Закарпатська кухня є унікальним явищем, адже будучи у період свого становлення та розвитку під владою багатьох держав увібрала в себе різноманітні смаки та аромати, що призвело до виникнення самобутньої гастрономії. У даному дописі розповімо чим особлива кухня у даному регіоні, які страви користуються популярністю та неодмінно потрібно спробувати відвідавши Карпати.
Кухня на Закарпатті формувалась під впливом історичних факторів, адже нашій країні доводилось бути під владою Австро-Угорщини, Румунії, Чехословакії, отож цілком логічно, що має вона інтернаціональний відтінок. Кожен із меншин, котрі проживали і проживають в даному регіоні внесли певні зміни, новинки та секрети у приготування тих чи інших страв. Однак дана місцевість відома і своїми національними наїдками, серед яких лопатки, дзьобачки, все це не зустрічається у в інших народів.
Особливості закарпатської кухні
Кожна страва національної кухні має свою особливу родзинку та може здивувати навіть найвибагливішого гурмана. Залежать такі переваги від регіону у якому вона формувалась, ось наприклад для гірського району характерні м’ясні страви з баранини, грибів та тіста, на рівнині більше використовують у меню фрукти та овочі.
Головною особливістю кухні є вживання кисломолочних продуктів (сир, кефір, сметана), саме ці продукти надають стравам цікавого смаку та аромату. У раціоні поширеними є різноманітні запіканки, пудинги з гречаного та кукурудзяного борошна та навіть крупи з таких зернових. Невід’ємною частиною є використання овочів, фруктів притаманних цим краям, а саме капуста, гарбуз, картопля, часник і цибуля, груші, яблука та сливи.
Щодо застосування прянощів, то місцеві жителі полюбляють добавляти у страви паприку, перець або часник і роблять їх помірно гострими, серед м’яса надають перевагу свинині, яловичині, баранині та птиці, а також готують смаколики з прісної риби.
ТОП 10 страв Закарпаття
1. Бограч
Національна страва, яка являє собою густий суп або рагу. В основі рецепту закладено поєднання овочів, м’яса та прянощів (переважно копчена паприка). За переказами видумали бограч пастухи, які збираючись у поле складали у казан, все що мали, сало, м’ясо, овочі, а потім варили все на вогні додаючи паприку.
Для приготування використовують різні види м’яса, сало, цибулю, моркву, картоплю, капусту, спеції за смаком. Готують на відкритому вогні у спеціальній ємності, доводять до готовності, посипають зеленню, настоюють декілька хвилин і подають до столу.
2. Банош
Каша на основі кукурудзяного борошна, вершків або сметани, заправляється бринзою, шкварками чи білими грибами. Цікавим фактом є те, що готують страву чоловіки, так як використовують овечу бринзу, все, що пов’язане з цими тваринами відповідає чоловіча стать. Справжній банош можна приготувати у чавунному казані, а помішувати варто лише дерев’яною ложкою. Знадобляться кукурудзяна крупа, вершки/сметана, шкварки або гриби, кожен обирає собі до смаку. Готову кашу викладають у посуд посипають бринзою чи хто що полюбляє і насолоджуються неймовірно ніжним смаком.
3. Гомбовці
Традиційний десерт, який готують з картопляного або сирного тіста, а в якості начинки використовують сливковий джем яблучний, готують смаколики на пару, готові посипають подрібненими сухарями. Необхідні інгредієнти: сир, масло, манка, яйця, цукор, сухарі, ванілін. Готують однорідну масу, відправляють у холодильник, з готового тіста формують невеликий коржик у який добавляють начинку, надають круглу форму і готують на паровій бані 5-7 хвилин, поливають маслом та посипають сухарями і можна подавати до столу.
4. Токан
Кукурудзяна каша з гострою бринзою та шкварками. Склад: сало, масло, крупа, вода, спеції, твердий сир. Всі продукти з’єднують та варять на малому вогні, помішуючи дерев’яною ложкою. При подачі тарілку змащують смальцем, поверх шару каші посипають тертим сиром і шкварками і так послідовно шарами до самого краю посудини. На стіл подають гарячою страву та смакують із шкварками.
5. Палачінти
Страва схожа до млинців, готується на молоці з додаванням борошна, яєць, солі, цукру та олії. Смажать тоненькі млинчики із хрумкими краями, на основу яких викладають начинку, загортають у вигляді конвертика або трубочки. Для наповнення застосовують сирну масу, джеми з рідних фруктів і навіть м’ясо та яйця. Готові до вживання як у гарячому, так і холодному вигляді.
6. Голубці по-закарпатськи
Дана страва має свої особливості як у приготуванні, так і подачі. Формують голубці малого розміру, вважається, що менші найсмачніші, використовують не лише свіжу, але і квашену капусту. Знадобиться кукурудзяна крупа або рис, м’ясний фарш, цибуля, морква, капуста, сіль, чорний мелений перець, сметана і томатний сік або паста. Завертаємо у капусту сформований фарш з іншими продуктами з переліку, складають акуратно голубчик і поміщають у форму змащену олією/смальцем та поверх покрите дно капустяним листям, заливають рідиною з томатного соку та сметани, накривають кришкою та тушкують на малому вогні до готовності. Готову страву гарячою подають до столу.
7. Шовдарь
Делікатесний виріб з м’яса, який готують на Закарпатті. Рецептів є чимало, кожна господиня готує відповідно до своїх уподобань. Часто цей продукт є у великодньому кошику. Приготувати м’ясо не так вже і легко, для цього знадобиться сіль, свинячий окіст, цукор, селітра, спеції за смаком (лавровий лист, майоран тощо) вільний час та коптильня. М’ясо натирають сіллю та приправами, занурюють у діжку де залишають на три тижні, періодично необхідно поливати його соком, який буде утворюватися у формі. Згодом переміщують у коптильню, мінімум на три дні, для копчення використовують дрова з вишні, ясена. Зберігають у прохолодному приміщенні, вживають шовдарь як сирим так і вареним або прикопченим.
8. Лечо
В основі даної страви є поєднання помідорів, болгарського перцю. Потрібні такі продукти як перець, томати, цибуля, копчене сало, ковбаса, паприка, сіль, перець, яйця. Сало піджарюють, добавляють овочі, приправи, ковбасу та збиті яйця, все тушкують до м’якості та подають до столу, можна вживати з м’ясом і гарніром.
9. Гуляш
Являє собою наваристий суп з картоплею, яловичиною і паприкою. Страва є густою та гострою. Дану першу страву готують на смальці і більйоні з яловичини, болгарського перцю, частинку, кмину, зелені, за бажанням добавляють моркву, томати. Все тушкують на малому вогні до готовності. Гостям подають з галушками, білим хлібом, посипають зеленню, додають сметану за смаком і насолоджуються ситим наїдком.
10. Лоці
Страва походить з Угорщини, складається з відбивних із свинячого м’яса, які добре заправляють піджареною цибулею. Основні інгредієнти: свинина, цибуля, часник, паприка, мелений перець і сіль, олія. Із м’яса відбивають тонкі стейки, кожен щедро посипають приправами, на добре розігрітій сковорідці обсмажують до золотистої скоринки, на тій же формі жарять цибулю до золотистого кольору, поверх викладають стейки, добавляють воду, накривають кришкою і тушкують протягом 15 хвилин. Готові лоці подають на стіл гарячими з різним гарніром і овочами.
Напої Закарпаття
1. Палинки
Алкогольний напій на основі фруктів чи ягід (виноград, черешня, слива, полуниця). З’явився в Угорщині у XIV столітті. Вперше почали застосовувати у якості засобу для лікування і профілактики від простудних хвороб королівської родини, згодом і селяни дізнались рецептуру та ефективність напою. Головною рисою напою є міцність від 70 до 80 градусів.
2. Варенуха
Готують настоянку на горілці або самогоні із спеціями, медом, сухофруктами. Все томиться у печі протягом кількох годин, після чого проціджують і виходять смачна настойка.
3. Медовуха
Напиток на основі меду. Змішували мед, кислі ягоди в діжках де залишали бродити, з часом для пришвидшення процесу додавали хміль і дріжджі.
4. Спотикач
Солодка настоянка на основі алкоголю, з додаванням спецій, міцність становить близько 30 градусів. Назва швидше за все походить від наслідків, які викликало дане питво. З часом рецепт змінювали і добавляли ягоди, фруктові соки для різноманіття смаків.
5. Вина
Також даний регіон славиться виготовленням вина, нині там вирощують понад 100 сортів винограду, з якого готують смачні натуральні напої, серед найбільш популярних є “Сапераві, Мускатне”, “Троянда Закарпаття” тощо. Також потрібно відмітити чаї, котрі заварюють на основі різнотрав’я (м’ята, ромашка, меліса, шипшина), вони є корисними для здоров’я, зміцнюють імунітет людини та заспокоюють нервову систему.
Отже, Закарпатська кухня є однією з головних компонентів культури та традицій Західної України. Саме вона є відображенням національної самобутності місцевості, його культурної спадщини. До нашого часу гастрономія зберігає свою популярність серед місцевих людей та гостей, туристів з різних куточків нашої країни та інших держав світу, приваблює своїми автентичними стравами, які варто спробувати як в домашній обстановці, так і в місцевих ресторанах, аби пізнати традиції та поринути у світ насолоди та неймовірного смаку. Варто один раз спробувати і повірте, ви неодмінно захочете повертатись та куштувати ці страви ще не один раз або і взагалі приготувати в домашніх умовах.