Буча – це красиве сучасне місто на Київщині, якому вдається вигідно поєднувати красу природи, історичну спадщину, а також сучасний ритм та зручність завдяки продуманій інфраструктурі. Знаходиться цей населений пункт за 25 кілометрів від столиці.
Буча зачаровує гостей мальовничими парками, архітектурними пам’ятками та атмосферними куточками. Незалежно від того, чи плануєте ви сімейний вікенд, романтичну прогулянку зі своєю другою половинкою, чи пізнавальну мандрівку компанією друзів – це місто завжди має що запропонувати кожному туристу, та й місцевим тут нудно не буває.
Якщо говорити про цікаві місця, то їх тут вистачає, хоча Буча – відносно нове місто. Це і міський парк з прекрасними озерами, і затоплений кар’єр розташовується на території мікрорайону Склозаводський та навіть сам центр міста – це прекрасна локація для відпочинку, адже там є площа, фонтани, сквер імені Тараса Шевченка й алеї, а для дітей є багато майданчиків. Проте у цій статті ми пропонуємо поговорити про одну конкретну локацію − Шляхетський двір Буча.
Шляхетський двір в Бучі історія
Почати варто з того, що ця локація має дві назви, тому у туристів часто можуть виникати певні питання стосовно цього. Часто також можна почути назву садиба Штамма, яка також є цілком доречною, оскільки це справді садиба в Бучі, а Штамм – це прізвище, яке має безпосередній зв’язок з цією спорудою.

Що ж це за музей-садиба Шляхетський двір? Якщо говорити коротко, то це будинок, у якому колись жила одна заможна людина, на ім’я Євген Львович Штамм, звідки і походить назва. Збудований він був на початку XX століття та оформлений в неороманському стилі. Виглядає ця будівля як справжній замок. Розміри, звісно, не такі, які є характерними саме для них, але дизайн той самий, як у казках, мультфільмах чи фільмах про історії часів Вікторіанської Англії. Це пов’язано з вежами, які і створюють відповідний ефект. Аби процес візуалізації йшов краще, пропонуємо переглянути Шляхетський двір фото. Це сучасна світлина, якій кілька років, тому ви можете побачити, який зараз вигляд має ця споруда.
Як бачите, вона справді цікава, але її, на жаль, було сприйнято як пам’ятку надто пізно. За останні кілька десятиліть там було 2 пожежі. Зараз це місце занепадає. Кілька років тому місцева влада визнала дану локацію місцевою пам’яткою, але реставраційні роботи досі так і не проведені, тому музей-садиба Буча – це не більше ніж формальність, адже назвати це місце музеєм складно. Хай там як, але за нагоди рекомендуємо якось побувати поруч та зробити кілька фото на фоні.
Що подивитися в Шляхетському дворі? Власне кажучи, головна його фішка – це його архітектура. А тепер давайте трохи детальніше про її історичний шлях!
Почалося все з того, що на початку XX століття інженер Євген Штамм, радник правління Києво-Ковельської залізниці, обрав Бучу для будівництва своєї приватної резиденції. Ймовірною датою будівництва є 1909 рік. Якщо повернутися ще на кілька років назад, то можна навіть говорити про те, що починається все з будівництва Києво-Ковельської лінії Південно-Західної залізниці, адже саме через неї і виникли дачні селища в Ірпені, Бучі, Ворзелі та Немішаєвому – їх заснували будівельники станції.

Приблизно 1909 року Євген Львович Штамм будує цей самий будинок, площа якого 676 квадратних метрів. Окрім основного дому, поруч будується ще п’ять менших споруд, що є частиною ансамблю, але вони не такі красиві. Частина з них збереглися до наших днів. В одній з них, до речі, була організована школа. Садиба була оточена мальовничим парком, до якого вела широка під’їзна алея.
З приходом радянської влади маєток був націоналізований. Він став дитячим будинком. У 1982 році в будівлях садиби провели капітальний ремонт, після чого їх передали дитячому санаторію «Дружний», який спеціалізувався на лікуванні дітей із психоневрологічними порушеннями. Проіснував санаторій недовго, адже вже через 20 років трапилася пожежа і будівля стала непридатною для використання.
Архітектурні особливості
Будівля садиби Штамма є яскравим прикладом неороманського стилю. Головний фасад фланкований двома круглими вежами з декоративними бійницями та шатровим завершенням. Під бійницями проходить аркатурний фриз, а вікна другого поверху мають напівциркульні завершення та прикрашені наличниками. Ця архітектурна перлина є однією з небагатьох збережених споруд такого стилю в регіоні, що надає їй особливої цінності, але схоже, що ніхто не може це зрозуміти, тому вона постійно руйнується і з кожним роком починає виглядати все гірше.

Як дістатись?
Все залежить від того, чи є у вас власний транспорт. Якщо будете їхати власним авто, то відстань від Києва до Бучі становить приблизно 25 км. Найзручніше їхати по Варшавському шосе (М07), а потім звернути на Бучу. Якщо ж громадським транспортом, то зі столиці можна доїхати маршруткою №381 від станції метро «Академмістечко» до зупинки на вулиці Богдана Хмельницького. Від зупинки доведеться пройти пішки близько 30 хвилин до садиби.

Адреса: вул. Києво-Мироцька, 133, м. Буча, Київська область.
А яка ціна за вхід? Враховуючи, що це просто занедбана споруда, офіційної інформації про якусь оплату у вільному доступі немає, але потрібно розуміти, що наразі територія огороджена, там чергує охорона, а доступ до садиби обмежений. Відвідувачам рекомендується заздалегідь уточнювати можливість доступу та правила відвідування, щоб уникнути неприємних ситуацій.
Підсумок
Таким чином, Шляхетський двір у Бучі, або садиба Штамма, є важливою історико-архітектурною пам’яткою, що відображає епоху української шляхти. Звісно, викликає сум те, як зараз виглядає ця пам’ятка, але подивитися на неї все одно варто. Нічого подібного у регіоні немає, та й невідомо, скільки ще вона простоїть та яке її чекає майбутнє. Садиба перебуває в аварійному стані та поруч ведеться активна забудова, а це може призвести до того, що в якийсь день її просто не стане і залишаться лише її фотографії.