. Особливу увагу привертають полотна митців 19 і початку 20 століття, таких як Іван Айвазовський і Микола Ярошенко. Крім того, у стінах музею зберігаються шедеври, створені митцями Кіровоградщини, включаючи роботи Олександра Осмьоркіна.
Розташована установа на вулиці Велика Перспективна, 60, працює щоденно, окрім понеділка (10:00 до 18:00). Для тих, хто цікавиться детальнішою історією і експонатами музею, доступні тури ціною від 50 до 100 гривень. Додаткові платні послуги включають можливість замовлення індивідуальних оглядів або участь у тематичних лекціях і майстер-класах для дітей і дорослих.
2. Історико-краєзнавчий музей
Створений на початку XX століття, він пережив чимало трансформацій, зберігаючи свою місію — дослідження і збереження історико-культурної спадщини. Колекція експонатів закладу охоплює різні періоди історії Кіровоградщини — від найдавніших археологічних знахідок до сучасних артефактів. Серед унікальних експонатів — предмети побуту, зброя, монети, рідкісні документи, фотографії, що відображають життя і традиції місцевого населення.
Розташована будівля на вул. Архітектора Паученка (Дворцова), відкритий для відвідувачів з вівторка по неділю (10:00 до 17:00). Ціна відвідування варіюється в залежності від тривалості і тематики, але в середньому становить від 30 до 50 гривень.
3. Будинок художника Олександра Осмьоркіна
Колекція галереї включає не лише картини найвідомішого художника XX століття, але й документи, фотографії і особисті речі, які надають можливість ближче познайомитися з життям і творчістю відомого митця.
Заклад працює з вівторка по неділю (9:00 до 17:00), розміщений теж на вул. Дворцовій, але трохи далі від центральної частини міста. Ціна відвідування — помірна, від 30 до 50 гривень.
4. Історичний музей “Євреї Єлисаветграда”
Заснований у 2003 році завдяки ініціативі місцевих активістів. Установа постійно розвивається, проводячи тематичні виставки, лекції та культурні заходи.
Заклад працює з вівторка по суботу, (10:00 до 17:00) на вул. Віктора Чміленка, 90, вартість турів становить близько 30 грн.
5. Меморіальний будинок Л.М. Кропивницького
Унікальна культурна виставка, присвячена видатному українському драматургу, актору і режисеру. Унікальність експозиції полягає в тому, що вона розміщується в будівлі, де Лесь Кропивницький проживав у молодості. Тут зберігається безліч оригінальних документів, фотографій, предметів побуту і особистих речей. Експозиції закладу охоплюють різні етапи творчості Кропивницького, включаючи перші вистави літературної діяльність.
Будинок стоїть на вул. Кропивницького, 172, зокрема, маршрутки №2 і №5 здійснюють регулярні перевезення до зупинок неподалік музею. Працює заклад з вівторка по неділю (10:00 до 17:00), ціна екскурсій складає близько 40 грн.
Пам’ятки архітектури
Є цікаві місця в Кропивницькому для тих, хто цікавиться церковною архітектурою. У місті багато будівель релігіозної направленості, більшість з яких побудовано два- три століття назад і всі вони були свідками історичного минулого регіону, його успіхів і важких випробувань:
1. Головна синагога
Відома також під назвою “Синагога на вулиці Набережній”, була побудована на початку XX століття і досі зберігає свою значущість. Будівля виконана в стилі ренесансу: гарні вітражі, високі стелі і декоративні елементи роблять синагогу привабливою для відвідувачів. Крім того, тут проводяться важливі єврейські обряди і свята.
Синагога відкрита для відвідувань з понеділка по п’ятницю (9:00 до 17:00). Вхід безкоштовний, проте для бажаючих дізнатися більше про культуру і традиції пропонуються відвідини, вартість становить близько 50 гривень.
2. Покровська церква
Побудована в 1892 році на місці старої каплиці. Протягом свого існування храм пережив багато історичних подій, включаючи періоди закриття і відновлення. У часи радянської влади церква не раз піддавалася гонінням, але завжди відновлювалася завдяки старанням вірян.
Церква збудована в центрі міста і працює щоденно, зазвичай (8:00 до 18:00). Автобуси і маршрутки, наприклад, №2 і №6, регулярно курсують і зупиняються неподалік храму. Вхід вільний, проте для тих, хто хоче дізнатися більше про культуру спадщину храму, проводяться екскурсії за ціною близько 50 гривень.
3. Грецька церква (Святого Миколая)
Унікальність храму полягає в декоративних елементах, виконаних грецькими майстрами. Інтер’єр прикрашають розкішні ікони, фрески з глибокими релігійними традиціями і культурною цінністю.
До храму курсують автобуси, зокрема, зручні маршрути №7 і №12. Вхід до святині безкоштовний, проте для групових турів передбачено платні послуги вартістю від 50 грн за одну особу.
4. Собор Свято-Різдва Пресвятої Богородиці
Унікальність цього храму полягає в архітектурному стилі з поєднанням елементів неокласицизму і бароко. Храм вражає величною куполоподібною формою та розкішним оздобленням інтер’єру, виконаним в традиційному українському стилі. Мозаїки, ікони, створені відомими художниками, надають особливого шарму і глибини цьому місцю.
Собор розміщений на вул. Велика Перспективна, 74, відкритий для відвідувачів щодня, а час роботи варіюється залежно від дня тижня. Зазвичай, двері храму відкриті з 8:00 до 18:00. Вхід безкоштовний, проте для бажаючих поглибити свої знання про історію і традиції православної церкви пропонуються екскурсії, вартість становить близько 50 грн.
Якщо трохи пройти по вул. Велика Перспективна назад то перед вами предстане цікавий пам’ятник О.М. Пашутіну. Серед жителів міста існує повір’я – якщо гість не сидів на стільці Пашутіна, то він не бачив справжні визначні місця в Кропивницькому.
Кропивницький: цікаві місця та пам’ятники
Якщо є бажання влаштувати гід найцікавішими місцевостями Кропивницького, то варто звернути увагу на наступні локації.
Будинок Мейтуса
У самому серці міста, на вулиці Гоголя, розташувався Будинок Мейтуса. Ця архітектурна пам’ятка відзначається своєю унікальною історичною значимістю, адже є одною з небагатьох зразків архітектури 19 століття в Україні.
Побудований у 1896 році, Будинок Мейтуса спочатку слугував приватною резиденцією відомого купця Миколи Мейтуса. Архітектура будівлі поєднує в собі елементи неоренесансу та еклектики. Цікаво, що в інтер’єрі збереглися оригінальні декоративні елементи, зокрема, розкішні люстри, вітражі.
Пам’ятник першому трамваю
Оскільки місто займало четверту сходинку у складі Російської імперії по наявності вузькоколійних трамвайних ліній, на вул. Євгения Чикаленко 6ув встановлений Пам’ятник першому трамваю. Відкритий у 2004 році, під час святкування століття трамвайного руху в місті, історичний монумент підкреслює важливість громадського транспорту в житті містян. Трамваї в місті почали курсувати ще в 1904 році, і цей пам’ятник є даниною поваги до цього важливого етапу в історії транспорту.
Птах щастя або Стрекоза
Більш креативну і сучасну пам’ятку можна побачити на вул. вул. Шевченка, 17. Там представлена Скульптурна композиція “Птах щастя” або як кажуть місцеві жителі “Стрекоза”. Для створення скульптури в стилі техно-арт Є.Василевському знадобилось близько десяти бензобаків і купи автомобільних запчастин і витвір мистецтва ввійшов у кращі місця для туристів в Кропивницькому.
Вали Святої Єлизавети
У місті збереглася єдина земляна фортеця в Європі. Вали Святої Єлизавети були побудовані у середині XVIII століття для захисту південних кордонів Російської імперії від нападів кримських татар. Сьогодні від фортеці залишились лише земляні споруди, але аналогових пам’яток немає в жодній країні ЄС, тому для археологів вона на вагу золота.
Куди піти в Кропивницькому з дітьми?
Де погуляти з дітьми в Кропивницькому теж є. Місто пропонує багато цікавих майданчиків, найкращими для відвідування з яких є наступні.
1. Дендропарк
Знаходиться на вул. Євгена Тельнова, 28. На території в 60 гектарів представлено понад 300 видів дерев і чагарників з різних куточків світу. Унікальність парку полягає в тому, що тут можна побачити рідкісні види рослин, занесені до Червоної книги України. Для дітей у парку працює понад 40 атракціонів: від простих гойдалок до екстремальних гірок.
2. Ковалівський парк
Продовжити відпочинок на свіжому повітрі можна у Ковалівському парку в самому початку вул. Ковалівської. Закладений у XIX столітті, він став важливою частиною культурного життя міста. У парку є багато пам’ятників, скульптур і фонтанів. Однією з найцікавіших архітектурних форм є альтанка, звідки відкривається чудовий вид на навколишній ландшафт.
3. Заповідник-музей «Хутор Надежда»
Поєднати корисне і цікаве допоможе Заповідник-музей «Хутор Надежда», розташований у живописному куточку мегаполіса. Тут представлені старовинні українські хатини, традиційні садиби, а також різноманітні виставки, що демонструють побут і культуру українського народу. Гостям надається можливість ознайомитися з ремеслами, такими як гончарство, ткацтво, вироби з дерева. Час роботи музею варіюється в залежності від сезону. Влітку заповідник відкритий з 9:00 до 18:00, а взимку години роботи можуть бути скорочені. Вартість екскурсії залежить від програми: стандартна екскурсія коштує близько 50 гривень, а вартість на спеціалізовані програми варіюється в межах 100-300 грн.
4. Монастирище або Стоунхендж
Якщо є власне авто обов’язково навідайтесь до наймістичнішого місця району – Монастирища або українського Стоунхендж. Як кажуть місцеві жителі – один день проведений серед загадкових каменів може надати людині надприродні здібності, але навіть якщо цього не станеться відпочинок на свіжому повітрі відновить ваші сили.
Кропивницький пропонує відвідувачам безліч можливостей для знайомства з мистецтвом, історією та природою. Кожен знайде тут щось цікаве для себе: театри, музеї, релігійні споруди, мальовничі парки та унікальні пам’ятки. Подорожуючи вулицями цього мегаполіса можна відчути атмосферу творчості та натхнення, які пронизують його історію. Місто, з його готичними будівлями та елегантними монументами запрошує досліджувати, відкривати нове і знову повертатися до його величі.