Чернівці – одне з найкрасивіших міст України. Воно вражає своєю архітектурою, природою. Музеї в Чернівцях покликані залучити велику кількість туристів, які могли б помилуватися визначними пам’ятками, дізнатися багато нового.
Музеї Чернівці – ТОП 11
Чернівецький літературно-меморіальний музей Юрія Федьковича
Звісно, всі музеї в Чернівцях дуже цікаві. Але одним із найбільш популярних є саме цей – присвячений письменнику-романтику Юрію Федьковичу. Він був заснований у 1945 році і знаходився в резиденції митрополитів, потім у краєзнавчому музеї. Лише у 2004 році він був перенесений до будинку, де письменник жив у останні роки.
Є дев’ять залів, де розміщені експозиції. Вона складається з меморіальної та літературної частини. Створення музею мало на меті заглибити відвідувачів у епоху, в якій жив Федькович. У літературній частині є чимало фотографій, автографів, листів, документів, які допомагають прослідкувати життєвий та творчий шлях громадського діяча. Неймовірно красивою є діорама «Садиба Юрія Федьковича». Вона відтворює садибу визначного письменника в Сторонці-Путилові.
Є зал, де відтворено інтер’єр товариства «Руська бесіда». Тут можна побачити старовинні меблі, документи, статути, фотографії.
Також є зал, де представлений інтер’єр першої української газети «Буковина». Юрій Федькович був редактором цієї газети. Можна побачити старовинні меблі, предмети побуту, канцелярські прилади. Є робоче місце Федьковича, примірник газети «Буковина» за 1885 рік.
Крім того, тут є музейна кімната Юрія Федьковича, де він прожив останні роки свого життя. У ній він працював і помер 11 січня 1888 року. Тут збереглася паркетна підлога, крісло, робочий стіл, прижиттєві видання, оленячі роги, гуцульський сардак, топірець, порохівниця, гуцульська сумка. Є також ліра, на якій грав Федькович. Кімната прикрашена гасовою лампою, якими освітлювалось приміщення.
- Музей розташований на вулиці Соборній, 10.
- Заходити потрібно з вулиці Івана Франка.
- Працює у всі дні, крім вівторка.
- Деталі за телефоном 0372525678.
Меморіальний музей Володимира Івасюка
Саме цей входить у список «музеї в м.Чернівці, які варто відвідати». Він був створений ще на початку 90-х років минулого століття. А відкритий 4 березня 1999 року. Присвячений видатному композитору і співаку Володимира Івасюку. Він розташований у помешканні батьків Івасюка, де проживав і Володимир. Композитор прожив у цій квартирі з червня 1971 по серпень 1972 року, а тоді переїхав до Львова. Але завжди приїжджав до батьків і тут відсвяткував свій останній день народження. У цій квартирі до створення тут музею жили батьки Івасюка.
Експозиція розміщена у чотирьох залах музею:
- У першій залі знаходяться унікальні документи батьків Івасюка, копія трудової книжки, фото зі школи, блокноти, нагороди, обкладинки видань, стаття в журналі, віночок з чорнобривців, який подарували шанувальники.
- У другому залі розташовувався кабінет батька Володимира Івасюка – Михайла. Він був відомим письменником. Тут є височенні полиці, які проєктував Володимир, вони заставлені книгами, в тому числі раритетними. Також є робочий стіл Михайла, його особисті речі, багато іншого.
- У кімнаті батьків Володимира є велика кількість особистих речей, фото, зошити, ручки. Тут батьки Івасюка прожили з 1971 по 1995 роки.
- У кабінеті Володимира Івасюка збережений той інтер’єр, який був за життя композитора. Є старовинний рояль, якому більше 100 років, килим, сервант, фотографії, одяг, нагороди. У цій кімнаті у 1977 році була і Ірина Вільде – відома українська письменниця.
Також є окрема експозиція, яка розказує про творчий шлях Володимира.
Музей розташований на вулиці Івана Дзюби, 40/1. Деталі за телефоном 0372550889. Працює з 9.00 до 17.00, у вихідні за домовленістю.
Музей авіації та космонавтики
Якщо ви шукаєте музеї в м.Чернівці для дітей, то цей точно підійде. Був відкритий 2 жовтня 1999 року. На відкритті був присутній перший космонавт незалежної України Леонід Каденюк. У музеї розповідають про історію повітроплавання, є старі поштові листівки і марки, моделі старовинних літаків. Можна побачити частини справжніх старовинних літаків. Також тут можна дізнатися про розвиток космонавтики та завоювання космосу незалежною Україною. Діти можуть дізнатися про сонячну систему, космічні кораблі і т.д.
При музеї діє гурток юних авіатехніків.
- Розташовується на вулиці Головній, 220.
- Деталі за телефоном 0372550241.
Чернівецький музей історії та культури євреїв Буковини
Звісно, Чернівці музеї має різні. Один з них присвячений євреям, які проживали на Буковині з 1774 по 1941 роки. Тут не було смуги осідлості і євреї жили толерантно та в цілковитій терпимості. Експозиція знаходиться на першому поверсі колишнього Єврейського національного дому. Можна побачити фотографії єврейських будівель Буковини, документи, фотографії, поштові листівки, предмети побуту, релігії, книги, куточок традиційної будівлі, «шаббатний куточок».
Чимала кількість автентичних речей дозволить поринути в епоху, коли євреїв на Буковині було дуже багато.
- Знаходиться на Театральній площі, 5 у Центральному палаці культури на першому поверсі.
- Працює з вівторка по п’ятницю з 10.00 до 17.00, у суботу з 10.00 до 14.00, у неділю з 10.00 до 13.00.
- Деталі за телефоном 0372550666.
Чернівецький літературно-меморіальний музей Ольги Кобилянської
Музей був заснований 27 листопада 1944 року. Якщо подумати, який музей у Чернівцях найцікавіший, то саме цей один із них. Адже тут можна відкрити Ольгу не як серйозну письменницю, а як просту жінку. Вона любила танцювати, кататися на коні, парфуми із запахом фіалок, вміла грати на цитрі. А ще жінка любила море. У музеї зберігається унікальний експонат – пляшка з морською водою, яку у 1924 році надіслала Кобилянській її подруга Лея Прункул.
Знаходиться у невеликому особняку, який був першою власністю Ольги Кобилянської. Ольга купила цей дім на гонорари і жила тут з 1929 по 1942 рік. Вартість будинку становила 4 тисячі доларів.
Тут розповідають про життя і творчість письменниці. Загалом є 5 кімнат. У колишній кухні і ванні тепер знаходяться службові приміщення. Є дві меморіальні кімнати, у яких знаходяться особисті речі Кобилянської, меблі. Тут можна відчути дух епохи. Також є чимало документів, свідоцтво про народження Ольги, документ про освіту, книги, зошити. Серед унікальних експонатів – пейзажі брата Ольги, «Латинсько-український словар» 1912 року. Також є автентичні вишиванки письменниці, які показують наскільки тендітною жінкою вона була. Є рояль, різноманітні дрібнички, прикраси, гербарій з едельвейсів 1884 року, віяло, намисто, скринька, флакон для парфумів, гребінь, форма для випікання кінця 19 століття, рецепти Кобилянської, меблі, якими користувалася письменниця.
Ольга Юліанівна жила у цьому домі з прийомною донькою та її сім’єю. Після створення музейного комплексу тут ще деякий час жила донька Ольги Олена Кобилянська-Панчук. Саме Олена і її чоловік Ельпідефор були співробітниками музею і зробили детальний опис житла.
До залів треба пройти через автентичну веранду. Тут все лишилося незмінним. На ній Ольга пригощала гостей медом з криничною водою. Також є стіл і лава, за якою любила відпочивати письменниця. Вона повсюди висаджувала білі троянди.
- Заклад надзвичайно цікавий.
- Розміщений на вулиці Окуневської, 5.
- Працює з 09.00 до 17.00, вихідний у вівторок.
Чернівецький краєзнавчий музей
Був заснований ще у 1863 році і з тієї пори пережив чимало реорганізацій. У листопаді 1940 року був створений історико-краєзнавчий музей. Його розмістили у митрополичих палатах. Після Другої світової війни його перенесли на вулицю Кобилянської.
Тут є приблизно 115 тисячі експонатів. Розповідає про історію і географію Буковини, є нумізматична колекція, колекція зброї, ікон 16-18 століття, старовинні книги, твори декоративно-прикладного мистецтва, є багато світлин, матеріалів про селянське повстання 1848 року.
- Знаходиться на вулиці Ольги Кобилянської, 28.
- Працює з 09.00 до 17.00.
- Довідки за телефоном 0372524489.
Чернівецький музей буковинської діаспори
Сучасні музеї в Чернівцях не можна уявити без цього. Він був заснований у 1992 році. Це унікальний заклад, адже тут зберігаються речі і документи, пов’язані з відомими вихідцями із Буковини. Є 4 творчі відділи. Вони розповідають про хвилі еміграції, життя емігрантів, їх листи додому, діяльність буковинських громад у Америці, Австралії, Європі. Також тут можна дізнатися про сучасних вихідців з Буковини, побачити мистецькі твори, ознайомитися з роботами митців, які походять з цього краю.
- Знаходиться на вулиці Йосифа Главки, 1.
- Працює з 09.00 до 17.00 у будні дні.
- Телефон для довідок – 0375523671.
Чернівецький обласний державний музей архітектури та побуту
Заснований у 1977 році і знаходиться просто неба. Тут є дві архітектурні зони: Хотинщина і Західне Подністров’я. Є 35 архітектурних експонатів. Всі вони характерні для краю кінця 17 – початку 20 століття. Можна побачити житлові і господарські споруди, вітряки, кузні, корчму, сільську управу, церкву, дзвіницю. Відтворені традиційні інтер’єри. Також тут є народний одяг, предмети побуту, речі, посуд, вироби домашніх ремесел.
Працює з 1 січня по 31 листопада з 10.00 до 18.00, у теплу пору року з 10.00 до 20.00.Вихідних немає. Якщо шукаєте безкоштовні музеї в Чернівцях, то кожен другий вівторок місяця тут день відкритих дверей.
- Знаходиться на вулиці Світловодській, 2.
Чернівецький художній музей
Знаходиться на другому і третьому поверсі розкішного старовинного будинку. Будинок, де розташований музей, є пам’яткою архітектури. Споруджена у 1900 році. Музей був створений у 1988 році. Тут представлені твори буковинського мистецтва 17-20 століть. Загалом тут є 12 тисяч експонатів. Також є ікони 17-20 століть.
- Знаходиться на Центральній площі, 10.
- Працює щодня, крім понеділка з 09.00 до 17.00.
- Телефон для довідок 0372526071.
Мистецько-меморіальний музей-садиба Івана Миколайчука
Знаходиться у селі Чортория Кіцманського району Чернівецької області. Це відбудована хата актора Івана Миколайчука. Її було здійснено у 1991 році, у 2006 році відновили криницю. Основні експонати – особисті речі Миколайчука та його родини, народні костюми, документи. За хатою доглядають родичі Миколайчука.
Музей-садиба Назарія Яремчука
Знаходиться у місті Вижниця Чернівецької області на вулиці Назарія Яремчука, 45. Знаходиться в батьківській хаті співака, де пройшло його дитинство. Хата збереглася практично у первісному вигляді. Поряд є церква, де хрестили Яремчука. Тут є сімейні реліквії родини Яремчуків, сценічні костюми, особисті речі. Також тут є перші сценічні костюми співака. Є старовинні книги, книги, пробиті кулями, зошити Назарія, коли він був учнем і студентом.
Скільки музеїв у Чернівцях? Насправді, не дуже багато. Але всі вони дуже цікаві, тому їх варто відвідати.