День Святого Миколая, котрий тепер відзначається 6 грудня через перехід на новоюліанський календар – це особливе свято не лише для дітей, а й для дорослих. Це свято має глибокі корені в українській культурі.
Хто такий Святий Миколай? Як з’явилося свято Святого Миколая? Загалом Святий Миколай Чудотворець – це з один з найбільш шанованих святих у християнстві. Він вважається покровителем дітей, мандрівників, бідних і нужденних. Зверніть увагу, це не просто вигаданий святий, а цілком реальна історична постать, яка прожила достойне життя і з часом була зарахована до святих – канонізована.
Вважається, що цей чоловік був єпископом міста Міри в Малій Азії. Якщо говорити про сучасність, то це територія Туреччини. За своє життя він прославився добротою і милосердям до оточуючих. Чоловік активно займався благодійністю. Робив він це у більшості випадків таємно. Його пожертви люди отримували у вигляді подарунків. Звідси і походить сучасна традиція в цей день дарувати подарунки.
Якщо вам завжди було цікаво, чому Миколай приносить подарунки, то тепер ви знаєте відповідь на це запитання. Звичайно, турботливі батьки в цей день можуть порадувати своїх діток. Чому б не зробити їм приємно!? Малеча чекає це свято з великим нетерпінням. Для дорослих це свято також має велике значення, бо воно символізує турботу й доброту до близьких. Давайте поговоримо на тему цього свята більш розгорнуто!
Традиції святкування дня Святого Миколая
Дарування подарунків
Ця традиція в двох словах була описана вище, але це не все. Підхід до вручення подарунків на це свято досить незвичний. Їх кладуть діткам під подушку. Батьки роблять це в ніч з 5 на 6 грудня. Зранку, коли малеча прокидається, складається враження, що вночі їх там залишив сам Святий Миколай. При цьому варто зазначити, що раніше далеко не всі діти отримували якісь презенти. На це могли розраховувати лише слухняні дітки. Ті, хто увесь рік балувався, могли отримати і різку замість подарунка. Це було нагадування про хорошу поведінку – це важливо і за це можна отримати деяку подяку чи винагороду.
Обряд написання листа Миколаю
А як Святий Миколай має дізнатися, чого б тобі хотілося на свято? Все очевидно – йому треба написати листа. Це ще одна важлива традиція. У листі дітки розповідають про те, як вони себе поводили, які гарні вчинки робили, та просять вибачення за погані діяння, якщо вони були. Також в листі малеча розповідає, що хотілося б отримати на свято. Як правило, цього листа віддають батькам, а вони в свою чергу повинні передати його Миколаю. Останніми роками ця традиція добралася до шкіл і дітки, котрі навчаються в початкових класах, пишуть такі листи прямо на уроках чи після них в рамках позакласних занять. Вчителі потім віддають ці листи батькам.
Святкові служби у церкві
У цей день в церквах проходять урочисті служби. Сім’ї збираються разом, щоб помолитися за щастя і попросити захисту для себе та своїх близьких. Це важливий релігійний аспект, який додає святу духовного змісту.
Особливі страви та солодощі
Яке ж свято без чогось смачненького на столі? Є певні традиційні страви, які готуються саме на це свято. Перш за все, це різноманітні солодощі, наприклад, печиво з горіхами і медом, імбирні пряники, іриски, льодяники тощо. В деяких західних регіонах України зберігається традиція випікати спеціальні обрядові хліби або короваї. Звичайно, це більше стосується сіл. Цю випічку роздають сусідським дітям. Традиція символізує щедрість та доброту.
Роль старших членів родини у збереженні традицій
Батьки, дядьки та тітки, а також бабусі та дідусі відіграють важливу роль у підтриманні та передаванні традицій святкування. Саме вони прививають малечі традиції та розповідають на прикладі цієї людини, як важливо бути добрим та хорошим. Шанобливе ставлення до традицій та історії свого народу – це те, що важливо передати наступному поколінню.
Сучасні інтерпретації свята: як в Україні святкують День святого Миколая?
Ніщо не стоїть на місці. Культура та традиції теж зазнають певних змін. Це цілком нормально. Ставитися до цього треба з розумінням. Про те, що зараз свято відзначається не 19, а 6 грудня вже було сказано вище. А що ще змінилося у випадку з цим святом? Як урбанізація та глобалізація вплинули на нього?
Подарунки
Перш за все, варто сказати про подарунки, адже це помітніше всього. Звичайно, раніше це було щось скромне, наприклад, невелика іграшка чи просто солодощі. Сьогодні список може бути значно ширшим. При цьому суть залишається попередньою – батькам хочеться зробити дитині приємно та порадувати її в цей особливий день.
Благодійні заходи і підтримка нужденних
Останні роки в цей день проводяться різноманітні благодійні заходи, що дуже доречно. Це чудово, що є такі ініціативи і вони підтримуються. Цілком ймовірно, що вже зовсім скоро коли ми будемо говорити про день Святого Миколая традиції, то подібні заходи будуть в списку як щось обов’язкове та необхідне, про що не можна забувати, бо вже зраз спостерігається подібна тенденція. Наприклад, це може бути відвідування дитячих будинків, щоб зробити свято для тих діток, у яких немає батьків.
Інноваційні підходи до святкування
Варто сказати й про те, що зараз розваг набагато більше ніж раніше. Шоу, тематичні майстер-класи для дітей, святкові вистави – все це теж поступово стає традиційним.
Святкування в різних країнах світу
Цілком очевидно, що в інших країнах можуть бути свої особливості шанування Святого Миколая. Наприклад, в Австрії та Німеччині це свято завжди було 6 грудня. Слід сказати й про злого помічника Крампуса, який уособлює покарання для неслухняних дітей. Скоріше за все ви чули легенди про нього. Саме він приходить до неслухняних дітей.
Підіб’ємо підсумки
Це справді класне християнське свято. Воно зближає людей та нагадує їм бути добрішими одне до одного. Якісь традиції залишаються, а якісь забуваються. Щось з’являється і нове. Хай там як, але свято чудове, тому його варто відзначати та вшановувати Миколая Чудотворця.