Витоки Івано-Франківська сягають 1662 року, коли поруч із містом Заболотів на землях дворянина та командувачу польських військ Станіслава Потоцького було збудовано форт для захисту кордонів Царства Польського від татарських та османських набігів. Навколо форту виросло місто під назвою Станіслав, поки комуністичний уряд в 1962 році не перейменував його на честь українського поета Івана Франка. Згодом місто стало важливим торговим центром з розкішними будинками, за що отримало негласну назву «Маленький Львів». Сьогодні це ворота у Карпатський регіон, а цікаві місця в Івано-Франківську досить вражаючі.
Національний академічний драматичний театр
Це прямокутна будівля радянського типу, побудована в 1980 році, яка знаходиться поряд з готелем «Надія» та виділяється зовнішніми рельєфами. Її стіни прикрашають різні скульптури, а поряд із входом розміщене велике панно з двома музикантами та жінкою у традиційному одязі. Це місце куди піти в Івано-Франківську з дітьми, адже тут ставляться вистави для всіх вікових категорій, тому малечі буде цікаво подивитися на улюблену «Попелюшку» чи «Червону шапочку» в новій інтерпретації.
- Адреса: вулиця Незалежності, 42.
- Телефон: : 050 535 13 00.
- Час роботи: з вівторка до неділі з 11:00 до 18:30.
- Ціна квитка: уточнюйте в адміністрації.
Вулиця Незалежності
Місця для туристів в Івано-Франківську очолює головний пішохідний проспект, ідеальне місце для прогулянок та спостереження за людьми, з історичними будівлями, магазинами з цікавими вивісками та кафе. Також тут розташований пам’ятник письменнику, на честь якого назвали населений пункт.
«Стометрівка», як називають містяни початок вулиці, слугує улюбленим місцем відпочинку городян, які радо зустрічають тут за кавою, прогулюються ввечері після важкого трудового дня та обговорюють останні новини.
Особливістю місцини є перехрестя вулиць Вагилевича, Шашкевича і Вітовського, де бруківка вимощена колами, і якщо стати в центр одного з них та плеснути в долоні, звук від хлопка буде не звичайним, як ми звикли, а ви почуєте писк. Вийшовши з кола хлопок буде чутися як завжди. Такий феномен деякі знавці пояснюють технологією викладання бруківки.
- Адреса: від вулиці Галицької до виїзду з міста.
Собор Святого Воскресіння
Що цікавого є в Івано-Франківську, то це найголовніший храм міста, побудований в 1761 році. Він має оригінальний фасад з двома вежами та кількома статуями, усередині стіни та стелі покриті барвистими фресками. Більше століття церква була порожня, що негативно позначилося на її стані. Реконструкція розпочалася у 1885 році після того, як храм було передано Українській греко-католицькій церкві та наданої нинішньої назви — Воскресенський собор.
У цей час храм отримав нове оздоблення. На його фасаді встановили дві постаті Володимира Великого, Хрестителя Київської Русі та княгині Ольги, першої української святої. Візантійський інтер’єр зачаровує розкішшю та великою кількістю декору, а його головною окрасою є п’ятиярусний іконостас, встановлений у 1901 році, та барочні скульптури на головному вівтарі.
Поруч із Воскресенським собором знаходиться будівля єзуїтського монастиря разом із училищем, де нині розташований Івано-Франківський медичний інститут.
- Адреса: майдан Шептицького, 22.
- Телефон: +380 342 502 547
- Час роботи: з 8:00 до 19:00.
- Ціна квитка: безкоштовно.
Вірменська церква (Покровський катедральний собор)
До цікавих місць Івано-Франківська належить Вірменська церква, побудована в 1743 році для потреб громади, що значно розрослася. Її зовнішні стіни пофарбовані в синій колір, вона має дві вежі, увінчані золотими дахами. Усередині око радують ікони, приємне освічення, яке вигідно виділяє статуї, колони, сповнені динамізму.
- Адреса: вулиця Мельничука, 5.
- Телефон: +380 50 957 8155.
- Час роботи: щоденно з 07:00 до 18:00, крім понеділка – з 07:00 до 17:00.
- Ціна квитка: безкоштовно.
Церква Святої Марії
Визначні місця в Івано-Франківську будуть неповними без церкви Святої Марії, збудованої у 1703 році і найстарішої будівлею міста. Зараз тут знаходиться Музей обласного мистецтва. Будівля, зовнішній вигляд якої поєднує в собі характерні риси бароко та ренесансу, оголошено однією з найкрасивіших пам’яток Івано-Франківської архітектури і завдяки своїм особливим формам служить магнітом для очей мандрівників.
Католицький костел Святої Марії служив усипальницею роду Потоцьких, польських аристократів та поміщиків міста. У 19 столітті будівля постраждала від пожежі: вогонь майже повністю знищив дах, вежу та купол, залишивши лише частину фрескового живопису, що прикрашав стіни. Церкву було повністю відреставровано, але наступне століття принесло з собою нові суворі випробування. 1962 року за розпорядженням радянської влади храм було закрито, а дзвіницю зруйновано.
З 1980 року у будівлі католицького костелу Святої Марії знаходиться Івано-Франківський художній музей, колекція творів образотворчого та народного мистецтва Карпатського регіону є справжньою скарбницею. У колекції представлені зразки галицьких ікон та скульптури у стилі бароко. Найціннішими із зібрань музею є витвори видатного українського скульптора Йоганна Георга Пінцеля, картини українських класиків Івана Труші, Олекси Новаківського, Олени Кульчицької, а також полотна відомих італійських, польських, німецьких та австрійських художників 18-20 століть. Особливе місце у колекції посідають витвори українських народних майстрів, старовинні книги.
- Адреса: площа Шептицького, 8.
- Телефон: 0342 75 02 02.
- Час роботи: з 10:00 до 17:00 щоденно, крім понеділка.
- Ціна квитка: 10 грн, 30 грн – вартість екскурсії.
Палац Потоцьких
Де погуляти в Івано-Франківську, то це на території палацу Потоцьких, збудованому за кілька років після заснування міста для проживання сім’ї. У 1801 році борги змусили Потоцьких продати резиденцію Габсбургам, вона була перетворена на військовий госпіталь, який діяв до 2004 року. Поруч із входом можна побачити скульптури двох воїнів у обладунках, але внутрішні приміщення закриті для публіки без супроводу гіда.
- Адреса: вулиця Шпитальна, 3.
- Телефон: +380689052077.
- Час роботи: з 10:00 до 17:00 щодня, крім понеділка.
- Ціна квитка: екскурсія – 300 грн.
Вічевий майдан
Вона розташована наприкінці вулиці Незалежності і є одним із центрів міста, над яким височить величезний фонтан. В околицях розташовані історичні будівлі, прикрашені скульптурами, кіоски з уживаними книгами та чудові сади.
- Адреса: від вулиці Галицької до вулиці Вітовського.
Ратуша
Ратуша розташована в центрі міста, на площі Ринок та є головним символом міста. Це найбільша будівля в «Маленькому Львові», заввишки 50 метрів. Зверху вона має оглядовий майданчик, з якого відкривається неймовірний краєвид на Івано-Франківськ.
- Адреса: вулиця Галицька, 4а.
- Телефон: +380 67 188 2845
- Час роботи: з 10:00 до 20:00 щоденно, крім понеділка.
- Ціна квитка: безкоштовно.
Бастіон
Це справжня фортечна галерея, де представлені магазини, виставки, галереї. Тут містяни та гості міста люблять проводи час, неспішно насолоджуючись кавою та проводячи час з друзями за невтомними розмовами.
- Адреса: вулиця Фортечна, 1.
- Телефон: 0342 552 535
- Час роботи: з 10:00 до 20:00 по буднях, з 10:00 до 19:00 у вихідні дні.
- Ціна квитка: безкоштовно.
Вовчинецькі гори
Це місце носить неофіційну назву «Івано-франківський Голлівуд». Легенда каже, що ночами тут хазяйнує вуж з людською головою та крилами, тому завітати сюди краще вдень. Звідси відкриваються чудові види на гори та є багато зон відпочинку на будь-який смак.
- Адреса: 7 км від центру міста, село Вовчинець.
Підземний перехід «Ваґабундо»
Це творчий простір, де можна насолодитися новинка кіно, відвідати виставки та зустрітися з видатними художниками та поетами.
- Адреса: вулиця Пилипа Орлика, 7.
- Телефон: 050 338 8047
- Час роботи: з 15:00 до 19:0 щоденно, крім понеділка.
Так, ознайомившись з найцікавішими локаціями, ви неодмінно знайдете що подивитись в Івано-Франківську, відвідуючи місто. Тож гарного та цікавого відпочинку!