Рівненщина славиться численними пам’ятками архітектури, культури, унікальними об’єктами та неймовірно красивими краєвидами природи. Дана місцевість багата на різні ресурси, що дозволяє розвивати різьблення по дереву, лозоплетіння, вишивання тощо. Серед таких культурних пам’яток виділяють єдиний музей бурштину в Україні, який розташований в Рівненській області. Коли відкрили музей бурштину, як дістатись та що подивитись розповімо далі у даному дописі.
Історія “сонячного каміння” та його значення
Бурштин відносять до виду ювелірного каменю, який люди можуть видобувати самостійно. Являє собою смоли та живицю, які затверділи під впливом низької температури, води протягом тривалого часу. За дослідженнями вчених, істориків вік даної породи становить від 35 до 70 млн років, має свою хімічну формулу С10Н16О4. широко використовується у сільськогосподарській промисловості, медицині.

На території України вперше каміння виявили археологи під час розкопок на впадинах та берегах річок Київської і Черкаської областей. Цікавими були знахідки на Волині та Придністров’ї (прикраси, амулети), на початку бронзового періоду бурштинові промисли діяли у Дніпрі, Житомирі, а з ІХ по ХІІІ століття з добутого каменю розпочали виготовляти намисто, сережки, оздоблення для ікон та експортували за кордон. Зокрема у Києві при розкопках було виявлено багато майстерень з виготовлення коштовних виробів.
Цікавість до даного напрямку діяльності зросла після проголошення незалежності, Президент видав наказ, що право на видобуток матиме лише держава, а згодом у 1993 році створили підприємство державної форми власності “Укрбурштин”. Перший вітчизняний ювелірний камінь було видобуто у Клесівському родовищі, де з роками об’єми видобутку збільшились до 2.9 тонни. Верховна Рада у 2005 році внесла зміни до законодавства, згідно яких скасовувалась монополія, що дозволило залучити у процес переробки грошові та робочі ресурси, а також інвестиції як вітчизняного бізнесу так і іноземних інвесторів.
В Україні налічується шість зон де є родовища бурштину, розташовані в Житомирській, Рівненській, Волинській області, нині розробляються нові території у Володимирецькому і Дубровицькому районах.
Створення музею
Кристали можуть мати не лише жовтий чи коричневий колір, але і біле, зелене забарвлення, видобувають такі унікальні види лише у північній частині Рівненщини, звідси область і отримала назву бурштинової столиці України.

Історія музею бурштину бере свій початок з 2010 року, є наймолодшим музеєм серед усіх подібних культурних закладів області. Відкритий був на базі підприємства державної форми власності “Бурштин Україна” його ж керівниками, для ознайомлення людей з унікальними і цікавими кристалам, а також для розвитку туризму у даному регіоні, який є багатий на ресурси, потрібно лише направити їх у правильне русло для гармонійного та успішного майбутнього міста та області в цілому.
Екстер’єр
Розміщується у старовинному будинку вчених 1903 року. Будівля побудована у стилі модерн, замовником був Йосель Відгорович, а над створенням працював архітектор Опанас Корженівський. Фасад забудови прикрашений круглим, великим вікном, яке оздоблене рослинним орнаментом.

Всередині приміщення вирізняється дверима на яких різьблені ініціали власниці Перли Відгорович, а мармурові сходи і вітражі доповнювали інтер’єр. Проживала родина там до 1939 року, згодом споруда слугувала як військова частина червоної армії, музей українського мистецтва та у свій час і для спілки молоді Рівненщини.
Нині ж другий поверх будівлі займає Мала академія наук, а на першому музей бурштину в Рівному, поряд знаходиться літературний музей Уласа Самчука.
Експозиція
Музейне приміщення має кімнати у яких знаходиться велика колекція оригінальних експонатів. Експозиція музею бурштину представлена різноманітними прикрасами, картинами, елементами одягу, а кожен об’єкт має свою неповторну історію.

Серед експонатів є і найстаріший злиток віком більше 2-х мільйонів років. Засновниками, істориками, археологами було зібрано різної форми і кольору каміння, цікавим є те, що вдалось віднайти такі екземпляри у яких застиглі комахи, квіти або гілочки дерев. Відвідувачі мають можливість розглянути вироби із “сонячного каміння”, роботи митців, серед яких Андрій Курило, майстер виконує неймовірні вітражі, відомими є “Трійця” та “Микола Чудотворець”, родина козаків “Ангел Покрова”. В одній з кімнат можна віртуально ознайомитись та дізнатись історію видобутку бурштину в Україні, про підприємство, яке займається діяльністю у даній галузі обробки кристалів.
На території розміщена крамничка, де можна прикупити сувеніри та вироби з бурштину за лояльними цінами.
Адреса, час роботи
Знаходиться музей унікальних кристалів у місті Рівне, вулиця Симона Петлюри 17. Відвідувачі можуть потрапити у заклад з 10:00 до 18:00, кожен день крім понеділка та суботи ( вказаний графік роботи музею бурштину актуальний на теперішній час).
Музей бурштину: ціна квитків
Вартість входу для студентів, школярів, осіб пенсійного віку становить від 20 гривень. Дорослі можуть потрапити за 40 грн. Доступне замовлення екскурсій, дорослим особам від 100 грн, підростаючому поколінню від 60 гривень. Дізнатись детальну інформацію та замовити квитки чи екскурсійний огляд можна за номером
Телефон: 068 474 66 78.

Як дістатись до музею Бурштину?
Багатьох поціновувачів красивих і унікальних речей цікавить питання де знаходиться музей бурштину в Рівному та як до нього потрапити. Добратися можна громадським транспортом, автобусом №6, а від зупинки пройтись до місця призначення буквально 5 хвилин. Від Центрального ринку доїхати можна тролейбусом № 3 або маршрутним таксі №64 і 56. Швидшим та комфортним варіантом як дістатися до закладу є власний автотранспорт, особливо актуально якщо мандруєте з іншого міста чи області.
Музей бурштину: Цікаві факти
- Комплекс є наймолодшим серед музеїв у Рівненському регіоні
- Найбільшим та неповторним скарбом Рівненщини є “сонячне каміння”
- Кристали наділені магічними властивостями, служать оберегом від негараздів та злого ока
- З бурштину виготовляють прикраси, портсигари, а у певний період історії він слугував як грошова одиниця
- В одному камінчику поєднуються всі кольори веселки
- Кристали можуть мати різний відтінок від білого до чорного та зеленого.
Подорожуючи Рівненською областю туристам варто добавити даний музей у список визначних місць. Дізнатись чим цікавий музей бурштину та поринути у світ сонячних та різнобарвних кристалів можна відвідавши даний заклад. Розвивайте кругозір, цікавтесь нашою культурою, історією і відкривайте нові горизонти та території з великими майбутніми можливостями.