Хмельниччина має багато гостинних містечок, які варто відвідати любителям мандрів, небайдужим до краєзнавства та претендентам для отримання нових, позитивних вражень.
Наприклад, можна вирушити до адміністративного центру Славутської міської громади, віддаленого від Хмельницька на 118 км. Мальовничі та цікаві місця Славути залишають у її гостей добрі спогади та запам’ятовуються надовго.
Про локації, якими знамените це історичне місто, засноване 1633 року князем Юрієм Заславським, розповість подальший текст.
Храми в м.Славута
1. Костел Святої Дороти
Пам’яткою сакрального зодчества вважається костел Святої Дороти, який можна побачити на вулиці Князів Сангушків, 29, поруч із міським парком. До нього ходить громадський транспорт з центрального автовокзалу.
Відчинена ця святиня, збудована два століття тому, 1825 року, цілодобово. За архітектурою вона є точною копією костелу святого Євстафія, що ще раніше був зведений у Парижі. У підвальному приміщенні даного храму понині знаходиться родова усипальниця Сангушків. Саме для цього костел і був побудований. Першою в ньому поховали забальзамоване тіло Дороту, доньку Євстахія Ієронімовича Сангушко. Вона померла в 1822 році, заповівши побудувати цей храм, в якому її останки знайдуть вічний спокій.
Святиня демонструє вишукану стриманість класичного стилю – виглядає вона аскетично й печально.
2. Церква Різдва Богородиці
Оглядаючи визначні місця Славути, пов’язані з її духовним життям, не можна лишити поза увагою церкву Різдва Богородиці. Височіє вона на вулиці Церковній, 22, у двох кварталах від центральної автостанції (йти до неї слід у північному напрямку).
Будівництво даного храму, зведеного в розкішному стилі українського бароко, було завершене в 1819 році. Інтер’єр цієї православної святині, яка є одним із символів міста, виглядає не менш багато, ніж її фасад. У ньому можна побачити шедеври іконопису, такі самі як у Володимирському соборі Києва, та інше вишукане оздоблення.
Остання реставрація храмового комплексу, що повернула йому первозданну красу і велич, була проведена в 2000-х роках.
Музей та меморіальний комплекс
Відповідаючи на питання, що цікавого є в Славуті, його мешканці неодмінно назвуть історичний музей. Знаходиться ця інституція, що вперше відкрила двері відвідувачам у 1967 році, на вулиці Ярослава Мудрого, 48.
Експозиції музею мають різну тематичну спрямованість – вони представляють археологічні знахідки, розповідають про княжу родину Сангушків, про життя міста в період Другої світової війни, в часи Голодомору, репресій та депортацій.
Графік роботи даного музейного закладу – з 10.00 до 16.00. Вихідним днем його є субота. Контактний номер Славутського історичного музею +380 97 369 1608.
Вартість квитка для дорослого складає 20 гривень, для дитини – 10 гривень. Екскурсійне обслуговування коштує 50 гривень.
Є у цьому містечку також Меморіальний комплекс, що подивитись (Славута) можна на його околиці, вулиці Меморіальній. Дана монументальна локація створювалася в період з 1997 по 2007 рік саме в тому місці, де в полум’яні роки Другої світової фашисти влаштували свій табір для військовополонених.
За даними істориків, в цьому концтаборі, який називався «Шталаг 301/Z» і по факту став справжньою фабрикою смерті, було закатовано та заморено голодом понад 150 тисяч полонених – воїнів та євреїв. Нині на честь вшанування загиблих тут встановлено пам’ятники.
Цікаві локації для фотосесій в Славуті
1. Набережна
Улюбленим куточком містян, яке приваблює, дарує гарний настрій, налаштовуючи на відпочинок, і де погуляти в Славуті приємно о будь-якій порі року – це Набережна. Вона дуже чиста і дає можливість помилуватися краєвидами річки Утка.
А родзинкою цієї локації є найдовша в Україні лавка загальною протяжністю 213 м 12 см. Знайти таку довжелезну лавочку, на якій одночасно може розміститися до 1000 відпочивальників, можна на вулиці Соборності. Вона проходить уздовж третьої дамби. З’явилася така лавиця в місті у 2012 році.
2. Творча зупинка автобуса
Чудовою фотозоною є так звана Творча зупинка автобуса. Незвичайність відповідної конструкції в тому, що цей об’єкт викуваний із металу. Автором такої роботи є місцевий майстер художнього кування Артем Волинський.
Композиція оформлення зупинки, що виглядає як справжній шедевр мистецтва, доповнена двома скульптурними зображенням жінок. Вони, за задумом митця, уособлюють весну та осінь. Місце розташування такої креативної зупинки, куди піти з дітьми в Славуті варто, щоб їх ефектно сфотографувати, – вулиця Соборності, 26.
Відпочинок на природі за околицею міста
Численні чудові відпочинкові місця для туристів (Славута) можна знайти в прилеглих до цього містечка рекреаційних зонах.
- Одна з них називається «Лісовичок». Її місцезнаходження – територія ДП «Славутське лісове господарство». Знайти цю зону можна, їдучи автошляхом із Рівного до Старокостянтинова. Обабіч дороги тут знаходиться торгівельна точка, що спеціалізується на продажі дарів лісу й товарів першої необхідності для відпочинку.
- А якщо виїздити зі Славути в напрямку Хоровиці, тобто Голицького лісництва, можна дістатися до зони відпочинку «Лісова хата». На ній є багато зручних альтанок, дитячі майданчики та обладнані спеціальні місця для розпалювання вогнищ.
- Лісовим заказником місцевого значення та заповідним об’єктом обласного значення вважається локація «Дубовий гай». Знаходиться цей куточок природи, знаменитий своїм джерелом із красномовною назвою «Здоров’я», за південною околицею Славути, за вулицею Здоров’я.
А якщо виїхати за межі міста в західному напрямку, в 4 км від нього можна побачити дивовижний каскад створених штучно водойм, який називають Голубими озерами. Утворилися такі красиві озерця там, де раніше були піщані кар’єри. Ці водойми є складовою заказника з однойменною назвою. Неподалік села Стригани можна знайти турбазу, в якій передбачено все, що потрібно для відпочинку – від альтанок із лавками і ящиків для сміття до місць для наметів, мангалів та громадських туалетів.
Де зупинитися та поїсти в Славуті?
З містом Славута налагоджене транспортне сполучення як автобусне, так і залізничне. На станції Славута-1 зупиняються потяги, що курсують за маршрутами Київ – Івано-Франківськ, Черкаси-Івано-Франківськ, Запоріжжя – Ковель, Київ – Луцьк, Чернівці – Полтава та багато інших.
Також до автовокзалу цього міста (площа Шевченка, 13, тел. +380 3842 73113) ходять міжміські та регіональні автобуси.
У самій Славуті готелів для ночівлі нема, проте можна орендувати на добу або кілька діб квартиру. А мандрівникам, що подорожують на власному авто, буде зручно зупинитися в готелі «Ковчег», що в селі Крупець (вул. Богдана Хмельницького, 2-а), на Нетішинській трасі, в 5 км від Славути. Контактний номер цього готельчика – +38 067 510-15-04.
Закладів громадського харчування, де готують смачно, у Славуті багато. Топовими серед них вважаються «АВС» (вул. Церковна, 46, тел. +3 8 097 897 87 07), кафе «Джан» (вул. Ярослава Мудрого, 7, тел. +38 098 227 50 89) та «DaRice_slavuta» (вул. Соборності, 24, тел. +38 099 181 94 73).
Інформація, наведена в статті, є актуальною на дату її опублікування.