На території Бориспільського району Київщини розташоване невелике містечко з древньою історією та мальовничими краєвидами. Називається відповідний населений пункт, в якому зараз мешкає близько двох десятків тисяч осіб, Яготин.
Ця стаття адресована допитливим мандрівникам, небайдужим до вартих уваги історично-культурних закладів, пам’яток архітектури та захоплюючих природних об’єктів, які можуть стати оригінальними зонами для фотосесій. У ній наводиться детальна інформація про визначні місця Яготина й містяться практичні рекомендації щодо відпочинку, розваг, харчування та ночівлі в ньому туристів.
Сторінки минулого
На думку дослідників, початок будівництва поселення, яке нині є адміністративним центром Яготинської міської громади, датується Х століттям.
На той далекий час воно було частиною фортечних укріплень. Щодо походження назви цього міста існує декілька гіпотез. Найпоширеніша з них доводить, що вона утворена від двох слів «яго» (у перекладі з давньоруської – височина) і «тин» (на ту пору так називали огорожі). Оборонні споруди доби Київської Русі дійсно обносилися високими парканами.
Первісно Яготин підпорядковувався Переяславльському князівству. У подальшому дане поселення потрапило під владу Золотої Орди, а пізніше (1320 р.) воно увійшло до складу Великого князівства Литовського.
На початку XVIII цей населений пункт став частиною став частиною Російської імперії. Уперше в писемних джерелах він згадується в 1616 році.
Про найбільш цікаві місця Яготина, його туристичні родзинки та візитівки, що викликають інтерес у відвідувачів цього гостинного містечка, йдеться далі.
Музеї й галереї
На території самого міста знаходиться чотири відповідних заклади, і ще один розташований на його околиці. Кожен із них має власну тематичну спрямованість та представляє оригінальні експозиції.
Яготинський історичний музей
Знайти цю локацію можна в міському центрі, на вулиці Незалежності, 114. Графік її роботи – з понеділка по четвер з 8.30 до 17.15, з п’ятниці по неділю – з 8.30 до 16.15. Телефонують сюди за номером + 3 8 045 755 56 03.

Розташовується такий об’єкт, заснований у 1960 році, в ошатному будиночку з червоним дахом. За часів свого існування відповідний музейний заклад кілька разів змінював власний статус та найменування. Свою сучасну назву він отримав у 2007 році.
Зібрання такого історичного музею, що подивитись Яготин пропонує поціновувачам автентичності та старовинних реліквій, експонується в 14 залах. Колекція структурована за хронологічним принципом. Окремі розділи присвячені доісторичній епосі та видатним людям краю.
Музей «Флігель Тараса Шевченка»
Адреса цього закладу – в. Незалежності, 69, контактний номер – +38 045 75 55 603. Вартість квитків сюди становить для дорослих осіб 60 гривень, для дітей – 20 гривень. Екскурсійне обслуговування коштує 200 гривень.

Відповідний музей-галерея працює з 2003 року в будівлі, в якій архітектори точно відтворили концепцію флігеля маєтку Кирила Розумовського, що згодом став власністю Миколи Рєпніна-Волконського. Колись, у період 1843-1844 років, у такій споруді мешкав та працював Тарас Шевченко.
Якщо вас цікавлять популярні місця для туристів Яготина, неодмінно завітайте до цього музею. Його унікальна колекція включає оригінальні меблі та речі з відповідного маєтку, а також колекційне зібрання картин Шевченка й інших видатних митців. Відчинена ця локація щодня, з 8.30 до 17.15.
Яготинська картинна галерея
Місце, яке варто відвідати поціновувачам творів образотворчого мистецтва. Заклад розташовується у величному, відреставрованому палаці Розумовських-Рєпніних, який був зведений на рубежі ХVІІІ-ХІХ століть (вул. Незалежності, 65).

Зібрання відповідної галереї включає численні твори живопису, графіки, декоративно-ужиткового мистецтва та скульптурні вироби. Багато з них створені місцевими художниками. Базова жанрова тематика таких полотен – історична та пейзажна.
Окрема виставка демонструє твори відомої художниці Катерини Білокур. Відчинена Яготинська галерея картин щодня, крім неділі, з 8.30. З 12.00 до 12.30 у цьому закладі перерва. Зачиняється він у будні дні о 17.00, в суботу – о 16.00. Можна відвідати даний музей-галерею і в неділю, якщо про це домовитися завчасно. Вхід сюди коштує 80 гривень для дорослих та 40 гривень для дітей. Екскурсійне обслуговування оплачується додатково.
Музей етнографії
Знайти його можна в Яготинському НВК № 3, в історичній споруді, в якій колись розташовувалася місцева земська школа. Зведений даний будинок був наприкінці ХІХ століття.

Відвідати цей осередок народного мистецтва, в якому демонструються різноманітні автентичні експонати, від виробів з гутного скла й вишиванок до предметів домашнього начиння та національного одягу мешканців регіону, можна з понеділка по суботу, з 8.30 до 17.00. Раніше відповідний заклад називався музеєм освіти. Статус етнографічного він отримав у 2006 році.
Музей-садиба Катерини Білокур
Він знаходиться в Богданівці – маленькому селі, віддаленому від райцентру на 23 км, та працює з 1977 року. Графік його роботи: понеділок-субота, 8.30 – 17.15, телефон – +38 093 931 68 93.

Відомо, що видатна мистикиня прожила в хаті, де наразі експонуються її картини, все своє життя. Крім полотен, тут можна оглянути світлини колишньої власниці будиночка, та її бібліотеку. На подвір’ї меморіального музею-садиби височіє висічений з мармуру пам’ятник талановитій художниці. Даний заклад, до якого з райцентру можна доїхати автошляхом Е40, – філія Яготинського історичного музею.
Перлини архітектури
Місто має власні архітектурні родзинки, що створюють його неповторне обличчя та є частиною історичного минулого цього колоритного райцентру Київської області.
У відповідь на питання, що цікавого є в Яготині з погляду його архітектури, можна назвати кілька об’єктів.
Троїцький собор

Це храм, що на вул. Незалежності, 164, зведений у нестандартній формі оточеною колонами ротонди. Первісно він був споруджений за проектом зодчого Миколи Львова в 1800 році, але в 1936 році дана святиня була зруйнована за розпорядженням радянської влади. Відбудовували відповідну церкву з 1999 по 2016 рік. Телефон Свято-Троїцького Яготинського собору – +380 96 504 9293.
Садиба Розумовських та Рєпніних-Волконських
Будівництво цієї пам’ятки, що є палацово-парковим ансамблем і візитівкою містечка, тривало з 1790 по 1800 рік. Ймовірним автором такого проекту, що є яскравим прикладом стилю класицизм, вважається зодчий Адам Менелас. Відомо, що в даному маєтку довелось побувати багатьом видатним людям, у тому числі Григорію Сковороді, Тарасу Шевченку та Миколі Гоголю.

Також до місцевих архітектурних пам’яток можна віднести будівлю колишньої земської школи та залізничного вокзалу.
Парки та природні об’єкти
Адміністративний центр Яготинського району має чимало затишних, адаптованих для відпочинку зелених масивів та пам’яток природи дивовижної краси.
Мандрівникам, які цікавляться, де погуляти в Яготині та зробити ефектні інстраграмні світлини, можна порадити декілька локацій.
Яготинський ландшафтний парк імені Кирила Розумовського
Історія цього паркового закладу, що носить ім’я свого засновника і є окрасою міста, налічує понад два століття.
Його інфраструктура включає, окрім класичних мощених доріжок, садових лавок та пишних квітників, багато скульптурних зображень. Ці статуї відтворюють постаті відомих особистостей, чиє життя було пов’язане з Яготином.

Озеро Супій
Водойма площею 1040 га, яка заворожує чудовими пейзажами. Її залюбки відвідують фанати риболовлі. Тут можна зловити окуня, товстолоба, карася, щуку та коропа. Відповідна послуга є платною. Контактний номер локації – +38 066 651 12 69. Біля озера Супій, яке є відмінним місцем для релаксації та милування природою, впорядкований паркінг для авто та є громадські вбиральні.
Калиновий гай
Перлиною цього зеленого масиву, куди піти з дітьми (Яготин) доступно в будь-яку пору року, є цілюще джерело. Про даний природний об’єкт та потужні лікувальні властивості його крижаної води з приємним смаком існує багато легенд.
Наразі джерельце перебуває в облагородженому стані. Воно є доглянутим, чистим та стильно закутим у камінь. Цікаво, що вода в такому джерелі впродовж року зберігає стабільну температуру +8 градусів, а зелена трава росте біля нього навіть узимку.
Заклади громадського харчування
На території відповідного районного центру Київщини зосереджено чимало ресторацій та кав’ярень, що справляють на відвідувачів гідне враження.
Перелік та короткий опис локацій, де поїсти в Яготині можна з насолодою в приємній атмосфері, наводиться нижче.
Green Doner

Ресторанчик з лаконічним інтер’єром у центрі міста, на в. Незалежності, 11-б, що має зручний графік роботи, з 8.00 до 21.00. Номер для резервації столиків у ньому – +38 093 466 37 38. Персонал даного фаст-фуд закладу працює під гаслом «смачно та швидко». Послуги Green Doner включають їжу на виніс та оперативну доставку страв.
«Молодіжне»
Таку назву має кафе з тривалим графіком роботи – з 7.00 до півночі. Приміщення «Молодіжного», що має також літню терасу для відвідувачів, оформлене в оригінальному стилі. Це місце обирають мешканці райцентру для відзначення різноманітних родинних і корпоративних свят. Переваги даної кав’ярні – різноманітне меню, демократичні ціни, великі порції та високі смакові якості страв і напоїв.
«Хата рибака»

Ресторанчик на вул. Шевченка, 123 (т. +38 098 551 17 17), куди сходити в Яготині варто не лише поціновувачам рибних наїдків. Відмінну оцінку його клієнти дають таким класичним і фірмовим стравам, як борщ, скумбрія на мангалі, шашлик та крила барбекю. Гості «Хати рибака», біля якого обладнаний паркінг для авто, відзначають наявність у цій ресторації дитячої зони, професіоналізм офіціантів та чистоту вбиралень. Працює цей ресторан-кафе щодня з 9.00 до 22.00.
Місця для ночівлі
На території містечка є кілька таких об’єктів, що поєднують у собі функції готелю й відпочинкового комплексу.
«Резиденція»
Це елітна турбаза площею в 10 гектарів на вул. Дарницькій, 82 (тел. +38 068 876 52 58). Її плюсами є гарна територія, прийнятні ціни та сучасні, комфортні умови проживання. Інфраструктура «Резиденції» включає ресторан на пірсі озера з новою банкетною залою, затишні будиночки котеджного типу для постояльців з усіма необхідним зручностями, фруктовий сад, а ще спортмайданчики, СПА-зону й мотузковий парк.

Oselya Guest House
Міні-готель на Донецькій, 9 (тел. +38 050 383 2776), практично в центрі міста. Поруч із ним розташовується два дитячих майданчики, прогулянкова зона. Обладнання закладу включає повноцінну загальну кухню з необхідним посудом та міні-кухні в кожному номері з чайником і холодильником. Додаткова постіль для малюків тут надається безкоштовно, а заселитися в Oselya Guest House можна навіть серед ночі.
Міні-готель «Квартал»
Готельчик у Вокзальному провулку (тел. +38 098 728 03 71), що приємно вражає клієнтів чистотою та комфортністю. У його номерах наявна вся необхідна побутова техніка, включаючи мікрохвильову та пральну машину. Це дійсно гостинний заклад, де відпочити (Яготин) та переночувати можна недорого. Його оточує мальовнича зелена зона.
Провести вікенд у головному місті Яготинщини – це слушне рішення не тільки для часто стомлених від гамору та суєти мегаполісу киян. Відвідати відповідний райцентр буде цікаво кожному українцю.